Дискусија околу Полицијата

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Пред некоја недела во Прилеп некое копито со кола удри 70+ годишна жена на пешачки и побегна. Жената заврши со тешки повреди .
Колку што знам до ден денес не е најден иако баш до пешачкиот има два три објекти со камери кои нон стоп снимаат и самото место е прометно, често има и луѓе.

Скоро сигурно овој што кидна или е џандар или син на џандар, тешко и дека ќе го пронајдат кој е...бараат демек де.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
Пред месец дена мерцедес бркаше опел по партизанска ке застанат на црвено тој од мерцедесот излага и на сила врата му корне,овој на црвено со опелот бега и влага у кола тој со мерцедесот и така од симпо до сити мол.Кај ситимол патрола гледам џандари им кажувам што се дешава и тој ми вика абе меѓу нив нешто да не се расправале?Па фала богу дека меѓу нив му велам,а ако утепаат некого? Дига раменици мулето
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во право е и он за многу работи.
Она што е фактичка ситуација е дека секој што било какви овластувања има во оваа држава ги злоупотребува.
Проблемот во оваа дискусија е што на форум обично не дискутираат истите тие шти би злоупотребиле овластувања.....дијалектика е тоа.
Затоа не можете да се разберете, ни он со вас ни вие со него :D
Не е до тоа фрката, туку тоа што тој ревносно ги брани сите колеги и нашиве искуства со полицијава се сведени на чаршиски муабети. Од сабајле се црта не запирајте во брза лента, среде автопат, ќе изгинете, барајте повеќе обука, тој го брани системот, така било по закон. Утре може да воведат да запираат на Формула 1 стаза, не значи дека е во ред. Ако работи правилно како што вели (не велам не), прв треба да ги руга тука дебилите зошто поради нив, него ќе го сметаат после за полициска багра.

Ко јас да фатам сега по темиве да бранам девелопери а знам дека пола го сардисаа пазарот на труд.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не е до тоа фрката, туку тоа што тој ревносно ги брани сите колеги и нашиве искуства со полицијава се сведени на чаршиски муабети. Од сабајле се црта не запирајте во брза лента, среде автопат, ќе изгинете, барајте повеќе обука, тој го брани системот, така било по закон. Утре може да воведат да запираат на Формула 1 стаза, не значи дека е во ред. Ако работи правилно како што вели (не велам не), прв треба да ги руга тука дебилите зошто поради нив, него ќе го сметаат после за полициска багра.

Ко јас да фатам сега по темиве да бранам девелопери а знам дека пола го сардисаа пазарот на труд.
И јас истото му го реков....неговата поента е дека се е сјебано, што кукаме за џандариве толку......и до негде држи вода.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Фрката е што ти се правиш позапознат од мене за сличајот каде јас сум бил на лице место а ти во друга држава и се трудиш да ми објасниш мене дека полицаецот бил крив што некој овчар не гледа 10 метри пред колата и вози дупло над дозволеното, тоа е фрката
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.711
Поени од реакции
6.874
Чаршиски муабети колку сакаш ко оние старине баби, колку да кажете нешто
Вака слепо бранејќи ги, уште повеќе ги девалвираш. Разбирам да оправдаш некоја грешка од некоја причина, ама редно е и да осудиш, кога е нешто очигледно. Ти кажуваат како ја доживуваат полицијата, сите ли грешат, лажат?
И, ако работиш повеќе од една година таму, искрено, не ли си приметил барем нешто од ова што го кажуваат?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
Фрката е што ти се правиш позапознат од мене за сличајот каде јас сум бил на лице место а ти во друга држава и се трудиш да ми објасниш мене дека полицаецот бил крив што некој овчар не гледа 10 метри пред колата и вози дупло над дозволеното, тоа е фрката
Тројно да не возел?Ке го наместите и овој случај?Абе што се правиш божем у Шведска живееш,незнаеш демек што гној се има собрано у полиција и дека два и два не знаат да израчунаат
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Фрката е што ти се правиш позапознат од мене за сличајот каде јас сум бил на лице место а ти во друга држава и се трудиш да ми објасниш мене дека полицаецот бил крив што некој овчар не гледа 10 метри пред колата и вози дупло над дозволеното, тоа е фрката
Наќо Скопски знае колку и што сум информирана околу случајов така да за таа сообраќајка може да лажеш до утре дека сте биле спремни ;) ајде нека ви погине уште некој на автопат (каде што нема да има последици зш по закон нема да е виновен) па може ќе се свестите дека врхушката ве третира само како инкасатори а не како живи битија.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Тројно да не возел?Ке го наместите и овој случај?Абе што се правиш божем у Шведска живееш,незнаеш демек што гној се има собрано у полиција и дека два и два не знаат да израчунаат
Се читаш ли што збориш, како може да местиш некого што убил човек
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.664
Поени од реакции
34.872
... ало полиција? комшиите во стан 32 веќе 5, 6 часа го реметат мирот на станарите и сите трпаат, како куќен совет сме немоќни, дали може вие да интервенирате?
- не , не до 22 ч не одиме на терен!
...ало полиција? веќе е 23 и 30 ч и комшиите сеуште се теророр за станарите го нарушуваат редот и мирот, има станари стари болни лица, деца, вработени кои утре треба да се разбудат рано, дали може да дојдете да интервенирате, оти ние како куќен совет не сме моќни!
- не, не не можеме, на терен идеме само ако има повик за директен конфликт со повреда на учесниците! :facepalm:
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Наќо Скопски знае колку и што сум информирана околу случајов така да за таа сообраќајка може да лажеш до утре дека сте биле спремни ;) ајде нека ви погине уште некој на автопат (каде што нема да има последици зш по закон нема да е виновен) па може ќе се свестите дека врхушката ве третира само како инкасатори а не како живи битија.
Како што ти објаснив ќе ти кажам пак, јас бев на лице место а ти во друга држава, и уште сакаш да ми објасниш како било ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Како што ти објаснив ќе ти кажам пак, јас бев на лице место а ти во друга држава, и уште сакаш да ми објасниш како било ?
Твоево лице место некако не ми се совпаѓа со пола сведоци што биле таму.

Еве ако си бил на лице место, може да ми објасниш зошто замарате денес цел ден сведоци, им вртите за изјави нееееекој случааааајно да не видел што како се случило ама го добивате од трите подолгото зошто повредените се ваделе едни со други од коли зошто немало викнато ни брза помош ни пожарна пред да го соберат дечкото и никој ништо не видел?

Или барем пренеси на колегите дека изјава од сведок се зема еднаш, не се замара по 4949494 пати да не се сетил нешто, остајте ги раат луѓето, Нова Година е.

Ај толку, си има истрага, ќе видиш и ти како ќе си седи слободен типот или ќе одлежи минималец.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Добро де еве ако си бил на лице место дали имаше пренасочување во десната лента?

По што според обвинителството изјвува дека возачот започнал да ги заобиколува возилата кои се движеле бавно и преминал во левата брза лента. Во тој момент изгубил контрола врз возилото, па удрил во бетонската ограда која го дели автопатот и во полицајците и од ударот еден од нив бил исфрлен на спротивната страна од автопатот.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Твоево лице место некако не ми се совпаѓа со пола сведоци што биле таму.

Еве ако си бил на лице место, може да ми објасниш зошто замарате денес цел ден сведоци, им вртите за изјави нееееекој случааааајно да не видел што како се случило ама го добивате од трите подолгото зошто повредените се ваделе едни со други од коли зошто немало викнато ни брза помош ни пожарна пред да го соберат дечкото и никој ништо не видел?

Или барем пренеси на колегите дека изјава од сведок се зема еднаш, не се замара по 4949494 пати да не се сетил нешто, остајте ги раат луѓето, Нова Година е.

Ај толку, си има истрага, ќе видиш и ти како ќе си седи слободен типот или ќе одлежи минималец.
И порано ти кажав но очиглендо треба да ти се повтори зш толку разбираш, се случила собраќајката ,очекуваш полицијата и амбулантното да се нацртат тука или како ?
Додека стигне полиција и амбулантно ако се во можност ке излезат од возило ако не ќе чекат противпожано возило.
Како ке земеш изјава на лице место на повредено лице ?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.163
Поени од реакции
25.670
Твоево лице место некако не ми се совпаѓа со пола сведоци што биле таму.

Еве ако си бил на лице место, може да ми објасниш зошто замарате денес цел ден сведоци, им вртите за изјави нееееекој случааааајно да не видел што како се случило ама го добивате од трите подолгото зошто повредените се ваделе едни со други од коли зошто немало викнато ни брза помош ни пожарна пред да го соберат дечкото и никој ништо не видел?

Или барем пренеси на колегите дека изјава од сведок се зема еднаш, не се замара по 4949494 пати да не се сетил нешто, остајте ги раат луѓето, Нова Година е.

Ај толку, си има истрага, ќе видиш и ти како ќе си седи слободен типот или ќе одлежи минималец.
Чекај, сакаш да кажеш дека иако на 192 е пријавена сообраќајка со повредени, диспечерот испраќа само полиција, без да ги алармира брза помош и пожарна? Тоа не е баш ситен прекршок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom