Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Hyperion VI

In search of Light
Член од
3 октомври 2020
Мислења
650
Поени од реакции
1.107
Е таргет групата... шо поширока...
Види ја идеата ја добив прво од Џордан Пиѕерсон, много као млади научиле нешто од него, а јас научив дека има добра таргет група НО не видофф дека направи многу пари и плус се избрука ... сам не го живееше тоа... а плус се шо збори мојта психијатарка исто ми го има кажано.

Е сега истражив кај се парите и дојдофф до овие селф хелп гуруата и просветители кои ќе ти ги отворат спиритуалните чула и ти така просветлен ќе може да правиш много пари у животу.... и видофф дека они имаат ролс ројссси, авиони ... посед... епа тоа е тоа!

Па затоа ми требате вие да сте фронтмени, поавтентични сте а не јас фејк како Џордан ебате.

У голема амбициозност помислив и религија да се регистрира.. ко Хабард?

:coffee:
Добро Џордан во „зенитот" беше закачен на анксиолитици,отпосле призна :( .
Така да јас за комуникација со луѓе ќе бидам само на таблети(алкохолот го избацувам за вечерни средби со корпорацијата).
За коса,брада,немаш гајле.
Имам искуство со повеќе секти,знам како да ја баратам таа работа,со помош на Гурцата,секако.
 

Lenor*

Laik
Член од
4 август 2018
Мислења
64
Поени од реакции
83
Аман,фрлете по некое „бисерче",па макар и „рендање".
Досадно ми е,ми се дискутира за спиритуалност,мистицизам и сл.
@Ne-misli @ПрофаундлиСтупид
"I address the ungodly in vain: go to the Tree of Life and you will know more than you want to know. From the tree of knowledge, Satan makes us a ladder to the underworld.
The ungodly mock me: you want to turn us to your God through the Tree of Life, whom we do not see.
Indeed, you will never see it. The light, which obscures the eyes and the seraphim, will burn your pupils forever."

Гугл транслејт... а.к.а. Лав од стиродур:);)
 

Hyperion VI

In search of Light
Член од
3 октомври 2020
Мислења
650
Поени од реакции
1.107
"I address the ungodly in vain: go to the Tree of Life and you will know more than you want to know. From the tree of knowledge, Satan makes us a ladder to the underworld.
The ungodly mock me: you want to turn us to your God through the Tree of Life, whom we do not see.
Indeed, you will never see it. The light, which obscures the eyes and the seraphim, will burn your pupils forever."

Гугл транслејт... а.к.а. Лав од стиродур:);)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.041
Поени од реакции
1.937
"I address the ungodly in vain: go to the Tree of Life and you will know more than you want to know. From the tree of knowledge, Satan makes us a ladder to the underworld.
The ungodly mock me: you want to turn us to your God through the Tree of Life, whom we do not see.
Indeed, you will never see it. The light, which obscures the eyes and the seraphim, will burn your pupils forever."

Гугл транслејт... а.к.а. Лав од стиродур:);)
Готово... ќе мора и тебе да те уклучиме у проектот, бирај кој сектор да го покриваш.... слободен ни е секс меџико, може и замена со тантра секс вркшоп или сексуална алхемија.... патејто патато... вот сеј ју?
 

Lenor*

Laik
Член од
4 август 2018
Мислења
64
Поени од реакции
83
Готово... ќе мора и тебе да те уклучиме у проектот, бирај кој сектор да го покриваш.... слободен ни е секс меџико, може и замена со тантра секс вркшоп или сексуална алхемија.... патејто патато... вот сеј ју?
Клај ме у секс меџико мада и другиве ми се примамливи некако...:) Од пусти мераци(а.к.а гревови) сум љубел/ликкед многу вагини и гревот ми изби на забите,ми ги пре*ба јаката киселина која егзистира у меѓуножјето на жениве...Моментално собирам пари за мостови а до ложата твоја/наша ќе морам автостоп...:icon_mrgr:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.444
Поени од реакции
14.642
Е таргет групата... шо поширока...
Види ја идеата ја добив прво од Џордан Питерсон, много као млади научиле нешто од него, а јас научив дека има добра таргет група НО не видофф дека направи многу пари и плус се избрука ... сам не го живееше тоа... а плус се шо збори мојта психијатарка исто ми го има кажано.

:coffee:
Кога идеш кај психијатарката сигурно си вика еве го овој Далај Лама:coffee:
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.041
Поени од реакции
1.937
Клај ме у секс меџико мада и другиве ми се примамливи некако...:) Од пусти мераци(а.к.а гревови) сум љубел/ликкед многу вагини и гревот ми изби на забите,ми ги пре*ба јаката киселина која егзистира у меѓуножјето на жениве...Моментално собирам пари за мостови а до ложата твоја/наша ќе морам автостоп...:icon_mrgr:
Ааа браво, да подариш плежр ти било побитно отколку забите... себе... прав христијанин!

На време се запознаваме, ќе има парички за се... и мостови... и џипче.... во ложата ја се грижам за бизнисот.

Кога идеш кај психијатарката сигурно си вика еве го овој Далај Лама:coffee:
Пак мешаш... тај е Боди... мене ме вика Луци Цуци..


:love: :P
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
2
.

Перцепцијата е многу важна работа. Модерните (псеудо) мислители, филозофи и научници, имаат сличен фундаменталистички став како и на буквата и буквалноста вржаните книжнички фундемантелисти, за кои учењето на Писмата и науката стојат во потполна контрадикција..

Не, јас неверувам на случај! :).
za temava vo vrska so kalendarot e ok deka e gregorijanskiot megutoa stavovite na crkvata sega zasega se deka da si prodolzi sistemot na slavenje i pocituvanje na denovite vo mesecite dodeka nesto ne smenat kako sto go smenija smetanjeto po katolicki verski kalendar.inaku teorija za crkvata kako bozji hram i delo za pocit od hristijanite koj e vernik barem mal del od nego e dadeno za ljubov kon boga
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
996
Поени од реакции
2.316
Повторно кажуваш нешто кое не сум го рекол ниту направил! Каде виде правдање на постапките?! Реков дека одбивам да користам неморално, затоа што моралот не е фиксен и неменлив и наместо тоа користам - погрешно!
Ова е игра на зборови.
„Правилно", „неправилно", „погрешно", „морално", „неморално, „етичка постапка", „неетичка постапка" итн... Тоа се сѐ вредносни судови, базирани на претпоставката за тоа како треба да постапуваме (во контекст на модална логика во етика).
Во твојот контекст, „погрешно" е синоним за „неморално".
„Неморално" се користи во религиозната терминологија, па поради тоа не ти се допаѓа зборот. Но се користи и „погрешно" (грев).

Дали е погрешно/неморално да крадеш, во кој контекст, дали моралите се апсолутни, релативни, културолошки менливи, имаат универзален деноминатор итн.; е сосема друго прашање; мислам дека ти имаше отворено тема и таму дискутиравме.
 

Lenor*

Laik
Член од
4 август 2018
Мислења
64
Поени од реакции
83
@Hyperion VI Хипер каков е филингот саа когато си повторно од thа'роад шо се велит?Читнаах те у кап'л писанија на темичката телема и можам сос сигурност да кажам дека го ма'аш петтиот дензитет (четворката е за сиромашни)...

п.с.Един бисер од мен като за крај од оние со Гугл транслејта за расположение:)

"Don't answer, son, the question: what is matter? Because you have to express yourself spiritually, you will not be understood. Nor answer the question: what is a spirit? Because you have to express yourself materially, and you will not enlighten them. To the greatest truths, to which you ascend, son, - if they live in you - you will raise people by the magnetism of those truths, and not by words.
Don't rush, son, with the answer to all human questions. Because you will have to give false answers because most questions are falsely asked."
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.473
Поени од реакции
12.836
Ова е игра на зборови.
„Правилно", „неправилно", „погрешно", „морално", „неморално, „етичка постапка", „неетичка постапка" итн... Тоа се сѐ вредносни судови, базирани на претпоставката за тоа како треба да постапуваме (во контекст на модална логика во етика).
Во твојот контекст, „погрешно" е синоним за „неморално".
„Неморално" се користи во религиозната терминологија, па поради тоа не ти се допаѓа зборот. Но се користи и „погрешно" (грев).

Дали е погрешно/неморално да крадеш, во кој контекст, дали моралите се апсолутни, релативни, културолошки менливи, имаат универзален деноминатор итн.; е сосема друго прашање; мислам дека ти имаше отворено тема и таму дискутиравме.
Кажав што ми е поентата - да се разграничи причината од последицата, ете нека ви биде и неморално ако повеќе ви одговара тој термин, моралот секако не е апсолутен, не е вроден, на него влијаат општеството, културата, традицијата, религијата.
Пак ќе нагласам, сакав да посочам дека од шумата некои луѓе не ги гледаат дрвјата. Не сфаќаат дека таквите појави се често последица на игнорирање или потиснување на нагони и потреби што природата и еволуцијата ни ги вградила во нас. Тоа потиснување потоа резултира со избивање на површина на тие нагони, често деформирани, извитоперени...
 

Hyperion VI

In search of Light
Член од
3 октомври 2020
Мислења
650
Поени од реакции
1.107
@Hyperion VI Хипер каков е филингот саа когато си повторно од thа'роад шо се велит?Читнаах те у кап'л писанија на темичката телема и можам сос сигурност да кажам дека го ма'аш петтиот дензитет (четворката е за сиромашни)...

п.с.Един бисер од мен като за крај од оние со Гугл транслејта за расположение:)

"Don't answer, son, the question: what is matter? Because you have to express yourself spiritually, you will not be understood. Nor answer the question: what is a spirit? Because you have to express yourself materially, and you will not enlighten them. To the greatest truths, to which you ascend, son, - if they live in you - you will raise people by the magnetism of those truths, and not by words.
Don't rush, son, with the answer to all human questions. Because you will have to give false answers because most questions are falsely asked."
Извини друже,не сум ја заследил темата,па вака отпосле одговарам.(дури сега видов).
За ова,дека сум „on the road",никогаш не сум се осеќал дека сум на „прав пат",па дури ниту сега.
Т.е сум имал моменти во минатото кога сум бил убеден дека сум „on the road",ама се испоставило дека сум грешка :( (или се изместиле работите).
Битно се движам по некаков пат,а кој би знаел што е крајната цел?
BTW.
Добар ти е цитатот,од која книга е ова?
(Само да не кажеш „Liber Aleph" :) од Кроули)
 
Последно уредено:

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
1.837
Поени од реакции
681
Дека не сте христијани, видовме по размислите и очајниот обид постојано да навредувате некој бидејќи вие во духот сте се почуствувале некогаш навредени од нас, другите.
Наместо да си најдеш прошка во срцето и да го молиш Христос да ти го смири срцето и да ти подари покајание - ти, бладаш со Ошо бидејќи мразиш цркви и хиерархијата на свештенството!
ТАКА?

„Исус е во моето срце“, „љубоффф“ и сарказам полн со омраза - не е христијанство. Треба книги да прочитате за тоа... има молитвеник, да се молите, да прочитате како и зошто се пости, да ги знаете житијата на многуте светци за да извлечете поука од нивните страданија (карма јога), како поминале со молитвата (мантра и бхакти јога) и од каде тоа - можеби раџа јога и хата?!
Дека немате поима од езотерија - има луѓе, ќе пресудат со читањето на вашите размисли и сега и во иднина :)

Само будала (во најниска форма на будала) го влечка неговото највисоко/најсвето божествено низ калта и зборува сешто за тоа пред туѓинци, за да покаже „колку е просветлен“, „над другите“...

Со празните зезања само го прикривате незнаењето и немањето искуство. Кога 23% ќе е зезање а другото сериозен разговор кој што ќе се темели на знаење и познавање на работите - тогаш ќе кажеме дека ете ти и уште 2-3ца тука имате некакво знаење за она што го зборувате.
За вас религиите се зафрканција. Ритуалите се глупост и непотребност. За вас религиите се ова сега и тука, без знаење од каде доаѓаат симболите и зошто!
Поминете на една литургија, видете го движењата, слушнете ги зборовите поврзан со сето тоа...
Христијани биле... жими фалусов!

Dog = God

Не значи ништо за вас. Со ова на пример неукиот ќе се навреди бидејќи ќе помисли дека му го навредуваш Богот дека е куче. А тоа не е тоа!

Кога ќе научите дека тука не се мерат фалуси во однос на божественото, ќе разберете 31% од работата по Патот, на кој не сте стапнале и мислите дека се поминува тој Пат туку така, бидејќи сте родени - бидејќи нечиј фалус некогаш во времето решил да биде креатор на вашето постоење сега :)

П.С. Извинете вие 2-3ца тука (што се обидувате со глупости да ги упропастувате темите) што ви ја расипав неделата - и муабетите за „ж'та“ и алкохолизација на телото и уништувањето на црниот дроб - со малку сериозен муабет. :)
:aplauz:(y)
Па ти боље проповедаш Христијанство од сите нас заедно, Втор Савле?!
Немој да ми кажеш после Христос немоќен, анахрон...
Може да си Христијанин и без да знаеш...:rolleyes:
 
Член од
7 март 2012
Мислења
296
Поени од реакции
55
prasanje do hristijanite; nekni procitav vo biblijata nekade slucajno deka Efraim e prvoroden bozji!
pa dali ima nekoj da objasni kolku deca ima gospod vo hristijansvoto?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom