Добитници на лотарија за САД

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од noname7, 9 мај 2011.

 1. kicodarker

  kicodarker Гостин

  Бројот на апликации од година на година е се позголемен и позголемен. Во 2008ма добиваа и по 1500 апликанти годишно додека сега едвај 100тина с сигурно ке замини една третина додека другите ке се изгубат по лавиринти и останати документации.
  И ако мислите дека секој се радува, има и таков случај кој доби а не продолжи. Тука му било арно на државно.
   
 2. ljubezna

  ljubezna

  Член од:
  6 мај 2019
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Годинава првпат аплицирав со дечко ми, одбиени и двајцата:place:
   
 3. dastan

  dastan

  Член од:
  7 јуни 2014
  Мислења:
  609
  Допаѓања:
  556
  никако не можам да проверам статус, иако сум 100% сигурен дека се внесувам коректно, цело време ми ја дава оваа грешка

  [​IMG]

  некој со сличен проблем?
   
 4. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.355
  Допаѓања:
  7.247
  Јас, ама пробував од телефон, па помислив дека некаде имам грешка во празни местa...
   
 5. dastan

  dastan

  Член од:
  7 јуни 2014
  Мислења:
  609
  Допаѓања:
  556
  извини, значи ли ова дека и ти си со истиот проблем не те разбрав убаво, а јас имам пробано и од телефон и од лаптоп и од различни пребарувачи ама резултатот е истиот :-(
   
 6. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.355
  Допаѓања:
  7.247
  Да и јас го имам проблемот.
  Денес пробав и од лаптоп, ама пак исто.
  Демек правев варијации и со запирката меѓу презиме и име, али не помина пак.
   
  На dastan му/ѝ се допаѓа ова.
 7. TrikkY

  TrikkY Shit happens. [God]

  Член од:
  4 мај 2012
  Мислења:
  115
  Допаѓања:
  53
  Епа пријателе тука ти е грешката, не треба името, само презимето. Пробај така, поздрав.
   
  На Кеплер и dastan им се допаѓа ова.
 8. dastan

  dastan

  Член од:
  7 јуни 2014
  Мислења:
  609
  Допаѓања:
  556
  (y)
  точно во право си бил, проверката си помина нормално,
  е сега што не сме селектирани ни јас ни сопругата тоа е веќе прашање на >15 год. традиција :facepalm:
   
 9. vasquez13

  vasquez13

  Член од:
  12 мај 2019
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  3
  KCC ако те извлече не праќа маил, треба сама да си провериш и пари се даваат само во амбасада на интервјуто. Не се лажете.
  --- Споено дупло мислење, 12 мај 2019 ---
  Јас сум извлечен 2019 и чекам маил за интервју. За тие што ќе бидат извлечени еве еден добар линк http://britsimonsays.com. На оваа страна ги имате сите одгови во врска со тоа што треба да направите и кога.
  Јас пробав да побарам помош на овој форум меѓутоа се откажав поради многу паметни членови.
  Сега повторно се вратив на форумов и ќе се обидам да ви помогнам да се снајдете низ процесов кој е едноставен иако изгледа комлицирано.
   
  Последно уредено: 12 мај 2019
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 10. burko

  burko

  Член од:
  14 мај 2019
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  1
  Здраво,

  Добив оваа година на лотарија.

  Ми требаат информации во врска со DS-260 за претходно работно искуство. Извршував онлајн услуги за ИТ клиенти / компании од дома.
  Дали ќе морам да ги набројам тие позиции, бидејќи тие не беа редовни работни места каде што плаќаат осигурување, даноци, не си пријавен, не ти тече стаж и сл ....

  1. Сакам да знам колку длабоко одат во врска со претходните проверки на работно искуство?
  2. Дали ќе треба да поднесам даночни извештаи од плата?
  3. Дали тоа ќе биде проблем ако морам да ги наведам овие, бидејќи една од ИТ компаниите е со седиште во Ирак?
  4. Дали е добра идеја да ги наведам овие позиции?

  Секој одговор ќе биде високо ценет.
   
  На dastan му/ѝ се допаѓа ова.
 11. vasquez13

  vasquez13

  Член од:
  12 мај 2019
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  3
  Условот да се квалификуваш е минимум средно образование или 2 години работно искуство спред нивниот закон така да јас не би лажел во врска со тоа. Колку длабоко одат не знам ама мислам дека не ги интересира многу то а пошто ова не е работна виза така да е небитно. Не бараат никакви извештаи од плата ниту пак даночна пријава. Јас лично не би спомнувал Ирак во ниеден контекс поради политичкиот конфликт што го имаат и мислам дека негативно може да влијае на нивната одлука.
  Потребните документи се наведени во писмото што ќе ко добиеш кога ке дојдеш на ред за интервју. Ако не е проблем кој Case Number си(2020EUxxxxx). Според него може да се види кога од прилика си на ред за интервју и тој број ти ки кажува грубо шансите за да ја добиеш визата. Самото извлекување не значи дека е се готово.
  Моја препорака е се што ќе прочиташ тука да го провериш на повеќе места.
  Со среќа.
   
  На burko и dastan им се допаѓа ова.
 12. man46

  man46

  Член од:
  13 мај 2013
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  24
  Spored mene tamu kade sto si bil prijaven samo ke vneses podatoci od koga do koga si rabotil ime na firma rabotodavec plata nikade ne se spomnuva ...
  Isto so Irak ne se soglasuvam da go spomnuvas da ne si napravis dopolnitelni komplikacii ...
  DS 260 imas vreme da go popolnis nemoj da brzas vnimavaj na site prasanja zosto koga se praka DS 260 ne e dobro dopolnitelno da go otklucuvas zosto moze da te vratat nazad i vremeto ke ti si razdolzuva ..
  Nemoj da brzas i za vadenje na dokumentite zosto imas vreme i za niv se dodeka ne ti zakazat intervju zosto nekoj dokumenti vazat samo 6 meseci ...
  Za nesto drugo ako te interesira mozes slobodno da me kontaktiras presna mi e seuste procedurata
  pozdrav
   
  На burko му/ѝ се допаѓа ова.
 13. burko

  burko

  Член од:
  14 мај 2019
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  1
  Досега во Македонија немам работено никаква работа. Само remote work за странски компании и не сум бил пријавен да ми тече стаж, пензиско итн...

  Значи само каде што сум бил легално пријавен и вработен да ги внесам само тие работни позиции?

  Знае некој дали имаат увид во remote work?
  Ако не наведам нешто, па откријат преку background check ќе стане комплицирано
   
  Последно уредено: 15 мај 2019
 14. man46

  man46

  Член од:
  13 мај 2013
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  24
  Mene i soprugata bukvalno nisto ne ne prasaa za rabotata sto ja imame raboteno predhodno i vo momentot sto rabotime koga bevme na intervju ...nitu pak za dvojno drzavjanstvo sto imame i tn ...
  Iskreno tie ako pocnat da istrazuvat ke doznaat sto imas jadeno odnpared pred da otides na intervju... ne znam vo vrska so toa sto da ti kazam sto da navedis sto ne slabo mi se poznati tie raboti sto si gi rabotil ...
  Ako ne konsulturi se so nekoja agencija da vidis poveke mislenja....
   
  На burko му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: