Дискриминацијата од сите сфери преточена во закон

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ова не е точно во целост. Дискриминацијата е доста слабо санкционирана во Македонија особено онаа за полова разлика и за сексуална ориентација.
Ај ѕирни на пример во Законот за работни односи...за половата дискриминација што пишува?
За сексуалната ориентација доволно е да кажам дека е декриминализирано делото „Противприроден блуд“ и се е кажано!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Погоре кажаното за тоа дека дискриминација се санкционира е веќе вметнато во законските прописи. Сите сфери се опфатени. Е сега, дали само заради педерите ќе се носи нов закон..., мене на тоа ми личи.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Дискриминацијата по сите основи е тешко докажлива. Доколку не постојат докази, а се случува во момент, како ќе докажеме дека сме биле дискриминирани?
Едноставно....
Отвори било кој весник и погледни ги огласите за потреба од работници....

...се бара: шанкерка, продавачка итн.
...кандидатот да не е постар од....:toe:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Едноставно....
Отвори било кој весник и погледни ги огласите за потреба од работници....

...се бара: шанкерка, продавачка итн.
...кандидатот да не е постар од....:toe:
Toa не може да се смета за дискриминација, затоа што се смета за услов кој треба да го исполнува кандидатот кој одговара за работното место.

Ако одиме по таа логика, дискриминација би биле и огласи во кои се бара кандидат со високо образование (дискриминација на оние со средно), или кандидат со завршен економски факултет (тука правниците може да се почувствуваат дискриминирани) :toe:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Едноставно....
Отвори било кој весник и погледни ги огласите за потреба од работници....

...се бара: шанкерка, продавачка итн.
...кандидатот да не е постар од....:toe:
Ако на моето работно место некој не ми даде работна задача затоа што по негово лично убедување смета дека како жена сум неспособна да ја завршам истата и за тоа усно ме информира во моментот, а подоцна измисли друг изговор пред останатите, како ќе докажам јас дека ме дискриминирале по основ на пол?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ако на моето работно место некој не ми даде работна задача затоа што по негово лично убедување смета дека како жена сум неспособна да ја завршам истата и за тоа усно ме информира во моментот, а подоцна измисли друг изговор пред останатите, како ќе докажам јас дека ме дискриминирале по основ на пол?
A ако на работно место ти даде да растовараш вреќи од по 50 кила, како ќе докажеш дека не одбиваш работна задача по однос на полова припадност? :vozbud:

Мала шега. Ама нема крај ова со примериве :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Ако на моето работно место некој не ми даде работна задача затоа што по негово лично убедување смета дека како жена сум неспособна да ја завршам истата и за тоа усно ме информира во моментот, а подоцна измисли друг изговор пред останатите, како ќе докажам јас дека ме дискриминирале по основ на пол?
Никако, ова со дискриминацијава не се докажува, освен во екстремни случаи-при вработување или отпуштање (ако збориме за работни односи). Додека си на работа нема ни да смееш да докажеш, освен ако не сакаш да гледаш од другата страна на улицата, т.е. да добиеш отказ, или намалена плата, бенефиции и слично. Секое бунење и повикување на закон, само е по глава на работникот.

Мистичен токму одговори тоа што ми беше поента. Ќе ти даде такви задачи да не можеш глава да дигнеш и на крај ќе се откажеш и од права и од бунење... или ќе си одиш. Легално, најлегално
Барем во пракса. А теорија се трпи па и нов закон.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Имате право.Како некој би докажал дека е дискриминиран,според ова што го прочитав освен на писмено да ти пише дека леташ од работа оти си жена,во сите случаеви е невозможно,а да ти напише манифест мало морген:)
Барем,утешително звучи,ако ништо повеќе:)
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Никако, ова со дискриминацијава не се докажува, освен во екстремни случаи-при вработување или отпуштање (ако збориме за работни односи). Додека си на работа нема ни да смееш да докажеш, освен ако не сакаш да гледаш од другата страна на улицата, т.е. да добиеш отказ, или намалена плата, бенефиции и слично. Секое бунење и повикување на закон, само е по глава на работникот.

Мистичен токму одговори тоа што ми беше поента. Ќе ти даде такви задачи да не можеш глава да дигнеш и на крај ќе се откажеш и од права и од бунење... или ќе си одиш. Легално, најлегално
Барем во пракса. А теорија се трпи па и нов закон.
Затоа уште во првиот пост напишав дека тешко, скоро и невозможно е да се докаже дискриминацијата.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Затоа уште во првиот пост напишав дека тешко, скоро и невозможно е да се докаже дискриминацијата.
taka e ..zaposluvanjeto e vrz baza na konkursot i intervjuto, nikade nema kriteriumi za pol, boja na koza i drugo...
..otpustanjeto e isto taka od delovni pricini... ako se gleda procentualno, zasto ima mal% na doktori Romi i Albanci, jas ke vi kazam pak deka vo Muzikata % na Romite e golem, a vo Borenjeto % na Albanci e dominiracki...
..znaci se raboti za deplasirana rabota..drugo e kazeme nekoj vo restoranot da zabrani vlez nekomu..a imase nesto takvo koga nekoj dozvoluvaa samo vlez na Parovi , znaci ne sami decki ( a moze sami devojki); no i tuka navogam opravdanie, vo ovaa drzava se uste vladee praviloto i kod babe nema djabe , se uste imame samo tepacki na momcinja okolu devojka, dodeka n.pr. vo Hrvatska veke imase i tepacki na devojki okolu momce...
..znaci uste eden apsurden zakon, slicno na onoj za kaznuvanje na rabotnici sto ne go prijavile gazdata deka ne im dal plata, a na gazdata nisto ne mu praat...
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
A ако на работно место ти даде да растовараш вреќи од по 50 кила, како ќе докажеш дека не одбиваш работна задача по однос на полова припадност? :vozbud:

Мала шега. Ама нема крај ова со примериве :)

Ќе се жалам! Според Правилникот за безбедност и здравје при работа при рачно пренесување на товар максимална дозволена тежина за жена од 19 до 45 години е 30 кг. Така што вреќите од 50 кг нек ги носи сам и така за мажи е 55кг. :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ќе се жалам! Според Правилникот за безбедност и здравје при работа при рачно пренесување на товар максимална дозволена тежина за жена од 19 до 45 години е 30 кг. Така што вреќите од 50 кг нек ги носи сам и така за мажи е 55кг. :)
А сигурно ќе можиш да носиш вреќа од 30 килограми? Еве и 25 да се, не е мала тежина, и твојата способност ќе зависи од тоа колку вреќи треба да се пренесат.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
А сигурно ќе можиш да носиш вреќа од 30 килограми? Еве и 25 да се, не е мала тежина, и твојата способност ќе зависи од тоа колку вреќи треба да се пренесат.
Може 30 пати по едно кило? Уште нешто, пред некој да ме прими на одредено работно место прво треба да исполнувам услови. Што значи и работодавачот знае кого прима и на кое работно место и јас каде се вработувам и што ќе работам.
Да не одиме надвор од темата, јасна беше пораката на Мистичен и истата држи.
 

MileJebo

Complete
Член од
7 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
41
Ќе се жалам! Според Правилникот за безбедност и здравје при работа при рачно пренесување на товар максимална дозволена тежина за жена од 19 до 45 години е 30 кг. Така што вреќите од 50 кг нек ги носи сам и така за мажи е 55кг. :)
Па тебе никој не те тера да носиш бе 50кг. Ако сакаш да работиш ќе носиш ако не, барај си друга работа!

И да беше невозможно да се докаже дискриминација, нашине уставни судии немаше секој втор закон да го оборат под основ дискриминирачки бил, така да сега ке имаат поголем легитимитет, незнам само кој ќе ги допре сега... ако внесат нови инкриминации.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Па тебе никој не те тера да носиш бе 50кг. Ако сакаш да работиш ќе носиш ако не, барај си друга работа!

И да беше невозможно да се докаже дискриминација, нашине уставни судии немаше секој втор закон да го оборат под основ дискриминирачки бил, така да сега ке имаат поголем легитимитет, незнам само кој ќе ги допре сега... ако внесат нови инкриминации.
Аман со тие вреќи од 50 кг. Не е спорна тежината, прочитај погоре дека прво никој нема да ме вработи за кревање вреќи.

Не реков дека дискриминацијата е невозможно да се докаже, туку дека е многу тешко докажлива онаа која се случува во моментот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom