Дијанетика и Скиентологија

Член од
14 ноември 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
Од се што е кажано на темава, ти најде да поставиш вакво прашање за најбитно???

Дали ти го одобруваш тоа што го прави скиентлошката организација?

И за крај.... дали ТИ си Скиентолог? :kesa:



Ај да го видиме овој трол... :kesa:

Буден

Регистриран: 14-11-2009
Мислења: 24
Мислења на ден: 7,24 (се гледа дека брзал да стигне до одредена квота да може да коментира по профили)

Вид на постови? Што и да е, на тема на религија да е, и да каже дека Исус нема врска со библијата, туку со будизам исл.... :kesa:
Ти благодарам на искушението.Сега знам дека сум уште еден чекор подалеку од чувството на омраза.

Нека те следи љубов.

:smir:
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Добро за бога .. Знаев дека финансиски ги цицаат своите членови до смрт ... Ама дека до толку се мешаат во нивните животи не вервав ...
Него тука искрснува прашањето ЗОШТО за бога ги приморваат своите членови на абортуси и слични работи ?
 

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
Добро за бога .. Знаев дека финансиски ги цицаат своите членови до смрт ... Ама дека до толку се мешаат во нивните животи не вервав ...
Него тука искрснува прашањето ЗОШТО за бога ги приморваат своите членови на абортуси и слични работи ?
Се мешаат и тоа како.

Дури и во Хабардов Центар во Скопје, правењето деца беше обесхрабрувано. Самиот Извршен директор кога одлучи да се земе со долгогодишниот дечко и на 33 годишна возраст да имаат дете, имаше негодувања од некои стафови. Причината зошто е бидејќи тоа повлекува да не може да биде целосно посветена на центарот како што беше до тогаш, зборуваме за 70 саати неделно!!! Дури и кога спиеше, разрешуваше ситуации и проблеми врзани со центарот..:uvo:

Мислам дека дури и бараше писмено одобрување од менаџментот за бременоста, и за да има слободни денови после породување. Мораше кутрата да се повикува на законите на земјата каде е обавезно да имаш породилно... И башка сепак мораше да продуцира, макар и со преводи, откако се породи и додека седеше дома сама ранејќи бебе и менувајќи пелени, мораше неделно да преведува 40 саати дома. :ija: Мажот нејзин, исто скиентолог, за тоа време беше во странство.

Бидејќи тоа стана тешко изводливо, не даваше висока статистика, и ја скинаа платата од центарот (да не речам џепарлак)!!! Среќа што она беше единствената пријавена како вработена па имаше право на породилно и секој месец добиваше одреден износ.

И што се случи по една година? После 10 години жртвување за Скеинтологијата, ја избркаа од центарот, и назначија ниска состојба на предавство на групата. Зошто? бидејќи ја оставила групата на цедило со тоа што останала бремена!!! Бидејќи ја предала својата работа на директор на дотогашниот Директор за Јавност, Ненад Нешовиќ, и со тоа предизвикала пад на работата на центарот. :tapp:

Неколку момчиња и девојки кои беа регрутирани да одат во САД, да работат за Sea org, беа притискани да ги откачат своите девојки и дечковци, со разни тактики. За среќа не успеаја.
 

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
ПРОСТО ТРОГАТЕЛНО!!!

Следново видео (поточно 7 видеа) дава подетален поглед за тоа во какви услови работат во скиентолошкиот менаџмент т.н. Sea Org:


Се молам, за братучетка ми Снеже (Жане) Спасеска да ја сфати измамата и да излезе од таму брзо!!!
 

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
Еве пример за илегалното практикување медицина и скиентолошката агенда на НАРКОНОН ЦЕНТАРОТ (каков што имаме во Конопиште, Кавадарци)

Видео: http://88.208.208.222/video_russ/hi12823.wmv

Превод од статија од http://kt.kz/index.php?lang=rus&uin=1133168020&chapter=1153503958 , вебстрана на новинарската агенција, Казахстан Денес:

Quote:
Head of Scientologist “Narconon” center sentenced in Pavlodar

Pavlodar. November 25. Kazakhstan Today – The widely-noted trial of the “Narconon” center, which is connected with the religious Scientology organization, ended today in Pavlodar, reports the Kazakhstan Today news agency.

Pavlodar City Court Number 2 issued a guilty verdict against the 25-year-old director of the "Narconon" center and sentenced her to a heavy fine of 7,700 dollars*. The court stated that the convicted defendant has the right to legally appeal the decision within 15 days.

As previously reported, the defendant was charged under Article 190 of the Kazakhstan Criminal Code (illegal business activity). According to the charges, the Narconon rehabilitation and educational center where she worked was engaged in the illegal practice of medicine and provided services to persons suffering from drug or alcohol addiction.

The trial was the result of operations carried out on November 20, 2008 by the Department of Economic Crimes and Corruption. The financial police found that the “Narconon” center had archives containing almost a thousand files labeled “confidential” concerning persons who received services.

In addition, during the search, police seized “accounting documents, 134 packages containing various kinds of medicinal preparations that did not specify the country of origin, a large number of Scientology-oriented books, a program describing the 'Purification' course, a program for the application of medicinal preparations, advertising and promotional materials."

In all, police seized more than 60 boxes of documents, religious literature, and medicinal preparations not registered in Kazakhstan. The financial police reported that "Narconon" patients were misled and that the money received by the organization's leadership was labeled as voluntary donations.

"The forensic chemical analyses of the substances seized during searches concluded that all the substances under investigation, with few exceptions, were medicinal preparations (vitamins, dietary supplements, food products) that are not registered in the state registry of medicines of the Republic of Kazakhstan and that their use in the territory of Kazakhstan is prohibited. The therapeutic doses of active substances in certain vitamins and dietary supplements greatly exceeded the permissible limits," said the financial police.
*The fine is 900 MCI (Monthly Calculated Indexes), 1 MCI = 1,273 tenge, $1 US = 148.75 tenge.
 
Член од
12 април 2009
Мислења
79
Поени од реакции
24

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
Zdravoooo!!!!

Se izvinuvam sto me snema, no "nekoj/nekoi" mi go ukrade identitetot, pa morav da si go baram nazad! :toe:

Sega sum tuka!

Kade zastanavme?

Gledam nekolku postovi falat od nekolku lugje sto postiraa posle Igor-Kav. Se nadevam deka i tie postovi ke bidat oporaveni i vrateni nazad na temava.

I kajgana li beshe hakirana, ili so drugi problemi?

jas da zberam sto ima novo po svetot pa ke se vratam so taze materijal.

Pozz!
Elena
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.441
Поени од реакции
7.827
Елена добредојде назад. Тука е објаснето за сите прекини поврзани со Кајгана форумот.

Мислењата најверојатно нема да бидат вратени, од едноставна причина што не е направен бек-ап на тој временски период.

Како и да е, јас ќе ставам линк до галеријата со протести во Германија. Попат најдов и слики од протест во Велика Британија и Канада.
http://www.demotix.com/news/223346/hamburg-protest-against-church-scientology
http://www.demotix.com/news/105433/anti-scientology-protest-london
http://www.demotix.com/news/162645/german-students-protest-against-scientology
http://www.demotix.com/news/7445/anonymous-vs-scientology
http://www.demotix.com/news/914/anti-scientology-protests
 

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
Фала за појаснување Тончи!

еве нешто на македонски за македонската јавност која не е многу по англискиот! :smir:

Лари Андерсон, ѕвездата на скиентолошкиот филм Ориентација, наменет да регрутира нови членови во Скиентологијата, после 33 години ја напушта скиентологијата барајќи си ги парите назад.

http://vistina.wordpress.com/


Можете да го следите овој блог од сега натаму и да им го праќате линкот на луѓе за да ги информирате и нив.
 

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
Добра вечер македонци!

Еве нова статија за кој е вистински основачот на Скиентологијата, Л. Рон Хабард! http://vistina.wordpress.com/

Л. Рон Хабард е американски писател на научна фантастика од Небраска, кој пред креирањето на својата религија бил познат по неговиот фокус во научната фантастика. Тој се здобива со одредена едукација во универзитетот Џорџ Вашингтон, запишувајќи се во 1930г. во програмата за граѓански инженеринг. Но, неговиот академски успех е значително слаб, и следната година е исфрлен од школото.

За време на Втората Светска Војна, Л. Рон Хабард служи како морнарички офицер, но постојано бива отстрануван од раководни позиции поради некомпетентност. Во Јуни 1943г., е подложен на дисциплинско сослушување. Хабард по трет пат е отстранет од раководство откако го закотвува својот брод во Коронадо островите, кои се во територија на Мексико, и таму продолжува да изведува воени вежби. Мексиканските служби поднесуваат официјална жалба. Ова, заедно со неговиот неуспех да ј следи наредбата да се врати во базата,го води до Истражен Одбор. Одборот одлучува дека Хабард не ги испочитувал наредбите и е префрлен на други задолженија.

Откако е отпуштен од морнарицата, Хабард воглавно се ангажира во научна фантастика. Л. Рон Хабард добива одредено ниво на признание за неговата работа во научната фантастика, но пишувањето за еден цент по збор, не е неговата идеја за успех.

Не можеш да се збогатиш пишувајќи научна фантастика. Ако сакаш да се збогатиш, отпочни сопствена религија.

Одговорот на Л. Рон Хабард на прашање од публиката за време на состанок на Источната Асоцијација за Научна Фантастика (7ми Ноември 1948), цитирано во сведоштвото на Сем Москович во 1994г.“

Некое време по војната, Хабард се сретнува со Џек Парсонс, професор по аеронаутика во Калтек и приврзаник на британскиот окултист Алистер Кроули. Хабард успева да се всели кај Парсонс кој живее со неговата девојка Сара Нортруп. Парсонс, кој е Сатанист, го воведува Хабард во ритуална магија. Скиентолошката Црква не негира дека ова се случило, но тврди дека Хабард всушност работел како таен агент во мисија да стави крај на наводните магиски активности на Парсонс и да ја „спаси“ Сара Нортруп, која Парсонс ја користел во неговите Сатански ритуали. Всушност, Хабард во своите скиентолошки предавања го опишува Парсонс како негов пријател, а не како лице под негова истрага. Интересно е и да се спомене дека Хабард покасно се зема со девојката која вели дека ја спасил од Парсонс. Сара Нортруп станува втора ѓена на Хабард во Август 1946г. (станува збор за чин на бигамија, бидејќи Хабард веднаш по морнарицата ја напушта својата прва жена и деца, но не бил разведен). Набрзо потоа, ја објавува Дијанетиката.

Можеме само да претпоставуваме како фактички Л. Рон Хабард ја развил својата „наука“, Дијанетиката. Билокакви сведоштва и документи од неговите експерименти никогаш не се презентирани, ниту пак се докажани било кој од методите кои ги користел за да дојде до своите теории за умот. Според Црквата, зачетоците на Дијанетиката се серијата на клеточни експерименти, кои наводно ги вршел во 1937г. Тие експерименти наводно покажувале дека поривот за опстанок доминирал над секој друг можен животен порив.

Ова било пресврт во дотогашната тероија дека животот не е ништо друго освен игра на среќа. Спротивно на Дарвиновата тероија на еволуција, која дава важност на опстанокот единствено од аспект на природна селекција, Хабард изјавува дека опстанокот доаѓа од „интелигенција“ надвор од шемата на животот. Хабард изјавува дека целиот живот е раководен од една команда: опстани. Но како да се опстане? Хабард морал да изнајде практично решение. Неговиот прв голем чекор кон такво нешто, и следствено кон Дијанетиката, е направен во 1945г. за време на Втората Светска Војна. Хабард, кој во тоа време е полковник во американската војска, наидува на 15 бивши воени затвореници, кои по изгладнувачкиот режим не биле способни да апсорбираат протеин и покрај сите можни третмани.

Хабард, заинтригиран од ова, заклучил дека умот го контролира телото, а не обратно, и дека умот моѓе да создаде ментални пречки кои спречуваат ендокриниот систем да реагира на третманот. Од друга страна, ако та ментална пречка е отстранета, проблемот би бил решен. Ова станува првиот принцип во Дијанетиката.

Зборот „дијанетика“ доаѓа од грчиот збор диа (низ, преку) и ноус (ум или мисла). Хабард ја формулира Дијанетиката врз база на премисата дека умот е тој што реагира на примарната команда за опстанок, и го контролира животот во напорот за опстанок.

Тврдејќи дека го открил изворот за повеќето проблеми на човекот, Хабард се зафаќа да ја претвори Дијанетиката во неинвазивна терапевтска наука која може успешно да ги излечи сите типови на неврози, психосоматски болести и психози.

Л. Рон Хабард е американски писател на научна фантастика од Небраска, кој пред креирањето на својата религија бил познат по неговиот фокус во научната фантастика. Тој се здобива со одредена едукација во универзитетот Џорџ Вашингтон, запишувајќи се во 1930г. во програмата за граѓански инженеринг. Но, неговиот академски успех е значително слаб, и следната година е исфрлен од школото.

За време на Втората Светска Војна, Л. Рон Хабард служи како морнарички офицер, но постојано бива отстрануван од раководни позиции поради некомпетентност. Во Јуни 1943г., е подложен на дисциплинско сослушување. Хабард по трет пат е отстранет од раководство откако го закотвува својот брод во Коронадо островите, кои се во територија на Мексико, и таму продолжува да изведува воени вежби. Мексиканските служби поднесуваат официјална жалба. Ова, заедно со неговиот неуспех да ј следи наредбата да се врати во базата,го води до Истражен Одбор. Одборот одлучува дека Хабард не ги испочитувал наредбите и е префрлен на други задолженија.

Откако е отпуштен од морнарицата, Хабард воглавно се ангажира во научна фантастика. Л. Рон Хабард добива одредено ниво на признание за неговата работа во научната фантастика, но пишувањето за еден цент по збор, не е неговата идеја за успех.

Не можеш да се збогатиш пишувајќи научна фантастика. Ако сакаш да се збогатиш, отпочни сопствена религија.

Одговорот на Л. Рон Хабард на прашање од публиката за време на состанок на Источната Асоцијација за Научна Фантастика (7ми Ноември 1948), цитирано во сведоштвото на Сем Москович во 1994г.“

Некое време по војната, Хабард се сретнува со Џек Парсонс, професор по аеронаутика во Калтек и приврзаник на британскиот окултист Алистер Кроули. Хабард успева да се всели кај Парсонс кој живее со неговата девојка Сара Нортруп. Парсонс, кој е Сатанист, го воведува Хабард во ритуална магија. Скиентолошката Црква не негира дека ова се случило, но тврди дека Хабард всушност работел како таен агент во мисија да стави крај на наводните магиски активности на Парсонс и да ја „спаси“ Сара Нортруп, која Парсонс ја користел во неговите Сатански ритуали. Всушност, Хабард во своите скиентолошки предавања го опишува Парсонс како негов пријател, а не како лице под негова истрага. Интересно е и да се спомене дека Хабард покасно се зема со девојката која вели дека ја спасил од Парсонс. Сара Нортруп станува втора ѓена на Хабард во Август 1946г. (станува збор за чин на бигамија, бидејќи Хабард веднаш по морнарицата ја напушта својата прва жена и деца, но не бил разведен). Набрзо потоа, ја објавува Дијанетиката.

Можеме само да претпоставуваме како фактички Л. Рон Хабард ја развил својата „наука“, Дијанетиката. Билокакви сведоштва и документи од неговите експерименти никогаш не се презентирани, ниту пак се докажани било кој од методите кои ги користел за да дојде до своите теории за умот. Според Црквата, зачетоците на Дијанетиката се серијата на клеточни експерименти, кои наводно ги вршел во 1937г. Тие експерименти наводно покажувале дека поривот за опстанок доминирал над секој друг можен животен порив.

Ова било пресврт во дотогашната тероија дека животот не е ништо друго освен игра на среќа. Спротивно на Дарвиновата тероија на еволуција, која дава важност на опстанокот единствено од аспект на природна селекција, Хабард изјавува дека опстанокот доаѓа од „интелигенција“ надвор од шемата на животот. Хабард изјавува дека целиот живот е раководен од една команда: опстани. Но како да се опстане? Хабард морал да изнајде практично решение. Неговиот прв голем чекор кон такво нешто, и следствено кон Дијанетиката, е направен во 1945г. за време на Втората Светска Војна. Хабард, кој во тоа време е полковник во американската војска, наидува на 15 бивши воени затвореници, кои по изгладнувачкиот режим не биле способни да апсорбираат протеин и покрај сите можни третмани.

Хабард, заинтригиран од ова, заклучил дека умот го контролира телото, а не обратно, и дека умот моѓе да создаде ментални пречки кои спречуваат ендокриниот систем да реагира на третманот. Од друга страна, ако та ментална пречка е отстранета, проблемот би бил решен. Ова станува првиот принцип во Дијанетиката.

Зборот „дијанетика“ доаѓа од грчиот збор диа (низ, преку) и ноус (ум или мисла). Хабард ја формулира Дијанетиката врз база на премисата дека умот е тој што реагира на примарната команда за опстанок, и го контролира животот во напорот за опстанок.

Тврдејќи дека го открил изворот за повеќето проблеми на човекот, Хабард се зафаќа да ја претвори Дијанетиката во неинвазивна терапевтска наука која може успешно да ги излечи сите типови на неврози, психосоматски болести и психози.

Неговото школско досие:


Неговото морнаричко досие:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
А бе секташка работа тоа Дијанетиката, ко модерно еврејство, се богати членуваат!
 

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
А бе секташка работа тоа Дијанетиката, ко модерно еврејство, се богати членуваат!
Да беше точно дека само богати членуваат ќе беше полесно, ама проблермоте е што луѓе што немаат пари, се наведени да зимаат стотици кредити, да даваат под хипотека каква и да имаат сопственост, и на крај, кога неможат крајот да си го најдат под финансиски притисок од банките и од скиентологијата за појќе пари се фрлаат од мостови, или на друг начин се самоубиваат.

Најнов таков случај е каде скиентологот Rex Fowler го убива својот партнер кој сака да си ги повлече парите назад од бизнисот, пошто гледа дека скиентологов ја уништува фирмата, земајќи од фирмата 200 000 долари за да ги донира на скиентологијата. Така фраеров го убива него и обидува да се самоубие, но останува жив. А на жена му (исто скиентолог) најважната работа додека мажот и лежи во болница во критична состојба, и е полицијата да и го предаде куферот на мажот и (кој содржи негови извештаи од сесиите), без оглед што е дел од доказниот материјал.ЕЕЕЈ!!! Каде со тој памет!!!

Еве за случајот:

http://www.thedenverchannel.com/news/22361297/detail.html
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Богати членуваат, а они екои не се богати сакаат да станат членови на тоа елитно клубче и прават сенешто за тоа.
 

Кент

Професионалец
Член од
16 февруари 2010
Мислења
255
Поени од реакции
15
Еве едно мое искуство околу оваа тематика:
Еднаш напавив тест за интелигенција од овој такозвани Хабардов центар. И го испратив. После некое време ми се јавуваат, како демек да ми кажат резултати. И отидов. Таму ми викаат седи, додека ги спремиме резултатите, во меѓувреме гледај видео лента (тогаш ДВД кај нас беше уште научна фантастика). И кога што ќе видам, цркви???? WTF? Си викам „ова се секташи бре“. Доаѓа тој типот после и ми вика, тестот ти е супер, дали сакаш да дојдеш да го правиш тука уште еднаш. Јас им викам, ќе ви кажам кога ќе бидам слободен. И ги откачив...
Скиентологија и дијанетика => Секта.
 

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
Si imal srekja a ne kako ova momce od Germanija!

Еве едно мое искуство околу оваа тематика:
Еднаш напавив тест за интелигенција од овој такозвани Хабардов центар. И го испратив. После некое време ми се јавуваат, како демек да ми кажат резултати. И отидов. Таму ми викаат седи, додека ги спремиме резултатите, во меѓувреме гледај видео лента (тогаш ДВД кај нас беше уште научна фантастика). И кога што ќе видам, цркви???? WTF? Си викам „ова се секташи бре“. Доаѓа тој типот после и ми вика, тестот ти е супер, дали сакаш да дојдеш да го правиш тука уште еднаш. Јас им викам, ќе ви кажам кога ќе бидам слободен. И ги откачив...
Скиентологија и дијанетика => Секта.
Си имал среќа братче! Ова 15 годиншно момче замалку ќе се убиело. Еве ја неговата тазе приказна на македонски: http://vistina.wordpress.com/

и видео на германски со англиски превод. Интервјуто со момчето е правено на Стерн ТВ.

ПРВ ДЕЛ
ВТОР ДЕЛ:
ТРЕТ ДЕЛ:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom