Добитници на лотарија за САД

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.952
Значи за да ги исполнуваш условите за лотаријава доволно ти е да имаш завршено континуирано 4 годишно образование , а ако не го исполнуваш тој услов и се надеваш да го исполниш вториот услов две години работно искуство само да ти кажам дека тоа не важи за било која работа од која што имаш искуство туку само за одредени работни места што ги дефинира U.S. Department of Labor и кои што мора да потпаѓаат во Job Zone 4 or 5 според нив , а кои можеш да ги провериш на оваа страна http://www.onetonline.org/ . Од старт да ти кажам дека таа процедура е многу посложена и досега немам сретнато некој на форумиве што се квалификувал со оваа опција . Ако некој е повеќе запознаен со оваа процедура слободно нека напише свое искуство овде.
Работам тоа што имам завршено факултет, а здравје и магистерски за многу краток период.
Во четврта категорија ми ја има професијата и тоа и двете позиции кои ги имам работено, а во зона 5 ја пронајдов насоката на која ја работам магистерската работа, а кај нас сеуште не постои човек што има работено во тој дел, така да нема ни како да го стекнам работното искуство.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Работам тоа што имам завршено факултет, а здравје и магистерски за многу краток период.
Во четврта категорија ми ја има професијата и тоа и двете позиции кои ги имам работено, а во зона 5 ја пронајдов насоката на која ја работам магистерската работа, а кај нас сеуште не постои човек што има работено во тој дел, така да нема ни како да го стекнам работното искуство.
Па ако имаш заврено средно сите години без повторување не се замарај со работното искуство само завршено средно е доволен услов за да ја добиеш визата ако те извлечет немојте да се замарате со премногу работи значи услов за добивање на визата е средно ИЛИ две години работно искуство не мораш да ги исполнуваш двата услови за да би ја добил визата откако би те извлечеле на лотаријата
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.952
Па ако имаш заврено средно сите години без повторување не се замарај со работното искуство само завршено средно е доволен услов за да ја добиеш визата ако те извлечет немојте да се замарате со премногу работи значи услов за добивање на визата е средно ИЛИ две години работно искуство не мораш да ги исполнуваш двата услови за да би ја добил визата откако би те извлечеле на лотаријата
Па искрено размислував што да пополнам дали University Degree или Master's Degree, бидејќи за не повеќе од 2 месеци од сега треба да ја бранам магистерската. Не знам дали би менувало нешто и дали се зема како предност образованието и дали проверуваат веднаш дали навистина имаш завршено тоа што си напишал или дури за време на интервјуто?
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Па искрено размислував што да пополнам дали University Degree или Master's Degree, бидејќи за не повеќе од 2 месеци од сега треба да ја бранам магистерската. Не знам дали би менувало нешто и дали се зема како предност образованието и дали проверуваат веднаш дали навистина имаш завршено тоа што си напишал или дури за време на интервјуто?
Слободно пиши University Degree за апликацијата ништо не ти менува , а потоа здравје ако те извлечат и кога ке одиш на интервју секако дека би ти била предност твојата Master's Degree. Во секој случај ти сеуште ја немаш завршено магистерската и не би ти препорачал да внесуваш нешто во апликацијата што го немаш завршено на датумот на пополнувањето
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
7
Поени од реакции
11
Здраво. Ќе пушти ли некој линк за кои документи се потребни за во амбасадата и каде (на која сметка) се уплаќаат 300$, бидејќи интервјуто ми е закажано во ноември. Благодарам однапред.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Здраво. Ќе пушти ли некој линк за кои документи се потребни за во амбасадата и каде (на која сметка) се уплаќаат 300$, бидејќи интервјуто ми е закажано во ноември. Благодарам однапред.
http://www.travel.state.gov/content/visas/en/immigrate/diversity-visa/entry.html
Овде ти е цела процедура и документи што ти се потребни за во амбасада плус рачунај во Скопје во амбасада бараат да имаш и affidavit of support еден вид на гарант што ќе гарантират дека нема да си на трошок на државата штом ке имигрираш таму , а за 330$ се плаќаат таму во амбасада на денот на интервјуто .
 
K

Kacar

Гостин
Не знам дали да аплицирам за зелена карта, бидјеќи аплицирав за WORK and Travel Виза. Некој искуство со ова? Да не ме одбијат за виза ако аплицирам за зелена карта.
 
Член од
20 јули 2012
Мислења
13
Поени од реакции
0
Дали некој знае (по можност што добиле) што треба да се пишува во Middle name? Дали е тоа татково име или празно да се остави_
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Не знам дали да аплицирам за зелена карта, бидјеќи аплицирав за WORK and Travel Виза. Некој искуство со ова? Да не ме одбијат за виза ако аплицирам за зелена карта.

Таа виза со оваа виза нема врска....на зеленалутрија форумот читав луѓе шо биле извлечени дур биле у Америка на таа виза.
Прв авион назад и спремас документи.....понатаму на интервјуто ќе ти биде плус пред конзулот......нема да ти треба прилагодување! ;)[DOUBLEPOST=1445939351][/DOUBLEPOST]
Дали некој знае (по можност што добиле) што треба да се пишува во Middle name? Дали е тоа татково име или празно да се остави_
Празно....
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Не знам дали да аплицирам за зелена карта, бидјеќи аплицирав за WORK and Travel Виза. Некој искуство со ова? Да не ме одбијат за виза ако аплицирам за зелена карта.
Значи не избрзувај и добро провери на интернет по форумуве какво искуство имале други во ваква ситуација . Ако имаш аплицирано за WORK and Travel а сеуште не си повикан во амбасада а во меѓувреме аплицираш за зелена карта, тогаш многу е веројатно дека ке бидеш одбиен за work визата има многу примери каде е ова десено , а ако си веќе во Америка со ваква виза тогаш слободно можеш да аплицираш за зелена карта.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Дајте бе луѓе, толку сум се коцкал и се то, уште ова го немам пробано, кој е влогот ме интересират и кај требит да се пријавам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom