Добитници на лотарија за САД

K

kicodarker

Гостин
Бројот на апликации од година на година е се позголемен и позголемен. Во 2008ма добиваа и по 1500 апликанти годишно додека сега едвај 100тина с сигурно ке замини една третина додека другите ке се изгубат по лавиринти и останати документации.
И ако мислите дека секој се радува, има и таков случај кој доби а не продолжи. Тука му било арно на државно.
 
Член од
6 мај 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Годинава првпат аплицирав со дечко ми, одбиени и двајцата:place:
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
692
Поени од реакции
668
никако не можам да проверам статус, иако сум 100% сигурен дека се внесувам коректно, цело време ми ја дава оваа грешканекој со сличен проблем?
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.807
Поени од реакции
7.999
никако не можам да проверам статус, иако сум 100% сигурен дека се внесувам коректно, цело време ми ја дава оваа грешканекој со сличен проблем?
Јас, ама пробував од телефон, па помислив дека некаде имам грешка во празни местa...
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
692
Поени од реакции
668
Јас, ама пробував од телефон, па помислив дека некаде имам грешка во празни местa...
извини, значи ли ова дека и ти си со истиот проблем не те разбрав убаво, а јас имам пробано и од телефон и од лаптоп и од различни пребарувачи ама резултатот е истиот :-(
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.807
Поени од реакции
7.999
извини, значи ли ова дека и ти си со истиот проблем не те разбрав убаво, а јас имам пробано и од телефон и од лаптоп и од различни пребарувачи ама резултатот е истиот :-(
Да и јас го имам проблемот.
Денес пробав и од лаптоп, ама пак исто.
Демек правев варијации и со запирката меѓу презиме и име, али не помина пак.
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
118
Поени од реакции
55
Да и јас го имам проблемот.
Денес пробав и од лаптоп, ама пак исто.
Демек правев варијации и со запирката меѓу презиме и име, али не помина пак.
Епа пријателе тука ти е грешката, не треба името, само презимето. Пробај така, поздрав.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
692
Поени од реакции
668
Епа пријателе тука ти е грешката, не треба името, само презимето. Пробај така, поздрав.
(y)
точно во право си бил, проверката си помина нормално,
е сега што не сме селектирани ни јас ни сопругата тоа е веќе прашање на >15 год. традиција :facepalm:
 
Член од
12 мај 2019
Мислења
3
Поени од реакции
3
Добив изветување вчера на email дека ме извлекле за зелена карта и дека треба да платам 330$ на некоја сметка на име такси и да чекам после тоа во рок од 6 месеци за интервју.дали е лажна пошта и каде и како да проверам дали навистина сум избран

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
KCC ако те извлече не праќа маил, треба сама да си провериш и пари се даваат само во амбасада на интервјуто. Не се лажете.[DOUBLEPOST=1557670040][/DOUBLEPOST]Јас сум извлечен 2019 и чекам маил за интервју. За тие што ќе бидат извлечени еве еден добар линк http://britsimonsays.com. На оваа страна ги имате сите одгови во врска со тоа што треба да направите и кога.
Јас пробав да побарам помош на овој форум меѓутоа се откажав поради многу паметни членови.
Сега повторно се вратив на форумов и ќе се обидам да ви помогнам да се снајдете низ процесов кој е едноставен иако изгледа комлицирано.
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво,

Добив оваа година на лотарија.

Ми требаат информации во врска со DS-260 за претходно работно искуство. Извршував онлајн услуги за ИТ клиенти / компании од дома.
Дали ќе морам да ги набројам тие позиции, бидејќи тие не беа редовни работни места каде што плаќаат осигурување, даноци, не си пријавен, не ти тече стаж и сл ....

1. Сакам да знам колку длабоко одат во врска со претходните проверки на работно искуство?
2. Дали ќе треба да поднесам даночни извештаи од плата?
3. Дали тоа ќе биде проблем ако морам да ги наведам овие, бидејќи една од ИТ компаниите е со седиште во Ирак?
4. Дали е добра идеја да ги наведам овие позиции?

Секој одговор ќе биде високо ценет.
 
Член од
12 мај 2019
Мислења
3
Поени од реакции
3
Здраво,

Добив оваа година на лотарија.

Ми требаат информации во врска со DS-260 за претходно работно искуство. Извршував онлајн услуги за ИТ клиенти / компании од дома.
Дали ќе морам да ги набројам тие позиции, бидејќи тие не беа редовни работни места каде што плаќаат осигурување, даноци, не си пријавен, не ти тече стаж и сл ....

1. Сакам да знам колку длабоко одат во врска со претходните проверки на работно искуство?
2. Дали ќе треба да поднесам даночни извештаи од плата?
3. Дали тоа ќе биде проблем ако морам да ги наведам овие, бидејќи една од ИТ компаниите е со седиште во Ирак?
4. Дали е добра идеја да ги наведам овие позиции?

Секој одговор ќе биде високо ценет.
Условот да се квалификуваш е минимум средно образование или 2 години работно искуство спред нивниот закон така да јас не би лажел во врска со тоа. Колку длабоко одат не знам ама мислам дека не ги интересира многу то а пошто ова не е работна виза така да е небитно. Не бараат никакви извештаи од плата ниту пак даночна пријава. Јас лично не би спомнувал Ирак во ниеден контекс поради политичкиот конфликт што го имаат и мислам дека негативно може да влијае на нивната одлука.
Потребните документи се наведени во писмото што ќе ко добиеш кога ке дојдеш на ред за интервју. Ако не е проблем кој Case Number си(2020EUxxxxx). Според него може да се види кога од прилика си на ред за интервју и тој број ти ки кажува грубо шансите за да ја добиеш визата. Самото извлекување не значи дека е се готово.
Моја препорака е се што ќе прочиташ тука да го провериш на повеќе места.
Со среќа.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
197
Поени од реакции
24
Здраво,

Добив оваа година на лотарија.

Ми требаат информации во врска со DS-260 за претходно работно искуство. Извршував онлајн услуги за ИТ клиенти / компании од дома.
Дали ќе морам да ги набројам тие позиции, бидејќи тие не беа редовни работни места каде што плаќаат осигурување, даноци, не си пријавен, не ти тече стаж и сл ....

1. Сакам да знам колку длабоко одат во врска со претходните проверки на работно искуство?
2. Дали ќе треба да поднесам даночни извештаи од плата?
3. Дали тоа ќе биде проблем ако морам да ги наведам овие, бидејќи една од ИТ компаниите е со седиште во Ирак?
4. Дали е добра идеја да ги наведам овие позиции?

Секој одговор ќе биде високо ценет.
Spored mene tamu kade sto si bil prijaven samo ke vneses podatoci od koga do koga si rabotil ime na firma rabotodavec plata nikade ne se spomnuva ...
Isto so Irak ne se soglasuvam da go spomnuvas da ne si napravis dopolnitelni komplikacii ...
DS 260 imas vreme da go popolnis nemoj da brzas vnimavaj na site prasanja zosto koga se praka DS 260 ne e dobro dopolnitelno da go otklucuvas zosto moze da te vratat nazad i vremeto ke ti si razdolzuva ..
Nemoj da brzas i za vadenje na dokumentite zosto imas vreme i za niv se dodeka ne ti zakazat intervju zosto nekoj dokumenti vazat samo 6 meseci ...
Za nesto drugo ako te interesira mozes slobodno da me kontaktiras presna mi e seuste procedurata
pozdrav
 
Член од
14 мај 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
Spored mene tamu kade sto si bil prijaven samo ke vneses podatoci od koga do koga si rabotil ime na firma rabotodavec plata nikade ne se spomnuva ...
Isto so Irak ne se soglasuvam da go spomnuvas da ne si napravis dopolnitelni komplikacii ...
DS 260 imas vreme da go popolnis nemoj da brzas vnimavaj na site prasanja zosto koga se praka DS 260 ne e dobro dopolnitelno da go otklucuvas zosto moze da te vratat nazad i vremeto ke ti si razdolzuva ..
Nemoj da brzas i za vadenje na dokumentite zosto imas vreme i za niv se dodeka ne ti zakazat intervju zosto nekoj dokumenti vazat samo 6 meseci ...
Za nesto drugo ako te interesira mozes slobodno da me kontaktiras presna mi e seuste procedurata
pozdrav
Досега во Македонија немам работено никаква работа. Само remote work за странски компании и не сум бил пријавен да ми тече стаж, пензиско итн...

Значи само каде што сум бил легално пријавен и вработен да ги внесам само тие работни позиции?

Знае некој дали имаат увид во remote work?
Ако не наведам нешто, па откријат преку background check ќе стане комплицирано
 
Последно уредено:
Член од
13 мај 2013
Мислења
197
Поени од реакции
24
Досега во Македонија немам работено никаква работа. Само remote work за странски компании и не сум бил пријавен да ми тече стаж, пензиско итн...

Значи само каде што сум бил легално пријавен и вработен да ги внесам само тие работни позиции?

Знае некој дали имаат увид во remote work?
Ако не наведам нешто, па откријат преку background check ќе стане комплицирано
Mene i soprugata bukvalno nisto ne ne prasaa za rabotata sto ja imame raboteno predhodno i vo momentot sto rabotime koga bevme na intervju ...nitu pak za dvojno drzavjanstvo sto imame i tn ...
Iskreno tie ako pocnat da istrazuvat ke doznaat sto imas jadeno odnpared pred da otides na intervju... ne znam vo vrska so toa sto da ti kazam sto da navedis sto ne slabo mi se poznati tie raboti sto si gi rabotil ...
Ako ne konsulturi se so nekoja agencija da vidis poveke mislenja....
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Sakam da prasam za intervjuto ako nekoj znae dali treba diplomi od sredno da se zaverat na notar ili dovolno e samo od ovlasen preveduvac?
 
На врв Bottom