Дискус-хернија(искуства и совети)

Член од
15 април 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
По колку време ви трае болката? Јас сум скоро 3 недели вака. И веќе губам надеж. Приметувам дека кога ќе се напијам вентор болката при седење или кога возам (левата нога), ми ја нема. Но при одење мислам дека некој од позади ме сече хаха. Значи една точка ме боли на половината, а од таму ногата. Одам кривејќи. Еве сега испешачив околу 500 метри и мислам ќе се онесвестев. :pos:
Aj I jas da te utesam. :) Vo tvojata sostijba bev po 4 meseci vrzana za krevet. Sea pram 6 meseci so dijagnozava. Uste ne se osmeluvam da vozam. :) . Teram fizikalni neurobion magneziun d vitamin kalcium muskulfleks I poseben rezim na ishrana ( da podoslabam) . Pozdrav
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Дали ви се наоѓа на некој број од Туран, или пак инфо дали работи утре на државен празник?
Локација исто на мапа ако може да обележите ќе ме спасите од барање и прашување по улица :)
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
2
Поени од реакции
2
Eve broj od Doktor Turan 070772892 i mislam deka raboti utre ama ne me zemaj za zbor, dostapen e na mob od osum sabajle do dvanaeset pretpladne, odi ako sakas da gi resis problemite, izvini za fontot. pozz[DOUBLEPOST=1495574955][/DOUBLEPOST]Се наоѓа кај Сава Осигурување Капиштец.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Eve broj od Doktor Turan 070772892 i mislam deka raboti utre ama ne me zemaj za zbor, dostapen e na mob od osum sabajle do dvanaeset pretpladne, odi ako sakas da gi resis problemite, izvini za fontot. pozz[DOUBLEPOST=1495574955][/DOUBLEPOST]Се наоѓа кај Сава Осигурување Капиштец.
Јас пред да се снимам прво се обратив кај него , идев околу 5 пати и ми вика готово добар си а јас неможам од креветот да станам. Едвај отидов до кола и право на снимање на магнетна, кога видов резултатите дека имам дискус хернија со ехтрузија сватив дека веќе никогаш не би идел на такви местачи. Ушинато, свиткано , изместено може и да намести , но со вакви повреди не си играјте, дискус хернија не лечи никој , најголем лекар сте самите вие, повредата ке ве мачи скоро низ текот на целиот живот , треба да збаете да ја одражавате во границите на нормала.
Инаку кај Туран кога бев пред 2 месеци рече дека ке ја сели одрдинацијата, така да мислам дека веќе не е кај сава.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Eve broj od Doktor Turan 070772892 i mislam deka raboti utre ama ne me zemaj za zbor, dostapen e na mob od osum sabajle do dvanaeset pretpladne, odi ako sakas da gi resis problemite, izvini za fontot. pozz[DOUBLEPOST=1495574955][/DOUBLEPOST]Се наоѓа кај Сава Осигурување Капиштец.
Не е достапен на бројов.
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
2
Поени од реакции
2
ти кажав кое време да му ѕвониш јас вчера му се јавив ама го уклучува само од 08.00 насабајле дп 12.00 на пладне. позз и не му се мисли оди ако имаш болки еве мене уште малку и ме крена скрос на нозе
 
Член од
7 јуни 2017
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво, барајќи спас од оваа одвратна состојба стигнав до форумов.
Еве на кратко мојата историја :
По 6 месеци интензивни болки и неможност за движење се оперирав 2008 година Л4-Л5. Краток период бев ок, потоа почна болка од десната страна. Ја контролирав некако со физикални и апчиња. Пред од прилика 3 години ми се јави трнење, мравијање во двете нозе, поизразено од колена надолу. Не можам да поднесам допир на нозете, нема шанса да облечам фармерки, тренерки, панталони но некако се научив и со тоа да живеам.
Еве веќе втора недела ми се јави жарење, печење исто така поизразено од колена надолу.
Во меѓувреме нема што не сум пробала : биоенергии, хрватите за 200 евра, Таир, Туран, физикални, местење на Атлас, бугарот што доаѓа дома за 20 евра, апчиња, масти, Церажем. Мислам не испуштив ништо.
Направив МР и ЕМГ, хернија имам на Л4 Л5 С1 и тоа баш на средина и ги зафаќа двете нозе.
Деновиве се мислев што следно да правам, прочитав за Благоја од Прилеп му се јавив рече не сум била за кај него. Се јавив и кај Тане од Струмица-човекот куќа градел и не работел во моментов.
И сега се мислам каде е Вардар најдлабок :)
Се мислам да пробам со екстензија следно, зошто квалитетот на животов ми е еднаков на нула :( а сум сопруга, мајка, вработена со обврски и дома и на работа.
Ако некој има било каков предлог, слободно предложете.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Здраво, барајќи спас од оваа одвратна состојба стигнав до форумов.
Еве на кратко мојата историја :
По 6 месеци интензивни болки и неможност за движење се оперирав 2008 година Л4-Л5. Краток период бев ок, потоа почна болка од десната страна. Ја контролирав некако со физикални и апчиња. Пред од прилика 3 години ми се јави трнење, мравијање во двете нозе, поизразено од колена надолу. Не можам да поднесам допир на нозете, нема шанса да облечам фармерки, тренерки, панталони но некако се научив и со тоа да живеам.
Еве веќе втора недела ми се јави жарење, печење исто така поизразено од колена надолу.
Во меѓувреме нема што не сум пробала : биоенергии, хрватите за 200 евра, Таир, Туран, физикални, местење на Атлас, бугарот што доаѓа дома за 20 евра, апчиња, масти, Церажем. Мислам не испуштив ништо.
Направив МР и ЕМГ, хернија имам на Л4 Л5 С1 и тоа баш на средина и ги зафаќа двете нозе.
Деновиве се мислев што следно да правам, прочитав за Благоја од Прилеп му се јавив рече не сум била за кај него. Се јавив и кај Тане од Струмица-човекот куќа градел и не работел во моментов.
И сега се мислам каде е Вардар најдлабок :)
Се мислам да пробам со екстензија следно, зошто квалитетот на животов ми е еднаков на нула :( а сум сопруга, мајка, вработена со обврски и дома и на работа.
Ако некој има било каков предлог, слободно предложете.
По операцијата беше добро и сега пак се јави дискус хернија ?
И јас го имам истиот проблем Л4/Л5/С1 и централно истечен фаќа на двете нозе, повеќе на левата. Пролитај ги моите постови погоре, од пред 2 ипол месеци до сега сум за 70% подобар, се вратив на работа која патем е физичка. Вежбам листови на нозе и сега почнав и да се кревам на прсти, претоа неможев ич. Ми останува проблем трнењето во левата нога надворешно према малиот прст и назад до петата, на десната нога неможам на пета да застанам(правам вежби моментално за тоа и е подобро малце по малце) и имам болки во крстот на кичмата кои се трпат и малце посилни болки при клекнување и набеднување во левата нога задниот бут. Имам надеж , бев крш , пополека но сигурно се враќам.
 
Член од
7 јуни 2017
Мислења
4
Поени од реакции
1
По операцијата многу кратко време бев добра, неколку месеци. Се оперирав на клиника, ме оперираше директорот на Неврохирургија. Денес сите доктори кај што одам викаат дека операцијата не била добро направена. Џабе и мито и се :)
И кај мене исто левата нога е позафатена, но мене ми горат нозете, и двете. Како во оган да сум ги ставила. А болки имам минимални. Деновиве ќе одам на консултација кај ортопед, па да видам што ќе ми предложи. На невролог бев на државно и неговото решение е да си трпам и да си ќутам :)
На приватен неврологот ми даде апчиња Лирика, кои треба да се пијат подолго време. Но јас сум со бебе кое го дојам па ќе мора да пролонгирам со апчињата. Затоа сакам да пробам со екстензија.
Читав многу сите овие години, надвор од МК ставаат блокади директно во кичмата, директно на нервот. Исто така вбризгуваат озон, колаген. Кај нас катастрофа ни е здравствово. Се што правам правам приватно, бидејќи докториве на државно ама ич не се замараат.
А за Туран, гледам многу го фалат мене ми рече ме излекувал. Му викам а трнењето, ми вика де бе ти одма се сакаш. Тоа беше пред 3-4 години.
Цела книга можам да напишам со моево патешествие :)
Пиши те молам што правиш, пиеш, вежбаш, пливаш, да почнам и јас.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
По операцијата многу кратко време бев добра, неколку месеци. Се оперирав на клиника, ме оперираше директорот на Неврохирургија. Денес сите доктори кај што одам викаат дека операцијата не била добро направена. Џабе и мито и се :)
И кај мене исто левата нога е позафатена, но мене ми горат нозете, и двете. Како во оган да сум ги ставила. А болки имам минимални. Деновиве ќе одам на консултација кај ортопед, па да видам што ќе ми предложи. На невролог бев на државно и неговото решение е да си трпам и да си ќутам :)
На приватен неврологот ми даде апчиња Лирика, кои треба да се пијат подолго време. Но јас сум со бебе кое го дојам па ќе мора да пролонгирам со апчињата. Затоа сакам да пробам со екстензија.
Читав многу сите овие години, надвор од МК ставаат блокади директно во кичмата, директно на нервот. Исто така вбризгуваат озон, колаген. Кај нас катастрофа ни е здравствово. Се што правам правам приватно, бидејќи докториве на државно ама ич не се замараат.
А за Туран, гледам многу го фалат мене ми рече ме излекувал. Му викам а трнењето, ми вика де бе ти одма се сакаш. Тоа беше пред 3-4 години.
Цела книга можам да напишам со моево патешествие :)
Пиши те молам што правиш, пиеш, вежбаш, пливаш, да почнам и јас.
Јас прво направив физикална 13 третмани (ласер, ултразвук, струја и магнет) паралелно пиев неуробион, апчиња за болки, едни германски за нервите, инекции и слично. Од како ми се смирија болките продолжив со б витамини , колаген пијам и јадам суви сливи, кајсии и смокви секоја вечер веќе 2 месеци. Секој ден правам вежби за затегнување на мускулите во пределот на кичмата и истегнувања. Состојбата ми беше крш, неможев да отидам до вц првиот месец , болки страшни, бев на работ да отидам на операција која сите неурохирурзи ми ја предложија. Но ги издржав болките и сега се осеќам подобро да речам за некои 70% , 2 ипол месеци пројдоа од кога се повредив. Од трнење и жежење во целата лева нога од позади , сега остана само стапалото надворешниот дел и прстите. Со вежбање почнав да застанувам на прсти , ми остана само уште на пета на десната нога. Се помалце кривам, болка имам повремено во кичмата која се трпи и секојдневна во левиот заден дел на бутот , при наведнување и клекнување. Идам чат пат на пливање , сега за месец дена идам во Грчка и така. :) Планот ми е до Август да бидам 90% фит , па ке видиме. Со господ напред :)
Инаку колаген пијам веќе месец дена, сите викаат ефектите доаѓаат после месец дена пиење.
 
Член од
15 април 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Mene posledno mi go predlozija Angel Dambazovski. Dali nekoj cul za nego I ima nekoj iskustvo so nego?
 
Член од
7 јуни 2017
Мислења
4
Поени од реакции
1
Јас одев кај него, џабе пари фрлени а не е баш ефтин.
Докторот ми гарантираше дека ќе ме излекува, сопругот иритиран од такви шалабајзери му вика напишете ни писмено дека гарантирате и ќе ви платам колку ќе побарате.
И почна човекот да се вади, ама види вака не е тоа така лесно, тешка состојба е тоа, дрн дрн.
Зборот ми е дека кај него добивате физикална терапија со екстра повисоки цени.
Можеби помогнал на некого, но за жал на мене не.
А дали некој од вас е информиран за блокади кои се ставаат во кичмата?[DOUBLEPOST=1496956318][/DOUBLEPOST]Интегрален, ќе сакаш ли да пишеш кои се тие германски апчиња, кој колаген го пиеш и поточно какви вежби правиш.
Извини малку сум досадна, ама иста дијагноза имаме па се тешам дека ако тебе ти е подобро може и мене некогаш ќе ми биде.
Искрено ти посакувам што побрзо да ги постигнеш и останатите 30%, па да си 100% без болка :)
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Keltican forte по едно на ден, ги нема во зегин, од виола ги купувам, околу 700 денари се 20 капсули.
Колаген алфа од зегин ампули, по 80 денари е една. Една на ден пијам од тоа.
5 суви сливи, 1 сува кајсија и 1 сува смоква јадам пред спиење секој ден веќе 2 месеци.
Б комплекс исто така по 1 на ден зема и дизапам по едно на ден од 5мг , некогаш и го прерипнувам зошто создава завис. Вежби реганови, од прилика се за затегнување на мускулите на кичмата и истегнување на нервите. Фала на посаканите желби, мора да се средиме. Се додека не е добро, не е крај :)
 
Член од
15 април 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Јас одев кај него, џабе пари фрлени а не е баш ефтин.
Докторот ми гарантираше дека ќе ме излекува, сопругот иритиран од такви шалабајзери му вика напишете ни писмено дека гарантирате и ќе ви платам колку
Јас одев кај него, џабе пари фрлени а не е баш ефтин.
Докторот ми гарантираше дека ќе ме излекува, сопругот иритиран од такви шалабајзери му вика напишете ни писмено дека гарантирате и ќе ви платам колку ќе побарате.
И почна човекот да се вади, ама види вака не е тоа така лесно, тешка состојба е тоа, дрн дрн.
Зборот ми е дека кај него добивате физикална терапија со екстра повисоки цени.
Можеби помогнал на некого, но за жал на мене не.
А дали некој од вас е информиран за блокади кои се ставаат во кичмата?[DOUBLEPOST=1496956318][/DOUBLEPOST]Интегрален, ќе сакаш ли да пишеш кои се тие германски апчиња, кој колаген го пиеш и поточно какви вежби правиш.
Извини малку сум досадна, ама иста дијагноза имаме па се тешам дека ако тебе ти е подобро може и мене некогаш ќе ми биде.
Искрено ти посакувам што побрзо да ги постигнеш и останатите 30%, па да си 100% без болка :)
Фала на споделеното искуство. Мене ми предложија Павел банја Бугарија. Таму прават подводни екстензии. Сите имат позитивни искуства од таму. Но малку повеке е скапичко. Почнав да барам некој да поделиме трошоци но полека се одкажувам. Собите се само двокреветни, полесно е да најдев уште една жена да делам соба и трошоци. Разликата е 350 евра. Провери за павел банја. Со срека
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 јуни 2017
Мислења
4
Поени од реакции
1
Јас радо би ти била цимерка, ама имам мало бебче што не можам да го оставам. Се надевам ќе се пријави некоја кандидатка :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom