Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

D

dARK_ElementaL

Гостин
Не верувај во се,провери.Ако сакаш да знаеш дали постои Геја,помоли и се.Така и Тесла комуницирал со тие небесни битија.И имал резултати.
Ова Геја мислиш на земјата од грчки паганизам. Жена му на Уран(небото)?

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Чекај сега.
Од каде знаеле старите цивилизации дека космосот има дух? (ако воопшто е така). Како дошле до тој заклучок? Или само така верувале?


Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Тоа го знаеле и Индијанците,нивните легенди се стари 10000 години,современици на Месопотамија,Сумер.Знаеле шаманите кои комуницирале со тие духовни битија.[DOUBLEPOST=1507580069][/DOUBLEPOST]
Ова Геја мислиш на земјата од грчки паганизам. Жена му на Уран(небото)?

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Не, тоа е архетип.Има многу легенди,створени за народот подобро да памети.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Тоа го знаеле и Индијанците,нивните легенди се стари 10000 години,современици на Месопотамија,Сумер.Знаеле шаманите кои комуницирале со тие духовни битија.
Не одговори од каде ти го знаеш тоа?
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Тоа го знаеле и Индијанците,нивните легенди се стари 10000 години,современици на Месопотамија,Сумер.Знаеле шаманите кои комуницирале со тие духовни битија.
Јас знам за индијанците дека верувале во нешто што го викале The Great Spirit.


Ама прашањето ми беше од каде знаеле луѓето дека космосот има дух. Каде е нивниот доказ за тој дух на космосот?
А и какви се тие битија со кои комуницирале? Што се тие? Ангели? Богови? Вонземјани? Или?

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Не одговори од каде ти го знаеш тоа?
Што е битно јас одкаде знам.Откри го ти тоа,ако те интересира.Мене не ми е цел да те убедувам и проповедам како Мики.Иницирај се самиот
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Што е битно јас одкаде знам.Откри го ти тоа,ако те интересира.Мене не ми е цел да те убедувам и проповедам како Мики.Иницирај се самиот
Знаеш тикви. Тоа е поентата што не знаеш.
Тврдењево ти е исто како на Мики. Нема разлика.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Што е битно јас одкаде знам.Откри го ти тоа,ако те интересира.Мене не ми е цел да те убедувам и проповедам како Мики.Иницирај се самиот
Никој не рече дека проповедаш или убедуваш. Самиот кажа дека цивилизациите знаеле. Од каде знаеле? Нивниот доказ кој е?

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Што е битно јас одкаде знам.Откри го ти тоа,ако те интересира.Мене не ми е цел да те убедувам и проповедам како Мики.Иницирај се самиот
Znaci i ti ja znaes vistinata! Ok.
Ps: Vikaj ko ke prais od toa pecurkite!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Не генерализирај. Не постои Атеистичка света книга. :D Во суштина и ти си атеист.
Мислам дека било кој атеист може да избере било која книга преку која пронашол смисла на се околу него и да ја нарече „моја света книга“ или било кое име кое ќе го избере :D
Тоа е најмалиот проблем за атеист, па дури и за агностик :)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Мислам дека било кој атеист може да избере било која книга преку која пронашол смисла на се околу него и да ја нарече „моја света книга“ или било кое име кое ќе го избере :D
Тоа е најмалиот проблем за атеист, па дури и за агностик :)
Да бе да. Еве ти си ми пример. :)
 
D

dARK_ElementaL

Гостин

Мислам дека било кој атеист може да избере било која книга преку која пронашол смисла на се околу него и да ја нарече „моја света книга“ или било кое име кое ќе го избере :D
Тоа е најмалиот проблем за атеист, па дури и за агностик :)
Па не баш света. Колку и да ми се допаѓа таа книга и колку и да сум нашол слични ставови со моите во неа не би ја нарекол света може интересна ама света тешко.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Па не баш света. Колку и да ми се допаѓа таа книга и колку и да сум нашол слични ставови со моите во неа не би ја нарекол света може интересна ама света тешко.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Која света книга,ти нели беше атеист.Ја читаш Библијата,а не си изградил став.Нема потреба да истапуваш со вера,истражувај ги коментарите,книгите кои ја толкуваат од аспект на Кабала,Гемантрија.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Да бе да. Еве ти си ми пример. :)
За мене на пример, освен „Книгата на Законот“ како и неколкуте книги од Класа А во издание на A.'.A.'. , можам да додадам на пример и „Репетиториј Више Математике“ од Борис Аспен како свети книги :)
[DOUBLEPOST=1507625301][/DOUBLEPOST]
Па не баш света. Колку и да ми се допаѓа таа книга и колку и да сум нашол слични ставови со моите во неа не би ја нарекол света може интересна ама света тешко.
Јас не реков слични работи или да ти се допаѓа книгата ...
Мислиш дека на мене се ми се допаѓа од „Книгата на Законот“ или пак книгата од Класа А: Liber LXV - Срце Обвиткано со Змија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom