Дискусија околу Полицијата

Член од
24 април 2010
Мислења
1.128
Поени од реакции
1.664
Не ме репнале,на времето еднаш у фреш тостови и пица парче ми побараа наместо казна,и еднаш у Аеродром од бифе Хармоника :D
Некои иднината ти ја украдоа ти се жалиш за тост и праче пица, дојди ја цела пица ке те частам.
Ако си толку фер, а полицајците лоши што не одби да им платиш јадење и да си ја платиш казната ?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.074
Поени од реакции
3.316
Не ме репнале,на времето еднаш у фреш тостови и пица парче ми побараа наместо казна,и еднаш у Аеродром од бифе Хармоника :D
Они обожаваа и да јадат тој 60 сантима хот дог од Фреш што беше.
Омилени им биле долгите виршли.

Некои иднината ти ја украдоа ти се жалиш за тост и праче пица, дојди ја цела пица ке те частам

Па ќе частиш.
И мојот комшија вработен во УЈП така ги части сите кои му требаат за некоја услуга.
Ги носи во кафанчето каде не плаќа денар за кога ќе му дојде во проверка он или некој друг да му биде најавено однапред на газдата на кафанчето.
Легален рекет.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.128
Поени од реакции
1.664
Они обожаваа и да јадат тој 60 сантима хот дог од Фреш што беше.
Омилени им биле долгите виршли.
Па ќе частиш.
И мојот комшија вработен во УЈП така ги части сите кои му требаат за некоја услуга.
Ги носи во кафанчето каде не плаќа денар за кога ќе му дојде во проверка он или некој друг да му биде најавено однапред на газдата на кафанчето.
Легален рекет.
Незнам каде прочита дека ми треба или го частам за некоја услуга ?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.074
Поени од реакции
3.316
Незнам каде прочита дека ми треба или го частам за некоја услуга ?
дојди ја цела пица ке те частам.
Само ја споредувам ситуацијата на мојот комшија со частењето на полицајците.
Башка сеуште немам видено полицаец да почасти некого а обратното мал милион пати.
Имам работено во Скопје во неколку ресторани, од кои 2 беа супер привлечни за џандарите.
Нема да ги спомнувам тука кои ресторани, ама па не е ни битно кога нема ресторан/кафиќ кој не е посетен од џандар.
Абе во кладилница зимоска идете се лигавите за тоа кафето на Моцарт што кошта 30вче изигравате обезбедување.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.392
Поени од реакции
11.321
Некои иднината ти ја украдоа ти се жалиш за тост и праче пица, дојди ја цела пица ке те частам.
Ако си толку фер, а полицајците лоши што не одби да им платиш јадење и да си ја платиш казната ?
Не се жалам,само сакам да видиш како ке изгледаш за две три години.Нема да останеш имун на таков голем благодет без пари кебапи да мацкаш со кока кола пластика од 0.5
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.698
Поени од реакции
7.921
Сигурно и ти филмови си правиш.

Во Европа кај не смее да те запре без да има причина, туку си покажува и значка и негово име. Мене само еднаш ме имаат запрено во Словенија и ми се извини цајканот, не ми се гледала вињетата од негов агол. Тука освен што може да те запре за кур ќејф, може да те замара до утре само за да те казни.
тука друго има... цајкани ни за лек на раскрсница, не може на ЗЕЛЕНО да се помине, или на едносмерна ти оди во спротивна насока... ама затоа им дадоа сега закон за каиш, денски светла и паркирање во кеш да казнуваат..
И види сега, физички НАПАД на друг учесник во сообраќајот, ( а најверојатно нападнал тој што бил агресивен и со возилото) се упатува на судија за прекршоци :facepalm:
Тепачка на Партизанска- се испотепале поради недоразбирање во сообраќајот
и не е тепачка како што си пишуваат дебилниве медиуми, физички напад...
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.128
Поени од реакции
1.664
Чаршиски муабети колку сакаш ко оние старине баби, колку да кажете нешто
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.586
Поени од реакции
178.140
Само ја споредувам ситуацијата на мојот комшија со частењето на полицајците.
Башка сеуште немам видено полицаец да почасти некого а обратното мал милион пати.
Имам работено во Скопје во неколку ресторани, од кои 2 беа супер привлечни за џандарите.
Нема да ги спомнувам тука кои ресторани, ама па не е ни битно кога нема ресторан/кафиќ кој не е посетен од џандар.
Абе во кладилница зимоска идете се лигавите за тоа кафето на Моцарт што кошта 30вче изигравате обезбедување.
На клиника идат со униформа за да не чекаат ред па ти види им го умот, само што никој доктор не ги прима преку ред, кога немаат наметнат авторитет се глеа на народов колку му се преку глава дојдени.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.969
Поени од реакции
5.688
Струмички полицаец за време на работа направил инцидент во кладилница, но тоа не било се

Имено, на ден 06.11.2019 година, во времето кога пријавениот требало да ги извршува работните обврски на работното место, односно во времето од 15:45 до 16:00 часот бил во спортска обложувалница во Валандово, приложувајжи добитен тикет за исплата.

Но од страна на вработената во обложувалницата согласно Законот за игри на среќа и забавните игри, од пријавениот бил побаран документ за идентификација за да добитниот тикет биде исплатен, по што пријавениот одбил да се легитимира, заканувајќи и се по животот, на дрзок начин обраќајки и се со висок тон, ја присилил да изврши исплата на добитниот тикет, спротивно на правилата на обложувалницата.

Пријавениот изреволтиран од барањето на вработената да се идентификува злоупотребувајки ја односно искористувајки ја својата службена положба во два наврати извадил службена легитимација, притоа заканувајќи се дека така лесно нема да поминат ниту вработените ниту кладилницата.

Извор;

Вакви вести има со лопата да ринеш.
Знам и уште погадни вести, но тоа е кога повеќе од пола ти се социопати (чест на исклучоци, секако).

едит; допуна

Само еден брз google search;

Полицаец од Струмица заработи кривична пријава за криумчарење мигранти
https://www.youtube.com/watch?v=iFjB3Cf6XSE

Кривична пријава за полицаец од Струмица поради фалсификување исправа
https://www.youtube.com/watch?v=nUDIknP10wo

Струмички полицаец дома чувал нелегално оружје, си позајмувал и од службеното

Струмички полицаец и двајца негови сограѓани фатени со нелегално исечени дрва

Ова се е пред некој месец, којзнае уште колку прекршоци има кои не се евидентирани.
И како само полицаец, та полицаеш зошто нема некој пожарникар, пекар, бравар, шофер, вработен во комуналец?
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.074
Поени од реакции
3.316
На клиника идат со униформа за да не чекаат ред па ти види им го умот, само што никој доктор не ги прима преку ред, кога немаат наметнат авторитет се глеа на народов колку му се преку глава дојдени.
Абе што ми кажуваш.
Мајка ми и брат ми работат во Државна (јбг, непотизам :) ) и мајка ми кога и да ја запрат, ќе им објасни она каде работи, и овие само еден муабет и како ништо да не се случило, без разлика дали имало прекршок или само обична контрола.
-Без гајле колешке. Ако ви треба нешто слободно барајте не.
Нормално. Истите тие ако им треба нешто во Државна ќе ја бараат мајка ми или некоја друга докторка која не ја казниле претходно.

Ете...можеби е мајка ми и многу нема вакво нешто да спомнат, ама државата во која живееме веќе многу долго функционира на овој начин а полицајците се главната карика во цел тој систем на лигавење и нати-дај ми услуга.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.401
Поени од реакции
9.219
Од она што е испримано последниве пет години 99% се тикви, а тој 1% си напушти. Среќа има по некој џандар постар...ама и тие ќе си отидат за некоја година.....што ќе се случува Господ знае :)
Нема врска дека е само 5 години последни, поточно е 20 години последни.
И пред 2001ва се вработуваше и ќоро и сакато, ама за време на војната и после тоа тоа што се вработи во нормална држава не го примаат ни во затвор да лежи, а не пак законот да го спроведува.
Автоматски споено мислење:

Да ми каже некој дали е нормално сообраќаен полицаец да стопира со обична светилка, буквално со блиндирање? Јеботе, секој може да искочи со таква светилка, и да те застане кај сакаш.

Зарем немаше некое правило дека мора со црвено светло, со кружна ротација, или мене меморијата не ме служи добро.

Никаде во свет не сум видел такво нешто, а ја поминав скоро цела Европа со кола.
На излез од Скопје каде што веќе летаат сите со над 100ка, минатиот пат еден идиот трчаше да запри на брза лента возило, среќа на време го видов инаку како за човек требаше да одговарам :D
Подобро да го бркаат некој што лета со 200 на брза лента, отколку да истрчуваат преку 3 ленти со лижавката за да запрат, ненормална работа.
Автоматски споено мислење:

Така е кога се примаат инстант полицајци преку партија. Па уште и колку женски изнапикаа таму, со долги лакирани нокти полицајки да бидат, да полираат пендреци.
Минимална висина барем да исполнуваат, еден куп има пикавци со 1.5 метри висина.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
7.554
Поени од реакции
7.741
овој hack3ngin3 од вчера е примен полиција или со сила се прави...
Во право е и он за многу работи.
Она што е фактичка ситуација е дека секој што било какви овластувања има во оваа држава ги злоупотребува.
Проблемот во оваа дискусија е што на форум обично не дискутираат истите тие шти би злоупотребиле овластувања.....дијалектика е тоа. :LOL:
Затоа не можете да се разберете, ни он со вас ни вие со него :D
 
На врв Bottom