Диети и слабеење

Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Ослабев 4 кила за 20 дена со нормална исхрана. Пред тоа, секој ден јадев обавезно чоколади (или нешто друго благо), Кока Кола и тоа во огромни количини, по 2-3 пати во недела џанк фуд (МекДоналдс претежно)...
Во текот на овие 20 дена изедов од помрсни работи само едно гиро и тоа за среќа не ми ја помати диетата. :)

Сега за сега добро ми оди и веќе не чувствувам потреба од благо, Кока Кола, Мекдоналдс... Планирам и да ја зголемам физичката активност, и да дојдам до некоја бројка од 10-тина изгубени килограми за да бидам како што треба. :) А и за понатаму не планирам да се вратам по старо...
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.394
Поени од реакции
2.431
Еден мој другар ослабна 15 кг за многу брзо време.Ако сака некој можам да прашам како,па да му пренесам...
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
Џабе зборувате дека диетите се штетни и дека е потребно да се јаде по малку но повеќепати на ден. Напротив, диетата е многу корисна работа, но диета со лесна храна. Ова го имам слушано одмана, н оне верував додека не го глеав пред некој ден д-р Жан Митрев на тв. Тој изјави дека наутро пие 2 чаши вода и внесува мала количина зеленчук, друго ништо не внесува храна се до 6 часот, поради тоа што ја губи концентрацијата за работа од исхраната. Потребно е многу внесување на вода. Нагласува дека од 2 овошја повеке да не се јади на ден бидејќи содржат шекери и можат да доведат до дијабетис. Млекото, месото значи речици напоменува дека се е штетно, а да не зборувам за благото, секое нешто го поврза со одредена болест, не се добро сеќавам. Така да негов совет е, за здрав живот и одржување на нормална телесна тежина е јадење само умерено како закуска и мнооогу вода.
Е сеа друго. Јас сум гоооолем гурман и откако си дојдов дома качив 7 кг за 2 месеци, не изгледам дебело али изгледам крупно ... ми сметаааа, не можам да отидам пак на факс оваква.. ќе ја држам диетата на жан митрев па ке ви кажам резултати. ајде позз
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
У ствари неригорозна лесна диета е пожелна за секого, макар одвреме навреме...диета за намалување или зголемување на кг (и за слабеење и за дебелеење се нарекува диета), диета за намаулвање на маснотиите во крвта, за покачување на хемоглобинот, за прочистување на организмот... Секоја грубо кажано планирана и организирана привремена промена на режим на исхрана, ако не е вообичаен начин на живот/исхрана -се вика диета. Само лоши се строгите диети (освен кога се морални ради санирање на акутни здравствени проблеми) затоа што се јавуваат повеќе негативности отколку позитивни ефекти.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Користењето на Аткинсоновата диета веќе 2 недели ми донесе успешни резултати. Се базира на одбегнување на јаглехидрати. Главно се отфрла лебот, компирот, и благото. Не е некоја диета што ќе те остави да гладуваш поради тоа што дозволено ти е да јадеш се друго.
 

антонија

модел
Член од
22 август 2010
Мислења
144
Поени од реакции
6
нема потреба од диети ако има умерена исхрана и физичка активност.
 

NutriVita

Hranata kako lek
Член од
8 август 2010
Мислења
23
Поени од реакции
2
Токму така, умерена исхрана и физичка активност, само треба внимателно со тоа што внесуваме, да не ги заборавиме овошјетo и зеленукот кои треба да ни бидат основа во исхраната. Со ова веќе се согласи и СЗО, си ја признаа грешката од пред неколку години :tapp:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Прашај го, па пренеси ни :)

Исхрана базирана на салати, многу течности, малку слатки работи и газирани сокови - тука лежи клучот на успехот.

Позади мене имам симнати 40 кг. за шест месеци.
 
Член од
21 март 2010
Мислења
7
Поени од реакции
1
Сакав да прашам дали некој имал искуство со Slime Line, кафе , и некои капсули за слабење???
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
1 ден-макарони
2 ден-ориз
3,4,5 ден-пилешко
6,7,8 ден-говедско динстано
9,10,11 ден-риба-филети не
12,13,14 ден-грашок,боранија или грав
15,16,17 ден-компир пржен или варен
18 ден-овошје
19 ден макарони
20 ден-ориз
21 ден-благо
За 42 дена 22 кг...Кој сака нека проба мене ми делува...
 
Член од
9 септември 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Se pagja vo nesvest ako Ne jades dovolno jagleno hidrati pri sto bi padnal sekerot vo krvta i be se osekale slabo bez energija, no dokolku se vnese premnogu jagleno hidrati onie koj nema da se iskoristat kako energija se pretvoraat vo masti, zatoa ne ! gledajte mnogu reklami i ne slusajte soveti od bilo koj .... jadete poveke pati dnevno no ne mnogu.... Ednas slusaf slucajno na plaza dvajca praema muabet i edniot mu vika na drugiot : sabajle napise kafe i cigara i ne jadi do 5 saat i garant slabees , samo malce ke ti se vrti u glava... dieti se pisuvaat za da imas plan koga sto i kolku da jades, dieta ne e samo da ne jades kolku sto mozes....

--- надополнето ---

Ovosje treba da se jade... ako ne jades ic sekeri ke ti oslabi krvta, duti treba da jades i leb malce, meso przeno ne se jade , vareno i peceno da bez zacini, a alkoholot gi namaluva hormonite za topenje na masti i za rastenje na muskilite.... i jajca przeni ne se jadat samo vareni .... ova popravka nakratko od dosega sto vidof, uglavnom ne bi ja preporacuval ovaa dieta....
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
1 ден-макарони
2 ден-ориз
3,4,5 ден-пилешко
6,7,8 ден-говедско динстано
9,10,11 ден-риба-филети не
12,13,14 ден-грашок,боранија или грав
15,16,17 ден-компир пржен или варен
18 ден-овошје
19 ден макарони
20 ден-ориз
21 ден-благо
За 42 дена 22 кг...Кој сака нека проба мене ми делува...
Ти си играш со здравјето бе :uvo::tapp::tapp:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
10 кг за некои 4 месеци... од 75-76 дојдов на 65 сосе патики :nesum:

Рецептот? Кратко и едноставно, јадам се и свашта... еднаш во денот. Така да колку и да јадиш... уствари нејадиш. И не се замарам со списоци, формулари и глупости како што е наведено погоре
 

Kajgana Shop

На врв Bottom