Дискусија околу Полицијата

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Дабе пајаци на тастатура има колку сакаш, сигурно кога те допираат ти се тресат нозете.
Познавањето на законот не е курчење.
А тие фактите уште ги чекам, јас кога те мерам на радар имам доказ дека си возел брзо, дај ти за муабетиве што ги измислуваш.
Мене ме интерсеира што е со крадењето на коли низ Скопје нпр? Ти ја крадат колата, после неколку дена ти бараат откуп, во меѓувреме полиција има се: записници, бла бла... Едино инфо кое го добиваш е дека најверојатно се од Грчец или некоја друга група исто така добро позната на полиција.
И? Што се прави на оваа тема? Ме интересира мислење на некој што вели дека полицијата е исполнителна и ревносна.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.546
Мене ме интерсеира што е со крадењето на коли низ Скопје нпр? Ти ја крадат колата, после неколку дена ти бараат откуп, во меѓувреме полиција има се: записници, бла бла... Едино инфо кое го добиваш е дека најверојатно се од Грчец или некоја друга група исто така добро позната на полиција.
И? Што се прави на оваа тема? Ме интересира мислење на некој што вели дека полицијата е исполнителна и ревносна.
Сами се фалат на тикток со крадени коли кај што им ваделе катализатори и никој ништо ...
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Мене ме интерсеира што е со крадењето на коли низ Скопје нпр? Ти ја крадат колата, после неколку дена ти бараат откуп, во меѓувреме полиција има се: записници, бла бла... Едино инфо кое го добиваш е дека најверојатно се од Грчец или некоја друга група исто така добро позната на полиција.
И? Што се прави на оваа тема? Ме интересира мислење на некој што вели дека полицијата е исполнителна и ревносна.
Портпаролов саобраќаен, ако уште на ова ти одговори, навистина е сестран
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.831
Вие сте паразити, неспособна багра џаболебари кои не разбират кур од колено, додека низ Сарај Ѓорче браќата прелетуваат на црвениот секој ебан ден сум сведок по безброј пати никаде ве нема.
Фиромјано северна ние народот плаќаме данок за вие плата да земете, да ја завршите вашата ебана работа како што треба и законот да важи под еднакво за сите, се дотогаш ќе сте обични ороспии што гз дават за пари.
...за да ,,ги има,, на вистинско место и во вистинско време треба НЕКОЈ погоре да им нареди да го направат тоа, а ТОЈ што треба да им ја нареди следи партиска директива,
... сите НИЕ гласавме за тој што е носител на главна функција, а не за обични вработени полицајци кои мораат да работаат според тие наредби, така да на погрешни луѓе се жалите и ги омаловажувате тука,
...јас ќе кажам и други примери кога токму совесни цајкани ќе ја спроведат својата задача професионално и ќе казнат, а дотичниот возач со телефон после 15 мин разговор ќе ја поништи казната, кој е крив, цајканот на лице место ли?

...што е крива полицајката што ја прогласиле ситуацијата околу непрописно паркирано возило кај Мавровка дека ,, се удрила од пајак,, таа ли е ,,багра,,?
...еве цитат од текстот:
,,,Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ја прими на разговор нападнатата полицајка. Но, во соопштението, МВР рече дека таа сама се удрила во пајакот и оти Асани само вербално ѝ се нафрлил...,,
и кој е тука џаболебац и qyропушач, полицајката ли?
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Портпаролов саобраќаен ако уште на ова ти одговори, навистина е сестран
Не за друго... Бараше конкретни случки и факти. Да не збориме дека само вчера двајца се нападнати и ограбени во Центар... Мора да е оперативно комлицирано да се постават полицајци во цивилка за да се спроведе акција... Што е со малите бандити од Ѓорче што хараат по кафичи во Дебар Маало и прават ршум? Јаките фаци бараат посебни услови за нив... И тие не се знаат и не ги детектирале?
Вака, што е сигурно, сигурно е: казни за маска неносење, стави радар....
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Портпаролов саобраќаен ако уште на ова ти одговори, навистина е сестран
Му помина смената, не го цитирајте ако не е на работа :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
чекај да поминат успешно локални избори, како оние 2017, после .... а може и после уште полошо да биде, ако им бараат договорено за гласови....
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
чекај да поминат успешно локални избори, како оние 2017, после .... а може и после уште полошо да биде, ако им бараат договорено за гласови....
Како што вели членот дека му требаат факти, мене ми требаат факти со кои ќе ме разубеди дека голем дел од криминалот не е со техничка поддршка од полицијата. Се друго ми нема логика. Има веројатно и нормални припадници ама веќе мислам дека нивен број е драстично намален.
Ако ти знаеш за постоење на криминални групи и не правиш ништо за да се запрат, не само што не си ја вршиш работата, стануваш соучесник со самото што не реагираш.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Tipicno za kradenjeto kolu e sto molcat osiguritelni kompanii... na zapad osiguritelni kompanii si pokrenuvat svoi istragi, posebno za pozari, ubistva kade ima osiguritelni polisi i drugo...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.831
... не знам што ви се криви обични вработени во полицијата, не знам зошто воопшто ја спомнувате општо полицијата како кривец за све кога се знае кои се кривци за функционирање или нефункционирање на полицијата,

....издадени пасоши ,, украдени идентитет,, на сомнителни странци, злоупотреба на издавање на пасоши, криви се тие неколку обични вработени во пасошката служба што ги осудија?
...службеничките Весна Колевска и Бранислава Шпишиќ се осудени условно на една година затвор?
...најдоа кривица на две жени обични службенички? доволно да ги погледнете лицата на тие жени во судница ,,кривично осудени за издадените пасоши,, колку треба да си нечовек за да го сториш тоа на некоја обична вработена, која можеби ни во тоалет не може да иде ако не праша, мајка на деца што го печали лебот вработена во пасошка служба, и да го впериш прстот кон неа и да речеш - ти си крива!!!
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
а како трето, по пети пат се трудам да ви објаснам дека никој во државава не не само полиција туку сите институции што извршуваат санкции не можат да ве казнат " за глупости" туку за истото постои закон и член за кое е предвидено казна
Ти кај живееш бе? Друже немој да ме јебеш ко овие си ист на телевизија. Знам дека си џандар и сеа ќе правдаш своја страна ама биди реален бе малце. Уназад неколку страни се убедуваш со пола форум, и што е најстрашно контра све си. Полицијата ова, полицијата она. Прав џандар. Не смее никој ништо да ти каже, ти си само у право.

Ни 10% не вредат што сте внатре. Последниве неколку години се прими и ќоро и сакато. Од што сте неискусни (зборам за сообраќајциве) одма интервентни викате. Нит закон знаете, нит правила знаете. Значка, одело, слика на инста - толку. И не смее никој ништо да ви каже. Слично како ти тука.

Познавањето на законот не е курчење.
А тие фактите уште ги чекам, јас кога те мерам на радар имам доказ дека си возел брзо, дај ти за муабетиве што ги измислуваш.
Ништо не мерите бе, пуните буџет само. Не си ти крив, така ти е наложено ама бар биди реален. А ако не сакаш да си, или не смееш да пишеш, тогаш не почнувај дискусија воопшто. Да сте сакале да направите нешто добро има неколку места кај што реално се вози лудо од прави лудаци. Првомајска, надолу за Драчево и Батинци секој ден има дивљаци, што не стоите со радар таму? Накај 2 сабајле на пример? Ако ви е страв, застанете 3 коли. Па биди муж казни ги и одземи им возачка.

Стоите кај што знаете дека ви е сигурно и нема да имате главоболки. Ќе фатите некој на булевар Србија со 70 возел и казна одма. Не мрднавте од Макоил, а булеварот има 1 сообраќајка во 8 години. Зошто живее нормална раја. Ама пак стоите и пак казнувате. Доста приказни за мали деца.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.831
... во изборна комисија како претседател на избирачко место Х, дојдена многу порано од другите, ми побара тукушто дојден полицаец број на мобилен за контакт, му реков да се идентификува и да ми даде документ дека е одреден за надгледување на тоа изборно место,
... зачудено ме погледна и ми рече ,,знаеш кој сум јас?,, .
- Не! му реков, токму затоа барам да видам кој сте, за да ви го дадам мојот број! ...понатаму нема да кажам, ама понекогаш треба и ние обични граѓани да дадеме благ гард на можеби такви поарогантни полицајци!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Ти кај живееш бе? Друже немој да ме јебеш ко овие си ист на телевизија. Знам дека си џандар и сеа ќе правдаш своја страна ама биди реален бе малце. Уназад неколку страни се убедуваш со пола форум, и што е најстрашно контра све си. Полицијата ова, полицијата она. Прав џандар. Не смее никој ништо да ти каже, ти си само у право.

Ни 10% не вредат што сте внатре. Последниве неколку години се прими и ќоро и сакато. Од што сте неискусни (зборам за сообраќајциве) одма интервентни викате. Нит закон знаете, нит правила знаете. Значка, одело, слика на инста - толку. И не смее никој ништо да ви каже. Слично како ти тука.



Ништо не мерите бе, пуните буџет само. Не си ти крив, така ти е наложено ама бар биди реален. А ако не сакаш да си, или не смееш да пишеш, тогаш не почнувај дискусија воопшто. Да сте сакале да направите нешто добро има неколку места кај што реално се вози лудо од прави лудаци. Првомајска, надолу за Драчево и Батинци секој ден има дивљаци, што не стоите со радар таму? Накај 2 сабајле на пример? Ако ви е страв, застанете 3 коли. Па биди муж казни ги и одземи им возачка.

Стоите кај што знаете дека ви е сигурно и нема да имате главоболки. Ќе фатите некој на булевар Србија со 70 возел и казна одма. Не мрднавте од Макоил, а булеварот има 1 сообраќајка во 8 години. Зошто живее нормална раја. Ама пак стоите и пак казнувате. Доста приказни за мали деца.
Ednash vidov djandar i djandarka na teren, kaj benzinskata na makpetrol, novo lisice...onaka im kazav, zosto na vlezot od semaforite vo parking zonata nema znak 30, a od bul. Srbija kon n.aerodrom ima? izbegaa kako popareni, a iako se obicni djandari moze i treba da ukazat za nemanje znaci i drugi nepravilnosti...koga imashe slucai na zagushuvanje na raskrsnici, vozenje na crveno apla nikade gi nema se krijat kako gluvci...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.795
Се посра, ќе го чека сега колегата да дојде на помош. Ама пак ги сфаќам до некаде, тешко е да си џандар а поготово во ова време во Македонија.
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
67
Од секогаш сум стоел на страната на полицијата, но фрустрациите почнуваат да ми се зголемуваат експоненцијално со секоја нова ситација со полиција конкретно со сообраќајците. Секој ден сум во сообраќај и сведок сум на доста прекршоци кои се животно загрозувачки и тоа најчесто деновите околу викенд во вечерните часови, градот изгледа како буквално да е издемонизован се вози на црвено никој не застанува, со големи брзини, се тркаат праат глупости особено шконтрите и едноставно е опасно да возиш. Годинава имав ситуации со 2ца пол службеници кои ме застанаа рутински (ма да првиов не знам дали баш рутински ама ок) инаку не сум казнуван до сега. Да не должам, пред неколку месеци ме застанува сообраќаец не постар од 23 24 год, нормално поминав на зелено возејќи 54 55 кога господинот ме сопира и без „добро вечер“ дрско ме праша „на каков семафор помина“ , му одговорив дека на зелено сум поминал и повторно ме праша дали сум сигурен?? WTF и кога му реков дека да ми рече терај. Сакаше да пише казна мислеше дека нема да бидам сигурен, многу безобразен и арогантен без збор да кажам ниту пак прекршок да направам ама ок.

Муабетот ми е, исфрустриран сум што голем дел од полицајците на поштените (ајде обичните ) граѓани им се понашаат како шерифи, покажуваат сила а од друга страна не застануваат добри коли пошто може е некој главоња или син му па ќе наебат. Не се проблем казните нека ме казнат ако направам прекршок ама тоа треба да важи за сите и не знам што се праат на удрени дека ги казнувале и нив...Значи срамота е сите знаеме каква е ситуацијата сите знаеме дека не се директни кривичари и дека работат под наредба ама нека бидат пообзирни малку немора да се понашаат како најголеми пичкетини и клошари на обични луѓе а да се лигават и да се маваат од пајаци кога се во прашање оние другите...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom