Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Дискусија во форумот 'Религија' започната од kooperativa, 8 јануари 2014.

 1. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  184
  Јас кажав ако нешто ми е значајно тогаш го нарекувам омилено, а ако е личност-брат(или ако е женско сестра). Ако нешто ми е бесценето тогаш тоа ми е нешто што го поштувам. Животот е ствар што ја поштувам. За љубов уопште не праам муабет, не сум од емоционалните.
  Немам никаква потреба да ги нарекувам тие работи свети доволно ми е да си ги наречам омилени или поштувани.

  Sent from my SM-G318H using Tapatalk
   
 2. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.815
  Допаѓања:
  4.473
  Добро е што расчистивме за поимот „свето“. :)
  А брат се викаат оние од Јеховини сведоци, а и иницијаторските Редови, масонеријата итн се нарекуваат меѓу себе брате!

  Ќе збуниш некој ;)

  А делот со емоции итн итн - само си премногу млад човек, затоа такви размисли околу љубовта...
   
  Последно уредено: 11 октомври 2017
 3. Атеист

  Атеист Дежурен Шаман

  Член од:
  2 февруари 2010
  Мислења:
  7.333
  Допаѓања:
  4.584
  Се мислев дали да ви се вмешам во дијалогот со @Хептаграм XI, но морав. Гледам убаво ти објаснува, ама ти ко пијан за плот. Колку си само во грешка.

  Веројатно дел од недоразбирањето е што под свето подразбираш Holy (Holy bible, holy spirit...). Тоа што повеќе зборови од англискиот кај нас се исти, „Свет“.

  Исто и saint (Saint Peter на пр.) Свети Петар и тн. Исто се вели свет, свети, свето....

  Но исто така и sacred се преведува свето. Е за ова значење Хепта ти кажува. Е ова може да е се' и сешто. И никако не е црковен или верски термин. На пр.
  Светата борба за слобода, света должност, свето дело итн.

  Eве размисли дали следното е религиозно:
  “Understand that the right to choose your own path is a sacred privilege. Use it. Dwell in possibility.”
   
  Ipsissimus, Хептаграм XI, dARK_ElementaL и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.815
  Допаѓања:
  4.473
  Навистина не ми дојде на ум sacred за да подобро објаснам, a постојано отварам на http://sacred-texts.com :)
  Благодарам @Атеист за дополнувањето.
   
 5. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  184
  Нема да збунам никого ако си го наречам најдобриот другар брат. Тоа си е нормално меѓу најдобри другари. Па и со братучед ми се нарекуваме брат цело време. Зашто да збунам некој.


  Моите размисли за љубовта нема врска со младоста. Не сум емоционален. Никогаш не сум бил. Ми одат на нерви емоции. Општо било каква емоција.

  Sent from my SM-G318H using Tapatalk
   
 6. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.815
  Допаѓања:
  4.473
  Ок ок, тоа беше само сарказам од моја страна бидејќи се замуабетивме за бесцелна тематика... уживај, не се до толку заморувам со тоа кој како ги користи зборовите и симболите :)
  Само давам до знаење дека некои навидум едноставни симболи имаат тотално спротивно и појасно значење од она што го знае мноштвото... не мора да се прифаќа новото :)
   
  На dARK_ElementaL му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Атеист

  Атеист Дежурен Шаман

  Член од:
  2 февруари 2010
  Мислења:
  7.333
  Допаѓања:
  4.584
  Нема на што, повели и другпат “брате“
  А не така, ќе се караме. :) Сите луѓе се браќа. Не само “тајните“ редови. Ама само оние што се Луѓе, не се однесува за нелуѓе.
  И тоа како имаат врска со твојата младост. Премногу “тесно“ ги сфаќаш зборовите. Љубовта не е само емоција. Зарем немаш љубов ни према себе си?
  А не е дека немаш емоции. Не си она што сакаш да бидеш, туку она што си.
   
 8. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  184
  Да ти кажам право и мене не ми дојде на ум sacred.

  Sent from my SM-G318H using Tapatalk
   
 9. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.815
  Допаѓања:
  4.473
  Да, сите луѓе се браќа тоа е јасно, та нели стариот еон дојде и направија брат против брат да крене рака, дури и син на татко да крене рака... остави ги тие нелуѓе, го поделија човештвото залудно.

  „Како браќа борете се“
  - Liber AL

  Тоа е новиот закон денес. Мора да има борба, но фер борба за докажување и надминување во играта наречена живот...

  Но сакав да кажам дека не сите луѓе се нарекуваат помеѓу себе браќа, на тоа мислев... :)
   
  На dARK_ElementaL и Атеист им се допаѓа ова.
 10. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  184
  Знам дека не е само емоција љубовта.
  Ама јас мислев на емоција. Општо било какви емоции ме нервираат. Тотално сум ладнокрвен. И тагата исто. Да умре некој мој близок, други ќе се утепаат од плачење, некој че се треснат и од земја, а јас ни солза. Пред речиси една година почина мој другар. Моја генерација заедно учевме. Еден друг другар се потресе, јас уопште не. Исто како да немам срце у мене сосема смирен сосема опуштен.

  Sent from my SM-G318H using Tapatalk
   
 11. redfogv

  redfogv Царица

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  846
  Допаѓања:
  315
  Nie moze da sme najgolemi neprijateli ili moze da sme bliski,pa da se narekuvame "brat i sestra" i taka da se cuvstvuvame iako ne sme site krvno povrzani.Lugje sme,imame slicnosti,no i razliki.Treba da najdeme nacin kako da vospostavime balans pomegju tie neshta.
   
  На dARK_ElementaL му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.815
  Допаѓања:
  4.473
  Христијанството и исламот како преставници на стариот еон воопшто не се начинот за воспоставување баланс помеѓу „тие нешта“, разликите...
  Зошто?
  Во сржта и на двете религии кои зборуваат за „љубов, мир, љуби го ближниот итн итн“ го имаат ова:

  Муслиманите велат дека Иса (Исус) е само еден од пророците не е бог ниту дел од било каков бог како што проповеда христијанството, додека христијаните велат дека секој нареден пророк е лажен што го руши целиот систем на исламскиот поредок и закон даден од Аллах, кој што е лажен бог според христијаните!

  И што правиме сега со ваква практична злонамерна реторика на овие завојувани дијагонално спротивни религии кои го поделија човештвото на неверници и верници, на грешни и спасени, итн итн...?
  Мора да опстојат до крајот нели, како што им е и дадено преку визиите на нивните претходници од кои наследија многу малку, а добија премногу fairy tails...
  ... :)

  Ако може романтизмот кој што го имате изградено околу овие религии да го тргнете настрана за да подобро ги согледувате стварите од практичната страна, не да раскажувате сказни...
   
  На dARK_ElementaL и Ipsissimus им се допаѓа ова.
 13. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  184
  Всушност Аллах се мисли на тој што христијаните го викаат Отецот.

  Во куранот исто се негира и дека Исус(Иса) е Божји Син. Ама сепак бил меѓу најзначајните пророци.

  Исто така муслиманите не веруваат и во распнувањето. Туку дека тоа било некоја илузија за да се спаси Исус.
  Христијаните дури веруваат дека Отецот и Синот и Светиот Дух биле три во едно. Тука испаѓа дека една личност сама на себе си е татко и син.

  И како човек да не биде збунет сега. Библијата збори едно, Куранот друго.

  Што е најтрагично од се, невини луѓе гинеа и уште гинат и страдаат поради ова. Наместо да седнат како луѓе на маса па да се надмудруваат и да изнесуваат докази. Но не, и на едните и на другите подобро им е да се убиваат и зборат за некаква апокалипса наместо да сфатат дека они си ја причинуваат истата.
   
 14. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.815
  Допаѓања:
  4.473
  Најди каде Иса во Коранот се споменува како син на божество.
  Муслиманите имаат само пророци! Тие не ја признаваат самата срж на христијанството, а исто и христијаните.
  Аллах е еден, без синови, без ништо!!! Многу блиску до еврејскиот концепт...

  Како ќе го премостиме сето тоа за кое и двете религии се чуствуваат најнавредени ако им се каже на верниците тоа?
   
  На dARK_ElementaL му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  184
  Точно. Муслиманите се поблиску до еврејскиот концепт дека Бог нема синови ниту придружничка. И затоа за нив Исус си е пратеник како и другите пред него.

  Не можеш да им премостиш. Одма ќе се навредат. Многу ретки се тие со разум како моите другари, шо не им гајле дали Исус бил Божји Син или не туку си гледаат да си уживаат у животот.

  Некои не разбираат дека некогаш треба да си стават прст на глава. Да се запрашаат зошто наместо да се убиваме, тепаме, пцуеме, вреѓаме не земеме со мудрост да им докажеме на другите.
  Ама тие и тука ќе се испотепаат и на маса да седнат дискусија да прават со столовите ќе се тепаат. Со филџаните за кафе ќе фатат да се гаѓаат. Крајот не можеш да им го најдеш

  Sent from my SM-G318H using Tapatalk
   

Сподели преку: