Добитници на лотарија за САД

Член од
1 јуни 2014
Мислења
191
Поени од реакции
281
се чудам од дека они знаат дали е 2месеца или 3 години.

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
Јaс aплицирaв сo лaнскaтa фoтoгрaфијa и зa мене и зa девoјкa ми.Немa врскa тoa стaрa или нoвa сликa,oсвен aкo ти е пред 6-7гoд.(oвa пример земaм) кaде штo ликoт е прoменет oд стaреење.
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Во случај да бидам толкав среќник да ме извлечат (што би било кад би било) ја имам аплицирано дека сум не мажена. Но во таков случај нормално ќе сакам да го земам дечко ми со мене. Дали ќе добие и он зелена карта ако по извлекувањето се венчаме м? И дали некој е запознаен како ќе оди таа процедура.
да ќе можеш, али таа цела процедура ќе треба да ја направиш што е можно побрзо независно колкав голем ќе ти биде CN - Case Number-от пошто колку покасно го пратиш DS-260 толку покасно и ќе ти биде закажано и интервјуто. Али за тоа покасно, тоа прво нека те изберат. Поздрав и со среќа. :D
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Здраво на сите,

Сакам да поставам едно прашање. Дали има некој кој веќе бил извлечен? Здравје доколку си извлечен, на интервјуто во амбасада дали ќе прават проблем ако си само со 3 степен на образование. А тие 3 години средно обр. солидно завршени?

Ви благодарам, од корист ќе ми биде одговорот.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.703
Поени од реакции
19.754
Здраво на сите,

Сакам да поставам едно прашање. Дали има некој кој веќе бил извлечен? Здравје доколку си извлечен, на интервјуто во амбасада дали ќе прават проблем ако си само со 3 степен на образование. А тие 3 години средно обр. солидно завршени?

Ви благодарам, од корист ќе ми биде одговорот.
Treba barem eden od semejstvoto da ima 12 godini obrazovanie odnosno da ima 4 godini sredno, dokolku nemate, nema ni da ve izvlechat :)
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Здраво на сите,

Сакам да поставам едно прашање. Дали има некој кој веќе бил извлечен? Здравје доколку си извлечен, на интервјуто во амбасада дали ќе прават проблем ако си само со 3 степен на образование. А тие 3 години средно обр. солидно завршени?

Ви благодарам, од корист ќе ми биде одговорот.
Апликантот мора да има завршено 12 години образование без прекин за да може да добие виза во секој друг случај би ти била одбиена процедурата за добивање на виза
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Здраво на сите,

Сакам да поставам едно прашање. Дали има некој кој веќе бил извлечен? Здравје доколку си извлечен, на интервјуто во амбасада дали ќе прават проблем ако си само со 3 степен на образование. А тие 3 години средно обр. солидно завршени?

Ви благодарам, од корист ќе ми биде одговорот.
Носителот на апликацијата, т.е. извлечениот, треба да има завршено 4 години непрекинато средно образование. Вонредно не се важи, мора да е редовна настава посетувана.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.962
Дали тие две години работно искуство, во последните 5 години, се бројат до денот на поднесување на апликацијата или пак до денот кога ќе бидете извлечени?
Бидејќи до пролет би имал 2 години работно искуство (вклучително со договорите за деловно техничка соработка, ако се бројат), а ако не само тој услов ми прави проблем.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Колку земаат по студијава за слика за лотарија?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.962
Колку земаат по студијава за слика за лотарија?
мене 100че ми зедоа, али ако имаш некој близок со добар фотоапарат нека те слика и не давај пари. Овие ме сликаа на една подлога, па потоа во фотошоп менуваше бела :tapp:, а потоа си ја отсекуваш 600х600 или пак 2х2 инчи зависи во ти е наместен фотошоп да ти покажува.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Дали тие две години работно искуство, во последните 5 години, се бројат до денот на поднесување на апликацијата или пак до денот кога ќе бидете извлечени?
Бидејќи до пролет би имал 2 години работно искуство (вклучително со договорите за деловно техничка соработка, ако се бројат), а ако не само тој услов ми прави проблем.
Значи за да ги исполнуваш условите за лотаријава доволно ти е да имаш завршено континуирано 4 годишно образование , а ако не го исполнуваш тој услов и се надеваш да го исполниш вториот услов две години работно искуство само да ти кажам дека тоа не важи за било која работа од која што имаш искуство туку само за одредени работни места што ги дефинира U.S. Department of Labor и кои што мора да потпаѓаат во Job Zone 4 or 5 според нив , а кои можеш да ги провериш на оваа страна http://www.onetonline.org/ . Од старт да ти кажам дека таа процедура е многу посложена и досега немам сретнато некој на форумиве што се квалификувал со оваа опција . Ако некој е повеќе запознаен со оваа процедура слободно нека напише свое искуство овде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom