Дневна доза сеир!

Дискусија во форумот 'Чек дис аут!' започната од TpH_Bo_OkO, 14 јули 2006.

 1. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.710
  Допаѓања:
  1.685
 2. Del Boy

  Del Boy

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  5.637
  Допаѓања:
  10.701
  :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:

  hahahahah aj sikter be.jpg
   
  На sankerce, kelaj, alekjov и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.710
  Допаѓања:
  1.685
 4. Del Boy

  Del Boy

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  5.637
  Допаѓања:
  10.701
  0:28 - 0:29 :pos::pos::pos::pos: Како успеа толкава реченица у 1 секунда да ја изрецитира. :cuc:Амор застани нема пари ко ќе ти се речи.:pos:

   
  На sankerce му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.710
  Допаѓања:
  1.685
 6. alekjov

  alekjov

  Член од:
  8 октомври 2009
  Мислења:
  443
  Допаѓања:
  109
  Зошто се вели скапо како кајганата на свети Петар?

  Со изразот „скапо како кајганата на свети Петар“ се означува нешто што многу скапо ќе ве чини. Изразот потекнува од Грците, кои имаат поговорка што гласи: „Прескапа е кајганата на свети Ѓорѓи“, па најверојатно во нашите краеви дошло до замена на името, зашто кај нас свети Петар е попознат отколку во Грција.

  Според легендата што го објаснува овој израз, некое момченце во Пафлагонија му зготвило кајгана на свети Ѓорѓи и му ја донело во црква. Во исто време наишле четворица трговци да му се помолат на господ и кога ја здогледале кајганата, не можеле да одолеат и ја изеле. Но светецот направил чудо и трговците не можеле да излезат од храмот сѐ додека секој од нив не оставил по еден златник. Кога најпосле излегле надвор, извикале: „Свети Ѓорѓи, многу ти е скапа кајганата, никогаш веќе од тебе нема да купуваме“.

  Едно друго толкување вели дека Исус Христос и свети Петар оделе по светот за да ги искушуваат луѓето, а освен тоа самиот Исус го искушувал Петар. Една вечер преноќиле кај една сиромашна вдовица, која имала многу мали дечиња. Таа убаво ги пречекала и им понудила кајгана за вечера. Исус се заблагодарил и не сакал ниту да ја проба кајганата, туку веднаш легнал на сламата да спие, предупредувајќи го Петар ни тој да не јаде, бидејќи најпрво децата треба да се најадат. Но гладниот Петар не го послушал Исус и посегнал по кајганата, сакајќи да ја изеде. Во истиот миг таа се скаменила, па не можел ни залче да вкуси.

  Изутрината Исус на Петар му изрекол тешка казна, да проси по целото село и да собира пари за вдовицата и за нејзините дечиња и тоа сѐ додека тој не се врати по него. Кога најпосле се појавил Исус го прашал Петар дали направил онака како што му рекол, за да му прости, а тој уморен му одговорил: „Сѐ е добро, ти благодарам, ама мене кајганата многу скапо ме чинеше“.

  http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=&id=eb5cbb0e-de8a-44c9-9fa8-ccc4c69a9d35
   
 7. faraon

  faraon БОГ

  Член од:
  31 јануари 2007
  Мислења:
  16.721
  Допаѓања:
  19.205
  22491932_1873987979284190_481994873197733652_n.jpg
   
  На kelaj и stratUs им се допаѓа ова.
 8. kelaj

  kelaj

  Член од:
  9 јули 2017
  Мислења:
  364
  Допаѓања:
  67
  Dali moram znati njemacki jezik ako bih tamo radila kao prostitutka?
  -Ako te budu karali Englezi ne govori "nein, nein" zato sto ce dovesti jos devetoricu
   

Сподели преку: