Дискриминацијата од сите сфери преточена во закон

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Денеска случајно слушнав дека во предлог е закон кој ќе ја санкционира дискриминацијата во земјава.Дискриминација по пол,религија,националност,боја на кожа и сексуална ориентација.Незнам со какви казни ќе се бориме против дискриминацијата сеуште,но верувам дека ќе ги направат поголеми (сакам да бидат големи:))
Фала богу ми е единствениот коментар.
Кој знае делови од законов или може да спореди со закони од други земји,би му била благодарна и со задоволство би го читала:smir:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Ovie diskriminacii sto gi posoci ne postojat, barem ne zvanicno; duri sprotivno, poradi Ramkovniot dogovor imame privilegirani vrabotuvanja...
No ima drugi diskriminacii, eve padna na Ustaven zakonot za 3-to dete, zaradi diskriminacija po mesto na ziveenje..
. No bi potsetil deka so ova prakticno drzavata NE moze da im pomogne na regionite koj izumiraat..sega moze da ocekuvame zalbi i poradi toa sto vo nekoj takvi regioni ima osloboduvanje od danoci i slicno... .. razlicni danoci na nedviznosti vo razlicni regioni ( da ne zboruvam sto vo praksa n.pr. Ohriganite imaat po duzina stanovi a na nieden ne plakaat ni danok na imot, za divoto iznajmuvanje da ne zboruvam.. no zatoa ostanatite sopstvenici na nedviznosti vo Ohrid od drugite gradovi plakaat 3x poveke) Pa ke ispadne deka i konceptot na Lokalnata vlast e DISKRIMINIRACKI ... a e raboten spored preporakite na EU ???
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ovie diskriminacii sto gi posoci ne postojat, barem ne zvanicno; duri sprotivno, poradi Ramkovniot dogovor imame privilegirani vrabotuvanja...
Да, ама во такви случаи, за елиминацијата на поспособните кандидати само поради етничка припадност оправдувањето е дека тоа е "позитивна дискриминација" : )

На кого како му одговара.

Инаку, предлог законот највеќе со душа го чека геј популацијата, како некоја сатисфакција на хартија.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Денеска случајно слушнав дека во предлог е закон кој ќе ја санкционира дискриминацијата во земјава.Дискриминација по пол,религија,националност,боја на кожа и сексуална ориентација.Незнам со какви казни ќе се бориме против дискриминацијата сеуште,но верувам дека ќе ги направат поголеми (сакам да бидат големи:))
Фала богу ми е единствениот коментар.
Кој знае делови од законов или може да спореди со закони од други земји,би му била благодарна и со задоволство би го читала:smir:
Ќе ти дадат казни од 3000 евра, 5000 евра, 100000 евра па после дискриминирај да те видам. А и треба од нешто да се полни буџетот.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Дискриминацијата по сите основи е тешко докажлива. Доколку не постојат докази, а се случува во момент, како ќе докажеме дека сме биле дискриминирани?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Дискриминацијата по сите основи е тешко докажлива. Доколку не постојат докази, а се случува во момент, како ќе докажеме дека сме биле дискриминирани?
Посебно, интересно ќе биде кога некој ќе падне на интервју за работа затоа што имало подобри кандидати од него, и кога ќе се жали "ме дискриминираа бидејќи сум геј" :)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Инаку, предлог законот највеќе со душа го чека геј популацијата, како некоја сатисфакција на хартија.
Ова никогаш не ми било јасно...Што кој мој со тоа „правата на хомосексуалците“?? Кои се тие права?? Осве женидби, што? Да се лигават на јавни места?

Стварно не можам да го сварам ова и таква одбивност ми ствара кога ќе чујам „правата на хомосексуалците“....
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Чекајте, чекајте...овакви одредби за дискриминација си се предвидено во Кривичниот закон, што е поентата во носење друг закон?
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Чекајте, чекајте...овакви одредби за дискриминација си се предвидено во Кривичниот закон, што е поентата во носење друг закон?
Сега ќе бидат многу подобро дефинирани, ќе биде зголемен опфатот на самата дискриминација и ќе биде зголемена казната.

Посебно, интересно ќе биде кога некој ќе падне на интервју за работа затоа што имало подобри кандидати од него, и кога ќе се жали "ме дискриминираа бидејќи сум геј" :)
Тоа никогаш не ќе можат да го докажат, но ретко кој кажува сексуална определба кога оди на интервју на работа. Законот повеќе се однесува за тоа некој да биде отпуштен од работа затоа што се дознало дека е геј.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Сега ќе бидат многу подобро дефинирани, ќе биде зголемен опфатот на самата дискриминација и ќе биде зголемена казната.
И заради еден член да се носи закон?:pos2:
Абе ајде... чл. 137
Тој што врз основа на разлика на полот, расата, бојата на кожата, националното и социјалното потекло, политичко и верско уверување, имотна и општесвена положба, јазикот или друго лично својство или околност, ќе му се одземе или ограничи права на човекот и граѓанинот, утвредни со Уставот, закон или ратификуван меѓ. договор.....ќе се казни со затвот од 3 м. до 3 год.
ст. 2 Ако ова го стори сл. лице, казна е од 6м до 5 год.

И крај на приказната...
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Инаку, предлог законот највеќе со душа го чека геј популацијата, како некоја сатисфакција на хартија.
Највеќе го чекаат албанците во Македонија. Се уште постои голема поделеност во локациите во Македонија каде живеат и двете етнички заедници. Сум видел во тетово како во празен ресторант седиме и доаѓаат двајца албанци и седнуваат на маса. Келнерот иде и им вика сите маси се резервирани одете си.

Исто така и многу руги групи ќе бенефираат од овој закон (ако се направи како треба) за кој и сега не се свесни. На пример студентите на приватните универзитети често не се ни повикувани на интервјуа само затоа што завршиле на ФОН на пример. Истото важи и за студентите кои завршиле во Бугарија и сл.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ако ме прашате мене - глупости!
Секоја дискриминација, и да не е опфатена со Кривичниот закон, си има своја казна предвидена со другите закони.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ако ме прашате мене - глупости!
Секоја дискриминација, и да не е опфатена со Кривичниот закон, си има своја казна предвидена со другите закони.
Апсолутно, нема потреба од нов закон. Значи само да трошат буџетски пари, ебате пратениците
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Ако ме прашате мене - глупости!
Секоја дискриминација, и да не е опфатена со Кривичниот закон, си има своја казна предвидена со другите закони.
Ова не е точно во целост. Дискриминацијата е доста слабо санкционирана во Македонија особено онаа за полова разлика и за сексуална ориентација.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Апсолутно, нема потреба од нов закон. Значи само да трошат буџетски пари, ебате пратениците
pa kaj nas i prethodno nemase izrazena diskriminacija kako sto nekoi sakaat da ja prikazat..inaku ima ekstrtemni luge no toa e ekstrem:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom