Добитници на лотарија за САД

Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Ќе може ли некој кој е подетално упатен со лотаријава да ми објасни како оди целата постапка. Досега ниту еднаш немам аплицирано, но желбата е голема штом еднаш стапнеш во таа држава. Па знам дека прво се аплицира од 2-3.10 па се до 2-3.11 но што потоа? Се чека мај да дојде за резултати или нешто дополнително треба да се направи. И што откако ќе те извлечат, ако те извлечат? Кои се основни услови? Ииии колкави ми се шансите со фактот дека имам 19 години или возраста не игра улога?
Се надевам има некој љубезен да одвои време :D
Благодарам однапред :D
Точно, се аплицира од 2-3 Октомври, до 2-3 Ноември и потоа само чекаш да дојде Мај за да провериш дали си извлечена. Во меѓувреме пробуваш да не се оптеретуваш со тоа, бидејќи само потешко ќе ти биде ако не те извлечат (не ме прашувај како знам :) ). Доколку те извлечат, пополнуваш еден формулар и го праќаш (сè оди електронски, нема праќање физички преку пошта). Потоа чекаш да ти стигне меил со дата за интервјуто за кое ќе треба да извадиш уште неколку документи, ама нека те извлечат прво, па потоа секирај се за тоа. :)
Шансите на сите им се исти, компјутерски се влечат добитниците.

Здраво
Ме интресира за лотаријава дали имаше услов за работно искуство и доколку има колку е.
Читав негде дека се бараше работно искуство само не знам дали беше за оваа виза или за таа за во Канада.
мислам дека треба да имаш 21 година за да аплицираш
Сосема неточно. Треба минимум 18 години и завршено 12 годишно образование (8 години основно + 4 години средно) или 5 годишно работно искуство. Еве поопширно на англиски, ме мрзи целото да го преведувам
The concept of a “high school” education can mean different things in different countries. A high school diploma for purposes of the DV lottery is proof that the applicant successfully completed a course of elementary and secondary education that is equivalent to the 12-year course of study in the United States.

Applicants who did not complete high school and instead passed an equivalency exam or a course correspondence course will not be considered high school graduates (for DV visa purposes). They must instead prove that they have work experience in a qualifying occupation.

In order to determine which occupations qualify for the work experience requirement, the Department of State uses the Department of Labor’s O*Net website at http://www.onetonline.org. There, applicants can look up their occupations to determine whether they are considered specialized enough for the green card lottery.

Winners of the green card lottery without a high school education must hold a position in a Job Zone 4 or 5, classified in a Specific Vocational Preparation (SVP) range of 7.0 or higher. Both the zone number and SVP range can be located on the O*Net summary for the specific occupation.

For example, let’s say your background was as a Construction Carpenter. This is classified on O*Net as a Job Zone 2 occupation with an SVP range of 4.0 to <6.0. Therefore, this occupation will not qualify you for the DV lottery.

If your research indicates that you do not qualify for the DV program, you might wish to consult a qualified immigration attorney to see what other avenues are available by which to live and work in the United States. If you have a qualifying spouse who meets the DV requirements and is successful in the lottery, you may be able to come to the United States on a DV-2 visa.
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
67
Поени од реакции
11
Точно, се аплицира од 2-3 Октомври, до 2-3 Ноември и потоа само чекаш да дојде Мај за да провериш дали си извлечена. Во меѓувреме пробуваш да не се оптеретуваш со тоа, бидејќи само потешко ќе ти биде ако не те извлечат (не ме прашувај како знам :) ). Доколку те извлечат, пополнуваш еден формулар и го праќаш (сè оди електронски, нема праќање физички преку пошта). Потоа чекаш да ти стигне меил со дата за интервјуто за кое ќе треба да извадиш уште неколку документи, ама нека те извлечат прво, па потоа секирај се за тоа. :)
Шансите на сите им се исти, компјутерски се влечат добитниците.



Сосема неточно. Треба минимум 18 години и завршено 12 годишно образование (8 години основно + 4 години средно) или 5 годишно работно искуство. Еве поопширно на англиски, ме мрзи целото да го преведувам
Благодарам за одговорот. Колку што разбрав доколку имаш средно образование тогаш нема да имаш проблем.
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Благодарам за одговорот. Колку што разбрав доколку имаш средно образование тогаш нема да имаш проблем.
Да, меѓутоа образованието треба да е континуирано, односно, сите години редовно да си ги слушал и да не си повторувал година.
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
67
Поени од реакции
11
Ок тоа е исполнето
Дали има и некои други услови освен овие: минимум 18 год., средно образование, да не си осудуван?
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Ок тоа е исполнето
Дали има и некои други услови освен овие: минимум 18 год., средно образование, да не си осудуван?
За аплицирање, не. Ако те извлечат, на интервјуто ќе мора да докажеш финансиска способност да се издржуваш во Америка, било тоа преку пари кои ги имаш на сметка или пак спонзор кој е легално во Америка (со зелена карта или државјанство). Сумата на пари кои треба да ги имаш на сметка не е точно определена, меѓутоа за 1 човек, би требало да е минимум $5000. Колку повеќе имаш, толку полесно за тебе. :)
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
одприлика кои се документи треба да се носат на интервјуто откако ќе го добиеш датумот и се разбира... си еден од личностите кои се извлечени.
 

Attachments

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Да не се замарам дома со тоа сликата мочана шо мора да биде до милиметар точна (чиниш ова пасош е, па несмее надвор од цртите да излегува сликата), има некое фото студио у скопјево шо може да ми среди таква работа? Освен сликата друго не гледам проблем да има на страната за лотаријата...
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Да не се замарам дома со тоа сликата мочана шо мора да биде до милиметар точна (чиниш ова пасош е, па несмее надвор од цртите да излегува сликата), има некое фото студио у скопјево шо може да ми среди таква работа? Освен сликата друго не гледам проблем да има на страната за лотаријата...
искрено ако ти треба само за аплицирање за DV 2017 и ако те бидува малку од малку од Photoshop или Corel можиш и сам да си ја напрајш сликата... бараш бела позадина( ако немаш ја режиш на Photoshop), се сликаш, ја правиш 5cmx5cm и то е то. А во било кое студио да појдиш и да им кажеш дека ти е за Америка, си знаат тие самите понатаму.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
искрено ако ти треба само за аплицирање за DV 2017 и ако те бидува малку од малку од Photoshop или Corel можиш и сам да си ја напрајш сликата... бараш бела позадина( ако немаш ја режиш на Photoshop), се сликаш, ја правиш 5cmx5cm и то е то. А во било кое студио да појдиш и да им кажеш дека ти е за Америка, си знаат тие самите понатаму.
Па еднаш пробав, застанав на ѕид, ме сликнаа, средувај ја, средувај ја, да ја аплоадирам глеам пак не бива и кренав раце. Тоа беше преклани. Сеа викам па да си ја пробам среќата, овој пат да ми средат работа во фото студио, па ако ни така не бива значи ептен сум малер :D Фала на инфото у секој случај :)
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Па еднаш пробав, застанав на ѕид, ме сликнаа, средувај ја, средувај ја, да ја аплоадирам глеам пак не бива и кренав раце. Тоа беше преклани. Сеа викам па да си ја пробам среќата, овој пат да ми средат работа во фото студио, па ако ни така не бива значи ептен сум малер :D Фала на инфото у секој случај :)
Ништо, баш ми е мило што помогнав, бај д веј, да не заборавиш и да им речеш да ти ја дадат на USB, или CD пошто ако ти дадат сликчиња ќе излези дека џабе си се сликал :D
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Здраво дечки ајде уште еден мал сложен проблем :)
пробав да дојдам до некои информации но тешко ми оди да стигнам до вистинската бројка.
За сите сто треба да имаат Affidavit of suport или и I-134 односно спонзорот од USA колку кеш треба да има пријавено најмалце за да исполнува услов да биде спонзор ???
Ви благодарам на сите за одговорите однапред
(y)(y)(y)
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Здраво дечки ајде уште еден мал сложен проблем :)
пробав да дојдам до некои информации но тешко ми оди да стигнам до вистинската бројка.
За сите сто треба да имаат Affidavit of suport или и I-134 односно спонзорот од USA колку кеш треба да има пријавено најмалце за да исполнува услов да биде спонзор ???
Ви благодарам на сите за одговорите однапред
(y)(y)(y)
http://travel.state.gov/content/dam/visas/policy_updates/2015 Poverty Guidelines for Immigrant Visa Processing.pdf
Табелата од десно, таа што е 125%. Во зависнот од колку членови ќе спонзорира, толку минимум треба да заработува годишно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom