Дискус-хернија(искуства и совети)

Член од
18 мај 2011
Мислења
184
Поени од реакции
74
Здраво Горан,
Ти благодарам и тебе за споделеното искуство и ти посакувам целосно заздравување.
Јас бев кај Туран во Скопје(по многуте препораки)Не знам што да кажам за човекот.Дента кога отидов на прв преглед во неговата ординација проструија буквално 150-160 луѓе пред јас да стигнам на ред.Ги имаше со секаков вид на проблеми.Пред да легнам сакав да му ги покажам снимките од МР,но не сакаше да ги види.Ме допре и ми ја потврди дијагнозата од МР.Ми рече дека сум за на нож(ама од оние поголемите месарски:)))Потоа ми кажа дека можам да бирам помеѓу ножот и него.Иако малку скептична јас го одбрав него.Бев уште два пати после тој ден и секој третман ми беше ужасно болно искуство.Навечер и наутро ставав мраз(така ми кажа) и имав мало подобрување во однос на болката и ограничените движења.Третиот пат кога отидов ми рече ГОТОВО-СЕ СПАСИ ОД НОЖОТ:))) Траба да одам на контрола околу 05.11 да ме провери.Сега ме копка да направам нова МР така да не знам што ке одлучам.Не ми е исчезната болката целосно но ке почекам до нареден преглед па ке коментирам поопширно.
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
3
Поени од реакции
3
Здраво Горан,
Ти благодарам и тебе за споделеното искуство и ти посакувам целосно заздравување.
Јас бев кај Туран во Скопје(по многуте препораки)Не знам што да кажам за човекот.Дента кога отидов на прв преглед во неговата ординација проструија буквално 150-160 луѓе пред јас да стигнам на ред.Ги имаше со секаков вид на проблеми.Пред да легнам сакав да му ги покажам снимките од МР,но не сакаше да ги види.Ме допре и ми ја потврди дијагнозата од МР.Ми рече дека сум за на нож(ама од оние поголемите месарски:)))Потоа ми кажа дека можам да бирам помеѓу ножот и него.Иако малку скептична јас го одбрав него.Бев уште два пати после тој ден и секој третман ми беше ужасно болно искуство.Навечер и наутро ставав мраз(така ми кажа) и имав мало подобрување во однос на болката и ограничените движења.Третиот пат кога отидов ми рече ГОТОВО-СЕ СПАСИ ОД НОЖОТ:))) Траба да одам на контрола околу 05.11 да ме провери.Сега ме копка да направам нова МР така да не знам што ке одлучам.Не ми е исчезната болката целосно но ке почекам до нареден преглед па ке коментирам поопширно.[/
--- надополнето: Oct 27, 2011 3:24 PM ---
Здраво Горан,
Ти благодарам и тебе за споделеното искуство и ти посакувам целосно заздравување.
Јас бев кај Туран во Скопје(по многуте препораки)Не знам што да кажам за човекот.Дента кога отидов на прв преглед во неговата ординација проструија буквално 150-160 луѓе пред јас да стигнам на ред.Ги имаше со секаков вид на проблеми.Пред да легнам сакав да му ги покажам снимките од МР,но не сакаше да ги види.Ме допре и ми ја потврди дијагнозата од МР.Ми рече дека сум за на нож(ама од оние поголемите месарски:)))Потоа ми кажа дека можам да бирам помеѓу ножот и него.Иако малку скептична јас го одбрав него.Бев уште два пати после тој ден и секој третман ми беше ужасно болно искуство.Навечер и наутро ставав мраз(така ми кажа) и имав мало подобрување во однос на болката и ограничените движења.Третиот пат кога отидов ми рече ГОТОВО-СЕ СПАСИ ОД НОЖОТ:))) Траба да одам на контрола околу 05.11 да ме провери.Сега ме копка да направам нова МР така да не знам што ке одлучам.Не ми е исчезната болката целосно но ке почекам до нареден преглед па ке коментирам поопширно.
bas me interesira za tebe i za site koi stradaat od ova gnasna bolest.ke te cekam da vidam kako ce ispadne situaijata so tebe.oti i jas neznam sto da pravam .jas reba da cekam uste eden mesec pa da odam pak kaj doktorot vo strumica.aj so gospod napred.i pisi
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
20
Поени од реакции
9
Jas imam diskus hernija na L5-S1,so extruzija na diskot po spinalniot kanal sto dojde do blokiranje na nervite na dvete noze i trpnenje na celite noze.Imav prolemi i so golema i mala nuzda .So snimkata od MR bev kaj nevrohirug vo Skopje i mi preporaca hitna operacija i denovi mi bile vo prasanje.Toa se sluci na 11 avgust 2011.Bev sokiran i vo momentot neznaev kade da odam i sto da pravam.Se vrativ doma i barav po kompjuter kako izgledaat operacii.No sluchajno najdov za eden doktor vo Strumica koj lecel vakva bolest .Se zainteresirav i go najdov.toj leci so metod na akupunktura i struja no i sto e najvazno direktno vo prslenot stava injekcija.Inaku toj ne e samouk bajac tuku e primarius doktor koj bil 10 godini vo Kina na specijalizacija za ovie bolesti.So dve terapii jas stanav da odam i trpkite mi isceznaa.Sega imam malku na levata na maliot prst.i se osekam mnogu podobro, Neznam dali sum izlecen skroz no toj mi rece koga ke napravis kontrolna magnetna rezonanca ke nema nisto od toa.Ako ima nekoj sto bil tamu ili e izlecen na bilo kakov nacin neka kaze ili neka kontaktira na mojot tel.071236842.jas sum dostapen vo sekoe vreme.
Hah,druze
jas poslednoto neshto shto napraviv bese kaj toj vo Strumica doktor Tane Siskovski
Prviot pat osetiv malku podobruvanje se dodeka ne stignav do doma so kolata,i posle toa imasv strasni booolki edna nedela.
Potoa vtoriot pat mu kazav deka epten me boli,i mi napravi uhste edna akupunktura,posle pola sat od koga pomina terapijata,vejke se ukociv i ne mozev od bolka da lezam nitu da sedam,spijam nishto,,vo istiot moment se javiv kaj doktorot i zakazav za operacija,
Taka da,jas nemam nekoe dobro iskustvo od kaj Tane Sisikovski,doktorot sho pravi akupunktura,moze kaj sekoj e razicno ali shto znam
Napravisi ako sakas snimka pak,i ako ne e podobreno nishto,odi na noz druze,ne se plasi dur ne e kasno
Ja ssum sega 120 kG ,jadam pijam sve sho mi dusha saka,krevam teshko,PREPORODEN SUM ali 3te meseci posle operacijata se epten zaebani
Justblack-jas sum istiot Ljupce Talevski sho imam pisuvano ovde na ovaa tema,pozdarv
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
3
Поени од реакции
3
Hah,druze
jas poslednoto neshto shto napraviv bese kaj toj vo Strumica doktor Tane Siskovski
Prviot pat osetiv malku podobruvanje se dodeka ne stignav do doma so kolata,i posle toa imasv strasni booolki edna nedela.
Potoa vtoriot pat mu kazav deka epten me boli,i mi napravi uhste edna akupunktura,posle pola sat od koga pomina terapijata,vejke se ukociv i ne mozev od bolka da lezam nitu da sedam,spijam nishto,,vo istiot moment se javiv kaj doktorot i zakazav za operacija,
Taka da,jas nemam nekoe dobro iskustvo od kaj Tane Sisikovski,doktorot sho pravi akupunktura,moze kaj sekoj e razicno ali shto znam
Napravisi ako sakas snimka pak,i ako ne e podobreno nishto,odi na noz druze,ne se plasi dur ne e kasno
Ja ssum sega 120 kG ,jadam pijam sve sho mi dusha saka,krevam teshko,PREPORODEN SUM ali 3te meseci posle operacijata se epten zaebani
Justblack-jas sum istiot Ljupce Talevski sho imam pisuvano ovde na ovaa tema,pozdarv
bas ubao sto si dobar ako sakos tel daj mi da se slusnime
ili pak javi mi se
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
20
Поени од реакции
9
bas ubao sto si dobar ako sakos tel daj mi da se slusnime
ili pak javi mi se
Hah,
Teshko druze za javuvanje,jas ne ziveam vejke u MK skoro godina i pol,ali mozes da mi pises poraka,pa se shto te interesira,slobodno prasaj,ti stojam na raspolaganje sekoj den,znam kakva e ovaa gnasna dijagnoza,samo sho citam po forumov,mi idaat site loshi sliki
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
9
Поени од реакции
1
Здраво Горан,
Ти благодарам и тебе за споделеното искуство и ти посакувам целосно заздравување.
Јас бев кај Туран во Скопје(по многуте препораки)Не знам што да кажам за човекот.Дента кога отидов на прв преглед во неговата ординација проструија буквално 150-160 луѓе пред јас да стигнам на ред.Ги имаше со секаков вид на проблеми.Пред да легнам сакав да му ги покажам снимките од МР,но не сакаше да ги види.Ме допре и ми ја потврди дијагнозата од МР.Ми рече дека сум за на нож(ама од оние поголемите месарски:)))Потоа ми кажа дека можам да бирам помеѓу ножот и него.Иако малку скептична јас го одбрав него.Бев уште два пати после тој ден и секој третман ми беше ужасно болно искуство.Навечер и наутро ставав мраз(така ми кажа) и имав мало подобрување во однос на болката и ограничените движења.Третиот пат кога отидов ми рече ГОТОВО-СЕ СПАСИ ОД НОЖОТ:))) Траба да одам на контрола околу 05.11 да ме провери.Сега ме копка да направам нова МР така да не знам што ке одлучам.Не ми е исчезната болката целосно но ке почекам до нареден преглед па ке коментирам поопширно.
JustBlanck,би те замолила да кажеш што направи,како помина на контрола,бидејќи гледам дека си имала закажано на 05ти и поопширно ако сакаш да ми кажеш за овој Туран,со што се занимава поточно и како работи?позз
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
184
Поени од реакции
74
JustBlanck,би те замолила да кажеш што направи,како помина на контрола,бидејќи гледам дека си имала закажано на 05ти и поопширно ако сакаш да ми кажеш за овој Туран,со што се занимава поточно и како работи?позз
Кети јас сеуште не сум отишла на контрола иако имав закажано на 05-ти.Планирам да одам деновиве и секако ќе пишам како сум поминала.
Иначе не знам многу за Туран,слушнав дека бил лекар кој работел долго време во државна болница па потоа напуштил и си отворил приватна ординација.Со што се се занимава не знам,но кај него сретнав луѓе со проблеми на р'бет,кичма,врат,раце,нозе....деца со шашави очиња(мислам стрбизам се вика),луѓе со искривени фаци и какви уште не.Приметив дека на првиот преглед кажува дали може да ти помогне или не.Друго не знам.

Се читкаме деновиве
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
246
Поени од реакции
106
Незнам дали е жив ,но можеш да тркнеш и до цакан. И јас имам дијагноза дикус хернија , веќе фала Богу немам проблеми толкави. понекогаш при промена на времето ми се јавуваат поголеми болки во кичма, но со масажа која самиот ја научив побрззо ми поминува болката. Рецептот за самомасажа е ллесен(блиска особа до тебе може да го направи истото-) но многу е битно каква дијагноза ќе ти даде цакан .Ако Туран вели дека си за под нож, не се обидувај веже кај него иди до цакан кај диќанџик...или до на железничарот син му, мислам дека и тој е во истата улица, само тој не е некој експерт..како и да е 300 денари е третман,мене веќе по вториот третман проодев,бев 3 месеци неподвижен..Оттогаш сам се масирам дома и немора да идам негде пошто донекаде ја совладав техниката..поздрав и побрзо да ни оздравиш
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
184
Поени од реакции
74
Незнам дали е жив ,но можеш да тркнеш и до цакан. И јас имам дијагноза дикус хернија , веќе фала Богу немам проблеми толкави. понекогаш при промена на времето ми се јавуваат поголеми болки во кичма, но со масажа која самиот ја научив побрззо ми поминува болката. Рецептот за самомасажа е ллесен(блиска особа до тебе може да го направи истото-) но многу е битно каква дијагноза ќе ти даде цакан .Ако Туран вели дека си за под нож, не се обидувај веже кај него иди до цакан кај диќанџик...или до на железничарот син му, мислам дека и тој е во истата улица, само тој не е некој експерт..како и да е 300 денари е третман,мене веќе по вториот третман проодев,бев 3 месеци неподвижен..Оттогаш сам се масирам дома и немора да идам негде пошто донекаде ја совладав техниката..поздрав и побрзо да ни оздравиш
Ти благодарам!!!
Секое искуство ми е добредојдено
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
JustBlanck,би те замолила да кажеш што направи,како помина на контрола,бидејќи гледам дека си имала закажано на 05ти и поопширно ако сакаш да ми кажеш за овој Туран,со што се занимава поточно и како работи?позз
За неговата професија не сум сигурен .. мислам дека е невро физиотерапевт. Доктори од негов вид се само 3 во европа од кои 2-ца работат само со одредени ( многу богати ) фамилии додека кај овој може да оди секој. За тоа што го работи бил на студии 8 години во Кина. Ординацијата му е на ул.загребска бр.28. работи пон-пет од 8 до 12 од сабајле. можеш слободно да отидеш и да се консултираш со него.
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
9
Поени од реакции
1
Незнам дали е жив ,но можеш да тркнеш и до цакан. И јас имам дијагноза дикус хернија , веќе фала Богу немам проблеми толкави. понекогаш при промена на времето ми се јавуваат поголеми болки во кичма, но со масажа која самиот ја научив побрззо ми поминува болката. Рецептот за самомасажа е ллесен(блиска особа до тебе може да го направи истото-) но многу е битно каква дијагноза ќе ти даде цакан .Ако Туран вели дека си за под нож, не се обидувај веже кај него иди до цакан кај диќанџик...или до на железничарот син му, мислам дека и тој е во истата улица, само тој не е некој експерт..како и да е 300 денари е третман,мене веќе по вториот третман проодев,бев 3 месеци неподвижен..Оттогаш сам се масирам дома и немора да идам негде пошто донекаде ја совладав техниката..поздрав и побрзо да ни оздравиш
Пред неколку години,спууштајќи го точакот во подрум,оддеднаш како некој со нож да ме пресече во кичма,тоолку голема болка,одвај сум се качила по скали и додека да викнам по мајка ми одеднаш темница и се онесвестив(првпат во живот мој)..кога ме освестија,болки неподносливи во кичмата,како нешто да ми шеташе или прелапуваше во натре...еддвај некако ме ставија во кола и директ кај Цакан(човеков е закон)чекав мноогу време иако неможев ни да седам ни да стојам,ама ред си е ред...оддтогаш сега повторно ми се деси истото,ама со помал интезитет,без онесвестување...Е јас сум веќе мнооогу подобро,ама благодарение само на еден човек(господ здравје да му даде,верувам во него)бев двапати до кај него,нема врска со медицина ама за мене е поголем и од доктор
...значи се работи за доста познат железничар(знам сега може некој ќе ме осуди,ама ова е вторпат што ми помогна истиот тој)..само не се работи сега за Цакан туку за Таир..и пред да ги види снимките знаеше дека се раб за дископатија...вториот пат кога бев го прашав дали треба уште да одам,ми рече не-готово е,само ладни облоги т.е. мраз на местото три пати на ден...и веруувајте сега немам болки,можам да се движам,ама сепак некој страв владее во мене да не ми се врати пак,па затоа почесто одмарам,ама функционирам како треба...ахх страв во коски ми влезе... ова е од искуство,некогаш лекот е пет пари,ама кој го знае...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
И што бидна? Јас конкретно имам отидено кај Туран за проблем со грбот (пределот помеѓу лопатката и рбетот) и ме среди и оправи, сега ја зајакнувам мускулатурата и немам проблем исто и на сестра ми и помогна за кичмата, имаше болку до немај каде и неможеше нит да седне нит да легне. Нешто направи со малото прсте на раката и успеа да седне и чучне дури, беше уште неколку пати и сега е фала богу супер.
Операцијата е ептен ако нема друг спас, физичка умерена активност може од голема полза да биде.
 
Член од
6 јануари 2012
Мислења
3
Поени од реакции
1
поздрав до сите!!!многу убаво што разговарате за ова ... да си го кажам и мојот проблем ако може....имам 27 години и пред 2 години осетив болка во грбот...одев кај ,,касапи,, на триење тегнење и местење и незнам уште што . ке се средеше болката и терав по мое кревав тешко флексибилен и доста подвижен.... во текот на тие 2 години јас се здебелив околу 20 килограми инаку бев околу 73 сега сум 93-4 така да тоа придонесе пак да ми се јави болка на истото место.тогаш решив да одам на лекар и да видам што ке ми кажат... неможеше да се утврди ниту од рентген ниту од томографија и закажав на магнетна во клиника 05.01.2012..во меѓувреме пред 3-4 месеци како што седев на столче на работа ми се лизна од плочките и јас се сецнав при што како што кажувате ми се стемни пред очи...си реков ништо не е како што обично знам да се тешам ...вечерта бев на должност 2 часа... тие 2 часа беа смртоносни зошто морав да стојам на нозе...левата нога почнав да не ја осеќам и неможев да ја мрдам..ме сменија и отидов на лекар но на приватен физиотерапевт.според тоа што можеше да види ми препорача терапија која што беше малце скапичка но за здравјето кога е неможеш да штедиш..како што одев на терапија не видов никакви резултати јас бев полу инвалид докторката ми ја смени терапијата со ласер некој од кој што мислам дека се дигнав на нога од тоа исто така и апчиња за `рскавицата ...сега можам да одам и воопшто не се пазам како кревам и што кревам (како да не ми е гајле за мене) денес бев на МР при што дечкото во клиника што ме снимаше се зачуди..ми вика како можеш да се движиш воопшто прешлените ти притискаат на нервот и тоа на еден прешлен немаш `рскавица а на друг почнало да се излива ... многу ми е чудно имам некој болки на ногата но само во одредена положба како струја да имам на ногата..незнам што да правам.знам дека можна е операција која несакам да ја направам а незнам дали има некоја алтернатива за ова? ако е излиен ок дали може да се надомести со некој лекови.. ако треба да се мирува ке мирувам но незнам што да правам и сега само ми останува да одам по резултатите и на неврохирург да видам што ке ми каже тој ....секое мислење ке ми биде добредојдено се извинувам ако бев нејасен но стварно ми е историјат дијагнозава..
--- надополнето: 6 јануари 2012 во 02:01 ---
кој би можел да гледа операција еве еден линк од јутуб од кој многу ми е страв
http://www.youtube.com/watch?v=rU8YYESYXzc&feature=related
 

Kajgana Shop

На врв Bottom