Дискусија околу Полицијата

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Така е кога се примаат инстант полицајци преку партија. Па уште и колку женски изнапикаа таму, со долги лакирани нокти полицајки да бидат, да полираат пендреци.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Сигурно и ти филмови си правиш.

Во Европа кај не смее да те запре без да има причина, туку си покажува и значка и негово име. Мене само еднаш ме имаат запрено во Словенија и ми се извини цајканот, не ми се гледала вињетата од негов агол. Тука освен што може да те запре за кур ќејф, може да те замара до утре само за да те казни.
Системот ни е лош...не е се до нив. Иако немаат елементарно ниво на култура и се претерано арогантни...не ги правдам во тој дел. Околу казните, ги терааа знам да пишуваат по незнам колку казни дневно за да не ги казнат пак нив на работа :facepalm:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.229
Поени од реакции
78.826
Aбе има по некој професионалец и у полиција, што, колку што може, чесно си ја работи работата. Но, повеќето се исто ко и во другите администрации.
Треба да се знае и дека условите во кои работат, влијаат на квалитетот на нивната работа. Исто ко кај лекарите од државно здравство.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Да ми каже некој дали е нормално сообраќаен полицаец да стопира со обична светилка, буквално со блиндирање? Јеботе, секој може да искочи со таква светилка, и да те застане кај сакаш.

Зарем немаше некое правило дека мора со црвено светло, со кружна ротација, или мене меморијата не ме служи добро.

Никаде во свет не сум видел такво нешто, а ја поминав скоро цела Европа со кола.
Може да те запре и со празни раце, односно со давање на знаци со рацете кои знаци се учат на предавања за возачка дозвола, а со оглед на тоа што кај нас не приметуваат кола со пуштени ротации не верувам дека некој ќе забележи полицаец со крената рака.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ме да те запре и со празни раце, односно со давање на знаци со рацете кои знаци се учат на предавања за возачка дозвола, а со оглед на тоа што кај нас не приметуваат кола со пуштени ротации не верувам дека некој ќе забележи полицаец со крената рака.
Друже, верувам дека си супер џандар....и симнувам капа. Ти барем најдобро ги знаеш работите...јасно ми е дека си ги штитиш колегите, ама не е како што треба.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Друже, верувам дека си супер џандар....и симнувам капа. Ти барем најдобро ги знаеш работите...јасно ми е дека си ги штитиш колегите, ама не е како што треба.
Гледам многу ти е смешно, ама за тоа има правилник кој не го правиме ние, туку тие што ти ги гласаш.
Screenshot_2019-12-30-15-47-22-685_cn.wps.moffice_eng.jpg
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Гледам многу ти е смешно, ама за тоа има правилник кој не го правиме ние, туку тие што ти ги гласаш.
Прегледај го приврзокот 226723
Смешно ми беше во позитивна смисла...заради тоа на крај што го пиша, дека некој ќе го згази ако дигне рака :)
Автоматски споено мислење:

@hack3ngin3 имам другарче џандар...се ми кажува, беше у топ 5 на тие тестови ваши. Секој ден по 200 згиба правеше, сега пропуши и нема тег фатено со месеци....не ви е лесно на вас што сте како него.....тоа ми е повеќе од јасно. Ама вие не сте реперот :)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Kako nema da se učukuvaat vo soobrakajcite koga se vozi duplo poveke od ona što go pokažuvaat znacite na patot ... pa duri i da e avtopat ako pišuva na tabla maks. 100 ili 120km/h ne znači deka treba da se vozi duplo poveke odnosno nad 200km/h, a ušte mnogu postrašno i poopasno e toa što se vozi stotka i nagore i vo gradskite sredini, po gradskive bulevari, no i po pomalite maalski ulici !
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Електричар,бравар водоводџија може утре да почне сопствен бизнис ако му фаќа кликерот,додека џандар и да има малку мозок ке затупави.Евентуално у слободно време да работи како обезбедување за печес стотки дневница,а на работа да јаде и пие мувте,келепур
Автоматски споено мислење:

Живеев на улица со по минимум две сообраќајки месечно.Баш поради тоа што не знаат да го обезбедат теренот у половина случаеви се дешавало да дојде до втора сообраќајка.Толку им е шуплив мозокот што ни трокут незнаат да поставаат на соодветна оддалеченост.Тешка багра
Автоматски споено мислење:

Само нека воведат тест таблица множење и логички плочки да редат,оние за упис у прво одделение што ги редевме и да видите како 80% ке паднат на испит
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Криво ми е што мемаш основни познавања за некои работи а плукаш други, очигледно е дека те репнале убаво штом плукаш толку по полицајците а и не се тие криви што од незнаење не почитуваш закон, до втора собраќајка ретко доаѓа од вакви незналици како тебе што немаат врска со собраќајни правила и прописи па после и нема да разбереш каков знак ти дава полицаецот.
А за трокут, што да ти кажам кога врска немаш и не знаеш дека трокут става возачот кој учестрвува во сообраќајка.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.229
Поени од реакции
78.826
Криво ми е што мемаш основни познавања за некои работи а плукаш други, очигледно е дека те репнале убаво штом плукаш толку по полицајците а и не се тие криви што од незнаење не почитуваш закон, до втора собраќајка ретко доаѓа од вакви незналици како тебе што немаат врска со собраќајни правила и прописи па после и нема да разбереш каков знак ти дава полицаецот.
А за трокут, што да ти кажам кога врска немаш и не знаеш дека трокут става возачот кој учестрвува во сообраќајка.
Mу го крадат моторот на еден пријател и му бараат 500 евра за да му го вратат. У полиција, откога им кажува каде му е моторот, го советуваат да си плати 500 евра и да си го земе назад. Овој си плаќа и си го зима.

Кој тука прекршува закони?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
А за трокут, што да ти кажам кога врска немаш и не знаеш дека трокут става возачот кој учестрвува во сообраќајка.
А ако е тешко повреден или починат тој што учествува во сообраќајната несреќа? :rolleyes:
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Mу го крадат моторот на еден пријател и му бараат 500 евра за да му го вратат. У полиција, откога им кажува каде му е моторот, го советуваат да си плати 500 евра и да си го земе назад. Овој си плаќа и си го зима.

Кој тука прекршува закони?
Со моторите е посебен проблем што 70 посто од сопствениците немаат документи дека се сопственици за истиот особено за до 50 кубици, како ќе докажеш ти дека си сопственик и како прво не можеш кражба да пријавиш
Автоматски споено мислење:

А ако е тешко повреден или починат тој што учествува во сообраќајната несреќа? :rolleyes:
Ако се баш сите повредени тогаш се чека полиција да обезбедува
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Криво ми е што мемаш основни познавања за некои работи а плукаш други, очигледно е дека те репнале убаво штом плукаш толку по полицајците а и не се тие криви што од незнаење не почитуваш закон, до втора собраќајка ретко доаѓа од вакви незналици како тебе што немаат врска со собраќајни правила и прописи па после и нема да разбереш каков знак ти дава полицаецот.
А за трокут, што да ти кажам кога врска немаш и не знаеш дека трокут става возачот кој учестрвува во сообраќајка.
Не ме репнале,на времето еднаш у фреш тостови и пица парче ми побараа наместо казна,и еднаш у Аеродром од бифе Хармоника :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom