Диети и слабеење

Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Колку треба да ослабеш ?

Ако си за 20кг +- пукај протеинска диета =) Нема боље (најди ја на нет , ме мрзи да барам во моментов)
 
Член од
14 август 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Еве најразлични диети..http://www.me-chitash.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=51&Itemid=86...
Но сепак да нагласам дека брзите диети и наглото губење на килограми воопшто не е здраво,може да дојде до хормонско пореметување и слично, а во наредните месеци многу брзо доага до повторно дебелеење...така да превилната исхрана...овошје,зеленчук,одбегнување на слатки работи,конзумирање вода до 2 литри дневно..физичка активност..и никако прејадување ::))
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
За доручек најпрепорачливо е житарици со млеко, соино млеко јогурт.. (мусли, корн флекс,јачмен...)
За ручек можиш да си дозволиш се, ама во умерена доза и со ржзан леб.
Соја и производи од соја...прочитајте за содржината и штетноста на сојата. Иако едно време се препорачуваа како многу корисни, сепак...имаше една тема за соја и нејзината штетност каде ќе најдете линкови од испитувањата.
http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=410&highlight=%F1%EE%BC%E0&page=4

Ништо не смета и обично млеко, со намалена масленост. Масленоста му е толку мала што повќе ќе внесете маснотии од другата храна отколку од млекото.

Но сепак да нагласам дека брзите диети и наглото губење на килограми воопшто не е здраво,може да дојде до хормонско пореметување и слично, а во наредните месеци многу брзо доага до повторно дебелеење
Пореметувања во метаболизмот, процесите, крвниот притисок, органите трпат како прекумерно земање храна така и премалку...


Постепено губење/добивање на облик е најдобро...и секако здрава исхрана и активност
овошје,зеленчук,одбегнување на слатки работи,конзумирање вода до 2 литри дневно..физичка активност..
како оваа.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]УН диета[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Целта на оваа диета,покрај намалувањето на килограмите е да доведе до промени на метаболизмот,со што се гарантира дека намалените килограми нема да се вратат.[/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Диетата трае 90 дена и за тоа време се ослабнува од 18-25 кгр.Ако е потребно да се намалат помалку килограми,диетата може да се прекине,ама тогаш нема да дојде до промена во метаболизмот.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Појадокот сите 90 дена е ист-овошје.Се јаде секогаш во пар,на пр.2 јаболки,2 круши,2 портокала или една рака некое ситно овошје.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Диетата секогаш почнува со протеински ден и после овошниот ден пак се почнува со протеински.[/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Редоследот на деновите не смее да се менува.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]ПРВ ДЕН[/FONT][/FONT]


[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Ручек:Месо варено или печено во количина од 3 хотелски шницли,едно парче леб,салата (во неограничени количини).На крај мора да се испие супа,но без фиде.Наместо месо може да се изедат 3 јајца варени или испржени.[/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Млеко и сирење може да се јаде само овој ден,а супата мора де се испие.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Вечера: ИСто што и за ручек,само без супа.Треба да се води сметка ако за ручек било месо,мора да биде и за вечера,а ако биле јајца,тогаш пак јајца.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]ВТОР ДЕН[/FONT][/FONT]


[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Ручек : Грав,грашок,леќа,ориз,компир (обавезно варено со додаток на зачини-бибер,кечап,варен патлиџан,оригано),парче леб и салата.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Вечера : Исто што и за ручек во помала количина (полн танњир за ручек,пола за вечера)[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]ТРЕТ ДЕН[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Ручек :Варена тестенина (шпагети,макарони) со додаток на зачини,пица само со кечап или било кое пециво во количина колку една пица.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Вечера :Две помали парчиња торта,3-4 колачиња,3 топки сладолед и обавезно едно ребро чоколадо за готвење.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]ЧЕТВРТИ ДЕН[/FONT][/FONT]


[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Ручек :овошје[/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Вечера :овошје[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Три пати за време на диетата (еднаш месечно) треба да се држи воден ден,кој доаѓа одма после денот со овошје,а после него се продолжува со протеинскиот ден.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Кафе и чај може да се пие во неограничени количини,но без шеќер.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Од кога ќе заврши диетата (после 90 дена),се јаде нормално,освен што овошјето останува уште 90 дена за појадок.[/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Ако во следните 3 месеци од завршувањето на диетата се изгубат 5 кгр.,тоа значи дека дошло до промена на метаболизмот.[/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Ако не се изгубат тие 5 кгр.,диетата треба да се повтори,но не и да се продолжи,а може да се продолжи после 3 месеци.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Делува компликувано,но не е.Количината на храна е поголема од онаа која секој дневно ја внесуваме.Без оглед на тоа килограмите се губат.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Не треба да се изгуби надеж и воља затоа што се случува и по 10 дена тежината да не се промени,но потоа одеднаш се губат по 3-4 кгр.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Ништо не смее да се прескокнува затоа што секоја намирница си има своја намена.Организмот не смее да остане без неа.[/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Не е вообичаено да се јаде овошје за појадок,но организмот нај прво од него го искористува интегралниот шеќер кој го храни нервниот систем. [/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Чоколадото ги спречува алергиите кои се присутни баш кога се држат разни диети.[/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Добро е кога сте на половина од диетата да се проконтролира крвниот притисок и да се анализира крвната слика.[/FONT][/FONT]​
Диетава ми стоеше испринтана и залепена на фрижидер пред околу 4 месеца:),Moжам со сигурност да кажам дека покрај тоа што е ефикасна, содржи здрава храна т.е.храна на која ние сме навикнати да ја јадеме секој ден, само распоредена на различен начин:).Пробајте ја и ќе се уверите и сами!:helou:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Јас ја имам порано држено диетава ^^ и имаше резултати, али веќе на крајот ми се гадеше од јадењата, бидејќи се повторуваат на 4 дена :S
 
Член од
27 август 2009
Мислења
15
Поени од реакции
3
Па имам вишок килограми и сум држела диети но најчесто со јојо ефектот... ги враќам килограмите брзо откако ќе ја завршам диетата
 
Член од
2 април 2009
Мислења
213
Поени од реакции
18
Abe zemete trcite 3 dena nedelno po 3-4 km u den .. nama da imate potreba od dieti
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Па имам вишок килограми и сум држела диети но најчесто со јојо ефектот... ги враќам килограмите брзо откако ќе ја завршам диетата
e pa aj probaj so sejkot od Herbalife,barem nekoj mesec...:)
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Abe zemete trcite 3 dena nedelno po 3-4 km u den .. nama da imate potreba od dieti
Еј оти мене ова никој не ми го кажал. Чек може оти е чиста глупост. Никогаш нема само со вежбање да ослабеш. А 3-4 километри на ден не се ништо, а уште помалку ако ги правиш три пати нееелно. Нема да намалуш ни 1000 калории. Јас трчам над 10 км на ден со максимум отпор на орбитрек и плус сум на строга диета и пак не можам да симнам над 2 кг неделно. Еднаш успеав три ама тоа ми беше макс.

А ако некој сака да одбегне јо јо ефект најдобар начин е со вежбање бидејќи кога вежбаш ти се забрзува метаболизмот сосема спротивно од прегладнувањето кое настанува со диетата кога ти се забавува.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Еј оти мене ова никој не ми го кажал. Чек може оти е чиста глупост. Никогаш нема само со вежбање да ослабеш. А 3-4 километри на ден не се ништо, а уште помалку ако ги правиш три пати нееелно. Нема да намалуш ни 1000 калории. Јас трчам над 10 км на ден со максимум отпор на орбитрек и плус сум на строга диета и пак не можам да симнам над 2 кг неделно. Еднаш успеав три ама тоа ми беше макс.

А ако некој сака да одбегне јо јо ефект најдобар начин е со вежбање бидејќи кога вежбаш ти се забрзува метаболизмот сосема спротивно од прегладнувањето кое настанува со диетата кога ти се забавува.


Eпа мн. јадеш брат ....друго нема ...

Ја 5-6кг симињам неделно со *намалување на храна* и трчање секој ден ... МиниМУН
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Eпа мн. јадеш брат ....друго нема ...

Ја 5-6кг симињам неделно со *намалување на храна* и трчање секој ден ... МиниМУН
Тогаш ти мора да си некое медицинско чудо земено во предви дека ни специјализирани болници не даваат такви резултати. А да не зборувам што просечна диета најчесто симнува од 0.5-1 кг неделно.
 
U

UniqueGirl

Гостин
Да не се лажеме мислам..5 кг неделно ако не јадеш уопште ништо,..значи NeeraDieta, а колку можат да ја издржат таа диета ти е знак прашалник..и да, со трчање се слабее и се одржува линија, али не очекуј за недела дена резултати!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom