Дискус-хернија(искуства и совети)

Член од
23 јуни 2014
Мислења
34
Поени од реакции
31
Здраво, како прво да кажам ОПЕРАЦИЈА НИКАКО, познавам неколку жени кои се оперираа од истото, до де денес не можат да функционираат како што треба, едната дури остана неподвижна, не сакам никого да заплашам но тоа е. Мајка ми го има истиот проблем, исто како и многумина овде не знае што не проба, не можеше од кревет да стане, но не сакаше да се оперира токму поради горенаведените случаеви. Таа си го најде чарето кај некој човек во Прилер, неколку пати одеше кај него на терапија, човекот работи дома, од тогаш е сосема друга личност, повремено има болки но функционира совршено, и му е многу благодарна на човекот. Колку што таа ми има опишувано, човекот има опрема дома и вели таа чувствувала како нешто да и го крева месото нагоре. Додека беше таму на терапии видела многу луге кои доагале во колички но заминувале на нозе, распрашајте се за тој човек, може некој ке си го најди чарето од него, битно операција на никому не му препорачувам.
 
Член од
23 април 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Здраво пак.Слушнав за некои витанински инекции Амбене мислам дека беа неколку лиѓе виделе аир ама со по благ стадиум на дискус херниа ваљда кај мене лично на почетокот имаше некое подобрување сега е исто дали е проблемо во откинатото парче од дискот незнам малку се скапи 200 ден.една и се ударат по некоја шема ама кога боли и не парашуваш многу за цена.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
uste toa ne, imali nekoj koj ima takvo iskustvio?
Да, ја знам за такви.

Прво да кажам дека ја не знам дали терминиве што ќе ги употребувам се егзактни, али ќе покушам да објаснам, тоа што го знам.

Они (квантна медицина) што се тука у Скопје, се фалат дека имаат успешност од 80-90%.
Тоа, нормално, не можам да знам дали е точно, ама знам од прва рака за три случаи:

- Еден, раката лева не можеше да ја дигне подолго време, болка и му беше укочена нешто.
Отиде таму, и му кажаа после преглед, дека има превртен пршлен, горе испод врат негде.
Идеше на десет сеанси, па после уште десет. Му го оправија скроз. Помина од тогаш една година отприлика и сега за сега, нема никакво враќање на болка и симптоми.
- Друг што имаше проблеми тешки со синуси, многу долго време и никакви терапии подолго време не му помагаа да не му се појавуваат болки, отиде и после третманите, едно година-две ама баш ништо немаше, што многу го зачуди. Сеа после тие две години као пак да му се појавија болки малку, па пак отиде.
- Трет имаше некој превртен пршлен ваљда доле таму (L5 ли како и да се вика тоа), со разни симптоми, ама без некоја посебно јака болка, само нелагодност некаква, али со трнење по цело тело и други ефекти. После десет терапии некои 80-90% од симптомите ги снема. Сеа може ќе иде на уште неколку.
- Исто знам доста спортисти што идат таму.

Поима немам дали некои од овие случаи се дискус хернија или не.

Сега, ова се случаи кои ја ги знам, а кои биле таму. Ја не викам да идете таму, само ви пренесувам информација. Тие таму викаат дека не им требаат реклами, пошто луѓето кои идат таму на терапии сами пренесуваат/прават реклама.


Што е тоа, најлесно ваљда ќе видите од гостувањето на тој докторот во Јади Бурек:(одма да кажам ја не сум изгледал ова)

Има преглед, па десет третмани, па пауза, од некои месец и пол, да речеме, па пак преглед. Ништо не боли, само дур траат третманите и паузата не смее ништо тешко да се работи.

Нова работа е ова, руска. Нема нешто на интернет многу, многу за тоа кои се лоши последици (ако воопшто ги има), али човек денес секогаш ќе побара, секогаш треба да се информира.
У принцип имаат холистички пристап (да не објаснувам, видете на интернет што значи тоа).
Нешто со некои ласери со минимална јачина олабавуваат некои ткива и работите сами си доаѓаат на место. - ова како да не сум го кажал, пошто гарант лупам, ама од прилика тоа е. И со други работи комбинираат (масажи, аромо-терапија и сл.).
Третман трае некои пола саат максимум, али и тоа ваљда зависи за што идеш.

Скупо е (или не е, ја не знам другиве иљачи колку коштаат). 1500 е преглед првиот, а третманите зависи, од 600 до 1000 (ваљда толку негде). Едниов од овие што ги знам плаќаше 600 по третман, другиов 700.

Ова е оригиналниот сајт на тој институт од Москва:
http://eng.kvantmed.ru/
и нашиве се под тој институт.

Нашиве имаат фејсбук страна колку што знам (пишете квантна медицина). А местово е у близина на грчка амбасада, кај драгстор Бети.

Искрено, мене малку ми е чудно како ова функционира за разни работи толку успешно. Идат таму и за алергии, бубрези и слично, али за кичми идат највише, мислам.

Ја не викам дека ова што го пишувам е изрежано у камен, вие сами проверете, информирајте се, али сведочам со рака у оган за ефектите на овие три погоре случаи.
Ја само сакам ако може некому да помогнам со информација или било како, затоа што, можда патетично звучи више, али е за мене ултимативна вистина - Здравјето пред се.
Ако не сум здрав (не дај боже), ни лошо не можам некому да направам, а камоли добро.

Ви посакувам таму или било каде да се куртулите од вашите здравствени проблеми. Господ здравје да ви даде.
 
Последно уредено:
Член од
4 декември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво пак.Слушнав за некои витанински инекции Амбене мислам дека беа неколку лиѓе виделе аир ама со по благ стадиум на дискус херниа ваљда кај мене лично на почетокот имаше некое подобрување сега е исто дали е проблемо во откинатото парче од дискот незнам малку се скапи 200 ден.една и се ударат по некоја шема ама кога боли и не парашуваш многу за цена.
Jas gi probav ambene no nisto- se sekavam duri gi naracuvavme od germanija ( prvo edvaj najdov nekoj da mi gi stavi tuka ) no ne osetiv podobruvanje ;-(
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Маж ми лани се фати има дх на неколку пршлени, не можеше добро да се движи ни да се обуе неколку месеци. Се размислуваше за операција ама му беше страв. На физикални на крајот, 10 физикални немаа никаков ефект, мислевме дури и да ги прекинеме зошто одеше приватно по 500 ден терапија,
ама за среќа ги продолживме дури по 15 физикални терапии се ослободи.
Фала Богу засега не го има стегнато пак. Инаку не е мала мака.
 
Член од
23 април 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Здраво.Еве после два месеца кревет почнав да се движам ормално и тоа благодарение на господ и на дечко од Кочани,се вика Зоки.Првите две три терапии немаш многу подобрување по потоа е се подобро.бидејки не го прашав дали смеам да го ставам неговиот број во пост еве го мојот па ако има некој заинтересиран слободно нека звоне.071274596 и ке му објаснам по убаво
 
Член од
8 април 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Нов на форумов, дискус хернија L4L5S1, имам 38 години, на 29 години се соочив со оваа подла болест односно тогаш и го видов правото лице, инаку бев во перфектна физичка кондиција, ги поминав сите пртходно споменати лица Туран, Таир, и останатите ширум Македонија, вреди да се спомене и г-дин Благоја-шизикот од Прилеп, Хрвати кои еднаш годишно доаѓаат во МКД и ти земаат 200 евра за терапија од 7 дена и т.н. веке 20 години работам и цело време сум изложен на голем физички напор... одкога ги поминав сите претходно споменати надри лекари, билкари и што уште не успеав да ја изгубам односно доживеав атрофирање на грбните мускули и силна болка во левата нога по што и станав неподвижен (морници ми одат во мементов), немаше чаре отидов во клиника и лежев два месеци, ме исбоцкаа инјекции за цел живот, излегов нормално во напишаното од нивна страна со подобрена состојба но според мене со многу влошена неможев два чекори да направам, ми требаа два сати до колата на чичкото од женами да стигнам, најжално беше кога ги видов сите ооколу мене кои дојдоа да ме земат од болница плачеа од тоа што ме гледаа како се мачам. Отидовме дома и вкревет, така обесхрабрен по неколку дена наидов на еден доктор кој по кажување на колега бил доста добар и него лично му имал помогнато. Решив и таму да појдам но овојпат не појдов туку ме однесоа, му ги покажав снимките и ми направи преглед кој чинеше 50 денари бидејки истиот работеше со зелени картони, по прегледот се почуди како се уште не ја завлекувам ногата бидејки листот од левата нога ми беше атрофирал и беше помал за 3,5см од листот на десната нога, ми рече дека имам среќа затоа што сум бил физички јак но јас не се чувствував ни најмалку така. Ми предложи терапија кај него ЕКСТЕНЗИЈА, се нафатив бидејки немав повеке сили. Господ здравје да му даде на Д-Р Свето, затоа што бев тежок случај ми направи 4 екстензии на две недели по една, проодував повторно но бев упорен и успеав, не ви препорачувам никаква операција и никакви надри лекари. Појдете кај докторов и консултирајте се барем нема да ве чини скапо, ова ви го препорачувам од се срце за да не го поминувате она што јас го поминав и бидете упорни и никако не се откажувајте и не подлегнувајте на операција...по терапиите кај истиов доктор продолжив со физикална терапија и конечно се издишав без болка, викав од среќа. Ми препорача додека сум жив дневно да пешачам минимум 30 минути. До ден денес си пешачам и си вежбам...
ЛОКАЦИЈА:
На раскрсницата пред водњанска вртиш лево во правец на МВР, 50 м испред втората раскрсницата која лево води према Рамстор а десно према Клиника од десна страна се наога клиниката (не се сеќавам како се вика) во куќа е а докторот се вика Свето (на презимето не се сеќавам). Се надевам дека нема да ви биде тешко да ја најдете и ви посакувам брзо оздравување. Поздрав![o

pozdrav i
Нов на форумов, дискус хернија L4L5S1, имам 38 години, на 29 години се соочив со оваа подла болест односно тогаш и го видов правото лице, инаку бев во перфектна физичка кондиција, ги поминав сите пртходно споменати лица Туран, Таир, и останатите ширум Македонија, вреди да се спомене и г-дин Благоја-шизикот од Прилеп, Хрвати кои еднаш годишно доаѓаат во МКД и ти земаат 200 евра за терапија од 7 дена и т.н. веке 20 години работам и цело време сум изложен на голем физички напор... одкога ги поминав сите претходно споменати надри лекари, билкари и што уште не успеав да ја изгубам односно доживеав атрофирање на грбните мускули и силна болка во левата нога по што и станав неподвижен (морници ми одат во мементов), немаше чаре отидов во клиника и лежев два месеци, ме исбоцкаа инјекции за цел живот, излегов нормално во напишаното од нивна страна со подобрена состојба но според мене со многу влошена неможев два чекори да направам, ми требаа два сати до колата на чичкото од женами да стигнам, најжално беше кога ги видов сите ооколу мене кои дојдоа да ме земат од болница плачеа од тоа што ме гледаа како се мачам. Отидовме дома и вкревет, така обесхрабрен по неколку дена наидов на еден доктор кој по кажување на колега бил доста добар и него лично му имал помогнато. Решив и таму да појдам но овојпат не појдов туку ме однесоа, му ги покажав снимките и ми направи преглед кој чинеше 50 денари бидејки истиот работеше со зелени картони, по прегледот се почуди како се уште не ја завлекувам ногата бидејки листот од левата нога ми беше атрофирал и беше помал за 3,5см од листот на десната нога, ми рече дека имам среќа затоа што сум бил физички јак но јас не се чувствував ни најмалку така. Ми предложи терапија кај него ЕКСТЕНЗИЈА, се нафатив бидејки немав повеке сили. Господ здравје да му даде на Д-Р Свето, затоа што бев тежок случај ми направи 4 екстензии на две недели по една, проодував повторно но бев упорен и успеав, не ви препорачувам никаква операција и никакви надри лекари. Појдете кај докторов и консултирајте се барем нема да ве чини скапо, ова ви го препорачувам од се срце за да не го поминувате она што јас го поминав и бидете упорни и никако не се откажувајте и не подлегнувајте на операција...по терапиите кај истиов доктор продолжив со физикална терапија и конечно се издишав без болка, викав од среќа. Ми препорача додека сум жив дневно да пешачам минимум 30 минути. До ден денес си пешачам и си вежбам...
ЛОКАЦИЈА:
На раскрсницата пред водњанска вртиш лево во правец на МВР, 50 м испред втората раскрсницата која лево води према Рамстор а десно према Клиника од десна страна се наога клиниката (не се сеќавам како се вика) во куќа е а докторот се вика Свето (на презимето не се сеќавам). Се надевам дека нема да ви биде тешко да ја најдете и ви посакувам брзо оздравување. Поздрав!
moze ulica pozdrav :)
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Здраво, како прво да кажам ОПЕРАЦИЈА НИКАКО, познавам неколку жени кои се оперираа од истото, до де денес не можат да функционираат како што треба, едната дури остана неподвижна, не сакам никого да заплашам но тоа е. Мајка ми го има истиот проблем, исто како и многумина овде не знае што не проба, не можеше од кревет да стане, но не сакаше да се оперира токму поради горенаведените случаеви. Таа си го најде чарето кај некој човек во Прилер, неколку пати одеше кај него на терапија, човекот работи дома, од тогаш е сосема друга личност, повремено има болки но функционира совршено, и му е многу благодарна на човекот. Колку што таа ми има опишувано, човекот има опрема дома и вели таа чувствувала како нешто да и го крева месото нагоре. Додека беше таму на терапии видела многу луге кои доагале во колички но заминувале на нозе, распрашајте се за тој човек, може некој ке си го најди чарето од него, битно операција на никому не му препорачувам.
Благоја се вика човекот од Прилеп. Го викаат шизико. :)
Господ здравје да му даде, мене ме опраи со 4-ри терапии.

Мене пред три години ме фати хернијата, не знам од што, изгледа од теретана.
Одев прво на терапии во приватна ординација во близина на градска болница, маме ми ебаа, само повеќе ми ја влошија состојбата, ако претходно болката во десната нога ми беше од десет четри, после тие терапии ми беше од десет девет кома девет, страшно нешто.

Среќа од нигде никаде дознав за Благоја, ми кажаа што како, од прво ич не верував, општо не верувам во ајде да речам некои алтернативни медицини, али маката на се ќе те натера....
Отидов во Прилеп, после првата терапија осетив одма подобрување, значително подобрување, после втората осетив само мало подобрување, после третата влошување мало, одма се разочарав зашто ми беше речено дека со три третмани ќе бидам како нов, ајде отидов и четврти пат, повторно осетив значително подобрување уште одма, ми рече дека веќе нема потреба да доаѓам, и полека полека за рок од месец ипол скроз изчезнаа болките.
Еве да чукнам во дрво од тогаш навака немам никакви проблеми.

Си вежбам повторно но со поумерени тежини, плус точак пролет лето, плус пливање од време на време.
 
Последно уредено:
M

Moon Child

Гостин
Сестра ми има Дискус хернија, месец дена неможеше од кревет да стане, беше на преглед кај Др.Туран кажува дека човекот ептен си ја знае работата.
Ако ви треба број, ќе ви напишам.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Сестра ми има Дискус хернија, месец дена неможеше од кревет да стане, беше на преглед кај Др.Туран кажува дека човекот ептен си ја знае работата.
Ако ви треба број, ќе ви напишам.
Ќе сакаш број да пишеш и да кажеш локација точна каде се наоѓа Др. Туран ?
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Srodni dusi, jas sum nov clen tuka? no forumov so ovaa tema go procitav nekolku pati vo izminatite meseci barajki lek i mislenja i za mojata maka so DH, so koja se borev tri i pol meseci...klasika l4 l5 i l5 -s1 ... imav neizdrzlivi bolki koi site gledam ste gi osetile i dva meseci lezev vo krevet so inekcii ... levata noga vekje bese zaledena... mi dadoa upat za nevrohirurgija , no ne otidov, bev na fizikalna koja mi pomogna vo toj del sto pocnav da ja dvizam nogata no trpnese celata a bolkite si ostanaa... potoa otidov na akupunktura kaj eden izvonreden doktor Ristic Mile koj so akupunktura i masaza kako i specijalni vezbi mi pomogna da zastanam na noze ispravena i normalno da cekoram... vo sekoj slucaj se soglasuvam so site deka borbata so ovaa luda bolest e mnogu macna i se nadevam deka sekoj si nasol care a ako ima nekoj sto se uste se macat so bolesta kje im pratam kontakt.
Imajte dobro zdravje,
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Imav slucajni kontakti so doktor koj ima ista maka.Vika samo tegnenje na vratilo kontinuirano podolg vremenski period (sekojdnevno poveke godini ).
Ima logika.So dolgorocno tegnenje verovatno ke se zgolemuva rastojanieto a so toa i pritisokot na prslenite.Utre pocnuvam so izrabotka na vratilo pa ke vidime dali ke pomozi majka priroda.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Поради повреда на работа пред повеќе години имав оштетување на рбетот во најдолниот пршлен одма после опашката . Ме фаќаше од нигде никаде, без некоја посебна причина и повод. Ке си легнев здрав и ке станев другот ден целиот свиткан и така една недела како спајдермен по соба се движев.
Поминав кај неколку местачи, физотерапеувти, на физикална без некој посебни подобрувања или ако беа беа моментално до следниот пат. Последно бев кај Бајрам во Охрид( тоа пред неколку месеци), мо кажа дека ми се воспалува некој мускул од грбот ради што рескавецот дразни некој живец и дека ова е само привремено ( барем си беше искрен човекот). Ми препорача да одам на магнетна барем да знам за сигурно што е како е работата и некој ептен прости вежби колку да се држи ситуацијата под контрола и да сменам душек на постелата со некој најтврд што можам. Бев на магнета , испадна тоа што испадна, како што реков погоре рскавецот скроз заминат, само фигурира дека има нешто. Ми препорачаја или операција или ептен да се пазам. И си се пазам :), си ги правам тие вежбите насабајле пред да станам , 1 мин работа уште нестанат и сега скраја да е функционирам сосем нормално. Одвреме на време осеќам дека нешто не е како што треба ама далеку од неподносливо, повеќе на кај непријатно. Генерално функционирам нормално.
 
Член од
5 февруари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дечки ајде ако може некој број од Др.Туран, итно ми треба. Погоре наведениот не е точен.Фала ви
 

Kajgana Shop

На врв Bottom