goKi-
Поени од реакции
60

Профил пораки Последна активност Теми и мислења За мене

 • Zdravo, nova sum na forumov, izvlecena sum na lotarija za green card 2017/2018 - go isprativ DS-260, prasanjeto mi e dali mozebi znaesh da me upatish otprilika koga bi mi bilo intervjuto - brojceto mi e 30*** - ti blagodaram, pozdrav :)
  goki da te prasam vo slucaj da me izvlecat na lotarija kolku vreme rok imam da otidnam vo usa pred 2017 ili ?????
  goKi-
  goKi-
  Да, само едно извлекување во Мај се одржува. Во 2011 се случи да извлекуваат уште еднаш во Јули откако беше поништено тоа во Мај поради некаква грешка. Ама официјално, само тоа во Мај е.
  Gutenberg
  Gutenberg
  sakav da odam na privremena rabota vo stranstvo zatoa prasuvam ne sakam da gi ispustam rokovite
  goKi-
  goKi-
  За влечењето не треба да си физички присутен во матичната држава. Тек ако те извлечат и ти дојде ред за интервју (што може да биде и наредна година во Септември, во зависност од бројот што си го добил кога те извлекле) треба да бидеш во Македонија. Не сум 100% сигурен, но мислам дека може и во друга земја да се одржи интервјуто.
  goki te molam za sovet vo vrska so postot sto go objaviv
  пополнувајќи го последниот дел од делот за green card сум направил грешка измеѓу презимето и името сум ставил запирка па празно место па потоа името дали тоа би требало да представува некаков проблем ?
  Поздрав Гоки до тебе и темава и се заблагодарувам на твоето посветено внимание на сите членови на темава
  Здраво на сите, Јас долго време го следам форумов и темиве околу зелената карта на лотаријата. Па би сакал да ја споделам радосната вест дека јас сум еден од среќниците кој беа извлечени оваа година за 2016 сто треба да заминат. Така да ако има усте некои кои се извлецени би Ве замолил да бидеме во контакти и да си помагаме околу целата процедура.
  • Ми се допаѓа
  Reactions: goKi-
  goKi-
  goKi-
  Се надевам дека ќе има, меѓутоа со исклучок на 2011, до сега не се случило ново или дополнително извлекување. За оваа година можно е бидејќи многу мал број се извлечени во однос на претходните години, па ако им останат визи, може ќе пуштат срце за уште едно извлекување. :)
  Pakovic
  Pakovic
  Не не туку јас имам сонзание дека системот им е преоптеретен и знаат и во Јули месец да истакнат нови резултати затоа се додека трае постапката за претходната година (2015) ,давам совет СИТЕ ДА ПРОВЕРУВААТ ЗА (2016)
  goKi-
  goKi-
  Јас како и да е си проверувам периодично (надежта последна умира, нели? :)) мада не ми се верува да извлечат дополнителни добитници.
  Fala ti Goki, no imam uste edno prasanje, Dali treba celosno da ja izvrsime procedurata za vencavanje, ili pak moze samo so registracija, bidejki mnogu nabrzo nekako ni dojde so lotarijava pa zatoa sakav da te prasam, No dokolku znaes i kako odi procedurata celosna za dvajcata bi te zamolil da mi kazes :) za castenjeto sekako deka ke padni :)))
  • Ми се допаѓа
  Reactions: goKi-
  goKi-
  goKi-
  Доволно е и само во матично. Ако се венчате пред да го пратиш DS260 формуларот, само ја додаваш неа како сопружник. Ако се венчате откако ќе го пополниш формуларот, им праќаш меил на KCC да ти го отклучат за да ја додадеш и неа, и тоа е тоа.
  Zdravo Goki, Jas sum nov ovde se nadevam deka ke mi pomognes.Vaka sea raboti za Vizata koja sto ja dobiv na lotarija i toa denes koga proveriv vidov deka sum selektiran Imam devojka so koja planirav letovo da se veram,Dali so mojata viza sto ja dobiv od lotarijava bi mozel da ja zemam i nea so mene zaedno odnosno sto treba da napravam za da mozam da ja zemam so mene za USA?
  goKi-
  goKi-
  Пожелно е да се венчате пред да го пополниш DS260 формуларот, за кога ќе го пополниш, да ја вметнеш и неа. Можете и после пополнување да се венчате, ама ќе мора да барате од KCC да ви го отклучат формуларот за да ја додадеш и неа.
  goKi-
  goKi-
  На интервју нема да имаш проблеми доколку докажеш дека врската е вистинска, односно не се венчате само за и она да добие виза. Ќе мора да приложиш слики од заеднички патувања, настани и слично. Поздрав и да пратиш еден Бадвајзер од Америка! :)
  jas ke rizikuvam i taka i taka samo mi treba nekoe iskustvo od tie sto bile megu poslednite zosto jas mnogu zakasniv so ds260 aplikacijata oti u meguvreme mi se rodi dete pa cekav pasos za nego i japrativ na 20 juni aplikacijata zatoa tolkav case number dobiv
  goKi-
  goKi-
  За визата, односно интервјуто плаќаш само ако те викнат на интервју. Официјално за DV-2015 издавањето на визи трае до Септември 30, 2015. Case Number-от колку што знам не е според DS-260, туку они ти го доделуваат рандом кога ќе те извлечат во Мај. Немај гајле, не ти е многу касно испратен DS-от, следи ги виза билтените секој месец, сигурен сум дека ќе стасате на ред :)
  znaes case number mi 2015EUXXXXXX42100 E SEGA VIDOV DEKA NEGDE KE BIDAM U AVGUST ALI MUABETOT MI BESE ONI SEGA TUKA DA NE SI JA POPUNAT KVOTATA ZA MAKEDONIJA PA JA U AVGUST DA PLATAM FEE 1000EVRA OTI SUM SO DECA PA ZA DA ME ODBIJAT KE MI NAJDAT VLAKNO U JAJCE OTI SEGA CITAV NA FORUMOT OD MAKEDONIJA STO BILE DOBIVALE ONAKA LABAVO A KOGA KE IM E POPUNETA KVOTATA DA NE SE SJEBAM FALATI ODNAPRED
  Goki jas vo juli prativ ds260 za 2015 sum izvlecen i uste mi nemat zakazano za intervju vo ambasata te molam za pojasnuvanje kakva e procedurata otkako ke pratis ds260 i vo rok od kolku vreme ti zakazuvaat intervju nesto da ne sum ja utnal rabotava odnapred blagodaram
  goKi-
  goKi-
  Интерјвуто зависи од Case Number-от што ти е доделен кога провери дека те извлекле. Можеш на интернет да следиш за кој месец до кој број ги викаат на интервју.
  goKi-
  goKi-
  ttp://travel.state.gov/content/visas/english/law-and-policy/bulletin.html
  Еве ти го и линкот каде што можеш да следиш. За Февруари месец, за Европа е до број 20.500.
  Значи, ако бројот ти е 2015EUXXXX20501, во Март ќе ти биде интервјуто. Доколку ти е помал од 20.500, јави се во амбасада и прашај за постручен совет.
  Zdravo Goran,

  Slucajno naletav ovde, pa mi sakal da te prasam dali imas iskustvo sto dokumenti treba da se izvadat i sl raboti za onie koi se vo potesen krug za zelena karta.i ako moze prati mi link za poveke informacii kako sto imas pisano ovde. ti blagodaram, sashe
  ...
 • Вчитување…
 • Вчитување…
 • Вчитување…
На врв Bottom