Дијанетика и Скиентологија

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
Тончи, Лидија починала???? Не ми се верува! Сигурен си дека станува збора за Лидија Трпковска Коехн? Така пишуваше во некролог? :icon_surp

како починала??
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Значи и до нивоа на токсичност.

Нема ли лицето право да ги тужи за било какви последици од овој "пјуриф"...немаат чуено тие во хабардов центар за мед,прополис,силимарин,матичен млеч...туку јасно де...ХАБАРД така пишал да биде.

Може на пример Х лице кое ќе претрпи последици од овој програм да бара отштета од центарот??
Тешко дете тешко пошто како и за се друга кај нив се потпишува договор само зависно од тоа за што е договорот имаш од 5 милиони години до 10 милиони години така да тужби не успеваат иако звучат смешни и договорите и нивните делувања ама си ебале мамата работат многу добро и ги избегнуваат законите тоест се протињаат низ иглени уши,од правен аспект тие си се чисти:toe:
 
S

smart ass

Гостин
Или поточно ОВЦИТЕ потпишуваат договор дека и да ги ебат и стрижат они тоа го прават како донација,а пак терапијата како што вели чичко ХА(Б)ЗАРД они доброволно и без присила потпишале дека се свесни за последиците и дека никој не одговара...налик овие тест "глувчињава" на кои тестираат лекови:toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Или поточно ОВЦИТЕ потпишуваат договор дека и да ги ебат и стрижат они тоа го прават како донација,а пак терапијата како што вели чичко ХА(Б)ЗАРД они доброволно и без присила потпишале дека се свесни за последиците и дека никој не одговара...налик овие тест "глувчињава" на кои тестираат лекови:toe:
баш така ...
имаш поназад и детално објаснето ... од мислам неко член нивни кој бааѓи време бил таму ....
ти собираат секакви детаљи околу тебе ... имало и некои „тестови“ да ги откриеш своите стравови и грешки кои си ги направил во животот за да се ослободиш од нив ... меѓутоа се тоа е документирано за понатаму да можат да те уценуваат со тоа ... итн итн ....

објаснето е назад ...
Овој член имаше исто интересни податоци за оваа тема ... http://forum.kajgana.com/member.php?u=28450

Инаку прашање до Елена ...
ти си на сликава .. ? ако да - ми изгледаш познато ... од Велес си или ми имаш мерено стрес на плоштад у Ск вероватно :)
 
S

smart ass

Гостин
Епа тоа е фактички Тој "Етички офицер" таму лобосите кажуваат гревој налик навечер фантазирам за две јапонки,па нивни фетиши па и некој ќе тропне дека ете ја изневерил женаму и ете ти УЦЕНА и ЗАКАНА....

Абе закон е онаа епизодата од саут парк кога идат том круз и џон траволта кој вели омј гад омј гад ис Л,Рон омј гад:vozbud::pos2::pos2:(а том крус=Locked in the closet):pos2::pos2:

Normalno deka moze i treba da gi tuzi! ima dosta tuzbi niz svetov vo posledno vreme. Iako si ja e.... majkata, pred da pocnes so porogramata ti davaat sda potpises formular so koj se osloboduvaat od odgovornost ako nesto ti se sluci. Ama toj formular ne im drzi voda, kako ni nivniot staf dogovor. Da ne zboram deka celata postapka ilagalno ja pravat vo Habardov centar, t.e. nemaat dozvola.. posebno za administriranje na vitamini.

Narkonon ja koristat istava programa za procistuvanje za narkozavisnici. Taka da eve eden mnogu dobar link za "uspesnosta" na narkonon i vrskata so skientologija.
http://www.cs.cmu.edu/~dst/Narconon/
Е добро сега што е проблемот...мислам што ги дефинира како религија???

А секако дека РЕЛИГИЈА не смее да продава витамини и медикаменти...зарем не може по тој основ да ги сецнат(нели и во книгата света на ХАЗАРД пише МОРА ПЈУРИФИКА-токсикејшн) па очигледно е:toe:

Слично и со нарконон....кај тешки зависници од опијати НАГЛО откажување може да бите фатално т.е СМРТОНОСНО...затоа постои метадонот па потоа бупренорфин....си има и студии за тоа...дали се свесни родителите за ова???

Лекар не би требало да препорача нарконон знаејќи го тоа!!
 

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
баш така ...
имаш поназад и детално објаснето ... од мислам неко член нивни кој бааѓи време бил таму ....
ти собираат секакви детаљи околу тебе ... имало и некои „тестови“ да ги откриеш своите стравови и грешки кои си ги направил во животот за да се ослободиш од нив ... меѓутоа се тоа е документирано за понатаму да можат да те уценуваат со тоа ... итн итн ....

објаснето е назад ...
Овој член имаше исто интересни податоци за оваа тема ... http://forum.kajgana.com/member.php?u=28450

Инаку прашање до Елена ...
ти си на сликава .. ? ако да - ми изгледаш познато ... од Велес си или ми имаш мерено стрес на плоштад у Ск вероватно :)
Здраво ExLex..

Jas sum na slikata na mojot profil ama ne i na slikata so dijanetikata :D

Може сум ти позната од саем штанд, неколку пати бев таму пред некоја година, ама не сум од Велес нит су била таму по повод Дијанетика и Скиентологија. Ти си бил во Хабардов Центар?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Здраво ExLex..

Jas sum na slikata na mojot profil ama ne i na slikata so dijanetikata :D

Може сум ти позната од саем штанд, неколку пати бев таму пред некоја година, ама не сум од Велес нит су била таму по повод Дијанетика и Скиентологија. Ти си бил во Хабардов Центар?
Не сум бил ...
бев Ск по некоја работа .. минев низ плоштад од љубопитност напраив „стрес“ тест :) и си ја купив Дијанетика .... и толку беше ... и се покаав шо ја купив ... ме скапаа од спам како на емаил така и на домашна пошта ... поштарот сигурно си мислеше кој секташ е чоеков .... барем у плико да ги праќавте флаерите а не секој да прочита :pos2: кога почнаа па тие да стасуваат за чистење од дрога наркон ли како беа ... лелелеле :tv:
 

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
Кога бев на саем завчера поминав на нивниот штанд и имаше кинги се издаваа за нив за дијагнетика, како да се справиш со стресот и слични работи. А и плус кога купивме био пирамида исто така секој месец ми доагаат покани за учество во некои дебати ама ги игнорираме. Нешто со врска за дијагнетика.
Здраво.

Мислам дека си го помешал штандот на Хабардов Центар со нечиј друг, оти Хабардовци не продаваат ништо што не е од Хабард, што значи Биопирамидите сигурно не си ги купил од кај нив. може на штандот од некоја книжара друга да си купил биопирамида и покрај тоа да имале и дијанетка, покрај други „егзотични“ книги.

Се прашувам до кога ќе одат на тоа саемите, каде последните неколку пати, приходот од вкупно продадени книги едвај ги покриваше сите трошоци врзани со тие неколку дена и трошокот за печатење на книгите. Бај д веј, Фонко печатницата успеа да заработи доста од нашите печатени книги кои сега се распаѓаат во едно влажно подрумче во една жолта куќа позади преминот кај градски ѕид, карши Вестерн Унион. Инаку „случајно“ Сопственикот на мисијата Стефан Ќостаров работеше во Фонко тој период и ги договараше печатењата. Сега ми се врти прашањето колкав процент има земено за добронамерната работа и помош на Хабардов центар?:wink:

Не сум бил ...
бев Ск по некоја работа .. минев низ плоштад од љубопитност напраив „стрес“ тест :) и си ја купив Дијанетика .... и толку беше ... и се покаав шо ја купив ... ме скапаа од спам како на емаил така и на домашна пошта ... поштарот сигурно си мислеше кој секташ е чоеков .... барем у плико да ги праќавте флаерите а не секој да прочита :pos2: кога почнаа па тие да стасуваат за чистење од дрога наркон ли како беа ... лелелеле :tv:
Интересно, сакаш да кажеш дека бидејќи ја купи книгата и нормално ти земаа податоци, покрај тоа што Хабардов центар ти праќаше промо материјали, твоите податоци ги „споделиле“ и со Нарконон за и они да има кај да шират своја пропаганда???

МОШНЕ ИНТЕРЕСНО!!!

Дали си запознаен со законот за заштита на лични податоци?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Интересно, сакаш да кажеш дека бидејќи ја купи книгата и нормално ти земаа податоци, покрај тоа што Хабардов центар ти праќаше промо материјали, твоите податоци ги „споделиле“ и со Нарконон за и они да има кај да шират своја пропаганда???

МОШНЕ ИНТЕРЕСНО!!!

Дали си запознаен со законот за заштита на лични податоци?
Ма не се замарам душо ...
едвај се куртулив од нив ... одамна немаат пратено ништо ... ни ги чепкам ни се замарам ...
 

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
Тешко дете тешко пошто како и за се друга кај нив се потпишува договор само зависно од тоа за што е договорот имаш од 5 милиони години до 10 милиони години така да тужби не успеваат иако звучат смешни и договорите и нивните делувања ама си ебале мамата работат многу добро и ги избегнуваат законите тоест се протињаат низ иглени уши,од правен аспект тие си се чисти:toe:
Нема врска, и тоа како имаат право да тужат и луѓе ги тужат, освен ако не бидат обесхрабрени до вакви и слични изјави како погоре.

Истотака е битно какви с законите и спроведувањето на законите во државата.

Еве како еден од многубројни примери е како во Казахстан се справуваат со Нарконон:

Еве и извештај од Австралија:

 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Кратко објаснување за биопирамидата

ELEKTRO MAGNETNITE ZRACENJA UBIVAAT SE PRED SEBE


Pocituvani!

Naucno e dokazano! Svetkite priznati naucnici vo Brisel 2000 – ta godina pred Evropskiot parlament, dokumentiraa deka stetnite zracenja negativno vlijaat na zdravjeto na covekot i so toa vo golem procent ja namaluvaat rabotnata produktivnost na poedinecot i firmite.

Utvrdeno e deka povece vidovi zracenja najnepovolni se:
Elektromagnetite zracenja (mobilni i bezicni telefoni, kompjuteri, fotokopiri, skeneri, faks masini, neonsko osvetluvanje, dalnovodi, transformatori, razni anteni uredi, predavateli, priemnici ……….)
Geopatogeni zracenja (podzemni vodeni tekovi)
Kosmicki zracenja (Hartmanova i Kerijeva globalna mreza)

Ovie tri tipa na zracenja sozdavaat kaj ludjeto:
- Nervoza
- Loso raspolozenie
- Depresija
- Dekoncentracija
- Kako i poteski zaboluvanja tumor, kancer, kardiovaskularni nevroloski problemi)
BioG Chip tehnologijata e najvisoko dostignuvanjevo modernata nauka. Osnovna komponenta e BioG Chip – ot koj sto prestavuva reljef napraven od metalni kristali i vo isto vreme ima uloga na mocna antena i kondezator. Koristejci go dejstvoto na metalnite kristali BioG Chip – ot pred sebe sozdava energetsko pole na transformirana energija cie revolucionerno dejstvo e iskoristeno i vo konstrukcijata na PXD Biopiramidata, a imajci gi predvid soznanijata za destruktivnoto dejstvo na elektromagnetnite zracenja koi ubivaat se pred sebe.
Dejstvoto na PXD Biopiramidata e potvrdeno od iljadnicite iskustva na nejzinite korisnici, radiosteziski, a so posledniot sertifikat e ispitano, i preporacano nejzinoto dejstvo od Internacionalnoto drustvo za zastita od elektrosmog – IGEF, formirano vo 1990 godina, vo koe rabotat i istrazuvaat vrvni strucnjaci od taa oblast.
Zastitniot znak na IGEF so dvete race prestavuva marka za kvalitet, koja sega stoi i na nasata PXD Biopiramida.
Vgradenata BioG Chip tehnologija vo PXD Biopiramidata so sigurnost gi otstranuva site tipovi na stetni zracenja i na toj nacin sozdava potpolna harmonija kako vo prostorot za ziveenje (stanot, kucata, vikendickata..) taka i vo prostor za rabota (kancelariite, fabrickite hali, restoranite, hotelskite prostorii itn). Energetskoto pole na piramidata ima osvezuvacko i vitaliziracko dejstvo, deluva niz zidovi, stiti prostor od P= 153m ² (na 7m na site strani od piramidata i visina od 3m).


Само кога ќе ја погледнам мојата ми личи на:


 
Член од
3 февруари 2008
Мислења
25
Поени од реакции
4
Абе мамица да му ебам почнаја и мене да ме навлекуваат во дијанетиката и проклетата скиентологија дури јас бидала зедов и една книга но не знаев дека е ова проклета секта денес разбрав за ова нешто поточно татко ми ми кажа но јас не му вервав и прочитав на форумов и се уверив и фала ви многу што ми помогнавте да се тргнам од ова сранје пред да навлезам подлабоко.

Момчето Лино Бомбонато од Германија ја напушта Скиентологијата


Кога пријателите стануваат непријатели

Скиентологијата беше неговиот живот: Цели седум години момчето од Рајнска област беше преокупирано со култот, работејќи за истиот за многу ниска плата, па на крај дури и шпиунирајќи ги противниците на култот. Но сега, неговата замисла за среќен скиентолошки свет почна да се руши.
Всушност, беше потребен само еден тест за личноста од почетната страница на Скиентологијата, да го направи Лино Бомбонато љубопитен во 2003 година. На пример, 15-годичниот Лино беше прашан за неговото расположение, дали спие добро или дали има тенденција да биде љубоморен. Ученикот ги одговара прашањата и ги дава своите податоци за контакт. Набрзо тој е на пат за Дизелдорф: Тој сака да ги праша за резултатите од тестот во локалната Скиентолошка црква.

Голема кариера во Скиентологијата

Но, приказната не завршува со наводниот тест за личноста, луѓето од Скиентологијата прават овој млад човек од Рајнска да се заинтересира и да стане ентузијастичен да се зачлени. Лино Бомбонато беше заинтригиран од идејата за “себе-подобрување”. Затоа, тој почна да посетува курсеви во Скиентолошката црква во Дизелдорф. Кратко потоа тој прави голема кариера во култот. Лино Bombonato се чувствува безбеден и почитуван од Скиентолозите. Во текот на тоа време, култот беше “како семејство”, вели тој денес. Младиот човек станува член на скиентолошката разузнавачка агенција, шпиои за критичарите и се обидува да ги попречи протестите од страна на противниците на култот.
Во меѓувреме, неговиот однос со родителите сè повеќе се влошува. Лино Бомбонато го одржува контактот само поради пари – бидејќи да се биде член на Скиентологијата е скапо. Бидејќи татко му е против култот, Лино Бомбонато не може да дојде до повисока позиција во рамките на организацијата. Самоубиството се јавува како последна шанса да го смени тој факт. Скиентолозите го наведуваат да верува дека тој би можел да биде повторно роден во “подобри услови”, по неговата смрт, односно кај родители кои се самите Скиентолози.

Обидот за самоубиство не успеа

На обидот за самоубиство не успева: Лино Бомбонато е најден навреме. Но сепак, младиот човек не размислува да си замине. Неговата работа како разузнавач е таа што подоцна му ги отвора очите: Всушност, тој разговара со членови на антискиентолошката организација, со единствена цел да ги шпионира. Но, контактот станува се поблизок.
Кога Скиентологијата почна да се сомнева, Лино Бомбонато мора да се оправда себе си пред луѓето на повисоки позиции во култот, во т.н. етички сесии. Во текот на овие сесии, тој е поврзан со детектор за лага. Поради неговите разговори со противник на Скиентологијата, Лино Бомбонато се одлучува да лаже за време на тестот. Уредот не детектира дека лаже. Лино Бомбонато е во шок – тој навистина беше силно убеден во функционалноста на уредот.
Пријателот го предава Лино Бомбонато

Се доверува за своите сомнежи на својот пријател – но тој го предава . Скиентологијата го осудува Лино Бомбонато на понатамошни етички сесии. На крајот на мај 2009 година неговата одлука е донесена: На 22-години (во тоа време) одлучува да го напушти култот. Лично оди во Скиентолошката црквата и ја објавува својата одлука. Членовите на култот реагираат ладно- изгледа како никој да не се интересира за Лино Бомбонато. “Тоа беше еден горчлива реализација, фактот дека ме третираат како некој кој одеднаш не вреди ништо”, младиот човек изјавува денес.
По својот излез Лино Бомбонато се соочува со фактот дека не поседува ништо: Тој е 8.000 € во долгови со банката и мора да го исплати кредитите земени со цел да го финансира своето членство во култот. Тој нема образование. Тој испадна по средно училиште. Седум години од својот живот потрошени на ништо.

http://vistina.wordpress.com/
 

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
Здраво Вирус и честитки!

Мило ми е што со време си дознал, а не како мене после 8 години. :tapp:

Инаку има интересни вести од Русија, скиентолошката литература е ставена во националната листа на забранета литература и е означена како екстремистичка.

еве линк од еден од медиумите: http://www.interfax-religion.com/?act=news&div=7182

Еве превод за тие со послаб англиски:

Делата од основачот на Скиентологијата признати како екстремистички во Русија

Москва, 21 април, Интерфакс - На иницијатива на Обвинителската канцеларијата за транспорт во Сургут, материјалите на основачот на Скиентологијата, Рон Хабард, беа признати како екстремистички и забранети во Русија, известуваат од Канцеларијата на обвинителството.

Во согласност со законодавството, тие ќе бидат вклучени во Руската федерална листа на екстремистички материјали.

Обвинителската канцеларијата за транспорт во Сургут и царината од Ханти-Мансијск извршија заедничка проверка за да откријат кои се различните примачи во Сургут на испораки од САД преку меѓународна пошта со литература, аудио и видео дискови од Скиентологијата (од Л. Рон Хабард.)

Информативните материјали беа конфискувани и испратени на испитување до религиозните експерти на Советот при Гувернерот на Ханти-Мансијск, каде што експерти по психијатрија, психологија и социологија заклучи дека материјалите треба да бидат спречени да се шират, бидејќи истите ја поткопуваат традиционалната основа на духовен живот на граѓаните во Руската Федерација. "

Обвинителската канцеларијата за транспорт во Сургут апелираа до судот да ги признае конфискуваните материјали како екстремистички.

На резултатите од спроведената психо-лингвистичка експертиза, беше потврдено дека материјалите "содржат евидентен и скриен апел за социјални и верски раздор, на промовирање на ексклузивноста, супериорноста или недостатоците на личноста врз основа на неговата или нејзината социјална и верска припадност и односот кон религијата, повикува на попречување на законските активности на државните органи, вклучувајќи и судски и за спроведување на законот, повикува на вршење злосторства мотивирани од идеолошка и верска омраза. "
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Елена да те прашам ...
Шо те наведе да се зачлениш во Скиентолозиве ..
Имаше ли некои придобивки барем на почетокот ... сепак за да останеш 8год некои бенефити (психолошки, материјални) имаше? почувствува нешто на подобро дека иде?
и како се реши да се одкажеш .. шо те натера .. кога се освести?
 

ElenaP

Master Yoda
Член од
16 октомври 2009
Мислења
62
Поени од реакции
9
Елена да те прашам ...
Шо те наведе да се зачлениш во Скиентолозиве ..
Имаше ли некои придобивки барем на почетокот ... сепак за да останеш 8год некои бенефити (психолошки, материјални) имаше? почувствува нешто на подобро дека иде?
и како се реши да се одкажеш .. шо те натера .. кога се освести?
Чек да се најадам, па ќе ти одговорам. Многу сум гладна! :vozbud:

ElenaP напиша:
Чек да се најадам, па ќе ти одговорам. Многу сум гладна! :vozbud:
Еве сум.

Види на кратко, причините з ада навлезеш во било која глупост е ако си ранлив во моментот и за сламка се фаќаш.

-корист имав од почетните курсеви, или податоци, но само на почетокот, и тоа е тоа што те држи понатаму, успехот што си го доживеал на почетокот користејќи ги информациите за комуникација, за не прави го она што не сакаш другите да ти го прават, за тоа секогаш да се соочуваш со проблемите и да се обидуваш да ставиш ред во областа каде имаш хаос, итн итн.

НО, сето тоа што ми влијаеше добро и позитивно, беа информации кои циркулираат одамна во разни филозофии, будизам, христијанство итн..
Работата е што овде беа препакувани и дадени со повеќе дување на егото. И тоа е тоа што те лепи, кога самодовербата ти е на ниско ниво, поради какви и да се неуспесите што си ги доживеал во периодот.

И кога неколку работи ќе ти успеат употребувајќи ја оваа „магична“ технологија, во твојот ум автоматски заклучуваш дека се што напишал Хабард мора да е вистина! Човеков толку го величаа и сам се велича за тоа како сам се излекувал од разни болести што си велиш ехх, ако го следам него веќе никогаш во живот нема да згрешам. И одговорноста за твоите постапки целосно ги префрлаш на оваа нова технологија, која демек ако ја следиш 100% како што ја напишал Хабард не можеш да згрешиш, кај и да е самиот ќе добиеш способности на господ! (Забораваат да ти кажат во Хабардов центар дека Хабард сам ја има измислено цела негова биографија и сите неверојатни работи, види тука.

А еве за да дознаете зошто влегуваат и зошто излегуваат од култот, листа од над илјада луѓе кои ги кажуваат своите искуства со Скиентолошката организација. ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НА АНОНИМУС http://vistina.wordpress.com/2010/04/22/lista_na_1000_poranesni_clenovi_na_crkvata_na_skientologija_koi_javno_progovorile/

1000 ЕКС СКИЕНТОЛОЗИ ЈАВНО ПРОЗБОРУВААТ ЗА ЗЛОЧИНИТЕ И ЗЛОУПОТРЕБИТЕ.. http://wiki.whyweprotest.net/Former_Church_of_Scientology_members_who_have_spoken_out

Над 1.000 поранешни членови на Црквата на Скиентологијата проговорија јавно против т.н. црква, според листата истражувана и составенa од Анонимус во текот на изминатата година и најавена на 11 април, 2010 година.

Лицата на списокот зборуваат под нивните вистински имиња против злоупотребите кои ги виделе и ги доживеале во рамките на т.н. црква и покрај тоа што подложат на “Скиентолошката фер игра” политика, која им дава дозвола на членовите да ги уништат нејзините критичари. Фактот дека повеќето поранешни членови никогаш не зборуваат против црквата, во голема мера се должи на оваа политика.

Приказните, изјавени од страна на овие екс-членови се слични на откровенијата направени неодамна од страна на поранешни членови кои зборуваат против Скиентологијата во високо-видливи статии во Њујорк тајмс, во Санкт Петерсбург тајмс “, а неодамна, во Си-Ен-Ен серијалот од пет дела на Андерсон Купер, 360. Според Црквата на Скиентологијата, овие поранешни членови се “лажговци” и “апостати” со агенда да ја уништат црквата. Анонимус прашува дали Скиентологијата, исто така, ќе ги наречелажговци сите 1.000 од овие поранешни членови.

Листата, кој продолжува да расте секојдневно, содржи многу имиња на поединци, кои повеќе не практикуваат Скиентологијата, како и многу други што сеуште практикуваат.

Заедничко за сите е дека секој од нив одлучи да истапи напред и да му каже на светот што се случило во времето кога биле дел од Скиентологијата организација. Иако нивните средини варираат во голема мера, нивните приказни се слични и многу од темите содржат: ригидна контрола на информации, присилно исклучување од најблиските кои се критични на групата, сурови кампањи да се измолзат пари од членовите, физичка и емоционална злоупотреба на деца и возрасни, робовски кампови дизајнирани да се зајакне индоктринацијата, и многу други вознемирувачки практики.

Нивните грозоморни приказни доаѓаат од голем број земји во целиот свет и се случуваат со децении.

Анонимус сега го слави составувањето и објавувањето на 1.000-те припадници на листата на човечки гласови кои не се можат повеќе да се замолчат, и никогаш повторно нема да бидат сами. Може да се најдат на онлајн листата тука: http://wiki.whyweprotest.net/Former_Church_of_Scientology_members_who_have_spoken_out

Сите преостанати жртви или набљудувачи на злоупотреба во рамките на Скиентолошката организација се поканети да проговорат и да ги додадат своите имиња и своите пораки.

Се надеваме дека храброста прикажана од оние имиња на оваа листа, ќе охрабри повеќе луѓе да истапат со своите приказни на злоупотреба, и на крајот да спречат ваквите злоупотреби да се случува повторно.

Од февруари 2008 година, Анонимус протестираше против злосторствата и злоупотребите на “Скиентолошката црква” и нејзините бројни пред-групи. Овие протести, како и напорите за подигање на јавната свест како што е оваа Листа, ќе продолжи.

Ние сме Анонимус
Ние сме легија
Ние не простуваме
Ние не забораваме
Очекувајте не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom