Диети и слабеење

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
EEej, super tema, cek sea ja da si go kazam mojot problem...
vaka od 14 god pocnav mnooogu losa ishrana, cokoladi, brza hrana, po doma samo cipsovi pomfritcinja ova ona, i se taka od 10. 2004 do nekade 2005 mart, znaci skoro godina ipol. nezdrava hrana. da pojasnam, bev mnogu aktivna, vo skolo na fizicko, po sekcii, non stop vo dvizenje, kosarka cat pat, i taka .. si bev ideaaalni 53kg za mojata visina 170cm... e od mart nekade prekinav so aktivnost... i pocna da mi se mrsi kozata i mi izlegoa bubalici ( so nikad ne sum imala ) po grbot, vratot, celoto, gradite ... i toa me strasno voznemiruvase.... nemav poim deka mi e od mrsnata hrana... i cela zima i prolet si ja pominav vo rolki za da ne mi se gledaat bubalicite... i vo maj otidov na dermatolog, od kade me upatija na ginekolog.. veke 15 god bev i mi rece doktorot deka sum dovolmo vozrasna za da mi dade apcinja na hormonska baza Diane 35 (slicno na imeto moe :)), od 1vi juni, gi piev do 15 avgust nekade... losoto e vo toa sto tie apcinja se pijat strogo disciplirano..sekoj den vo ist cas, so 7 dena pauza ( denovite na ciklus ) i potoa pak.. ali ja kao i uvek neodgovorna den zaboravam, se napijam odednas 2, pa razlicen cas.. i takaaa :(
i piejki gi taka mi se otvori ogrooomen apetit i jadev nenormalno! za 3-4 nedeli juli/avgust kaciv 15kg.. :(((((
i nisto.. probav dieti.. ne mi idese.. probav aktivnost.. sum izgubila kondicija.. si se vlecev taka godina dena od 2006 do 2007 zima koga oslabnav, od 67kg simnav na 61kg, neam poim kakoo, valjda nemav apetit od nervozi.... i sea sum 60kg i maka macam barem 5 kg da skinam, do 55 da se simnam, za da mozam da si gi nosam omilenite farmercinja :((((((((
help:icon_neut ama ne sakam dieta od 2-3 meseca
maximum mesec dena, ako treba i sekojdnevna aktivnost, i izgladuvanje, i ne striktno spisok na rucok, uzzina bla bla bla,... opsto ovaka...
mnogu ke mi znaci, da si vratam na samodoverba malce..
pliiizzzz
za eden mese da sogoris mnogu kilogrami ednostavno ne e zdravo optimalno 4.75-8 kg mesecno so vezbanje poseben rezim na ishrana i sl. (bez gladuvanje); na den treba najmalku 500 kcal da se vnesuvaat. Isto taka ne treba da ja gubis samodoverbata bidejki edisnstveno toa te koci vo ispolnuvanjeto na tvoite celi, misli pozitivno deka mozes da uspeesh i ne se nerviraj mnogu vo vrska kolku kalorii sogoruvas......
 

--**ЕмА**--

take me as i am
Член од
14 ноември 2007
Мислења
380
Поени од реакции
11
Вака сеа...малку е оф топик ама ми треба совет или мислење :( ВЕ МОЛАМ !!
за моите 160 сантиметри висина имам 48 кила , НО мајка ми и татко ми се оптеретени со тоа дека сум дебела :( цело време за тоа збориме , Нема ден да седнам на маса и да не се отвори тема КОЛКУ ЈАДЕ ЕМА :( и искрено многу ми смета и се повеќе и повеќе осеќам дека почнувам да губам самодоверба, почнав секој ден да се глеам у огледло со мислата леле стварно сум дебела... цело време некако си го прифаќам тоа, вежбам секој ден ама не ослабувам а мојте уште повеќе ми зборат...
еве пример на случка што ми се случува често... Ќе отидам од фрижидерот , ќе го отворам и тука добивам едни погледи од мојте и татко ми ми вика ПАК КЕ ЈАДЕШ БЕ? а не дека немаме пари за леб не сваќајте погрешно туку они така тврдат и не ми даваат ни леб да јадам ... секој ден коа се враќам од школо се исповедам што сум ставила во уста :( ..зборам со нив дека тоа ми смета и дека стварно не сакам така да ми зборат ама џабе ми е!! Дури и неколку пати повратив после јадење ( намерно ) ....
помош ? :(
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Вака сеа...малку е оф топик ама ми треба совет или мислење :( ВЕ МОЛАМ !!
за моите 160 сантиметри висина имам 48 кила , НО мајка ми и татко ми се оптеретени со тоа дека сум дебела :( цело време за тоа збориме , Нема ден да седнам на маса и да не се отвори тема КОЛКУ ЈАДЕ ЕМА :( и искрено многу ми смета и се повеќе и повеќе осеќам дека почнувам да губам самодоверба, почнав секој ден да се глеам у огледло со мислата леле стварно сум дебела... цело време некако си го прифаќам тоа, вежбам секој ден ама не ослабувам а мојте уште повеќе ми зборат...
еве пример на случка што ми се случува често... Ќе отидам од фрижидерот , ќе го отворам и тука добивам едни погледи од мојте и татко ми ми вика ПАК КЕ ЈАДЕШ БЕ? а не дека немаме пари за леб не сваќајте погрешно туку они така тврдат и не ми даваат ни леб да јадам ... секој ден коа се враќам од школо се исповедам што сум ставила во уста :( ..зборам со нив дека тоа ми смета и дека стварно не сакам така да ми зборат ама џабе ми е!! Дури и неколку пати повратив после јадење ( намерно ) ....
помош ? :(
Хмм, замисли јас го имам спротивниот проблем.На диета сум (на здрава исхрана поточно) ама нема ден а да не ми проговорат за јадењето и дека НЕ треба да држам диета, дека сум доволно слаба а навистина не сум :)

Не ми е јасно зошто твоите родители така ти прават.И на мојата сестра многу пати и префрлуваме во врска со јадењето, дека многу јаде и дека е поправена но сето тоа е само на шала..таа воопшто не ни помислува да биде на диета или да вежба само заради тоа што и кажале...
Можеби не треба толку да обрнуваш внимание на таквите префрлувања од типот на „пак ќе јадеш бе“ или било што...Сигурно не се сериозни кога ти велат дека си дебела.(според тежината и висината што ги кажа нема шанси).
 

--**ЕмА**--

take me as i am
Член од
14 ноември 2007
Мислења
380
Поени од реакции
11
Хмм, замисли јас го имам спротивниот проблем.На диета сум (на здрава исхрана поточно) ама нема ден а да не ми проговорат за јадењето и дека НЕ треба да држам диета, дека сум доволно слаба а навистина не сум :)

Не ми е јасно зошто твоите родители така ти прават.И на мојата сестра многу пати и префрлуваме во врска со јадењето, дека многу јаде и дека е поправена но сето тоа е само на шала..таа воопшто не ни помислува да биде на диета или да вежба само заради тоа што и кажале...
Можеби не треба толку да обрнуваш внимание на таквите префрлувања од типот на „пак ќе јадеш бе“ или било што...Сигурно не се сериозни кога ти велат дека си дебела.(според тежината и висината што ги кажа нема шанси).


еее нажалост се стварно сериозно бидејќи ме седнуваат на муабет ..и тука има зборење од пола саат, лекциии во врска со мојата исхрана:nesum:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
еее нажалост се стварно сериозно бидејќи ме седнуваат на муабет ..и тука има зборење од пола саат, лекциии во врска со мојата исхрана:nesum:

Аман бе...добро, па ти колку јадеш за дојде до толку сериозна работата да те седнат на муабет?:)
Според нив не треба ништо да јадеш или...?Колку би требало да јадеш?

Кажи поопширно ако сакаш да ти помогнеме.
 

--**ЕмА**--

take me as i am
Член од
14 ноември 2007
Мислења
380
Поени од реакции
11
не јадам многу , јез да некат претерувам НОРМАЛНо , ама така одсекогаш било... и последнава пола година се поправив пола кило можда и тогаш почнаа “проблемите“ ..
според нив треба само да доручкувам и ручам и тоа во ептен мали количини, значи , не смеам да вечерам или нешто у уста да бутнам меѓу јадење..многу голем притисок ми вршат...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
не јадам многу , јез да некат претерувам НОРМАЛНо , ама така одсекогаш било... и последнава пола година се поправив пола кило можда и тогаш почнаа “проблемите“ ..
според нив треба само да доручкувам и ручам и тоа во ептен мали количини, значи , не смеам да вечерам или нешто у уста да бутнам меѓу јадење..многу голем притисок ми вршат...
дај да си ги замениме родителите :pos:

ццц...зошто така бе?:) и моите исто така ми вршат премногу притисок, дури (ај да се исповедам малце :)) многу пати се расплакувам пошто никој не ме разбира ниту поддржува со диетата, не дека не е здрава туку пошто они јадат многу повеќе, тоа што јас го јадам им се чини малку и нездраво.:tapp:

ако направиме споредба на твоите со моите родители...единствен заклучок што можам да извлечам е дека тие така те тераат да јадеш зашто и они така (толку) јадат.:toe:
ама сеуште не можам да разберам што лошо гледаат во тоа да вечераш или нешто да каснеш помеѓу јадење.
а ти не се ни обидувај да ослабнеш, не верувам дека имаш потреба од тоа.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Што сакаат анорексична да те направат:S,може и да додадеш килажа
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
А што мислите, треба ли да се јадат ужинки меѓу оброците? Затоа што прочитав дека храната треба да се распореди на 3 оброци и не треба да се јадат ужинки и дека тие се права нутриционистичка катастрофа. Ако се јадат ужинки, организмот не може да ги потроши мастите, затоа што веднаш по внесувањето на храната почнува прво со складирање на резерви, потоа со трошење на шеќерите и дури после со трошење на мастите.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Мастите се топат со физичка активност и со здрава исхрана.5 оброка во кои,3 мали оброка ќе бидат со овошје и 2 оброка со зеленчук.Рано наутро трчање 30 мин,потоа 30 мин кардио во теретана со 45 мин тренинг.2 оброка составен од протеински извор,3 часа пред тренинг се зема ниско-средно гликемични јаглегидрати,особено мешункасти растенија и протеинска храна 1/3 протеини 2/3 јаглехидрати.1 оброк треба да се состои од јаглегидратен извор.Најлесно е житариици со јаболка.2 оброк протеински со салата.3 оброк кажав.4 оброк 2 лажици мед со 2 белки,5 оброк пред легнување протеински извор со салата.Ако сте гладни меѓуоброци земете овошје особено јаболко,грејпрфут или портокал.Земете го вашиот внес на калории и поделето го на 5 оброка и распоредете си ги сите оброци на 2-3 саати.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
За сите што сакаат стомачни,кардиото е најдобра опција одсабајле на гладен стомак,при тоа може да се комбинира пред да почнеш било каква активност еден напиток составен од протеини и шеќери брзи.На пример 2 белки со 200 мл млеко,2 лажички мед исто може да се додаде и леново масло или маслиново масло по своја опција,треба да се разбере кога сакаш да симнеш килограми треба да симнеш масти не само вода.Се претпоставува дека најдобар топач на масти е кардио одсабајле трчање,јогинг,возење точак ролерки.Може да се направи интервали кадешто еден интервал ќе ви биде брз препратен со спор,5 мин брз 2 мин спор,така ќе го кренете пулсот до 60 посто кој е оптимален за согорување масти.Друго диета за сите што се активни идат плус по теретани,најважно е според мене да се внесува повеќе масти и протеини,при што 2 дена може да јадеш што сакаш.Така ќе направиш,да топиш голем број на масти бидејки внесуваш масти и друг ресурс за енергија нема освен да ги земе мастите од телото.Ако мислите дека не е здрава диетава еве факт медитаранскиот крај на која се смета за диета со висок процент на масти некаде и до 75 посто,немаат никакви индикации за срцеви заболувања,ескимите главна исхрана им е месо 80 посто немаат никакви проблеми со срцеви заболувања.Ние се дебелееме заради големата преработка на храната во индустријата со цел да се добие поголем профит.Значи несакани ефекти нема,јас сум против аткинс затоа што знам дека без да ги наполнам резервите на глукоза нема да имам добри перфоманси било каде.Значи се што треба е да издржите 5 дена да јадете месо,јајца,риба,масла,мајонез и два дена почнувајќи од вашиот последен тренинг тоа е петок да почнете да јадете што сакате дур не се чувстувате задоволни.Тие два дена јадете леб,ориз,житарици,тестенини со цел да го вратите изгубениот глигоген.И пак почињате со циклусот,од недела па се до петок и препорачлив внес на масти е 2 грама на вашата мускулна маса,протеин 1 грам на секој килограм.Со оваа диета препорачливо е да се изгуби 1-2 кг неделно,повеќе не се препорачува,затоа што тогаш има идникации дека освен вода и масти сте изгубиле и мускули.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Стево, како може внесувајќи масти во телото да ги согоруваме оние што веќе ги имаме складирано како резерва? Ако внесуваме масти, ќе трошеме масти но тие што сме ги внесле а не резервите.А тоа што сакаме е да ги согориме токму резервите.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Nesto slicno na Atkins dietata vo koja teloto se doveduva vo sostojba na ketoazidoza.So toa sto vo metodata sto stevo ja navede se deli hranata t.e jaglehidrati ne se vnesuvaat so masti vo kombinacija ,i pred se se vnesuva najveke proteini (misirkino meso, pilesko,jajca mlecni proizvodi kako i ovosje i zelencuk) a se izbegnuva vnesuvanjeto na jaglehidrati.So ovaa metoda koga se vnesuvaat jaglehidrati samo preku ovosjeto i zelencukot,pomalce insulin se laci, t.e se drzi edno konstantno nivo na insulin (bidejki insulin go stopira soguruvanjeto na masnotii)
 

Anuskan

~Keep Smiling~
Член од
13 јануари 2008
Мислења
191
Поени од реакции
10
Вака сеа...малку е оф топик ама ми треба совет или мислење :( ВЕ МОЛАМ !!
за моите 160 сантиметри висина имам 48 кила , НО мајка ми и татко ми се оптеретени со тоа дека сум дебела :( цело време за тоа збориме , Нема ден да седнам на маса и да не се отвори тема КОЛКУ ЈАДЕ ЕМА :( и искрено многу ми смета и се повеќе и повеќе осеќам дека почнувам да губам самодоверба, почнав секој ден да се глеам у огледло со мислата леле стварно сум дебела... цело време некако си го прифаќам тоа, вежбам секој ден ама не ослабувам а мојте уште повеќе ми зборат...
еве пример на случка што ми се случува често... Ќе отидам од фрижидерот , ќе го отворам и тука добивам едни погледи од мојте и татко ми ми вика ПАК КЕ ЈАДЕШ БЕ? а не дека немаме пари за леб не сваќајте погрешно туку они така тврдат и не ми даваат ни леб да јадам ... секој ден коа се враќам од школо се исповедам што сум ставила во уста :( ..зборам со нив дека тоа ми смета и дека стварно не сакам така да ми зборат ама џабе ми е!! Дури и неколку пати повратив после јадење ( намерно ) ....
помош ? :(
Ne gi reckaj!!! Imas super tezina za tvoja visina!! I samata toa treba da go sfatis i prifatis! I probaj da im objasnis na tvoite deka tvojata tezina e super! Ti mozebi mozes da si dozvolis poise da jades nekad, metzbolizmot moze ti e pobrz, moze postojano si vo dvizenje, ucis ili slicno.

Ja samo kolku problemi imaamm ee.... Pred 4 godini simnav 20kila, super si bev, ama poslednava godina bev bolna dosta, lezev samo, se "drogirav" so apcinja, ne smeev po periodi od mesec dena ni da izleguvam (toa najvise me zdrma :D), i op se vratija. Sea otkako ozdravev manje vise, pak treba na slabeenje, jebiga. Ne e tolku tesko da se slabee, ama treba trpenie, nikako so brzi dieti, trte, mrte.
Na lekar bev pred 2 nedeli i mi rekoa deka sega sum manje vise OK, taka da slobodno mozam da si pocnam da vezbam i pazam na ishrana.
Se nadevam za 3-4meseca pak ke si se vratam ko so si bev.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom