Дијанетика и Скиентологија

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
Здраво на сите на форумов! :pipi:

Се надевам арни сте, без грип и слични маки.

Одамна немам пишано нешто, па еве да ве информирам за најновиот филм кој прикажува вистински каков е животот во скиентологијата и кои се последиците по семејствата кои ќе заглават во Скиентологија. Многу е реален филмот, од лично искуство како стаф член можам да потврдам.

Филмот е снимен во Германија, следните видеа се со англиски превод, па се надевам грото ќе можете да ги разберете без проблем.

Дел прв:
Втор дел:
Трет дел:
Четврт дел:
Петти дел:
Шести дел:
Седми дел:
Осми дел:
Деветти дел:
Ме интересира како му изгледа ваквиот живот на некој што никогаш не бил во Скиентологијата???

Ве молам пишете ваши коментари.

Поздрав,
Елена

Eve go i dokumentrecot na koj se bazira filmot zaq Skientologijata (prviot del):
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
...филм кој прикажува вистински каков е животот во скиентологијата...
Ниту треба да не интересира како живеат. Доволно е што знаеме дека се некоја секта, evil организација, сосем доволно.
 

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
Ниту треба да не интересира како живеат. Доволно е што знаеме дека се некоја секта, evil организација, сосем доволно.
фала на коментарот, веќе си помислив дека другиве се уплашени да коментираат на темава Скиентологија и Дијанетика.

Дознав дека пак се на саем, секогаш во еден од премините. Се обидуваат да продадат Дијанетика и да навлечат што поголем број на луѓе со „Оксфордскиот“ тест за анализа на капацитет.

Ако сакате да дознаете колку се далеку од реалноста, може да ги посетите. И за тој што ќе оди, ве молам пратете им топли поздрави на вработените на штандот (не дека се вистински вработени, може да ги прашате дали конечно после години ги пријавиле воп агенција за вработување, или уште се водат како волонтери со минимум 60 саати обврзна работа во центарот).

Кажете им побрзо да си најдат работа, а не да зависат од мама и тато, или зет (како во случајот на Валентина).
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
@ElenaP ја немам читано целава тема, но прикаската со Хабард и скиентолозите ми е горе - долу позната. Ме интересира колку скиентолози има во РМ, дали некој води сметка за нивните активности и дали се работи за секта на прилично забегани фрикови или бескрупулозни манипулатори за финансиски ќар (а можеби се` заедно)?
 

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
E da! Stafovite vo centarot najmnogu imaat mo\nost da jadat koga organiziraat nekakva proslava za javnosta. Idejata e da gi privlecat so hrana i pijalok i posle u sobce eden po eden da gi molzat za novi donacii za kursevi, auditing, knigi isl. A kutri stafovi gledaat vo megjuvreme sto pojke da izedat od hranata kupena od budzet na centarot zatoa sto ne se znae koga sleden pat ke se najadat, makar i so gricki i cokolatca, ne e vazno.

@ElenaP ја немам читано целава тема, но прикаската со Хабард и скиентолозите ми е горе - долу позната. Ме интересира колку скиентолози има во РМ, дали некој води сметка за нивните активности и дали се работи за секта на прилично забегани фрикови или бескрупулозни манипулатори за финансиски ќар (а можеби се` заедно)?
Zdravo Sabazij!

Во Македонија има околу 200 активни скиентолози, што значи луѓе кои се колнат во функционалноста на Скиентологијата, а ги има 5 пати повеќе луѓе кои дошле во Хабардов центар со надеж дека ќе се подобрат и уште на првиот курс сфаќаат дека нема благе везе и си одат огорчени. не се ни трудат да си ги вратат парите за остатокот од курсевите што ги уплатиле у пакет поради попуст што им бил понуден од Регистраторот на услуги.

Во донос на тоа колку се забегани, зависи до кој степен на обука и аудитинг се стигнати (односно колку се индоктринирани со лудостите на хабард). На почетокот е се фино, и ќе наидеш на многу разумни и практични совети. Тоа те наведува да имаш надеж и да поверуваш дека се понатаму што е напишано од Хабард е истотака корисна информација. И тоука се зезнуваат луѓето, тие што имаат парична можност напредуваат по курсевите и аудитингот и ја отфрлаат одговорноста да размислуваат критички, оти во скиентологијата им се ветува дека Хабард ги има сите одговори, и дека ако размислуваш со сопствена глава постои опасност и најверојатно ќе дојдеш до погрешен одговор поради употреба на аберативниот ум (спротивно од аналитички). Демек што повеќе размислуваш, тоа е поверојатно дека ќе добиеш луди идеи, затоа слушај го чичко Хабард се што ќе ти каже и не смееш да се сомневаш!!! Ако се сомневаш во исправноста на нешто што го пишал Хабард значи дека имаш деструктивни и злобни намери! И тука е Етичкиот офицер да ти каже дека мора да ги напишеш сите твои гревови, он убаво да ти ги документира во досие за во иднина, оди ти после буни се...

Значи одговор краток, колку се подлабоко навлезени толку се полуди, на крај веруваат дека сите медиуми, и влади, и адвокати, и психијатри и доктори се против нив во завера, оти Скиентолозите се единствениот спас за човештвото, а психијатрите се тие што сакаат сите да ги поробат!

Само немој да мислиш дека и многу успешни луѓе не потпаѓаат на индоктринацијава на Хабард. Ги има во сите социјални класи, и професии.

Морав да го ставам видеово за да разберат некои луѓе колку во највисоките кругови на Скиентологијата се луди работите!!! :uvo:

Уште една непотребна смрт во Скиентологијата...

 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Се за пари прават секта и тоа со тапија.
 

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
Многу луѓе ме имаат прашано како човек заглавува во култ или секта, и после долго време ако има среќа, се освестува и излегува???

Епа ја прочитав денес оваа статија која дава многу добар одговор. http://www.serbianyellowpages.com/dailyevents.php?action=showEvent&eventID=8249

Се работи за извештај кој вели дека во Србија има 500 000 припадници на разни секти во кои и Сајентолозите (скиентолози):

Više od 500.000 Srba u sektama! 2010-02-12
Inspektor MUP-a Zoran Luković upozorava da je zbog ekonomske krize delovanje sekti sve opasnije i da u ovom trenutku u Srbiji deluje oko stotinu ovakvih organizacija

U Srbiji je u ovom trenutku aktivno oko 100 različitih verskih sekti, a podaci govore da u njihovom funkcionisanju učestvuje čak pola miliona ljudi, kaže za Press Zoran Luković, inspektor MUP-a i naš vodeći ekspert u ovoj oblasti.

Ekonomska kriza, praćena velikom stopom siromaštva i egzistencijalne ugroženosti, Srbiju je učinila pogodnim prostorom za dodatno širenje organizacija sektnog delovanja, objašnjava Luković. On upozorava da je sektno delovanje sve veće i opasnije, i objašnjava da tu ne spadaju samo grupe ljudi kao verske zajednice, već i pojedinci koji se bave proricanjem, nadrilekarstvom i bilo kojim drugim vidom alternativne pomoći.

Nadrilekari, proroci...

- Slabost ljudi se koristi tako što im se nude instant terapija, sirup terapija, gutljaj nečega ili 20 minuta meditacije, što će ih navodno smiriti, prosvetliti. Sve te ponude zaista deluju atraktivno i optimistički, a činjenica je da naši ljudi ne mogu biti imuni na njih, s obzirom na to da su zaista uzdrmani političkim i ekonomskim turbulencijama. Zato je naše tlo zaista idealno za širenje raznih vrsta organizacija - kaže Luković.

Prema njegovim rečima, sektna metodologija ušla je u rad raznih proroka, vidovnjaka, nadrilekara, što govori da sektu ne mora da predstavlja grupa ljudi, već pojedinac koji se bavi takvim delovanjem.

- Pojedinac može da meditira, veruje u crvene kišobrane ili bilo šta, ali ako on to nudi kao metodu za izlečenje, onda je to sektno delovanje. Zato je važno shvatiti da su sekte multidisciplinarne kategorije i da to nisu samo verske organizacije, niti gomila ljudi - rekao je Luković.

Nastup „lovaca na duše" je umiven i našminkan. Poruke koje emituju kroz razne vrste delovanja usmerene su na najosetljivije grupe ljudi sa komplikovanom životnom problematikom, a neretko i na najmlađi uzrast.

- Ljudi će, navodno, kad uđu u njih biti spaseni ako budu pravedni. Članovi tih organizacija kucaju na vrata usamljenika, dece, nezaposlenih, razvedenih, udovica, staraca, pa čak i hendikepiranih lica, i ubeđuju ih da će u novom svetu, u novom životu, živeti bolje i srećnije. Ima i onih koji vrbuju decu iz prihvatilišta, sirotišta, kampova za izbegla i raseljena lica - naveo je Luković.

Advokat Centra za antropološke studije Miroslav Vasić kaže da je teško opisati profil žrtava, jer sekte vrbuju sve generacije i profile ljudi.

Trenutak slabosti

- Žrtve su raznolike. Tu su ljudi i slabijeg i visokog obrazovanja, vrlo siromašni, ali i imućni. Svako od njih ima neki problem. I svako ima svoju priču. Ključan je taj trenutak slabosti, kada prilaze takvim grupama jer im se nudi rešenje koje na prvi pogled izgleda primamljivo. Zatim polako ulaze u jedan tunel dok ne dođu do lavirinta, kada počinje prava igra - kaže Vasić, i dodaje da dosta žrtava potraži pomoć stručnjaka.

- Kada se žrtva nama obrati za pomoć, u tome pored mene učestvuju i psiholozi, psihijatri, ljudi iz Centra za antropološke studije. Trudimo se sa više aspekata da im pomognemo jer su posledice ozbiljne - objašnjava Vasić.

Psiholog Branka Tišma kaže da su nestabilna vremena uvek uticala na nesigurnost ljudi, na manje međusobno obraćanje i pažnju, pa je s obzirom na to dobrodošla podrška na bilo koji način i od bilo koga.

- Kad imamo potpuno uređeni društveni sistem, onda imate kome u kriznim situacijama da se obratite. U suprotnom, ljudi se poklanjaju svakom ko tu podršku može na bilo koji način da pruži, i u takvim situacijama čovek postaje zavisan od sekte, „Fejsbuka", igara na sreću... - kaže Tišma.

Prema njenim rečima, osetljivu kategoriju predstavljaju srednjoškolci.

- Oni su inače kao kategorija osetljiv uzorak jer su u razvojnom periodu kada najviše lutaju. To je posebno istaknuto u kriznim vremenima, kada mlad čovek traži mogućnost identiteta, a ne nalazi oslonac - rekla je Tišma.

Nemamo zakon o sektama

Advokat Miroslav Vasić naglašava da ozbiljan problem predstavlja to što se niko u državi ne bavi problemom sekti. Njime se, naime, bavi samo Centar za antropološke studije (CAS), sastavljen od vrhunskih stručnjaka, lekara, pravnika i sociologa koji se bave sektama.

grupe sekti

Pseudohrišćanske (evioniti, montanisti, apokrifi, arijci, nestorijanci, gnostici, monofiziti, bogumili, staroverci, baptisti, nazareni, adventisti, Jehovini svedoci, mormoni, pentakostalci, kreacionisti i Božja deca)

Pseudohinduističke i dalekoistočne (transcendentalna meditacija, karma centar, Sai baba, Čandrasvami, Meher baba, Hare Krišna, Falung Gong)

Sinkretističke (rozenkrojceri, Zlatna zora, masoni, iluminati, teozofska društva, Novo doba, Red istočnog hrama, sajentologija, Šinrikjo)

Satanističke sekte (Satanina crkva, slobodni spiritisti, Hram naroda, Belo bratstvo, Loza Davidova, Vrata raja...)

- CAS je punopravni član Evropske federacije centara za istraživanje i informisanje o sektama i žrtvama sekti, kao i njihovim porodicama i deci. On pruža savetodavnu, medicinsku, psihološku, pravnu i drugu pomoć. Ali mi nemamo zakon o sektama, pa tako ni ova organizacija nema potporu države - rekao je Vasić.

fakti

n U enciklopedijama sekta se definiše kao mala grupa istomišljenika koja se odvojila od zvanične religije

n Sekte svoje članove pridobijaju sugestijom, hipnozom, navodnom edukacijom, meditacijom, jogom...

n Većina sekti u Srbiji krije se iza imena neke verske zajednice, nevladine organizacije ili udruženja građana

n Najviše ih je u Vojvodini i centralnoj Srbiji, odnosno Beogradu, među kojima su, pored „modernih", i dalje najzastupljenije satanističke sekte, a zatim Jehovini svedoci

n Članovi raznih satanističkih grupa skrnave grobove, izvode obrede na grobljima. Nisu isključena samoubistva i ubistva. Žrtvovanje deteta, naročito nerođenog, smatra se najvećim darom Sotoni jer je nevino i čisto

Izvor: Press
Ви се бендисува одговорот?
 
S

smart ass

Гостин
Ме интересира околу тој програм т.н пјуриф(најверојатно аклот како што ми мава прочистување)...

Ме интересира за колкави дози на витамини станува збор???

И дали се зема предвид тежината(кг/мг ниацин на пример)или нема некоја шема туку едноставно го примаш тоа што го плаќаш и точка.

Ви се бендисува одговорот?
ПО ЃАВОЛИТЕ....во Србија-ОВИЕ

Знаеш дека во 1995 нападите во токиското метро со нервен гас САРИН беше извршен од нив???

Загинаа 12-13 души и минимум 4000 повредени од кои многумина денес и не се живи:toe:

Аххх СРБИИИИИИИИИ!!!!
 

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
Е за дозите за витамини ќе ти кажам дека не се зема предвид тежина, има стандардна табела во книгата на Хабард Чисто тело, бистар ум. И таа табела фиксно дава за секој исто, кој ден колку витамини да прима. Финтата е колку подолго остануваш на програмата толку повеќе витамини мора да пиеш. Јас одвај издржав на програмата 40и нешто дена, и на крај стигнав да пијам по 2000мг Ниацин, кој е многу штетен за џигерот како што разбрав сега. http://fairgamestop.org/purif.pdf

Vitamins
NIACIN
Dosages Hubbard
100mg-5,000mg
RDA *
14 mg
Upper limit
*
35 mg
Adverse effects
of overdose
Overdoses of Niacin can be extremely dangerous:
At doses of over 50mg, niacin (nicotinic
acid) may cause transient itching, flushing,
tingling, or headache. Niacinamide in the
form that occurs naturally in the body
(nicotinamide) is free of these effects.
Large doses of niacin may cause nausea
and may aggravate a peptic ulcer. Side
effects may be reduced by taking the drug
on a full stomach. At doses of over 2g daily
(which have been used to treat
hyperlipidaemia) there is a risk of gout,
liver damage, and high blood sugar levels,
leading to extreme thirst.
[John A. Henry, British Medical
Association New Guide to Medicines and
Drugs, 2000 edition]
Hubbard completely misunderstood what niacin does
to the body - an issue explored more fully in
"Hubbard's Junk Science" - and deprecated
nicotinamide as "worthless" because it did not produce
the symptoms which he misinterpreted as being
desirable indicators.
* daily dosage, adult males & females
Ne znaev za tie deka izvrsile napad! Boze!

Nisto cudno i Skientolozive da zavrsat so teroristicki napadi, oti vo dsekogo gledaat neprijatel, a najmnogu stravuvam deka ke zavrsat kako Peoples Temple so nivniot lider James Jones = Kool Aid - masovno samoubistvo
 
S

smart ass

Гостин
Значи и до нивоа на токсичност.

Нема ли лицето право да ги тужи за било какви последици од овој "пјуриф"...немаат чуено тие во хабардов центар за мед,прополис,силимарин,матичен млеч...туку јасно де...ХАБАРД така пишал да биде.

Може на пример Х лице кое ќе претрпи последици од овој програм да бара отштета од центарот??
 

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
Значи и до нивоа на токсичност.

Нема ли лицето право да ги тужи за било какви последици од овој "пјуриф"...немаат чуено тие во хабардов центар за мед,прополис,силимарин,матичен млеч...туку јасно де...ХАБАРД така пишал да биде.

Може на пример Х лице кое ќе претрпи последици од овој програм да бара отштета од центарот??

Normalno deka moze i treba da gi tuzi! ima dosta tuzbi niz svetov vo posledno vreme. Iako si ja e.... majkata, pred da pocnes so porogramata ti davaat sda potpises formular so koj se osloboduvaat od odgovornost ako nesto ti se sluci. Ama toj formular ne im drzi voda, kako ni nivniot staf dogovor. Da ne zboram deka celata postapka ilagalno ja pravat vo Habardov centar, t.e. nemaat dozvola.. posebno za administriranje na vitamini.

Narkonon ja koristat istava programa za procistuvanje za narkozavisnici. Taka da eve eden mnogu dobar link za "uspesnosta" na narkonon i vrskata so skientologija.
http://www.cs.cmu.edu/~dst/Narconon/
 
Член од
17 април 2010
Мислења
25
Поени од реакции
0
Да па тоа е како вирус се шири меѓу луѓето, овие многу убаво знаат да те прелажат и ограбат и многу тешко се излегува од ова.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.397
Поени од реакции
7.654
Кажете им побрзо да си најдат работа, а не да зависат од мама и тато, или зет (како во случајот на Валентина).
Кога сме веќе кај Валентина, и нејзината сестра и зет... Едно кратко инфо. Лидија почина пред 2 месеци чинам... не ме фаќај за збор, ама имаше некролози по весниците.

Пред некој ден ми се јавија од Sea Org да ме прашаат зошто сеуште не сум во Унгарија, ама на човекот што ми се јави му кажав дека ја напуштив скиентологијата. Потоа тој на кратко, ОК, благодарам, поздрав.

На саемот за книга сега се блиску од НИП Ѓурѓа и 2 мои другарки кои работата на штандот на Ѓурѓа правеа муабет сабајле во такси одејќи накај саем.
Марина: Ќе одам кај комшиите да се мерам на тоа апаратот за стрес.
Вики: Немој ни случајно да си одела. Ќе ти измерат стрес и ќе ти кажат дојди во центарот запиши таков и таков курс, толку и толку пари се, и тоа.
Марина: Оу, значи ништо...
Тони и Вики: Ништо!

Патем бев и кај нив на штанд на кратко, да напраиме едно здравоживо, иако почнав да им ги заборавам имињата на стафовите од таму. Кога им кажав дека работам во единица на локалната самоуправа (кај и да е и државен службеник треба да станам) правеа израз на лицето од кој што лесно може да се забележи дека се восхитуваат и тие сакаат така да си го решат работниот статус.

Ајт доста од мене сеа за сеа :)
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Кога сме веќе кај Валентина, и нејзината сестра и зет... Едно кратко инфо. Лидија почина пред 2 месеци чинам... не ме фаќај за збор, ама имаше некролози по весниците.

Пред некој ден ми се јавија од Sea Org да ме прашаат зошто сеуште не сум во Унгарија, ама на човекот што ми се јави му кажав дека ја напуштив скиентологијата. Потоа тој на кратко, ОК, благодарам, поздрав.

На саемот за книга сега се блиску од НИП Ѓурѓа и 2 мои другарки кои работата на штандот на Ѓурѓа правеа муабет сабајле во такси одејќи накај саем.
Марина: Ќе одам кај комшиите да се мерам на тоа апаратот за стрес.
Вики: Немој ни случајно да си одела. Ќе ти измерат стрес и ќе ти кажат дојди во центарот запиши таков и таков курс, толку и толку пари се, и тоа.
Марина: Оу, значи ништо...
Тони и Вики: Ништо!

Патем бев и кај нив на штанд на кратко, да напраиме едно здравоживо, иако почнав да им ги заборавам имињата на стафовите од таму. Кога им кажав дека работам во единица на локалната самоуправа (кај и да е и државен службеник треба да станам) правеа израз на лицето од кој што лесно може да се забележи дека се восхитуваат и тие сакаат така да си го решат работниот статус.

Ајт доста од мене сеа за сеа :)
Кога бев на саем завчера поминав на нивниот штанд и имаше кинги се издаваа за нив за дијагнетика, како да се справиш со стресот и слични работи. А и плус кога купивме био пирамида исто така секој месец ми доагаат покани за учество во некои дебати ама ги игнорираме. Нешто со врска за дијагнетика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom