Дискус-хернија(искуства и совети)

Член од
30 јануари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Поздрав до сите! Убаво што се дискутира за темата дискус-хернија, за жал и јас сум засегнат од истата. Гледам дека има повеќе мислења/совети за лекување/третирање на истата болест. Правев МР, бев на неврохирург, негова препорака е да не се оптеретувам со дигање на тешко, пливање, физикална.. , и дека не препорачува операција. Но јас сеуште ги имам болките, кои се повеќе и повеќе се зголемуваат. Неколку луѓе ми го препорачаа Туран, па би сакал да ја прашам JustBlack дали има направено контрола кај Туран и што е исходот.
Однапред благодарам, и секое мислење ќе ми биде добредојдено.
Поздрав
 

^amfibija^

vodozemec
Член од
31 јануари 2012
Мислења
38
Поени од реакции
14
i jas imam dolgogodisno iskustvo so ovaa bolest....moe mislenje od toa iskustvo e deka nervot e cudna i luda rabota:saka odednas boli-saka taka i ke prestane... sum pistela na 2 bolnicki krevevti cela nedela i ni kapka voda od bolki ne sum piela. taka 4 godini... fati jako-pa pusti...lekot ne se analginite, naklofenite, trodonite, ketonalite...-tie se samo protiv bolka, koi koga e mn jaka dzabe gi ima, pak si boli. ne e ni fizikalnata terapija. taa ako se primenuva, treba posle primenata da se ima disciplina za da e barem ublazuvacka na makite. za operacija i pokraj tolku golemi maki, ne prifativ. taa e lotarija spored mene. a i tie sto gi isprasav sto ja napravile mi rekoja istoto sto i jas posle toa resiv da smenam na mene. znaci, zosto da rizikuvam noz i nepodviznost? mi trebaa 4 godini da smenam karakter, od mn ziva licnost da stanam flegma i da ja progoltam gordosta koga treba da pobaram pomos ako treba da se kreni nekoja poteska rabota. no, najgolemata maka od cela taa bolka mi bese smrznatoto stapalo, koe boli isto taka kako najvisok stepen na izgorenica, poradi nedovolna cirkulacija. koga toa se smiri, bese polesno. ne veruvam vo vracari i sl stvari... no. covekot razbrav bil maser na NBA iako e nevazno...toj, hadzibalanca od debar bese lekot za mene. sega se pazam se uste, no samo poradi rutina, da ne se povtori. bolesta e macna i podmolna i treba samo jaka volja i istrajnost, so malku smirenie-ke pomini koga ke i dojde vremeto, so ili bez operacija, toa e moeto mislenje-ludacka rabota, za koja za zal se uste ne e izmislen lek...
 
Член од
17 декември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
http://star.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=11726
--- надополнето: 19 март 2012 во 16:56 ---
http://star.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=11726
--- надополнето: 19 март 2012 во 16:58 ---
Hah,druze
jas poslednoto neshto shto napraviv bese kaj toj vo Strumica doktor Tane Siskovski
Prviot pat osetiv malku podobruvanje se dodeka ne stignav do doma so kolata,i posle toa imasv strasni booolki edna nedela.
Potoa vtoriot pat mu kazav deka epten me boli,i mi napravi uhste edna akupunktura,posle pola sat od koga pomina terapijata,vejke se ukociv i ne mozev od bolka da lezam nitu da sedam,spijam nishto,,vo istiot moment se javiv kaj doktorot i zakazav za operacija,
Taka da,jas nemam nekoe dobro iskustvo od kaj Tane Sisikovski,doktorot sho pravi akupunktura,moze kaj sekoj e razicno ali shto znam
Napravisi ako sakas snimka pak,i ako ne e podobreno nishto,odi na noz druze,ne se plasi dur ne e kasno
Ja ssum sega 120 kG ,jadam pijam sve sho mi dusha saka,krevam teshko,PREPORODEN SUM ali 3te meseci posle operacijata se epten zaebani
Justblack-jas sum istiot Ljupce Talevski sho imam pisuvano ovde na ovaa tema,pozdarv
http://star.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=11726 Ova e doktorot od Strumica, treba da mu se veruva .....
 
Член од
6 јануари 2012
Мислења
3
Поени од реакции
1
i jas imam dolgogodisno iskustvo so ovaa bolest.......
ako seuste imas problem obrati se kaj mene ke ti dadam broj od doktor eden mi sibna do sega 2 blokadi vo kicma i super sum treba mislam uste ednas da odam i mislam deka nema ic da me boli a inaku kosmar bev...prati poraka ili bilo sto ke ti dadam broj i lokacija samo odi i nemaj gajle. pozdrav
--- надополнето: 13 април 2012 во 17:38 ---
Поздрав до сите! Убаво што се дискутира за темата дискус-хернија, за жал и јас сум засегнат од истата....
znaci vaka jas patam 3 godini nema mesto kade sto ne bev i sto ne pravev i so toa mislam beter me napravija....bev i kaj Tair kaj zoki kaj ne sum bil neznam uste ama nema nikakvi rezultati...sega posledno pravev terapija na privatno so ultrazvuk laser maser ova ona 100 evrenca na gladno srce ...pak nisto ...eden star kolega mi kaza deka imal maka slicna kako mojata nego duri mu idelo da se ubie od bolka....mi go kaza doktorov star nevrolog vo penzija megjutoa seuste si raboti ...znaci vidov podobruvanje golemo od blokadite vo grbot...ne boli i nemajte strav sto moze da bide poloso ??? jas sum resen da odam do kraj za da ne me boli voopsto so toa sto koga ke iscezne trpnenjeto na nogata ke pocnam da sportuvam epten aktivno za da moze da se ojaca muskulaturata nas toa ni fali nisto drugo inaku site imame slicni problemi i znaeme niz sto mineme ....jas tuka najdov spas i vi preporacuvam da ne talkate po bajaci gataci mestaci i neznam uste sto...pozdrav vi posakuvam se najdobro
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Која е разликата помеѓу дископатија и дискусхернија?
 
Член од
7 ноември 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво јас сум нова на форумов.
Пред 3 години ми дијагностицираа сколиоза и не замарив многу и воопшто ништо не презедов цели 2 години. Потоа почнав да добивам многу силни болки во половината и во десната нога. Почнав со вежби и болките исчезнаа. Пред некое време повторно ми се појавија и многу ми е страв дури и да отидам на лекар.
Ми кажаа дека е можно да се работи за дископатија и од памет се извадив. Утре одам на лекар да откријам што ми ги предизвикува болките. Дали ќе успеам да се излечам .. многу ми е страв ... ??
 
Член од
27 јануари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo ! Sakam da prasham dali nekoj ima broj od d-r Turan i sakam da znam neshto povekje za nego, nekoi vashi iskustva ...
 
Член од
3 август 2012
Мислења
6
Поени од реакции
9
marija prilep 1 напиша:
Zdravo ! Sakam da prasham dali nekoj ima broj od d-r Turan i sakam da znam neshto povekje za nego, nekoi vashi iskustva ..
Може и мене некој да ми излезе пресрет со негов контакт? Пред година ипол ги скршив двете раце на зглобовите од силен пад. Сега кога пак сум физички активна при напор околу глуждот раката отекува, не можам да ја виткам и често ми трне. фала. позз
 
Член од
4 март 2013
Мислења
5
Поени од реакции
7
marija prilep 1 напиша:
Zdravo ! Sakam da prasham dali nekoj ima broj od d-r Turan i sakam da znam neshto povekje za nego, nekoi vashi iskustva ..
Може и мене некој да ми излезе пресрет со негов контакт? Пред година ипол ги скршив двете раце на зглобовите од силен пад. Сега кога пак сум физички активна при напор околу глуждот раката отекува, не можам да ја виткам и често ми трне. фала. позз
Јас имам дискусхернија на S1/L1. Магентна направив одев на неврохирург и тој од прва ми предложи операција:(...нормално што би бил друг одговор. Случано во муабет со едни роднини ми го предложија Туран...си викам ај да пробам...и пробав!
За Туран можам да споделам едно позитивно искуство што сум осетил на своја кожа, ЛИЧНО! Случајно дознав за него од едни роднини...искрено бев скептик кога ми кажуваа дека може да ми ја “врати“ хернијата :confused:...Но кога отидов прв пат кај него и кога видов како работи со луѓето си велам овој мајтап си игра со сите :)....Но кога почна со терапијата која трае да речеме 1-2 мин. да да 1-2 мин...осетив моментално подобрување, на крај кога заврши со првата терпија ме праша:
Со кого си дојден тука?
Му велам со жена ми!
Ајде сега да земеш во реце да ја кренеш! Јас велам неможам!? Тој беше упорен...и...ја кренав :). Помина првата терапија...Болките пак ги имаше...По вториот третман тој ми рече дека ќе имаш јаки болки...и...имав страшни болки што ми идеше од прозор да скокнам...Продолжив со третманите...до сега бев 7 пати во април треба да одам пак...Разликата од првиот пат е 1:100 значи ефект има и тоа како...
Можете да одете секој работен ден пон-пет од 8.30-11.00 позади заводот за рехабилитација во Козле или во зградата на дирекцијата на Сава осигурување. Бројот му е 070/772 892.
Со среќа!
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
eve eden vakov slucaj na mojo rodnina ve molam pishete mislenje,Dobar den pozdrav do vas,ja imam bolesta Diskus-hernija,imam 49 godini i pred 16 godini ja imam praveno prvata operacija na L5-S1 i se custvuvav mnogu dobro 15 godini sega povtorno me fati levata noga i napraviv magneta rezonanca i mi otkrija "Lumboischialgia S1 sinistri recidivans et hernia disci intervertebralis L5-S1 foraminalis sinistri". I povtorno imav hirushki zafat vo Maj 2012 od prof.d-r Vladimir Mircevski i ne cuvstvuvam nikakvo podobrenie sakam vase mislenje , cuvstvuvam golemi bolki vo r'betot i vo dvete noze sakam vasa vasa preporaka
 
Член од
17 ноември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Jas imav toa gadno iskustvo i veruvaj deka pominav niz pekoooool.ne sakam da se prisetuvam na tie bolni i teski denovi,koga ne mozev ni cevli da si oblecam samiot,jas imav ostetuvanje na L5-S1 i toa mnogu loso,probav se od bajaci,laserski terapii.akupunktura,fizikalna,vezbi,tegnenje,fizioterapija,kineziterapija..NISHTO
se slucuvase mnogu pati da ne se razbuduvam od son poradi strasni bolki,pa da primam inekcii za zaspivanje..HOROR
Ali fala mu na DR Mitre se napraviv operacija,sega sum kako nov,,,sho te interesira drugo slobodno prasaj me,stojam na raspolaganje,
--- надополнето: Jun 29, 2011 11:08 PM ---
Jas imav toa gadno iskustvo i veruvaj deka pominav niz pekoooool.ne sakam da se prisetuvam na tie bolni i teski denovi,koga ne mozev ni cevli da si oblecam samiot,jas imav ostetuvanje na L5-S1 i toa mnogu loso,probav se od bajaci,laserski terapii.akupunktura,fizikalna,vezbi,tegnenje,fizioterapija,kineziterapija..NISHTO
se slucuvase mnogu pati da ne se razbuduvam od son poradi strasni bolki,pa da primam inekcii za zaspivanje..HOROR
Ali fala mu na DR Mitre se napraviv operacija,sega sum kako nov,,,sho te interesira drugo slobodno prasaj me,stojam na raspolaganje,
Gledam deka imate praveno operacija na diskus hernija. go spomnavte dr Mitre dali ke mozete da mi objasnite kako ste sega jas imam problem veke 4 godini, i nikako da go resam duri me bockaa so ozon vo bugarija no bolkite se vrakaat, ili kako moze da stignam do doktor mitre, pisavte deka ste mnogu zadovolni , kako se custvuvate sega.
--- надополнето: 15 ноември 2013 во 14:30 ---
Извинете за офф топик.само сакам многу да го пофалам на Др Митре Милошески.Сите го фалат како еден од најдобрите доктори во мк.И јас се уверив во тоа што тој ме врати во шивот.
Gledam deka imate praveno operacija na diskus hernija. go spomnavte dr Mitre dali ke mozete da mi objasnite kako ste sega jas imam problem veke 4 godini, i nikako da go resam duri me bockaa so ozon vo bugarija no bolkite se vrakaat, ili kako moze da stignam do doktor mitre, pisavte deka ste mnogu zadovolni , kako se custvuvate sega.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
8
Поени од реакции
1
Dali znaete deka dokolku se pravite operacija golema e verojatnosta da se podgrbavite so tekot na godinite? Jas imam edna prijatelka koja imase diskus-hernija i koristese proizvodi od Aloe Vera na prirodna baza, se izlekuva bez operacija a koga bese na kontrola rezultatite i bea tolku dobri sto duri nema nikakov ostatok deka voopsto imala diskus- hernija.
 
Член од
30 ноември 2008
Мислења
11
Поени од реакции
2
Zdravo decki na site! Da se priklucam na temava,i jas go imam istiot problem eve veke nedela dena.....sto se odnesuva za Dr.Turan nemam zborovi.....titulata negova i iskustvata si govorat sami za sebe....inace utre t.e. veke denes treba da odam kaj nego na posledna kontrola i kako sto mi rece vo vtornikot...."Nikogas poveke nema da imas problemi i nema da se gledame....i odi vo crkva zapali si sveka od tie golemite"! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom