Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.423
Поени од реакции
3.127
Aman be covek :facepalm:....prv pat da procitam ne
sto tolku bezveze.
Пријави ме за еден од најглупавите постови и ќе собереш пар лајкови...btw те гледам цело време прашуваш и луѓево ти одговараат а до сега не си се изјаснила а и не сум прочитал став дали ти си верник,атеист и во што веруваш односно не веруваш,ми делуваш ко провокатор најобичен од оние од прва серија со багови и пропусти а пуштени на "пазарот" во малопродажба...:coffee:
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Epa problemot e do tvoite kognitivni kapaciteti.
Otecot objasnuva deka Miroljub ne e pravoslaven hristijanin.
Што има врска тоа...кој е православен а кој не законите божји се исти за сите....
А овој отец ништо не кажа паметно
Освен дека Мирољуб не е православен
И само заради тоа не треба никој да го слуша, а Мирољуб има кажано попаметни работи од цела СПЦ па сега дури и тие му ги крадат финтите ахахсхсх.
Црквата се сведува на тоа што кажува Мирољуб ти живеј не морално нема проблем само исповедам се и запали свеќа и пак продолжи си
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.608
Што има врска тоа...кој е православен а кој не законите божји се исти за сите....
А овој отец ништо не кажа паметно
Освен дека Мирољуб не е православен
И само заради тоа не треба никој да го слуша, а Мирољуб има кажано попаметни работи од цела СПЦ па сега дури и тие му ги крадат финтите ахахсхсх.
Црквата се сведува на тоа што кажува Мирољуб ти живеј не морално нема проблем само исповедам се и запали свеќа и пак продолжи си
ok.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Браво, не сум знаел дека си православен христијанин. Одлично.

Според свештениците на православната црква - одговорот на твоето прашање за другите религии како ги гледаат - да, демонски се за нив и зборуваат негативно (малку задскриено, со избор на добри зборови и фрази).
А со тоа и за тебе се такви тие религии и учења, никој не те прашува дали се сложуваш или не штом си православен христијанин.
Тоа е догмата - никој не те прашува ти што мислиш за тие прашања, не те посетил светиот дух, како некои пред тебе.
 
  • Хаха
Reactions: alf

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Tebe ocigledno telemata ti go unistila smisolot za humor.
Ocekuvav vic da procitam a ne ....aj da si molcam, popametno ke mi bide.
Ти пак кога дојдеш со сета негативна артилерија насобрана низ животот да ни кажуваш што кај кој како е уништено... гледај си животот таму и за нешта кои се еони далеку од тебе - молчи. Едноставно молчи. Не знам која потреба имате „заради член на форум“ да дрдорите сешто за нештата.
Што фалус ти знаеш за Телема? Од мене на форумов? Ептен си научила ако од форумов учиш за нештата... ептен. (y)

И да, Телемата „ме уништи, ете не знам кај терам на Земјата“.... :LOL: иако не забележуваш дека ме направи само многу претпазлив оваа философијата на Телема кон старите религии и оние кои ги промовираат наоколу тие философии... опасни луѓе и опасна философија која искучува се живо ако не си дел од сето тоа.
Тоталитаризам во самата срж. Не знам како тоа ќе го победите со смеа и вицови или проклетото игнорирање.

Толку беа вицовите... што мислеше ти дека има кој знае колку вицови? Едно та исто е, во тие две групи спаѓаат шегите... ништо повеќе ништо помалку :)
Старите религии немаат смеа и шегувања на нивна сметка. Тоа се „новотарии“ од денешното време.... претежно од страна на луѓе кои не се дел од старите религии но не успеале да ги надминат истите и сите тие догми и сега толкуваат и се исмеваат потајно со оние кои се дел од стариот систем и хиерархија...

ТИ велам далеку се овие нешта од тебе, ти само ги чувстуваш несвесно... и не знам зошто не седнеш да научиш еднаш нешто како што треба и да знаеш дека си го научила и тоа е тоа - никој да не те зеза во врска со нештата поврзани со учењата и на новите и на старите религии...
Толку немаш време? Или те мрзи или ти е одбивно сето ова со религиите и го гледаш како „тепање време“? :)

Кога веќе спомна за хуморот и Телема...
Прочитај го есејот за Смеата во „Мали Есеи кон Вистината“ од Кроули ќе видиш каде грешиш за тоа „како ние Телемитите се уништени, на ништо не се смееме“ :)

„The common defect of all mystical systems previous to that of the Aeon whose Law is Thelema is that there has been no place for Laughter. But the sadness of the mournful Mother and the melancholy of the dying Man are swept in the limbo of the past by the confident smile of the immortal Child.“

Сега следуваат во темата за „религиозни вицови“ во стилот на „мудри мисли“ со малку twist за да се насмееме.
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
.
Зошто го држави како Кина, Виетнам, Северна Кореа, Јапан и други
Се атеистички т.е таму владее комунизам.
Сите верски објекти сито и решето ги имаат направено палат цркви,џамии,будистички храмови .... Куранот и библијата си ја препишувале по нивно....
А поубаво живеат од 80% од државите каде што се најголемите верници....што господ не казнува прецедатели,премиери, бизнисмени казнува само болни,сиромави и необразовани????
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
434
Поени од реакции
710
Budizmot od site strani, barem e realnost, zivees mindfulness I se e vistina deka stradanieto e vo zelbata za poveke...sto ke povtoram e REALNOST, zivees sekojdnevno mindfull I togas si najispolnet... a ne zadgrobni zivoti, karmi, pokajanija,.. razbiram deka so verbata se aktivira mokta na potsvesta sto e pak realnost I e vo red... ama drugi finti so muabeti za nekoi idnini kaj sto ke bide se super I idealno toa ne postoi... zivotot e sega I ovde a ne identifikacija so nekoi fantastii, filozofii, istorii I proekcii.. neka mi objasni ova nekoj gledam ima experti polno..Cela vistina na site ucenja e da zivees svesno, toa e I za hristijanstvoto samo nekoj go prikazuva ucenjeto so drugi patokazi ... nesvesnosta e edinstven grev vo ovoj svet... a ne pekoli I drugi prikazni za drugot svet...
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
И како се живее свесно ??? :):)
Шо да не се пијаниш
Будизмот е демонска религија
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
@Tyrael ???
Што проблем имаш
Автоматски споено мислење:

Мирољуб Петровиќ тоа го потврдува....автој почитува само библија е библијата е зборот на бога
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.744
Се вртиме во круг. Верниците во една од аврамските религии веруваат во тотално дебилни работи. Како такви, заслужуваат да бидат исмеани, во името на разумот. Атеизмот повторно, нема никаква врска со верување. Таквото тврдење, дека и атеизмот се базира на неверување, им дава на религиозните дебили некакво чувство на задоволство, како еве, не сме сами во дебилизмот.

Инаку, јас не дискриминирам, ги сметам сите религии за дебилни, со тоа што исламот моментално е таму каде што христијанството беше пред неколку векови, што го прави опасен. Христијанството моментално, на сите глупости што ги има истресено, барем не е опасно.
@Kolosek и јас размислував слично но во меѓувреме разбрав дека работите не се едноставни и бинарно црно/бели.
Луѓето функционираат во заедници, кои освен што служат за експлоатација од поединци и групи (религиозни, политички, итн) тоа се и заедници за бранење на интересите на луѓето во нив. Затоа што сродни слични луѓе кои живеат на ист простор секогаш имаат заеднички интереси.
Освен тоа на луѓето им е потребно чувство за припадност, за заедништво. Од тој аспект религиите се корисни, потребни всушност.

Па макар и ако се практикуваат повеќе од социјални побуди (како јас на пример). Традицијата и традиционализмот во основа не се лоши работи, се разбира освен ако не го кочат развојот... Нормално, тука влегуваме во опасност oд злоупотреба на разбирањето на развојот. Ако под „развој“ некој подразбира промовирање на западни „вредности“ кои доведуваат уништување на традиционалните вредности и со тоа доведуваат до зголемен морталитет, бела чума, потреба од доселување на културно (и секако) некомпатибилни имигранти, и општо уништување на матичната култура... Тогаш тоа не е развој туку девалвација и самоуништување.

Ова е разбирање кое доаѓа со искуство.


исламот моментално е таму каде што христијанството беше пред неколку векови, што го прави опасен
Но дали виде критика кон исламот како што се критикува христијанството?

Овдешниве ботови дали си прочитал некаде да го навредуваат и исламот како што го навредуваат христијанството?
Не само овде и општо, дали си погледал филм како Брајановото Житие (одлична комедија патем) ама да биде за Мухамед наместо за Исус?

Исто е ама не е исто, во реалност.


За крај примерот од другата тема што го иницира пишувањето на мислењево:
Повеќе би рекол дека проблемот е во т.н. 'православие' не сакам да вреѓам никого но кој ги читал Светите Книги знае колку изветоперена и паганска религија е тоа.
 
Член од
10 ноември 2022
Мислења
299
Поени од реакции
880
@Kolosek и јас размислував слично но во меѓувреме разбрав дека работите не се едноставни и бинарно црно/бели.
Луѓето функционираат во заедници, кои освен што служат за експлоатација од поединци и групи (религиозни, политички, итн) тоа се и заедници за бранење на интересите на луѓето во нив. Затоа што сродни слични луѓе кои живеат на ист простор секогаш имаат заеднички интереси.
Освен тоа на луѓето им е потребно чувство за припадност, за заедништво. Од тој аспект религиите се корисни, потребни всушност.

Па макар и ако се практикуваат повеќе од социјални побуди (како јас на пример). Традицијата и традиционализмот во основа не се лоши работи, се разбира освен ако не го кочат развојот... Нормално, тука влегуваме во опасност oд злоупотреба на разбирањето на развојот. Ако под „развој“ некој подразбира промовирање на западни „вредности“ кои доведуваат уништување на традиционалните вредности и со тоа доведуваат до зголемен морталитет, бела чума, потреба од доселување на културно (и секако) некомпатибилни имигранти, и општо уништување на матичната култура... Тогаш тоа не е развој туку девалвација и самоуништување.

Ова е разбирање кое доаѓа со искуство.
Ова е многу комплицирана тема. Она што им треба на луѓето всушност е значење, некаква смисленост. Без тоа не можат да живеат. За жал по нив, живееме во свет кој нема никакво значење, никаква смисленост, и како таков не му е баш многу гајле за човечката потреба од значење. Религиите во основа ја злоупотребуваат таа потреба на човекот за значење, затоа што многу малку луѓе можат да живеаат онака како советуваа Хајдегер, Ками, или Бушидо кодексот на самурајите.

Инаку, јас немам ништо против практикувањето на религијата како традицонализам, или онака како што повеќето прават, живеат некој полурелигиозен живот без темелно да ги премислат постулатите на религијата која ја практикуваат.
Се додека државата е секуларана, но вистински секуларна, немам никаков проблем со религијата и религиозните.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.744
Но тие што го злоупотребуваат човештвото веќе ja надминаа/трансендираа потребата од религијата како алатка за контрола. Сега таа контрола се извршува со други алатки, нова религија на „технологија, развој и хедонизам“. Нема ни да навлегувам дали сето тоа навистина го направи подобар животот на човештвото. Тука прашањето е дали тебе ти смета злоупотребата, или самата алатка?
Државите (западните барем) се секуларни, но злоупотребата и контролата се уште поголеми.

Светот сам по себе можеби нема значење, но ние му даваме значење. За нас тоа е реалноста која сами ја правиме. За таквите кои не се способни самите да го најдат своето значење, кое битисување е подобро и поздраво: Безначајност во суровиот свет, или значење во измислен свет но свет со правила кои во основа служат и за добробит на заедницата (покрај злоупотребата која е непобитна и доаѓа заедно со секое познато организирање на човечкото општество по било која основа).
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.291
Поени од реакции
4.640
Но тие што го злоупотребуваат човештвото веќе ja надминаа/трансендираа потребата од религијата како алатка за контрола. Сега таа контрола се извршува со други алатки, нова религија на „технологија, развој и хедонизам“. Нема ни да навлегувам дали сето тоа навистина го направи подобар животот на човештвото. Тука прашањето е дали тебе ти смета злоупотребата, или самата алатка?
Државите (западните барем) се секуларни, но злоупотребата и контролата се уште поголеми.

Светот сам по себе можеби нема значење, но ние му даваме значење. За нас тоа е реалноста која сами ја правиме. За таквите кои не се способни самите да го најдат своето значење, кое битисување е подобро и поздраво: Безначајност во суровиот свет, или значење во измислен свет но свет со правила кои во основа служат и за добробит на заедницата (покрај злоупотребата која е непобитна и доаѓа заедно со секое познато организирање на човечкото општество по било која основа).
...prasaj ja teta google,neli?
...cenata koja ja plajka covestvoto za lesno prifateniot komformizam e previsoka
...privatnosta :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom