Добитници на лотарија за САД

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од noname7, 9 мај 2011.

 1. vasquez13

  vasquez13

  Член од:
  12 мај 2019
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  4
  За дипломата мора и кај нотар да се завери.
   
  На Dragan1$ му/ѝ се допаѓа ова.
 2. burko

  burko

  Член од:
  14 мај 2019
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  1
  Здраво,

  Додека бев на мојата J1 виза во САД како учесник во програмата "Work and travel", работев на повеќе работни места кои не ги пријавив во спонзор агенцијата што ја имав.

  Како што читав и се консултирав со адвокати за имиграција изгледа сум го прекршил законот со тоа што сум работел за повеќе работодавачи кои не беа пријавени од моја страна во спонзор агенцијата и мислам дека може да биде навистина голем проблем на интервјуто.

  Дали има некој со слична ситуација како мојата што бил на Work and Travel, работел повеќе работи и притоа не ги пријавил во спонзор агенцијата и после тоа прошол низ процесот за лотаријава? И како поминал?
   
 3. man46

  man46

  Член од:
  13 мај 2013
  Мислења:
  196
  Допаѓања:
  24
  Doplomata od sredno prevedena i zaverena na notar so copy toa se odnesuva samo za glavniot nositel... za sporednite nema potreba ....
  --- Споено дупло мислење, 27 мај 2019 ---
  Moe mislenje mislam deka nema da ti pravat problem za intervjuto moze samo da te prasat koga si bil , kade , kako so koja viza :D toa e malku smesno zosto tie se znaat a mene me prasaa :D :D i koga si se vratil ( toa me prasaa na mene iako i jas okolu 3 nedeli rabotev na krastarecki brod koj ne go ni spomnav nikade ni vo agencii ... Ako gi ispolnuvas site uslovi nema pricina da ne ti dadat viza...
   
  Последно уредено: 27 мај 2019
 4. Niki96

  Niki96

  Член од:
  1 јуни 2019
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo, me selektiraa godinava za zelena karta, dali ke moze nekoj vekje sto bil na intervjuto da mi kaze nesto podetalno sto i kako prasuvaat ?
   
 5. man46

  man46

  Член од:
  13 мај 2013
  Мислења:
  196
  Допаѓања:
  24
  Zdravo , na intervjuto se zavisi od kandidatot kakva istorija ima ( moe mislenje ) ali ako gi ispolnuvas uslovite ke zemes viza i ne e nesto strasno .... prvo si prati DS-260 vnimavaj na site prasanja zosto koga ke go pratis ne e dobro da go otklucuvas taka mislam ... pisi vo private poraka se sto mozam ke ti pomognam pozdrav
   
 6. Dragan1$

  Dragan1$

  Член од:
  3 мај 2019
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Zdravo sakam da prasam dali moze da se smeni adresata vo USA odkako ja imas dobieno vizata i kako ?
   
 7. dezdej

  dezdej

  Член од:
  12 август 2012
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  56
  Да можеш да ја промениш на аеродромот штом ќе слеташ кога ќе ја предаваш жолтата коверта од амбасада на имиграциониот службеник ќе му потенцираш дека сакаш да ја промениш адресата каде да стигне зелената карта и ќе му ја дадеш новата адреса

  Sent from my LGUS997 using Tapatalk
   
  На man46 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. burko

  burko

  Член од:
  14 мај 2019
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  1
  Zdravo,

  Fala za odgovorot. Mi olesna malce.

  A ti ja imase staveno rabotata sto ja rabotese na brodot vo DS 260 formularot koga aplicirase za zelena karta ili ne ja napisa?
   
 9. man46

  man46

  Член од:
  13 мај 2013
  Мислења:
  196
  Допаѓања:
  24
  Koga go prativ DS-260 jas ja staviv samo rabotata sto ja imam raboteno vo MK ne vo USA...
   
 10. burko

  burko

  Член од:
  14 мај 2019
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  1
  Aha, znači nemoram da gi naveduvam tie raboti što sum gi rabotel vo USA?

  Malku sum zbunet deka se konsultirav so advokati i mi rekoa da gi stavam i poziciite vo USA što sum gi rabotel duri sum bil na J1
   
 11. man46

  man46

  Член од:
  13 мај 2013
  Мислења:
  196
  Допаѓања:
  24
  Jas ne gi staviv tie raboti sto sum gi rabotil vo Usa taka da nemav nikakov problem ... Tie znaat sto imas raboteno vo Usa mozebi sakat da znaat sto si rabotel vo Mk sto rabotis vo Mk i tn... moe mislene
   

Сподели преку: