Дискус-хернија(искуства и совети)

Член од
28 март 2012
Мислења
6
Поени од реакции
4
Bas mi e drago sto si podorbo, me utesi:) Ja neam nikakvi bolki vo kicmata...samo bolki na nervite vo kolkovite (nekad gi ima nekad gi nema, si igraat kako sakaat) trnenje vo nozete koe se menuva intenzitetot, i povremeno peckanje i zarenje....Vaka isto mi se desi i pred 2 god.odev kaj eden fizioterapevt na masazi, struja vinduzi i ne osekjav nisto podobruvanje. Imav uplateno za odmor vo Kusadasi, sakav da otkazam ne mozea da mi gi vratat parite i vakva kako sto sum sega trgnav na 20 saati pat :) Utredenta se dovleckav tamu na plaza, isplivav ednas i utredenta ko nekoj so magicno stapce da me iscelil. Sve mi iscezna :) Dali moreto pomogna, ili vremeto si go napraj svoeto ne znam:) Togas traese hajkata tacno 1 mesec. A sega isto praam 1 mesec, ama nisto od podobruvanje....Zatoa ke napraam MR poskoro sto mozam, pa da znam kade lezi zajakot.
Sorry so te gnjavam i uste nesto. Dali bolkite co kolkovite i trnenjata ti bea konstantni ili se menuvase intenzitetot? Kade odese na fizikalna i kolku tretmani napravi?
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Sorry so te gnjavam i uste nesto. Dali bolkite co kolkovite i trnenjata ti bea konstantni ili se menuvase intenzitetot? Kade odese na fizikalna i kolku tretmani napravi?
Во десниот колк имам болки скоро цело време, најинтезивно утрински. Прстите на левата нога уште ми се утрнати и дел од надворешниот дел на стапалото. Зависи ако сум поуморен од раб повеќе ги осеќам. Физикална правев во Аеродром спроти МЗТ салата во зградоте Био медика мислам се вика точно. 13 третмани направив: ласер, ултразвук, магнет, струја и мала масажа. Нема проблем тука сум да споделам искуство, дај боже само да сме добро :)
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Pred tocno eden mesec posle tretiot trening na fitness (prethodno ne vezbav, posto i pred 2 godini mi se desi istoto pa mi pomina za eden mesec) koga se razbudiv utredenta osetiv strasna ukrutenost vo nozete i trenenje, podocna bolki vo nervite vo dvata kolka koi setaat. Neprijatnostite gi imam do den denes, iako intenzitetot na trnenjeto nekogas za 90% se namaluva, kicmata ne me boli voopsto, so motorikata neam problem, samo so gi osekjam bolni i ukruteni muskulite na nozete posle podlgo dvizenje. RTG snimkata na cel r'bet vika sve e uredno. Odev 14 pati na akupunktura vo Qi Holistic Centar, ama bukvalno nikakvo podobruvanje ne osetiv (tie mi rekoa demek sum gi vospalila nervite od nagla prevezbanost). Denes bev kaj edna druga doktorka fizijatar, mi bara MR da ne slucajno mi e diskus hernija...Mnogu sum uplasena, ne znam koj pat fa go fatam, cel mesec vo gadna depresija....Ve molam za sovet :(


Lekot e samo pesacenje podolgo vreme.Jas odev po 10 tina km dnevno i bolkite isceznuvaa.E sega nozete malku ke bolat ama se pominuva
 
Член од
1 ноември 2016
Мислења
19
Поени од реакции
1
Eve i ja da ja dokazam mojata situacija otkako bev podobro pesacev plivav na bazen skoro nemav vise bolki osven pri podolgo sedenje uste ne digav teshko i slicno otidov na odmor. Tamu sekoj den plivav i mi bese dobro se do moment koga me fati soncanica i vnatresna temperatura i bolkata mi se vrati. Mislev ke pomine no eve edna nedela od togas pak sum so bolka ne golema no me vrati nekolku cekori nazad. Nemozam da gi praam vezbite sto gi pravev i da odam podoglo vreme. Skros se razocarav i deprimirav. Sega sakam da probam so akopinktura dali toa ke pomogne. Se mislam dali da odam kaj kinezot vo tong da centar ili escalup? Ima li nekoj iskustvo so toa?
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Eve i ja da ja dokazam mojata situacija otkako bev podobro pesacev plivav na bazen skoro nemav vise bolki osven pri podolgo sedenje uste ne digav teshko i slicno otidov na odmor. Tamu sekoj den plivav i mi bese dobro se do moment koga me fati soncanica i vnatresna temperatura i bolkata mi se vrati. Mislev ke pomine no eve edna nedela od togas pak sum so bolka ne golema no me vrati nekolku cekori nazad. Nemozam da gi praam vezbite sto gi pravev i da odam podoglo vreme. Skros se razocarav i deprimirav. Sega sakam da probam so akopinktura dali toa ke pomogne. Se mislam dali da odam kaj kinezot vo tong da centar ili escalup? Ima li nekoj iskustvo so toa?
Луѓе сончање е строго забрането за оваа повреда, топлината ја шири хернијата кога ги зафаќа нервите и ствара потисок и болки
 

Sch

Член од
6 мај 2017
Мислења
26
Поени од реакции
4
Луѓе јас сум веќе во депресија... Пред 3 месеци ме фатија јаки болки. Бев на инекции, малку на физикална и за месец време бев во подобра ситуација. Работата ми е таква што седам и по 10 часа, а често бара да седам и искривена во кичмата. Таман си реков проаѓа ајде веќе се јаде, пак ми почнаа болките. Овој пат решив да отидам кај една жена што мести (си ја разбира работата, не ми е прв пат да одам). Само што ме фати ми рече, колку време ти е ова? Мускулите ти се толку приклештени како крпа кога цедиш. Ме фаќаше и по ногата и осетив малку олеснување. Сега сум на одмор, одмарам, но при движење ме заболува една точка на кичмата и сега болката е во потколеницата. Исто и не осеќам веќе жештина во стапалото фала Богу. Пред да одам кај неа ми беше во колкот, сега понекогаш само ја чувствувам. Еве пливам колку што можам, пијам магнезиум, понекогаш дијазепам.
Какво пливање е најдобро? На стомак или грбно? Да не се зезнам да правам нешто што не треба.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Луѓе јас сум веќе во депресија... Пред 3 месеци ме фатија јаки болки. Бев на инекции, малку на физикална и за месец време бев во подобра ситуација. Работата ми е таква што седам и по 10 часа, а често бара да седам и искривена во кичмата. Таман си реков проаѓа ајде веќе се јаде, пак ми почнаа болките. Овој пат решив да отидам кај една жена што мести (си ја разбира работата, не ми е прв пат да одам). Само што ме фати ми рече, колку време ти е ова? Мускулите ти се толку приклештени како крпа кога цедиш. Ме фаќаше и по ногата и осетив малку олеснување. Сега сум на одмор, одмарам, но при движење ме заболува една точка на кичмата и сега болката е во потколеницата. Исто и не осеќам веќе жештина во стапалото фала Богу. Пред да одам кај неа ми беше во колкот, сега понекогаш само ја чувствувам. Еве пливам колку што можам, пијам магнезиум, понекогаш дијазепам.
Какво пливање е најдобро? На стомак или грбно? Да не се зезнам да правам нешто што не треба.
Крал(стандард машко) и грбно
 
Член од
1 ноември 2016
Мислења
19
Поени од реакции
1
Moze da e od soncanjeto, i od toplovo sto denovive vaka poise me boli :/ ete ucime od tuka poso mene doktori mi kazaa od more plivanje i soncanje podobro ke ti bide :/
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Moze da e od soncanjeto, i od toplovo sto denovive vaka poise me boli :/ ete ucime od tuka poso mene doktori mi kazaa od more plivanje i soncanje podobro ke ti bide :/
Море и пливање да , али сончање никако , поготово ако дирекно си го изложувал грбот и кичмата :)
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Lekot e samo pesacenje podolgo vreme.Jas odev po 10 tina km dnevno i bolkite isceznuvaa.E sega nozete malku ke bolat ama se pominuva
се согласувам, само брзо одење 5-10 км на час само на рамно и истовремено работа со раце (стап за пешачење) тежината паѓа на рамото!
 

Sch

Член од
6 мај 2017
Мислења
26
Поени од реакции
4
Ви се случувало ли да имате болка во опашката и онака благо се шири погоре во крстот и во бутовите? Значи веќе ги немам оние типични болки на ишиалгија, понекогаш само така на кратко ќе ме заболи ногата, туку вака ми се случува сега. Кога станувам од спиење половината ми е како здрвена, како да сум спиела на даска, и кога ќе седнам едвај можам да се свиткам, а еве зедовме дормео наддушек. Дали е можно да не ми одговара? Додека бев на одмор душеците беа потврди и ваква болка немав, дури бев среќна што не се напив апче и си бев подвижна. Опашката мислам дека ме заболе кога сменив легло. Од дикло џет ми минува, но не е тоа решение
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Иначе за да дознаам дали имам дискус хернија треба да одам на ренген или на електро магнетна резонанца ? имам последно време некако ко болки во долниот дел на грбот, користам некој креими за загревање, и незнам дали да одам на ренген или дирекно на магнетна ?
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Иначе за да дознаам дали имам дискус хернија треба да одам на ренген или на електро магнетна резонанца ? имам последно време некако ко болки во долниот дел на грбот, користам некој креими за загревање, и незнам дали да одам на ренген или дирекно на магнетна ?
Магнетна резонанса
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Незнам за вас но јас спасот го видов во квантните ласери.Десната нога не си ја чуствував како да не беше моја со количка ме носеа до тоалет.Примив 10 терапии и еве ме фала му на господ можам да се движам. Дечкото е професионалец во својата работа има специјализирано во Русија ординацијата му се наоѓа во чаир,не ми текнува на името на орд. но еве ви бројче 077396300
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Незнам за вас но јас спасот го видов во квантните ласери.Десната нога не си ја чуствував како да не беше моја со количка ме носеа до тоалет.Примив 10 терапии и еве ме фала му на господ можам да се движам. Дечкото е професионалец во својата работа има специјализирано во Русија ординацијата му се наоѓа во чаир,не ми текнува на името на орд. но еве ви бројче 077396300
На кој принцип помагаат квантните ласери ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom