Добитници на лотарија за САД

Член од
14 мај 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво,

Додека бев на мојата J1 виза во САД како учесник во програмата "Work and travel", работев на повеќе работни места кои не ги пријавив во спонзор агенцијата што ја имав.

Како што читав и се консултирав со адвокати за имиграција изгледа сум го прекршил законот со тоа што сум работел за повеќе работодавачи кои не беа пријавени од моја страна во спонзор агенцијата и мислам дека може да биде навистина голем проблем на интервјуто.

Дали има некој со слична ситуација како мојата што бил на Work and Travel, работел повеќе работи и притоа не ги пријавил во спонзор агенцијата и после тоа прошол низ процесот за лотаријава? И како поминал?
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Sakam da prasam za intervjuto ako nekoj znae dali treba diplomi od sredno da se zaverat na notar ili dovolno e samo od ovlasen preveduvac?
Doplomata od sredno prevedena i zaverena na notar so copy toa se odnesuva samo za glavniot nositel... za sporednite nema potreba ....[DOUBLEPOST=1558924288][/DOUBLEPOST]
Здраво,

Додека бев на мојата J1 виза во САД како учесник во програмата "Work and travel", работев на повеќе работни места кои не ги пријавив во спонзор агенцијата што ја имав.

Како што читав и се консултирав со адвокати за имиграција изгледа сум го прекршил законот со тоа што сум работел за повеќе работодавачи кои не беа пријавени од моја страна во спонзор агенцијата и мислам дека може да биде навистина голем проблем на интервјуто.

Дали има некој со слична ситуација како мојата што бил на Work and Travel, работел повеќе работи и притоа не ги пријавил во спонзор агенцијата и после тоа прошол низ процесот за лотаријава? И како поминал?
Moe mislenje mislam deka nema da ti pravat problem za intervjuto moze samo da te prasat koga si bil , kade , kako so koja viza :D toa e malku smesno zosto tie se znaat a mene me prasaa :D :D i koga si se vratil ( toa me prasaa na mene iako i jas okolu 3 nedeli rabotev na krastarecki brod koj ne go ni spomnav nikade ni vo agencii ... Ako gi ispolnuvas site uslovi nema pricina da ne ti dadat viza...
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo, me selektiraa godinava za zelena karta, dali ke moze nekoj vekje sto bil na intervjuto da mi kaze nesto podetalno sto i kako prasuvaat ?
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Zdravo, me selektiraa godinava za zelena karta, dali ke moze nekoj vekje sto bil na intervjuto da mi kaze nesto podetalno sto i kako prasuvaat ?
Zdravo , na intervjuto se zavisi od kandidatot kakva istorija ima ( moe mislenje ) ali ako gi ispolnuvas uslovite ke zemes viza i ne e nesto strasno .... prvo si prati DS-260 vnimavaj na site prasanja zosto koga ke go pratis ne e dobro da go otklucuvas taka mislam ... pisi vo private poraka se sto mozam ke ti pomognam pozdrav
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo sakam da prasam dali moze da se smeni adresata vo USA odkako ja imas dobieno vizata i kako ?
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Zdravo sakam da prasam dali moze da se smeni adresata vo USA odkako ja imas dobieno vizata i kako ?
Да можеш да ја промениш на аеродромот штом ќе слеташ кога ќе ја предаваш жолтата коверта од амбасада на имиграциониот службеник ќе му потенцираш дека сакаш да ја промениш адресата каде да стигне зелената карта и ќе му ја дадеш новата адреса

Sent from my LGUS997 using Tapatalk
 
Член од
14 мај 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
Doplomata od sredno prevedena i zaverena na notar so copy toa se odnesuva samo za glavniot nositel... za sporednite nema potreba ....[DOUBLEPOST=1558924288][/DOUBLEPOST]
Moe mislenje mislam deka nema da ti pravat problem za intervjuto moze samo da te prasat koga si bil , kade , kako so koja viza :D toa e malku smesno zosto tie se znaat a mene me prasaa :D :D i koga si se vratil ( toa me prasaa na mene iako i jas okolu 3 nedeli rabotev na krastarecki brod koj ne go ni spomnav nikade ni vo agencii ... Ako gi ispolnuvas site uslovi nema pricina da ne ti dadat viza...
Zdravo,

Fala za odgovorot. Mi olesna malce.

A ti ja imase staveno rabotata sto ja rabotese na brodot vo DS 260 formularot koga aplicirase za zelena karta ili ne ja napisa?
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Koga go prativ DS-260 jas ja staviv samo rabotata sto ja imam raboteno vo MK ne vo USA...
 
Член од
14 мај 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
Koga go prativ DS-260 jas ja staviv samo rabotata sto ja imam raboteno vo MK ne vo USA...
Aha, znači nemoram da gi naveduvam tie raboti što sum gi rabotel vo USA?

Malku sum zbunet deka se konsultirav so advokati i mi rekoa da gi stavam i poziciite vo USA što sum gi rabotel duri sum bil na J1
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Aha, znači nemoram da gi naveduvam tie raboti što sum gi rabotel vo USA?

Malku sum zbunet deka se konsultirav so advokati i mi rekoa da gi stavam i poziciite vo USA što sum gi rabotel duri sum bil na J1
Jas ne gi staviv tie raboti sto sum gi rabotil vo Usa taka da nemav nikakov problem ... Tie znaat sto imas raboteno vo Usa mozebi sakat da znaat sto si rabotel vo Mk sto rabotis vo Mk i tn... moe mislene
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo na site ,blagodaram za odgovorite i uste edno prasnje ako nekoj znae Ve molam za odgovor.Sto treba da se nosi na aerodrom osven plikot od ambasada mislam procirav na stranata x-rays?Pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2012
Мислења
7
Поени од реакции
7
Zdravo na site ,blagodaram za odgovorite i uste edno prasnje ako nekoj znae Ve molam za odgovor.Sto treba da se nosi na aerodrom osven plikot od ambasada mislam procirav na stranata x-rays?Pozdrav
Jas ja nosev Affadavit of Support zatoa sto vo Ambasadata ne mi ja pobaraa. Bev na rabotna viza veke vo Amerika no sepak ja ponesov so sebe na aerodrom. Ne znam kolku ova ti pomaga no zemi gi site dokumenti sto si gi spremil od pocetok na procesot za da gi imas. Na aerodrom nema nekoi iznenaduvanja osobeno zatoa sto im e vazen samo plikot.
 
Последно уредено:
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Zdravo na site ,blagodaram za odgovorite i uste edno prasnje ako nekoj znae Ve molam za odgovor.Sto treba da se nosi na aerodrom osven plikot od ambasada mislam procirav na stranata x-rays?Pozdrav
Samo plikot od ambasadata i za sekoj slucaj dokumentot deka si platil za zelena karta drugo nisto ne ti e potrebno barem nie taka pominavme bez nikakvi problemi ...
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Здраво
Дали можи некој поупатен за зелена карта да ми пиши во приватна порака , сакам да го прашам нешто

Позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom