Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас сум човек, дел од фамилијата на хоминидите, или поконкретно хомо сапиенс.
Кеплер,

дозволи ми да ти помогнам, а воедно да си одоворам на моето прашање, кое не можеш да го одговориш, иако „пуцаш„ од интелектуална супериорност-за по дома.

Наиме, ти си дел од:
- Светов, кој лежи во зло.
- Светов, кој лежи во лага,
- Светов, во кој господари неговиот кнез.

И се‘а, ко‘ ќе ја земиш посоченава припадност, јасно ти е (ваљда....) зашто не можеш да одговориш на поставените прашања...[DOUBLEPOST=1521463136][/DOUBLEPOST]
Поповите треба да се Божји слуги или помошници.Треба да го пренесуваат Божјото Слово до народот.Треба да бидат пример за чиста верба и понизност,а не да се расфрлаат со пари на скапи автомобили. :popce: :)
redfogv,

навистина, свештество има своја улога во Црквата и истото само по себе треба да биде пример за верните. Но, во Црквата јасна е една работа-онаа која сам Господ Бог ја има кажано, а тоа е дека „...Кому му е многу дадено, многу ќе се бара од него....„. Така, сам Бог им даде голема власт на Апостолите а преку нинв и на свештениците, но одговорноста на Судот Божји е секогаш лична-секој за себе ќе одговара а не за другите, така да нема(м) потреба од осудување за нечиј комформизам во рамките од Црквата, оти и свештениците се одговорни пред Бога, како и било кој друг “обичен„ верник.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.936
Кеплер,

дозволи ми да ти помогнам, а воедно да си одоворам на моето прашање, кое не можеш да го одговориш, иако „пуцаш„ од интелектуална супериорност-за по дома.

Наиме, ти си дел од:
- Светов, кој лежи во зло.
- Светов, кој лежи во лага,
- Светов, во кој господари неговиот кнез.

И се‘а, ко‘ ќе ја земиш посоченава припадност, јасно ти е (ваљда....) зашто не можеш да одговориш на поставените прашања...[DOUBLEPOST=1521463136][/DOUBLEPOST]
redfogv,

навистина, свештество има своја улога во Црквата и истото само по себе треба да биде пример за верните. Но, во Црквата јасна е една работа-онаа која сам Господ Бог ја има кажано, а тоа е дека „...Кому му е многу дадено, многу ќе се бара од него....„. Така, сам Бог им даде голема власт на Апостолите а преку нинв и на свештениците, но одговорноста на Судот Божји е секогаш лична-секој за себе ќе одговара а не за другите, така да нема(м) потреба од осудување за нечиј комформизам во рамките од Црквата, оти и свештениците се одговорни пред Бога, како и било кој друг “обичен„ верник.
Големо влијание во злото и лагата има твојата пресветла црква, како што заклучивме во повеќе наврати, моменталната констелација во црквата, а и во минатото во фокусот ги има материјалните работи и главната цел е да го досоголи народот за да може да гради златни куполи на објектите, да купува јахти, чамци, џипови и лимузини за своите вработени, значи сума сумарум вие сте директни слуги на тој што го воспоставил злото.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Кеплер,

дозволи ми да ти помогнам, а воедно да си одоворам на моето прашање, кое не можеш да го одговориш, иако „пуцаш„ од интелектуална супериорност-за по дома.

Наиме, ти си дел од:
- Светов, кол лежи во зло.
- Светов, кој лежи во лага,
- Светов, во кој господари неговиот кнез.

И се‘а, ко‘ ќе ја земиш посоченава припадност, јасно ти е (ваљда....) зашто не можеш да одговориш на поставените прашања...
Па и ти си дел од тој свет.Меѓу живите си. ;)
Ти велиш дека си од добрите ?
Ама,ние не знаеме доволно за тебе за да ти веруваме дека си од добрите.
А,сите цркви ја говорат ли сета вистина ?
Јас верувам дека ја говорат.Но, можеш ли да ги убедиш овие другите што не веруваат во црковните вистини дека црквите ништо не кријат ? :)
И можеш ли јавно да ги осудиш поповите што возат скапи автомобили ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па и ти си дел од тој свет.Меѓу живите си. ;)
Ти велиш дека си од добрите ?
Ама,ние не знаеме доволно за тебе за да ти веруваме дека си од добрите.
А,сите цркви ја говорат ли сета вистина ?
Јас верувам дека ја говорат.Но, можеш ли да ги убедиш овие другите што не веруваат во црковните вистини дека црквите ништо не кријат ? :)
И можеш ли јавно да ги осудиш поповите што возат скапи автомобили ?
Никаде немам напишано дека сум „добар„, оти само Еден Е добар, а тоа е благиот Бог.

Живеењето во Светов може да биде, во основа, на два и не на повеќе од три начини:
- по волјата Божја,
- по волјата ѓаволова и
- по волјата своја.

Така, Светов е еден и ист за сите, ама разликата во битисувањето е суштински различна.

Да, во Црквата ја говорат вистината, оти не е никаков проблем да се открие ако некој лаже или барем отстапува од пренесената ни вистина. Црквата не крие ништо, оти сето нејзино знаење и умеење е лесно достапно.

Како што веќе напишав, не ги осудувам поповите кои возат скапи коли, туку тоа го оставам на нивната совест и конечно, на нивната свесност дека и тие ќе се најдат пред лицето Божјо.

А Бог Е праведен Судија, нели...[DOUBLEPOST=1521464192][/DOUBLEPOST]
Големо влијание во злото и лагата има твојата пресветла црква, како што заклучивме во повеќе наврати, моменталната констелација во црквата, а и во минатото во фокусот ги има материјалните работи и главната цел е да го досоголи народот за да може да гради златни куполи на објектите, да купува јахти, чамци, џипови и лимузини за своите вработени, значи сума сумарум вие сте директни слуги на тој што го воспоставил злото.
Кеплер,

од кое стомачно црево ги вадиш ‘вија премудри мисли?...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Една дискусија меѓу нас неверниците...

На пример ако у потпис ти стои дека "поставуваш неодговорени прашања", а стоиш на ставот "библијата ги има сите одговори" и го навредуваш секој што не го купува тоа - се работи за:

1. Непринципиелност
2. Незнаење (англичаните го викаат ignorance, не знам дали е соодветен превод)
3. Некакво психолошко пореметуење
4. Терање инает да не ти е досадно.

Ме интересира као го доживувате ова, деца на демонот, нечистиот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Една дискусија меѓу нас неверниците...

На пример ако у потпис ти стои дека "поставуваш неодговорени прашања", а стоиш на ставот "библијата ги има сите одговори" и го навредуваш секој што не го купува тоа - се работи за:

1. Непринципиелност
2. Незнаење (англичаните го викаат ignorance, не знам дали е соодветен превод)
3. Некакво психолошко пореметуење
4. Терање инает да не ти е досадно.


Ме интересира као го доживувате ова, деца на демонот, нечистиот.
Almeida,

кај ти отиде то‘ ултра-мега-гига-тера брзио‘ ум?...Ти падна системо‘?...:icon_lol:

Препрочитај си го болдуваниот дел од твоево празнословие и запрашај се: кој кого овде навредува?...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Членов ме цитирал, а не беше до него прашањето...меѓутоа и без тоа постот му е ирелевантен.
Да го прочитал (воопшто) неболдираниот дел од постот, ќе сфател дека не е повикан да одговори на прашањето.
И не....не се навреди, тоа се опции на дијагнозата...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Членов ме цитирал, а не беше до него прашањето...меѓутоа и без тоа постот му е ирелевантен.
Да го прочитал (воопшто) неболдираниот дел од постот, ќе сфател дека не е повикан да одговори на прашањето.
И не....не се навреди, тоа се опции на дијагнозата...
Almeida,

да видиме кој е дометот од еден супер брз, хипер-мега-гига-тера ум.

Овој:

„Д'обро„

превземен од овде:

https://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-979#post-8356309

и овој:

„1. Непринципиелност
2. Незнаење (англичаните го викаат ignorance, не знам дали е соодветен превод)
3. Некакво психолошко пореметуење
4. Терање инает да не ти е досадно.„


превземен од овде:

https://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-980#post-8356544

Дијагнозата? Паааа...очигледна е...последица од возвишениот морал.

Нели...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Јас немам дополнителни прашања, само сакам Мики да го поздравам.

29663103_904820823031398_6775919897005727481_o.png
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Јас со мојот нерелигиозен морал, ова никогаш не би го напраил.

И не си ласкај, со златна рипка немаш шанси во поглед на надмудрување.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас со мојот нерелигиозен морал, ова никогаш не би го напраил.

И не си ласкај, со златна рипка немаш шанси во поглед на надмудрување.
Almeida,

рибите барем мудро молчат...Огледај се на нив, оти така ќе кажеш помалку од твоево „ништо„.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.936
Мики е лојален работник, никогаш не плука против компанијата од каде што го вади лебот, колку и да прават глупости се во право според неговата логика.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Almeida,

рибите барем мудро молчат...Огледај се на нив, оти така ќе кажеш помалку од твоево „ништо„.
Мики,ако чуеш за некој црковен скандал,на пример ако некој поп направи нешто што религијата го забранува,дали јавно би проговорил за тоа ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom