Дискусија околу Полицијата

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.743
Конкурирај ти за жацо гледам спремен си таман и го имаш усовршено ова дремењево по коцкарници башка и ќе си земел пари седејќи
Немаш некој разумен аргумент и одговараш со "смешни" досетки.
Со моја пара шо сакам ќе правам,тоа било време кога сум играл било и поминало во слободно време секој може да прави што сака па и џандарите нека дојдат и нека ја искоцкаат цела плата или нека добијат џек пот.
Ама кога се на работа треба да служат на граѓаните зошто за тоа се платени и од нас зимаат пари.А се додека има вакви ботови како тебе кои ги бранат затоа што имаат одреден близок кој е џандар или пак и ти самиот си ќе одиме само назад.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Немаш некој разумен аргумент и одговараш со "смешни" досетки.
Со моја пара шо сакам ќе правам,тоа било време кога сум играл било и поминало во слободно време секој може да прави што сака па и џандарите нека дојдат и нека ја искоцкаат цела плата или нека добијат џек пот.
Ама кога се на работа треба да служат на граѓаните зошто за тоа се платени и од нас зимаат пари.А се додека има вакви ботови како тебе кои ги бранат затоа што имаат одреден близок кој е џандар или пак и ти самиот си ќе одиме само назад.
Абе ти одговорив јас ама толку ме свати, а од кој ВАС земале пари полицајците, да не сакаш дрва да доје полицаецот дома да ти цепи
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
Да, така е, овие се телиња оти им треба две години да работат за да земат едномесечната плата на бишката Катето!!
Навистина сме идиотски народ, наместо да се солидаризираме со секој штрајкувач, да ги подржиме оти никој не излегува на протест оти му цветаат рози....
Само да се критикувало, наместо да излеземе да се буниме зошто некој зема 5000 евра плата, дневници, бесплатно јадење, шетање, спиење, ебавање, ние се фативме очи на полицијата да и вадиме.
За секој неодговорен работник крив е неговиот претпоставен...така да треба по шефовите и директорите да викаме а не по тој што седнал во кладилница.
Зошо да се солидализирам со некој што не работи, зема државна плата и има бенефициран стаж?
Да разберам зошто штрајкуваат просветители, доктори, стечајци. Ова не го разбирам. Нишај врата земај плата. И ќоро и сакато се запосли во полиција. Се пензионираат на нецели 50 години, цели 15 години порано од законскиот минимум, го цицаат цел столб, за жива глава ги нема кога најмногу треба, и уште да се солидализираме? Па да го укинат тој бенефициран стаж 80% ќе си заминат.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.743
Абе ти одговорив јас ама толку ме свати, а од кој ВАС земале пари полицајците, да не сакаш дрва да доје полицаецот дома да ти цепи
Се сВатив нема шо веќе да се објаснуваме.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.743
Единствено во време на Југославија полицајците имале репутација, се знаело тогаш кој може а кој не смее ни блиску да биде до полициска униформа.
Од независноста па наваму се е измешано, 90% полицајци стануваат поради мито и партија така да јасно е колку е саатот :D од такви не очекуваме чесност..
И сега може да е така не е проблемот во луѓето кои го работат тоа само се насочени на погрешна насока.Тогаш имало по 2 на реон а немало ниедна кражба а сега секоја вечер ги гледам во 3,4 саат се возикат со колите по еден куп ги има а секоја недела по некоја кражба.Не е дека тогаш биле нешто посилни или повеќе се плашел народот да краде туку знаело што ги чека после тоа.Денеска може дома да ти влезе некој и џандарот кога да не му стави лисици кога ќе го уапси.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
237
Следново што ќе го кажам е само прилог на конверзацијата... БЕЗ јасна и целосна слика, или теза, за тоа што било право или криво.

Пред неколку сати се вратив од надвор. Бев до самопослуга, и потоа во шетња до центар на град. Таму полиција на тротоар ме застана, испита, и претресе. Конверзацијата меѓу нас одеше, накратко, овака:
Она најмногу што кратам се лични податоци и повторувања на едни исти реченици во мали варијации.

„Легитимација, молам. ... Од каде си... Што правиш. Сликаш. Што сликаш?“

- Минувачи на улица каде - нема пешачки премин.

„Е, толку им е културата. Дај отвори торбата, извади се од неа.“

- Може да знам што е работата?

„Ете, проверка врз основ на пријава од граѓани... “

„Зошто сликаш?“

- Хоби.

„Хоби. Што сликаш?“

- Све...

„Веќе да не фотографираш ...“

- Сакам да ми наведете закон по кој ме предупредувате.

Тие беа без спремен одговор.

„Што, закон... Тебе некој да те слика ќе ти биде пријатно, ? Нема да ти биде. Е, па немој така да правиш.“

- Тоа - (бев прекинат)

“Неовластено фотографирање. “

(На јавен простор? ... Ама, пред да стигнам да одговорам тој веднаш брзо се оддалечи, отиде до полициската кола. И јас отидов до колата.)

„Извади све од таму и стави тука.“ (на хауба)

- Тука е косо, ќе ми падне.

„Извади малку по малку. И таму. И таму. А тоа што е..“ (...во десетина варијации.)

„Дај да видиме. Камера. Дај во камерата сликите да ги видиме. Што имаш: Мобилен .... Тоа што прави? Овој разговор го снимаш? Не? “

„Граѓани биле вознемирени од твоето фотографирање на улица таа-и-таа.“
„Ти сега сликаше на таа-и-таа улица?“

А-уу. Таму предмалку поминав без да и извадам камера, камоли да сликам. А, пред некоја седмица седнав таму да се одморам на клупа на убаво мирно место меѓу згради, и тогаш фотографирав. Како сведоци имаше пензионери од зграда.)

... „Овакви работи - ВЕЌЕ НЕ.“

- Не разбирам. Кои работи?

„(Неразговетно) и солзавец.“

- Тоа не е солзавец! Тоа е спреј против кучиња!

„Не е солзавец?“

- Не е.

(Ми го врати.)
(Бев запрепастен што замалку ќе ми го земеше без и да ме праша или било што слично...)

„За сликање, биди _подискретен_.“

- Може да речам нешто?

„Да.“

- Јас сум малку зачуден затоа што воглавном - не сликам луѓе. Обично сликам природа. И никогаш не фокусирам камера на поединец.
И овака сега. Јас ќе се придржувам до закон, и ќе го проверувам, а ако некој е вознемирен што се придржувам до закон тоа е работа на нивни чувства.

(Полицаецот пред мене, за дивно чудо, клима со глава без да се расправа со мене. Другиот вели и повторува : )

„Ова е само провера ....“
„Пријатно.“ „Пријатно“

- Пријатно.

„Убав ден. “

- И на вас.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
procitav 1000 od niv pratile na prinuden odmor, redno bese.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
629
Поени од реакции
1.916
Тоа што се коцкаат и идат по локали за време на извршување должност,више-мање.Голем процент од МВР е уживател на одредена психотропска супстанца,особено новопримениве и стојам позади тоа.Последниве неколку години такви дебили се примија,што други им го решавале психо тестот за прием и таквиот должи службено оружје.Во превод : опасност по околината и по самиот себе.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
1570126078679.png 1570126118950.png
...независниот синдикат на полицијата вчера 02.10.2019 го одржа вториот протест со мото „Достоинство за полицијата“ за повисоки плати и за подобри услови за работа на полицајците, шумска, затворската, судска, административна полиција!

1570126394288.png 1570126451177.png

... во централниот протест беа присутни (во своите автомобили свирејќи со спортски свирчиња и од автомобилска свирка) според регистрациите присутност од цела МКД !

1570126595875.png 1570126641092.png

...поддршка од претставници на синдикатите од Словенија, Србија, Романија и Бугарија ( на фотос преставникот од Бугарија одржа говор подржувајќи го митингот)!

1570127697360.png 1570127727122.png

...присутни новинари, разни ТВ куќи, и по некоја симпатична полицајка која ми подари насмевка кога и реков да се сврти!

1570127874010.png

...извикувајќи дека не сакаат да разговараат со своите директори и да бидат манипулирани, повикувајќи ја Министерката за Правда да се појави и да ги удостои со нејзиното присуство што на жалост, не се случи пред зградата на Правдата!

1570128129484.png 1570128374775.png

...потоа полицајците се упатија пред зградата на Владата!
( тоа беше една мала визуелна ретроспектива од местото на настанот од прва рака од новинарскиот ентузијаст на Кајгана)!
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Прегледај го приврзокот 218797 Прегледај го приврзокот 218798
...независниот синдикат на полицијата вчера 02.10.2019 го одржа вториот протест со мото „Достоинство за полицијата“ за повисоки плати и за подобри услови за работа на полицајците, шумска, затворската, судска, административна полиција!

Прегледај го приврзокот 218803 Прегледај го приврзокот 218804

... во централниот протест беа присутни (во своите автомобили свирејќи со спортски свирчиња и од автомобилска свирка) според регистрациите присутност од цела МКД !

Прегледај го приврзокот 218805 Прегледај го приврзокот 218806

...поддршка од претставници на синдикатите од Словенија, Србија, Романија и Бугарија ( на фотос преставникот од Бугарија одржа говор подржувајќи го митингот)!

Прегледај го приврзокот 218808 Прегледај го приврзокот 218809

...присутни новинари, разни ТВ куќи, и по некоја симпатична полицајка која ми подари насмевка кога и реков да се сврти!

Прегледај го приврзокот 218810

...извикувајќи дека не сакаат да разговараат со своите директори и да бидат манипулирани, повикувајќи ја Министерката за Правда да се појави и да ги удостои со нејзиното присуство што на жалост, не се случи пред зградата на Правдата!

Прегледај го приврзокот 218811 Прегледај го приврзокот 218812

...потоа полицајците се упатија пред зградата на Владата!
( тоа беше една мала визуелна ретроспектива од местото на настанот од прва рака од новинарскиот ентузијаст на Кајгана)!
Сигурно со тие 12 илјади многу тешко е да се помине месецот па да им покачат на 16.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Хехе, некого го пишат по весници за барање за 25% па и за 5%, некој веќе си ги зголемил, некои и многу повеќе. Башка да се спореди реално работа на полиција на терен и овие во канцеларија е далеку од реално. Со какви бараби си има полицијата работа, нема место за споредба
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
Сигурно со тие 12 илјади многу тешко е да се помине месецот па да им покачат на 16.
... на фотката гледај има еден со натпис,, министре само ако земате плата од 25000 ден ќе не разберете!...,, највероватно толку им се платите! :toe:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
... на фотката гледај има еден со натпис,, министре само ако земате плата од 25000 ден ќе не разберете!...,, највероватно толку им се платите! :toe:
тежок живот со 25к богами, за сметки не стигаат.
 
Ф

Флеш

Гостин
procitav 1000 od niv pratile na prinuden odmor, redno bese.
Фросе,си прочитала,ама не до крај изгледа...Така?! Да објаснам.тоа се полицајци кои побарале неплатен одмор,за да бегаат горе за Германија,Скандинавија заради работа во странство .... Сеа ќе се замараат у Свирипичино наше,ќе го мотаат ноќна смена,ќе си побара неплатен одмор и у Дуизбург,ќе си работи као обезбедување.За убава сума.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom