Дискриминацијата од сите сфери преточена во закон

Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
sega stana aktuelna diskriminacijata so odlukite na Ustavniot Sud... jas bi navel edna diskriminacija prisatna recisi vo cel svet : zenite odat pomladi vo penzija i so pomalku staz, a porodilnoto se priznava vo staz dodeka sluzenjeto vojska ne, a ima luge koj svoevremeno (vo 50-60) sluzea 3-4g voen rok; od druga strana i zenite sto ne ragale deca gi imaat istite privilegii; mislam deka se ukina po novo beneficiraniot staz, no privilegijata na zenite im ostana i pretstavuva polova Diskriminacija, neznam zosto Ustavniot Sud ne se proizjasni ??
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Добро, најверојатно од хумани причини. Сепак се работи за носење на свет на нов живот, нов почеток на таа жена и на нејзиното семејство и фамилија.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Добро, најверојатно од хумани причини. Сепак се работи за носење на свет на нов живот, нов почеток на таа жена и на нејзиното семејство и фамилија.
ne e problem sto imaat beneficija majkite, ama imaat i tie sto ne ragale deca; duri paradoksot e da imame kup, da ne kazam orospii, sto otidoa so 52g vo penzija, racionalizacija na drzavna administracija vo 90-te, a nemale ni deca, a rabotnicki sto rabotaat teska fizicka rabota i ragale deca nemozat pred 62g da odat, nekoj ne mozat ni voopsto da odat ako ne im e plateno 15g staz...

Tuku eve nov najnov primer na polovo Diskriminatorsko odnesuvanje, ne veruvam deka zakonot e takov :
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=E11280DF0F737D44A0B354792F6B50E9

sutrackata od Vecer si zacrtala deka ima zakoni samo za maloletnicki ,
a sto so maloletnicite ?? .. toa sto voopsto ne go razbrala napisot vo hrvatskiot pecat e plus druga rabota...

.. a deka kaj nas imame mnoogu polova diskrimanacija ne bi ni zboruval.. koga vojskata bese zadolzitelna zenskiot pol ne odese, sega koga se lapa dobra platicka im se dozvoli.. a se uste se zadrzaa primitivni i glupavi obicai, od cuvanje na nevestata ( imalo slucaj sto tolku dobro ja cuvale, pa mladozenecot trgnal da ja napusta svadbata i se, mu doslo preku nos)..
.. za blaga rakija i krvavi carsavi so krv od kokoska da ne zboruvam :toe:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Тоа во весников, е само колку да се напише нешто. Зашто да немаат малолетниците секс? Се што е над 14 години, е способно полово да општи, има скоро развиена некаква свест и тоа е тоа. Дете се смета до 14 год, потоа е помлад малолетник. Индиректно и кривичниот законик го дозволува половото општење со/меѓу малолетници, под услов да се над 14 год., а ако е под 14 год. е тога е полов напад врз дете.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Тоа во весников, е само колку да се напише нешто. Зашто да немаат малолетниците секс? Се што е над 14 години, е способно полово да општи, има скоро развиена некаква свест и тоа е тоа. Дете се смета до 14 год, потоа е помлад малолетник. Индиректно и кривичниот законик го дозволува половото општење со/меѓу малолетници, под услов да се над 14 год., а ако е под 14 год. е тога е полов напад врз дете.
.. i ti nesi razbral...nikoj nikogas kaj nas ne im zabranuval dobrovolen seks na maloletnicite <14g megusebno, nitu ima moznost da se sankcionira; duri ima losa rabota koga maloletnik so <=14g Siluva dete pomalo od nego Nema nacin da se sankcionira zatoa sto imame od komunizmot zaostanata golema zastita na SITE maloletnici, a tie do 14g kako mecki ( imase pred nekoja godina, drugarcinja utepaa drugarce, Kumanovo, go butnaa niz skali, nikakvi sankcii).. tuka vo vesnikot sakase da kaze deka kaj nas ne se sankcionira Polnoletnik ako Zavede maloletnik od 14 do 16g, (demek od 16 nagore sekade e dozvoleno), a jas znam deka i se do 18g vo dosta drzavi na USA se kaznuva zaveduvanje na maloletnik, enego lezi vo robija 19g sto amerikanec sto imal oralen seks so 17g-na devojka, sobiraat potpisi vo Svedska i drugite Skandinavski drzavi da se oslobodi...
..diskusijata mi e druga, nasata novinarka si zamisluva deka polnoletnik moze da zavede 15g devojce, a ne i teknuva deka i polnoletnicka moze da zavede ( uste polesno) 15g momce.. iako ova poslednoto dosega nikogas ne e prijaveno kaj nas ( ne deka nemalo), kaj nas se uste se smeta deka i kod babe nema djabe, nezamislivo e deka zenskiot pol moze da iskoristi seksualno maski, bilo zaveduvanje bilo drugi zloupotrebi...
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Таа што не знае тоа е друга работа, ама во Кривичниот закон си е дадена определба каде не разликува пол, значи било кој може биде силувач, независно машко или женско.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Дискриминацијата по сите основи е тешко докажлива. Доколку не постојат докази, а се случува во момент, како ќе докажеме дека сме биле дискриминирани?
да моќе да биде виц шала или сл.па еве ме дискриминираат

и да нема потреба од ваков закон
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
да моќе да биде виц шала или сл.па еве ме дискриминираат

и да нема потреба од ваков закон
Прво нема потреба од паника. Законот потои во цела европа, цела америка, и пола африка и азија. И секаде функционира. Тезата дека дискриминацијата е тешко докажлива е многу погрешна напротив таа е многу лесно докажлива. Се што треба е да се убеди судијата во тоа. За вакво осуди никој не бара тврди докази и факти бидејќи никогаш ги нема и секогаш се оди на проценка.

А закон за дискриминација е потребен секаде и секогаш кога има дискриминација. Кога ќе нема дисриминација ќе нема ни потреба од самиот закон. Исто да се напомене дека веќе потои закон за дискриминација ова е само негово проширување и зголемување на казни.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Прво нема потреба од паника. Законот потои во цела европа, цела америка, и пола африка и азија. И секаде функционира. Тезата дека дискриминацијата е тешко докажлива е многу погрешна напротив таа е многу лесно докажлива. Се што треба е да се убеди судијата во тоа. За вакво осуди никој не бара тврди докази и факти бидејќи никогаш ги нема и секогаш се оди на проценка.

А закон за дискриминација е потребен секаде и секогаш кога има дискриминација. Кога ќе нема дисриминација ќе нема ни потреба од самиот закон. Исто да се напомене дека веќе потои закон за дискриминација ова е само негово проширување и зголемување на казни.
игор...тој закон ги дели лугето по разни основи ме разбираш,затоа мислам дека нема потреба од антидискриминационен закон кога може едноставно граганското право да го превземе овој случај..инаку дискриминација имило ИМА и кЕ ИМА тоа е факт за зал...законот нема да има некој ефект-или барем нема да се дискриминира јавно туку пак бре што ти е во глава во главатие-пр расист си....и па ке останеш:toe:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
игор...тој закон ги дели лугето по разни основи ме разбираш,затоа мислам дека нема потреба од антидискриминационен закон кога може едноставно граганското право да го превземе овој случај..инаку дискриминација имило ИМА и кЕ ИМА тоа е факт за зал...законот нема да има некој ефект-или барем нема да се дискриминира јавно туку пак бре што ти е во глава во главатие-пр расист си....и па ке останеш:toe:
Да ако си расист и ќе си останеш, ама ќе си молчиш не ќе смееш да ја шириш твојата омраза кон другите, не ќе смееш да ги малтретираш црнците оти ти се сака, не ќе смееш да ги отпуштатш од работа оти се црнци, не ќе смееш да не ми обезбедиш здравствена услуга... А ако се скршат тие правила ќе се оди во затвор и тоа дебела казна. А казните секогаш помагаат.
исто така ставовите на државата секогаш се пренесуват на луѓети. За многу луѓе државата е огледало тие од неа гледаат што е добро а што не.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Да ако си расист и ќе си останеш, ама ќе си молчиш не ќе смееш да ја шириш твојата омраза кон другите, не ќе смееш да ги малтретираш црнците оти ти се сака, не ќе смееш да ги отпуштатш од работа оти се црнци, не ќе смееш да не ми обезбедиш здравствена услуга... А ако се скршат тие правила ќе се оди во затвор и тоа дебела казна. А казните секогаш помагаат.
исто така ставовите на државата секогаш се пренесуват на луѓети. За многу луѓе државата е огледало тие од неа гледаат што е добро а што не.
црнците мегу себе се нарекуваат нигер а кога белец ке ги нареке НАВРЕДА..плус ете ке добијат повеке работни места...не ме примија затоа,,итн....и веруј ми конкретно за црнциве тие се вредни работат а во земји каде се цени трудот нема дискриминација
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
црнците мегу себе се нарекуваат нигер а кога белец ке ги нареке НАВРЕДА..плус ете ке добијат повеке работни места...не ме примија затоа,,итн....и веруј ми конкретно за црнциве тие се вредни работат а во земји каде се цени трудот нема дискриминација
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

Тоа ги објаснува сите оние судски спорови и сите они борби за рамноправност на црнците.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

Тоа ги објаснува сите оние судски спорови и сите они борби за рамноправност на црнците.
не ти се јасни некои работи...јас кога велам црнер мислам на некој во јапонија англија америка итн...е сеа во америка веке имаат еднакви права и тука нема шо.инаку ако мислиш дека еден закон ке реши се кај нас тогаш во заблуда си...и повторувам таму каде се ценат вистинските вредности Т ТОЈ КОЈ ЗНАЕ ДА ГИ ЦЕНИ-НЕ ДИСКРИМИНИРА.

ова е само уште еден обид да се поделат лугето по разни основи.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
не ти се јасни некои работи...јас кога велам црнер мислам на некој во јапонија англија америка итн...е сеа во америка веке имаат еднакви права и тука нема шо.инаку ако мислиш дека еден закон ке реши се кај нас тогаш во заблуда си...и повторувам таму каде се ценат вистинските вредности Т ТОЈ КОЈ ЗНАЕ ДА ГИ ЦЕНИ-НЕ ДИСКРИМИНИРА.

ова е само уште еден обид да се поделат лугето по разни основи.
Да бе порано жените и мажите живееја у хармонија ама одкако им се даде права сеа се исподеливме до немај каде.

Друго не гледај дискриминација само на работно место. Гледај и во судство, здраство, полиција, угостителство ...
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Да бе порано жените и мажите живееја у хармонија ама одкако им се даде права сеа се исподеливме до немај каде.

Друго не гледај дискриминација само на работно место. Гледај и во судство, здраство, полиција, угостителство ...
судството ако не е правосудно во него е проблемот-не во дискриминација...парата и интересот се таму за жал,и кога направив компарација со англија не мислев на геогравски начин....патем англичаните практикуваа робовладетелствочвсушност поентата ми е општеството и свеста на граганите да се движи во ПРАВЕЦ ДА НЕМА ПОТРЕБА ОД ТАКВИ ЗАКОНИ поздрав:salut::salut::salut::salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom