Диктатура во врска

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Девојката треба да слуша, машкото е секогаш во право.
Женско не смее да ми се курчи и да не слуша. Се разбира може да спомне нешто, но најчето истото е рудиментирано и крајно некул и несодржајно.
Жената треба да биде покорна и да се сообрази со потребите, желбите и советот од мажот.
Не да влегуваат во некои замислени конструкции, дека нивното мислење и проценка можат да бидат посаглам.
Тоа едноставно не може да биде вистина.
Жените се инфориорни на било кое поле, мажот за нив не е само сексуален партнер, туку и гласот на разумот.
Сега добро, не мислам на било кој маж, за мене си зборам.:)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Си чула за особи на кои патолошки докажано им е потреба личност да им наредува? :)
Не мора да значи дека е толку страшно де. Мене ми се има случено нешто слично, пред сам крај на врска, ама па бев детиште. Убаво беше се`, додека не почна буквално диктаторски да ми се понаша дечкото. Некое време, додека не сфатив убаво што ми се случува, дури и го "слушав". Сега со пиштол на глава неможе да ми каже некој што да правам, ама ете ми се случило.
Значи не сум патолошки случај, да?:pos2:
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Татко ми и мајка ми не ми наредуваат, а сигурно нема да си дозволам да најдам некој што ќе ми кажува вака да направиш така да направиш.

Па и да ми каже нешто такво јас пак ќе си терам по моето. Во ситуацијата што ја кажа Crazy in Love исто би постапила. Тој нека оди кај што наумил јас ќе си останам каде што сум си била и ќе си терам по мое, односно онака како што сум си замислила.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Никој никогаш не ми диктирал во врска а нема ни да дозволам..врската треба да биде взаемно согласување и донесување на одлуки,а не диктаторство.Истотака и јас никогаш не би кажувала на некого вака праи онака праи,нормално дека би го советувала,али да диктирам во врска нема шанса
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Женско не смее да ми се курчи и да не слуша.
Абе можи да се курчи таја ако сака, ама после ќе си ја пеј она песната ЗАШТО ЦУРА СЕДИ САМА.
Тој шо го прај ова сигурно има некој тежок ментален проблем. Не ќе си играме SLAVE-MASTER сега.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
130
Поени од реакции
54
Лично сметам дека (и покрај неизбежните љубоморни испади - секако „со усул“), никогаш не би и направил такво нешто. Напротив, дури и ако сум љубоморен, ке седнам (ако бидам поканет) и ке се запознаам со Нејзиното друштво, ќе разменам некоја реченица, ќе се трудам да добијам некаков впечаток за нив, и да не избрзувам со предвремени судови. Се надевам дека истото тоа го мисли и Таа за мене, поготово што јас многу повеќе пати сум бил со мое друштво, во кое Таа се вклопила комплетно (и затоа немала ни можност за да направи некоја сцена). Секако, сите ние имаме мислења за другарите/ките на нашите партнери, но тие мислења се седнуваат и се разговараат во четири очи, тогаш кога ќе се оцени деа е добар момент. Во дадената ситуација, сигурно не!

Се надевам дека поимот партнер во темава е земен општо, а не специјално машко или женско, според вчерашниот пример...:smir:

Сметам дека треба да сме начисто дека денес ретко постојат врски во кои надвладува едниот партнер, и ретки се случаите кога некој би трпел такво малтретирање. Затоа не очекувам (а искрено, не ни сакам) да прочитам пост на темава, во кој некој раскажува дека нему тоа му се случило.

Благодарам.
Golema greska. Ne se misli ovde za takov tip na dominacija so tepanje ili sto ti ja znam. Za tvoja informacija, ne postoi vrska vo koja raspredelbata na mok e 50% - 50%. Sekogas eden od partnerite dava inicijativa za nekoi raboti pocesto od drugiot. Znaci, nadmok na eden partner vo vrska ne znaci tepanje na drugiot .... ne zabegavajte vo ekstremi.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Prethodniot decko sto go imav e mazohist :) pa taka da jas ja vodev diktaturata a toj se soglasuvase so se :D :D :D :D dodusa glaven zbor imase majka mu (kako treta vo vrskata ni bese :) ) . A sega, so noviov, kompromis, deneska po moja zelba, utre po negova :D
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Prethodniot decko sto go imav e mazohist :) pa taka da jas ja vodev diktaturata a toj se soglasuvase so se :D :D :D :D dodusa glaven zbor imase majka mu (kako treta vo vrskata ni bese :) ) . A sega, so noviov, kompromis, deneska po moja zelba, utre po negova :D

Се гледа дека во душа не си садист.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Сакам да има еднаквост (јееееееј, феминизам) у врска и да бидам почитувана како човечко суштество еднакво на него. Се` што ги надминува овие услови е диктатура, и може и не е толку невообичаено со оглед на тоа што сме балканчиња, ама како гураме напред, менталитетот полека но сигурно се модифицира, а и редно беше... Не толерирам некој да ми изиграва газда или да ме третира како личен посед.

Но, има девојки (па, дури и мажи) на кои им е потребен таков третман затоа што се личности на кои им треба „некој да ги упати“ (со нивни зборови), а всушност „некој да им го диктира животот, да им скратува едни работи, а да ги присили на други“ (со вистински зборови).
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
323
Поени од реакции
4
диктатура не одобрува независно од која страна применувам обостран договор но сепак не дозволувам да ми се качат на глава
 

Sk girl

Not Perfect
Член од
6 јули 2008
Мислења
431
Поени од реакции
15
Nikogas ne bi ni odela so takva budala t.e. jas takvite si gi vikam HITLEROVCI...:wink::nenene: NO DEFINITIVNO NE BI IMALA VRSKA SO TAKOV COVEK ZATOA STO ZAZ EDNA VRSKA SE POTREBNI RAZBIRANJE, SLOGA, LJUBOV I SREKA.a NISO OD OVA NEMA DA GO IAM SO HITLER TAKOV TAKA DA MU DAVAM OD START DVOJCE I NEKA SETA SAM I NEKA SE DERE PO DRUGI:nenene:
 
Член од
26 јуни 2008
Мислења
79
Поени од реакции
3
nee diktatura nema taka "opasna" inace po nekoj pat potrebno e ili on ili jas da kazame nesto i da se soglasame so tava i odobruvam i da nastojuva na nesto nemam protiv
Taka nekoja diktatura nema a ne veruvam ni da ima zasto ne sum takva da trpam preterano znaci do deka mozam trpam ama ne sakam nekoj budala da me pravi i da mi se kacuva na glava so gluposti,sakam se da e vo normala
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Жив сведок сум на една ваква врска која трае веќе година и кусур, а ќе трае изгелда уште подолго...
Се работи за мојот најдобар другар со кој бевме неразделни 24/7 се додека не се фати со женската (во случајов таа е диктаторот:)). Погнасно суштество во живот немам видено. Како прво го искара со сите другари и другарки, пријатели и пријателки што ги имаше другарми (а фала богу ги имаше многу) бидејќи не и одговараше да контактира со никого, го сакаше само за неа. После почнав да слушам „убави“ муабети и за мене, но сепак не успеа (фала богу) да го оддели скроз од последниот и најдобар другар што го имаше. Иначе донекаде и успеа и тоа, се гледаме многу ретко, а и ретко се слушаме по телефон, но сепак останавме да контактираме.
И ми се има жалено тој многупати дека неможи да ја поднеси веќе со тоа нејзино ужасно однесување, нонстоп кога и да видат некоја негова бивша таа одма паники крева, трета светска војна, а таа може слободно да си комуницира со нејзините бивши, да си пишува смс итн итн итн...
Прво, ај да не испаднам лошиот, му реков да си поразговара вака-онака и да си ја среди врската ама ништо не помогна тоа, дури и полошо излезе...
Потоа кога ќе ми се пожалеше нешто му викав: што ја трпиш, удри и ги клоците, ќе си најдеш некоја поасолна и 100 пати подобра... а тој нејќе ни да слушни, одма врти тема...
жалосно за чоекот, незнам што толку вреди таа кога не е нешто посебно (не само мое мислење), а + тоа на глава му се качува, а тој не смее да прпне. Заради неа изгуби многу работи во животот, една од нив се и најдобрите другари и другарки што ги имаше... жалосно навистина ама не сака никој да му помогне...:tapp:
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Значи,прашањето ми е што мислите за диктаторите во врска?
Врска во која има абсурдно тоталитарно мислење некомпатибилно со моралниот начин на живеење од едната страна имплицира несигурност во ставовите на другата
Она што бара врската е либерализам како социјална а не анархистичка појава, и ценење на туѓите ставови и вредности.
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
До сега не сум имала вакво лично искуство и не дај Боже да имам зашто ќе полудам вака. Ако не сум до толку заљубена во партнерот врската сигурно ќе ја завршам, тука нема што но, ако навистина многу го сакам тој некој тогаш не ме интересира но ќе мора да имаме сериозен разговор за такви некои "испади" и ќе мора да ме ислуша и се надевам дека некако ќе успееме да се разбереме и работите да се подобрат, барем јас знам дека сигурно ќе се потрудам тоа да се случи. А некој на кого постојано партнерот му прави вака и тој ништо не превзема епа тогаш немам зборови за него и тоа е измачување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom