Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Значи ако вие пикате нос у световна власт, тогаш да ги укинеме трансплантациите? Да го остаиме да умре чоеков? Многу племенито! Мора да признаам, голем филантроп и философ си!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Значи ако вие пикате нос у световна власт, тогаш да ги укинеме трансплантациите? Да го остаиме да умре чоеков? Многу племенито! Мора да признаам, голем филантроп и философ си!
Сам прашал-сам одговорил. Сам свој мајстор...

Ама не ми одговори на прашањето...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Almeida,

а дали ти би прифатил трансплантација на свински мозок за твоја употреба?
Еее ова е навреда. Можам простачки да ти одговорам, ама би ценел ако модераторот го остави овој твој мудар пост за да се види како лошо губиш.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Еее ова е навреда. Можам простачки да ти одговорам, ама би ценел ако модераторот го остави овој твој мудар пост за да се види како лошо губиш.

Almeida,

дали можеш да прочиташ и преброиш колку пати сам на себе си му га зезнуел само оваа вечер?...
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
И верните, и иноверните и неверните, имајќи човечка природа, сите до ред страадат од некаква тага и болка. Разликата меѓу нив е во следното; верните бараат утеха во Бога, прифаќајќи ја Неговата промисла и Неговата волја како најдобро можно решение за сите човекови проблеми, така да верните, ако навистина ја познаваат својата вероисповест, не би дигнале рака на себе дѕри и ако се најдат во непожелна состојба. Иноверните и неверните немаат утеха во Бога, бидејќи не Го знаат (Бога), така да чаре за својата тага и болка бараат надвор од Бога, поточно во нештата кои им ги нуди Светов (алкохол, дрога, грев...) а во најлош случај, чаре за својата состојба бараат во (само)убиството, кое од Бога е забрането.
Da, site stradaat od nesto pa duri i lugje kako mene koi ne se baš nešto posebno emotivni. A za ova deka tie što ne veruvale vo Bog deka site barale uteha vo alkohol, droga i samoubistvo ne e 100% tocno. A što e so hristijanite koi koristat alkohol i ne daj Thor droga, jas znam hristijani koi koristat droga i koi se pijančat na veliko. Da, i jas koristam alkohol, no samo koga e vo prašanje zabava i sekako ne do stepen da se vlečam po zemja ili da crknam, droga sekako NE koristam. A samoubistvoto go smetam za edna glupost. Kolku i da se sluči da postradam ne bi krenal raka na sebe. Zašto ne e Životot toj što razočaruva tuku odredeni lugje se idioti. Nema potreba da baram uteha vo bogovi. Dovolno sum sposoben (a veruvam i drugi) da si gi rešavam sam problemite što mi gi nudat odredeni idiotčinja. Moja uteha e samiot Život. Zatoa ne jadi mnogu b*rek i ne širi lžgi za sekoj što ne baral uteha vo bogot
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Имаме жртва на Фрицл (или Фрицл-like) на форумов.
Мики тебе ти треба помош, сериозен сум.
За наше добро е ова....некоја беља ќе напраиш.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Имаме жртва на Фрицл (или Фрицл-like) на форумов.
Мики тебе ти треба помош, сериозен сум.
За наше добро е ова....некоја беља ќе напраиш.
Almeida,

у ш‘о би се састоела твојата помош кон мене, кога ти сам на себе не можеш да си помогнеш, без да се зезнеш?...[DOUBLEPOST=1522494775][/DOUBLEPOST]
Da, site stradaat od nesto pa duri i lugje kako mene koi ne se baš nešto posebno emotivni. A za ova deka tie što ne veruvale vo Bog deka site barale uteha vo alkohol, droga i samoubistvo ne e 100% tocno. A što e so hristijanite koi koristat alkohol i ne daj Thor droga, jas znam hristijani koi koristat droga i koi se pijančat na veliko. Da, i jas koristam alkohol, no samo koga e vo prašanje zabava i sekako ne do stepen da se vlečam po zemja ili da crknam, droga sekako NE koristam. A samoubistvoto go smetam za edna glupost. Kolku i da se sluči da postradam ne bi krenal raka na sebe. Zašto ne e Životot toj što razočaruva tuku odredeni lugje se idioti. Nema potreba da baram uteha vo bogovi. Dovolno sum sposoben (a veruvam i drugi) da si gi rešavam sam problemite što mi gi nudat odredeni idiotčinja. Moja uteha e samiot Život. Zatoa ne jadi mnogu b*rek i ne širi lžgi za sekoj što ne baral uteha vo bogot
dARK_ElementaL,

после овој свој монолог, ничим изазван, намали од то‘ гурабиите..
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Мислам на институции.
Темава, како и сите други во форумов религија се еден вид „симултанка“ у која ти само јадеш заушки и шамари. Не само што немаш одговорено некое прашање, туку со „одговорите“ кај поставувачите на прашањата предизвикуваш (зависно од нивниот карактер):
1. жалење кон тебе
2. исмевање
3. сомнеж дека си трол (бааги упорен)
Луѓе доаѓаат и си одат од темиве кога те гледаат тебе. Лично, да имам модераторска функција би те банирал на пар години. Дури и да има асален верник со кој би збореле, ти и него би го полудел.
Over and out.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мислам на институции.
А оти „институции„? Ти не си способен па одговорноста им ја префрлаш на другите, така?[DOUBLEPOST=1522502340][/DOUBLEPOST]
предизвикуваш (зависно од нивниот карактер):
1. жалење кон тебе
2. исмевање
3. сомнеж дека си трол (бааги упорен)
Истово во сметам за тебе. Во што си поовеќе во право од мене?[DOUBLEPOST=1522502374][/DOUBLEPOST]
Па-па...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ne srce, ne e monolog, tebe ti se obrakjam. A tebe što ne ti odgovara ova što ti go napišav ne e moj problem.
dARK_ElementaL,

предметниот пост, ем беше одговор до @redfogv, ем не те повикав, ем во постот изнапиша рабоќе кои имаат везе со твоето однесување по напиена состојба, ем пишуваш за рисјани кои се пијанчат и дрогираат (тие ликови не се рисјани, но според твоето чудно предубедување се чини дека се...), ем ми велиш дека од тебе напишаното не ми одговарало?...:icon_lol:

И сето свое убедување мене ми го припишуваш, како моја грешка?..:pos:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
@Almeida @Кеплер @MIKI1 @dARK_ElementaL а можда и понекој друг. Забегувате одамна во офтопик. За да не делам казни за сите постовите ќе ви префрлам во другата тема за дискусија и ве молам таму продолжете.

П.С. Постовите ви се префрлени тука. Ве молам гореспоменатите да се воздржите од лични навреди, да не се казнуваме. Ова ви е за да не речете дека не сте биле опоменати. Ќе се казнуваме за вакви прекршоци.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Реално, ако навистина имате прашања кои ви доаѓаат од проучување на било која религија, ова (форумов) е последното место каде што би требало да побарате одговор. Освен ако не сакате да си мерите фалуси со верници, тогаш е во ред, ова е местото за тоа :)

Не заборавајте дека тука одговараат верници, и христијани и муслимани (муслимани нема бидејќи видоа дека не оди како што мислеа тие).
Некои верни прочитале повеќе, некои помалку... и тоа е основата на одговорот. Можете и сами така... пробајте!

Ако толку ве интересираат овие ствари, има каде би можеле да добиете официјални одговори за било што... што не значи дека нема да бидете незадоволни од одговорите :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Мислам на институции.
Темава, како и сите други во форумов религија се еден вид „симултанка“ у која ти само јадеш заушки и шамари. Не само што немаш одговорено некое прашање, туку со „одговорите“ кај поставувачите на прашањата предизвикуваш (зависно од нивниот карактер):
1. жалење кон тебе
2. исмевање
3. сомнеж дека си трол (бааги упорен)
Луѓе доаѓаат и си одат од темиве кога те гледаат тебе. Лично, да имам модераторска функција би те банирал на пар години. Дури и да има асален верник со кој би збореле, ти и него би го полудел.
Over and out.
Гледам дека не си у тек во врска со Мики... Не само што нема шанси да го банираат за ова, туку одредени супермодератори во неговиот лик и дело гледаат спас од драстичниот пад во квалитетот и квантитетот на дискусии последниве неколку години. Мики ти е единствен член на кој му е простено отворање не на еден туку на два дупли профили, нешто за кое секој друг по автоматизам добива перманентен бан.

Јас лично не сум баш сигурен кој повеќе е за жалење....Мики или тие што во него гледаат начин за заживување на форумов.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Гледам дека не си у тек во врска со Мики... Не само што нема шанси да го банираат за ова, туку одредени супермодератори во неговиот лик и дело гледаат спас од драстичниот пад во квалитетот и квантитетот на дискусии последниве неколку години. Мики ти е единствен член на кој му е простено отворање не на еден туку на два дупли профили, нешто за кое секој друг по автоматизам добива перманентен бан.

Јас лично не сум баш сигурен кој повеќе е за жалење....Мики или тие што во него гледаат начин за заживување на форумов.
Не го следам многу овој форум, не знам дали има два профили, ама од тоа малку што имам пишувано, гледам дека дискусиите му се празни, јалови и често завршуваат како што вчера ми препорача трансплантација на свински мозок на сосема легитимно прашање. @Атеист може да ми објасниш што е несоодветно во мојата дискусија - дали христијанин би прифатил таков медицински зафат? И што мораше да се преместува истата.
Јас знам дека сме на парсеци оддалеченост во размислувањата, ама чоекот не се ни труди да измисли нешто. Некоја збирштина од зборови со "Твојот атеистички морал"...& that's it.
Не барам бан...не сум толку загреан за темава, ама во што ви е уживањето во вакви дискусии?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom