Дискус-хернија(искуства и совети)

Sch

Член од
6 мај 2017
Мислења
26
Поени од реакции
4
Здравје од утре почнувам со физикална. Без малку 2 месеци сум вака. Демек ај ќе помине и ништо не сум превзела. Болката во половината ми ја нема, туку само во задникот, а еве 2-3 дена кога ќе се исправам ја чувствувам во листот одпозади, мислам до коска. Ви се движи вака болката? Кај мене се менува, не често ама знае да шета.
 
Член од
27 ноември 2014
Мислења
14
Поени од реакции
8
Blagodaram za informacija. Resena sum da odam samo da si najdam cimerka. Nema ednokrevetni sobi. Samo dvokrevetni,pa da podelam trisoci.
Извини што пишам толку касно, меѓутоа ги прашав во Павел Бања, можиш да одиш на опција приватен смештај, а да одиш во болницава само на терапии. Така било и поефтино, пријателов на пријателката така направил. Види тука има опции за приватен смештај http://www.pavelbanya.eu/

За жал јас не отидов, реков ајде летово пливање, сунчање дрн дрн нешто ќе помогни ама ништо. 1 година со делумно парализирана нога. Веројатно одам наесен, па ќе пишам искуства
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Сунчање никако, дирекно изложување на сонце ја шири хернијата која повеќе го зафатува нервот. Само пливање
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
@Kalimali,
вежбаш ли? Јас имам лумбаго, кога ме фати пред 3 -4 години имав десет дена струја и вежби. Препорака од докторката беше седењето да го сведам на минимум, вежбање секој ден и пешачење.
Одам двапати неделно на групно вежбање, а секое сабајле вежбам онака, демо верзија. Моја препорака е да се консултираш со физиотераевт да ти каже кои вежби се за тебе и ниту еден ден да не ти помине без вежбање. Можеш дома да вежбаш, јас одам на групно оти сум многу недисциплинирана и знам дека дома нема да ги правам како што ги правам таму.
Кога ме болеше пиев Кетонал и дијазепам, дијазепамот го пиев кратко, многу ме замајуваше, кога помалку ме болеше, престанав и со Кетоналот. Не кревам тешко, дури пазам и во чантата да не носам нешто што не ми треба, возам точак, не се наведнувам од половината.
Во Македонија многу често препорачуваат операција, како не знам колку развиено здравство да имаме. Во странство, барем моето искуство е такво, операцијата е последно решение. Кога и спомнав на докторката дека би сакал да направам магнетна, ми рече дека магнетната не е снимање за телевизија, истата се прави само ако резултатот е нејасен или кога е неопходна операција.
Е, и да не заборавам: обавезно да се внимава на чевлите. Рамни никако. Обавезно да се 2-3 сантима подигнати и да се ортопедски или да се носат ортопедски влошки. Мене ми се најзгодни патиките, а ич не сум спортски тип, ама тоа е.
Поздрав на сите и вежбајте!
 

Sch

Член од
6 мај 2017
Мислења
26
Поени од реакции
4
Скоро 3 месеци со болка. Бев подобра, одев неколку пати на струи, малку подослабнав и си се опуштив ептен, прекинав со б комлексите, почнав со благото и еве денеска болки големии, дури апчето едвај делува, осеќам топлина во ногата. Страв ми е пак да не завршам во кревет :(
Сега ќе одам на одмор уште малку, па да прашам, колку е препорачано пливањето и дали ви има помогнато? Се крстам тоа да ми помогне барем. А благото им кажав да го изнесат од дома :LOL:
 
Член од
4 август 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo
Operirana sum od diskus hernija L4L5 i toa dva pati vo rok od mesec i pol.
imam 31 godina.
pomina eden mesec od vtorata operacija
i pri stanuvanje posebno na sabajle a i pri sekoe stanuvanje od krevet imam bolki,potocno dolniot del od rbetot mi e cel zgrcen,stegnat i predizvikuva bolka.
Dali se toa muskulni bolki????
Mislenje,pomosh????
Blagodaram
 

Sch

Член од
6 мај 2017
Мислења
26
Поени од реакции
4
Утре треба да одам на одмор. Половината пак ми е фатена, инекции примав две, скоро и да не осетив ништо. Осеќам ко да сум укочена, чувствувам мравки во едната нога. Совет, што да правам? Прашав некои доктори ми рекоа оди, пробај во водата. :([DOUBLEPOST=1501847388][/DOUBLEPOST]
Zdravo
Operirana sum od diskus hernija L4L5 i toa dva pati vo rok od mesec i pol.
imam 31 godina.
pomina eden mesec od vtorata operacija
i pri stanuvanje posebno na sabajle a i pri sekoe stanuvanje od krevet imam bolki,potocno dolniot del od rbetot mi e cel zgrcen,stegnat i predizvikuva bolka.
Dali se toa muskulni bolki????
Mislenje,pomosh????
Blagodaram
Можно е да е мускулна болка. Штом е отстранет проблемот. Движи се почесто и мачкај некои креми. Блокмакс пример.
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
После операција се иде задожително на физикална за ваквите проблеми.
 
Член од
4 август 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
После операција се иде задожително на физикална за ваквите проблеми.
Ne mi dozvoluvaat fizikalna so struja :(
Samo vezbite da gi pravam.Posle prvite dva tri dena od intezivnite vezbi mi se zasilija bolkite vo grbot.
Neznam kolku e toa normalno????
Stanuvam iako so teshki maki i se dvizam.
megutoa stanuvanjeto e proprateno so silna bolka vo grbot
 
Член од
28 март 2012
Мислења
6
Поени од реакции
4
Pred tocno eden mesec posle tretiot trening na fitness (prethodno ne vezbav, posto i pred 2 godini mi se desi istoto pa mi pomina za eden mesec) koga se razbudiv utredenta osetiv strasna ukrutenost vo nozete i trenenje, podocna bolki vo nervite vo dvata kolka koi setaat. Neprijatnostite gi imam do den denes, iako intenzitetot na trnenjeto nekogas za 90% se namaluva, kicmata ne me boli voopsto, so motorikata neam problem, samo so gi osekjam bolni i ukruteni muskulite na nozete posle podlgo dvizenje. RTG snimkata na cel r'bet vika sve e uredno. Odev 14 pati na akupunktura vo Qi Holistic Centar, ama bukvalno nikakvo podobruvanje ne osetiv (tie mi rekoa demek sum gi vospalila nervite od nagla prevezbanost). Denes bev kaj edna druga doktorka fizijatar, mi bara MR da ne slucajno mi e diskus hernija...Mnogu sum uplasena, ne znam koj pat fa go fatam, cel mesec vo gadna depresija....Ve molam za sovet :(
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Ne mi dozvoluvaat fizikalna so struja :(
Samo vezbite da gi pravam.Posle prvite dva tri dena od intezivnite vezbi mi se zasilija bolkite vo grbot.
Neznam kolku e toa normalno????
Stanuvam iako so teshki maki i se dvizam.
megutoa stanuvanjeto e proprateno so silna bolka vo grbot
Сигурно имаш друг проблем штом не ти дозволуваат струја (тромбови, попуштени вени)
Јас од тоа што го прашував после секоја операција пациентот се праќа на физикална на магнет, ултразвук пред се за да се средат мускулите кај што е сечено и нелагодностите. Ти веќе немаш проблем со хернијата, остранета ти е после операцијата, затоа физикална.[DOUBLEPOST=1501870049][/DOUBLEPOST]
Pred tocno eden mesec posle tretiot trening na fitness (prethodno ne vezbav, posto i pred 2 godini mi se desi istoto pa mi pomina za eden mesec) koga se razbudiv utredenta osetiv strasna ukrutenost vo nozete i trenenje, podocna bolki vo nervite vo dvata kolka koi setaat. Neprijatnostite gi imam do den denes, iako intenzitetot na trnenjeto nekogas za 90% se namaluva, kicmata ne me boli voopsto, so motorikata neam problem, samo so gi osekjam bolni i ukruteni muskulite na nozete posle podlgo dvizenje. RTG snimkata na cel r'bet vika sve e uredno. Odev 14 pati na akupunktura vo Qi Holistic Centar, ama bukvalno nikakvo podobruvanje ne osetiv (tie mi rekoa demek sum gi vospalila nervite od nagla prevezbanost). Denes bev kaj edna druga doktorka fizijatar, mi bara MR da ne slucajno mi e diskus hernija...Mnogu sum uplasena, ne znam koj pat fa go fatam, cel mesec vo gadna depresija....Ve molam za sovet :(
Ништо страшно, секој трети човек има некој облик на дискус хернија, секој втор во текот на животот пати од кичма. Направи си МР подобро да знаеш што е проблемот отколку цело време да бегаш од него а да си имаш мака. Јас имам 23 години и се соочувам со дискус хернија со ехтрузија(најтежок облик) па се борам со истата без операција и имам значително подобрување. :)
 
Член од
28 март 2012
Мислења
6
Поени од реакции
4
Fala Интегрален na sovetot, ke si napravam Magnetna bar da znam na sto sum. Ti kade pravese magnetna? I kakvi simptomi imase?
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Fala Интегрален na sovetot, ke si napravam Magnetna bar da znam na sto sum. Ti kade pravese magnetna? I kakvi simptomi imase?
Во државна правев магнетна и не ми дадоа цд :) . Ако имаш финансии систина има нов апарат тесла и е многу прецизен. Инаку јас на баскет се повредив и ми се одсекоа нозете, месец ипол неможев да одам, немав осет на нозете. Трнење , укочени , болка во кичам невидена до сега, болка во колковите , нозете. Едноставно се плашев да не останам инвалид во тој момент.И еве сега после 4 ипол месеци сум многу подобар. Се вратив на работа , пливам , вежбам, болки имам од време на време, нозете ми се ослободија, кривам многу малце, скоро неприметно и така. Имам мислења на темава од денот кога се повредив прочитај наназад :)
 
Член од
28 март 2012
Мислења
6
Поени од реакции
4
Во државна правев магнетна и не ми дадоа цд :) . Ако имаш финансии систина има нов апарат тесла и е многу прецизен. Инаку јас на баскет се повредив и ми се одсекоа нозете, месец ипол неможев да одам, немав осет на нозете. Трнење , укочени , болка во кичам невидена до сега, болка во колковите , нозете. Едноставно се плашев да не останам инвалид во тој момент.И еве сега после 4 ипол месеци сум многу подобар. Се вратив на работа , пливам , вежбам, болки имам од време на време, нозете ми се ослободија, кривам многу малце, скоро неприметно и така. Имам мислења на темава од денот кога се повредив прочитај наназад :)
Bas mi e drago sto si podorbo, me utesi:) Ja neam nikakvi bolki vo kicmata...samo bolki na nervite vo kolkovite (nekad gi ima nekad gi nema, si igraat kako sakaat) trnenje vo nozete koe se menuva intenzitetot, i povremeno peckanje i zarenje....Vaka isto mi se desi i pred 2 god.odev kaj eden fizioterapevt na masazi, struja vinduzi i ne osekjav nisto podobruvanje. Imav uplateno za odmor vo Kusadasi, sakav da otkazam ne mozea da mi gi vratat parite i vakva kako sto sum sega trgnav na 20 saati pat :) Utredenta se dovleckav tamu na plaza, isplivav ednas i utredenta ko nekoj so magicno stapce da me iscelil. Sve mi iscezna :) Dali moreto pomogna, ili vremeto si go napraj svoeto ne znam:) Togas traese hajkata tacno 1 mesec. A sega isto praam 1 mesec, ama nisto od podobruvanje....Zatoa ke napraam MR poskoro sto mozam, pa da znam kade lezi zajakot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom