Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
па скоро све што си напишал сметам дека не е вистина
 
K

Kitsune

Гостин
Сета христијанска вера се базира на "Светото Тројство" која едвај еднаш се спомнува во библијата и тој версет е исклучен како фалсификат,и тоа од еминентни христијански свештеници. Затоа најголем број на атеисти се бивши христијани!
Викаш баш ради тоа станале атеисти?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
Викаш баш ради тоа станале атеисти?
станува збор за вехабија
дечкото покушава исламска пропаганда да фура
обично никнат на форумов пред Велигден
 
H

Hyperion VI

Гостин
станува збор за вехабија
дечкото покушава исламска пропаганда да фура
обично никнат на форумов пред Велигден
Па Берик,мислам дека,сепак не му е добар пристапот.
На крај некои „неосигурани" верници ќе преминат во Јеховисти или Мормони.(нетринитарни)

Знаеме за исламот доволно од ТВ,
секојдневно не преплавуваат за благонаклоноста на таа мирољубива религија,барем ја како што памтам,од 2001 па наваму.
Е сега некои недоволно згрижени,докторски татини синчиња ќе си пробаат за инат(и ќе си видат).
Мислам дека ме разбра :)
 
K

Kitsune

Гостин
станува збор за вехабија
дечкото покушава исламска пропаганда да фура
обично никнат на форумов пред Велигден
Стално начекувам и на фб некој вака што се убацува од нигде со истиве досадни пропаганди
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.423
Поени од реакции
3.126
станува збор за вехабија
дечкото покушава исламска пропаганда да фура
обично никнат на форумов пред Велигден
Викаш Берич за таков стануе збор:) сега чичо Лени ќе му стегне цитат со гугл транслејта:)...Пушчи му го нека рида (арх.чита)

"Islam, although one of the relatively higher religions, does not tolerate the doctrine of God as the Holy Trinity. In the Qur'an, that science is ridiculed. And on Omar's mosque in Jerusalem, this commandment is engraved in the wall: "Orthodox, know that Allah has no Son." Well, precisely because, according to that faith, God has no son, the Qur'an nowhere speaks of God's love, but only of God's justice and mercy. Although Muhammad drew his teaching from the Old Testament, he did not read the words of the Almighty: "Can I, who open the womb, not give birth? Will I, who give birth, be without children ”(Isa. 66: 9)
 
H

Hyperion VI

Гостин
И јас сум мирољубив крстоносец,тоа што пијам црвено вино од литарска керамичка кригла и глодам свински бут до коска,не значи ништо.
Ние Крстоносците сакаме соживот и толеранција со другите .....(овие како се викаа) реликвии?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Prashanje, koj e odnosot na telema kon sebicnosta?

Primer kjucno vo hristijanstvoto i Isus e doagjanje do nesebicnost i altruizam, zrtvata kako vrven nesebicen cin.
Дали ако на тој свет дознаеш дека ќерка, син, мајка завршиле во пеколот а ти во рајот, ќе можеш да уживаш во тој рај? И дали тоа е алтруизам и несебичност?

Дали овој стих можеби е пример за несебичност:

Матеј 10:
37.Кој го љуби таткото или мајката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене, и кој го љуби синот или ќерката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене;
Автоматски споено мислење:

Замисли да постоеше стих кој вели - Кој сака мајка, татко, ќерка, син повеќе од Кроули, не е достоен :pos: Па имаше искри да летаат
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Дали ако на тој свет дознаеш дека ќерка, син, мајка завршиле во пеколот а ти во рајот, ќе можеш да уживаш во тој рај? И дали тоа е алтруизам и несебичност?

Дали овој стих можеби е пример за несебичност:

Матеј 10:
37.Кој го љуби таткото или мајката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене, и кој го љуби синот или ќерката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене;
Автоматски споено мислење:

Замисли да постоеше стих кој вели - Кој сака мајка, татко, ќерка, син повеќе од Кроули, не е достоен :pos: Па имаше искри да летаат
Prebukvalno svakjash, mnogu low level na razbiranje na paternite na realnosta opishani tamu so dramaturgija, parabola i metafora.

Raj i pekol ko zadgroben zivot ne, metafora e... ako nekoj e vo pekolot ti vo rajot ( dushevna mentalna emotivna sostojba ) mu pomagash so zvezdata vo tebe i oni da dojdat vo rajot.... a za toa ako treba i kje napravish zrtva.

Sebicnata ljubov kon decata, roditelite ne smee da e pojaka od ljubovta kon " bog" ( organizacioniot princip na realnosta, flouto na realnosta, prirodnite zakoni... vistinata.... kazi go kako sakash samo ne dedo so brada ) a toa znaci pocituvanje na i ziveenje po moralnite nacela koi evidentno postojat ( samo kaj vas neli ne ).

So primer ova izgleda vaka...

Majka ti i tatko ti mnogu te sakat be Ipsi... sakaat da te zashtitat od svetot no vo eden moment kje mora da te zrtvuvaat na toj svet ( metaforicki so noz tatkoto kje go kole sinot kako zrtva na "boga")... a za da porasnesh vo samostojna individua ti treba da izlezesh vo svetot so niven blagoslov... najgolem del od lugjeto ne go pravat toa, si gi cuvaat decata do sebe od sebicni pricini pod izgovor deka toa e ljubov. Toj shto go pocituva zakonot na prirodata kje stegne zabi i kje go pushti deteto vo svetot kade seshto moze da mu se sluci a toj taa nema da se tamu da mu pomognat, no kje mora da imaat verba deka ono kje opstane... samo. Znaci pocitta kon prirodniot zakon treba da e pojaka.

Obratno, komshijata mi ima 56 god, nikad ne si osnova svoe semejstvo, ziveeshe so majka mu do lani koga ona pocina. Majka mu go spreci da se ozeni dva pati vo zivotot velekji mu deka tie zeni shto gi bendisal se loshi. On od golema ljubov kon majka si ja poslusha a ona sebicno sakashe da si go zadrzi deteto do nea koe i stana supstitut za mazot. Sega on e alkoholicar, zivee sam i zali zoshto ne ja izvrshil svojata bazicna funkcija da ima dete. Mizerijata vo koja egzistira sekojdbevno mora da ja olabavi so litro rakija a na zidot ima slika od majka mu i i se obrakja so "majka bogorodica".

Epa on trebashe da namali so ljubovta kon mama i da i zalepi i shamari koga ona vekje beshe tolku posesivna vo ludiloto na svojot opstanok...

Ipsi ako nekoj se deklarira kako hristijanin ne znaci deka e vistinski, ova i popovi kako greshka go pravat.

Ova e bitno i za tebe i tvoeto dete eden den... i ipsi ako ziveesh so tvoite... podaleku.

Lj.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Prebukvalno svakjash, mnogu low level na razbiranje na paternite na realnosta opishani tamu so dramaturgija, parabola i metafora.

Raj i pekol ko zadgroben zivot ne, metafora e... ako nekoj e vo pekolot ti vo rajot ( dushevna mentalna emotivna sostojba ) mu pomagash so zvezdata vo tebe i oni da dojdat vo rajot.... a za toa ako treba i kje napravish zrtva.

Sebicnata ljubov kon decata, roditelite ne smee da e pojaka od ljubovta kon " bog" ( organizacioniot princip na realnosta, flouto na realnosta, prirodnite zakoni... vistinata.... kazi go kako sakash samo ne dedo so brada ) a toa znaci pocituvanje na i ziveenje po moralnite nacela koi evidentno postojat ( samo kaj vas neli ne ).

So primer ova izgleda vaka...

Majka ti i tatko ti mnogu te sakat be Ipsi... sakaat da te zashtitat od svetot no vo eden moment kje mora da te zrtvuvaat na toj svet ( metaforicki so noz tatkoto kje go kole sinot kako zrtva na "boga")... a za da porasnesh vo samostojna individua ti treba da izlezesh vo svetot so niven blagoslov... najgolem del od lugjeto ne go pravat toa, si gi cuvaat decata do sebe od sebicni pricini pod izgovor deka toa e ljubov. Toj shto go pocituva zakonot na prirodata kje stegne zabi i kje go pushti deteto vo svetot kade seshto moze da mu se sluci a toj taa nema da se tamu da mu pomognat, no kje mora da imaat verba deka ono kje opstane... samo. Znaci pocitta kon prirodniot zakon treba da e pojaka.

Obratno, komshijata mi ima 56 god, nikad ne si osnova svoe semejstvo, ziveeshe so majka mu do lani koga ona pocina. Majka mu go spreci da se ozeni dva pati vo zivotot velekji mu deka tie zeni shto gi bendisal se loshi. On od golema ljubov kon majka si ja poslusha a ona sebicno sakashe da si go zadrzi deteto do nea koe i stana supstitut za mazot. Sega on e alkoholicar, zivee sam i zali zoshto ne ja izvrshil svojata bazicna funkcija da ima dete. Mizerijata vo koja egzistira sekojdbevno mora da ja olabavi so litro rakija a na zidot ima slika od majka mu i i se obrakja so "majka bogorodica".

Epa on trebashe da namali so ljubovta kon mama i da i zalepi i shamari koga ona vekje beshe tolku posesivna vo ludiloto na svojot opstanok...

Ipsi ako nekoj se deklarira kako hristijanin ne znaci deka e vistinski, ova i popovi kako greshka go pravat.

Ova e bitno i za tebe i tvoeto dete eden den... i ipsi ako ziveesh so tvoite... podaleku.

Lj.
Ова што ти го нудиш како објаснување јас не го гледам како реалност кај луѓето што се декларираат како христијани, па дури ни од свештениците. Имаше овде еден лик - МИКИ1 кој јавно си кажуваше дека се откажал од своите родители бидејќи не биле верници. И лично знам многу такви примери, каде мора да глумат верници бидејќи во спротивно треба да си бараат нов кров под глава.
Зошто твоето толкување е поверодостојно од тоа на овие? Каде е реперот?
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ова што ти го нудиш како објаснување јас не го гледам како реалност кај луѓето што се декларираат како христијани, па дури ни од свештениците. Имаше овде еден лик - МИКИ1 кој јавно си кажуваше дека се откажал од своите родители бидејќи не биле верници. И лично знам многу такви примери, каде мора да глумат верници бидејќи во спротивно треба да си бараат нов кров под глава.
Зошто твоето толкување е поверодостојно од тоа на овие? Каде е реперот?
Edno e da od dete se programira vo tebe prikazna koja po defolt ja primash od mama tate i okolinata bez da razmislish i ko tradicija go furash, drugo e da go procitash i razmislish shto sakal avtorot da kaze.

Ovie koi gi zborish i ja gi gledam sekade okolu sebe.... ne ni procitale a ne pa razbrale, si odigruvaat program i odat u crkva svekji da palat... oti taka treba...

Cak ne ja ni koristat crkvata kako treba.... odi liturgisko peenje a ti vo sredina na objektot koj funkcionira kako rezonantna komora, taa vibracija te... "revitalizira" i izleguvash osvezen... isto ko da si izmeditiral. :)

Koi mu se podlabokite prichini na Miki ne znam, no ako bile sebicni arno sho gi otkacil a dali e moeto vistina ili ne ne e ni bitno no ako nishto drugo e obid da se sogleda mudrosta ostavena preku prikazni od lugje koi sogledale paterni vo realnosta preku obidi i greshki, pricina i posledica... vo vreme koga si imale rabota so nepismena bagra....

Bagra ima i denes.

Lj.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Edno e da od dete se programira vo tebe prikazna koja po defolt ja primash od mama tate i okolinata bez da razmislish i ko tradicija go furash, drugo e da go procitash i razmislish shto sakal avtorot da kaze.

Ovie koi gi zborish i ja gi gledam sekade okolu sebe.... ne ni procitale a ne pa razbrale, si odigruvaat program i odat u crkva svekji da palat... oti taka treba...

Cak ne ja ni koristat crkvata kako treba.... odi liturgisko peenje a ti vo sredina na objektot koj funkcionira kako rezonantna komora, taa vibracija te... "revitalizira" i izleguvash osvezen... isto ko da si izmeditiral. :)

Koi mu se podlabokite prichini na Miki ne znam, no ako bile sebicni arno sho gi otkacil a dali e moeto vistina ili ne ne e ni bitno no ako nishto drugo e obid da se sogleda mudrosta ostavena preku prikazni od lugje koi sogledale paterni vo realnosta preku obidi i greshki, pricina i posledica... vo vreme koga si imale rabota so nepismena bagra....

Bagra ima i denes.

Lj.
Не ме интересира ти како гледаш на нештата, бидејќи барем за еден случај знам дека си неук - Телемата, напна да си покажел некакво вистинско лице кое сме го имале. Ако си грешка за тоа, може да си грешка и за ова. Јас те прашав кај е реперот, критериумот, за да можам да видам дека стварно твоево држи вода а на другите не. Во христијанството пеколот и рајот не се метафори, туку реални места.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Abw so inka da sipash..djabe e....
Abe na nego religijata mu se zasnova na plukanje na risjanstvo ko da e meceto ushko gospod... nemu mu odgovara biblijata da e bukvalna.... brendiran e vekje....

Tuku ipsi eto si go pokazuvash pravoto lice... infantilno svakjanje na neshtata duri beter od ovie bagra risjani sho gi hejtash....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom