Диети и слабеење

F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Еве за сите мрзи како мене:
иако сите препорачуваат да не се изостава оброкот од сабајле,јас не го почитував ова правило и си направив диета по мој план:
бидејќи од сабајле сум на факс, додека не дојдам дома не јадам ништо освен овошје и мноооогу сок, се разбира без шекер, а може и кафе да се напијам стрикно горко!
ако ептен неможам да издржам јадам геврек варен.
од 14-16 часот ми е време за оброк, обавезно парче месо,варено или печено (печеното само со вода во релна и зеленчук) најчесто пилечко или риба е одлична во рерна, со малку компири, исто варени или печени и многу вода или наместо компирите 1-2 парчиња црн леб (никогаш не мешај леб со компири) и цеден сок од лимон.
од 16-18 часот за да не осетиш глад до вечер се јаде по можност овошна салата (во принцип сите овошја освен банана) за да се заситиш и да го задоволиш организмот со благо кое не дебелее.
после 18 часот се дозволени само течности се разбира не од типот на кока кола или сл. туку природни сокови без конзерванси и вода.
од време на време место месо може да се јаде посни макарони/шпагети само со сирење (малку) или двопек со посен кашкавал.
забрането е секаков облик на чоколато. од време на време можете да се почастите со компот од ананас или праски, ги има во конзерви и сокот е мнооогу убав но гледајте да бидат диетални..
е така..јас ослабев 7 кг за еден месец,не звучи многу но јас мразам да спортувам така да е супер за мене.
на почетокот ќе ви биде многу тешко, и ќе осеќате глад, но се тек на време ќе се навикнете и нема да ви претставува проблем.
п.с. ако некој се откажува од цигари воопшто нека не почнува со диетава!!:pos::pos::pos:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Може ли, ве молам, некој што чул или знае, да ми каже какво негативно влијание имаат цигарите во држењето на диети? И дали воопшто имаат? Поздрав!:smir:
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Може ли, ве молам, некој што чул или знае, да ми каже какво негативно влијание имаат цигарите во држењето на диети? И дали воопшто имаат? Поздрав!:smir:
Добра вест: aвстралиските научници го потврдија фактот ... ... дека пушењето ја намалува телесната тежина.
Лоша вест: не станува збор за топење на масното, туку на мускулното ткиво.

Последното истражување на австралиските научници од Универзитетот Нов Јужен Велс потврдува дека пушачите имаат зголемени шанси да изгубат килограми, но таквиот начин на губењето на телесната маса е штетен за здравствената состојба.

Според нив, повеќето масни наслаги и понатаму се задржуваат во организмот, а посебно околу срцето на пушачот, како и белите дробови.

Истражувањето било спроведено врз група од лабараториски глувци и траело седум дена. Едната половина од глувците биле изложувани на дим од цигари, односно еквивалент на четири испушени цигари во текот на денот, а втората половина од групата биле сместени во кафези кои не биле изложени на дим од цигари.

По седум дена, утврдено е дека глувците кои биле изложени на дим од цигари изгубиле дел од својата телесна маса, но количината на масното ткиво останала иста како и пред експериментот.
Извор:

http://mkdinfo.com/index.php?option=com_content&task=view&id=235&Itemid=2


Првата работа што ја најдов. Ако веќе се подвргнуваш на диети или подобро кажано здрав начин на исхрана подобро остави ги и цигарите. Бидејќи во суштина масното ткиво е она кое треба да го намлиме, а не телесната тежина.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.622
Поени од реакции
11.170
Јас неможам со диета да живеам!!
А инаку за диета треба да се јаде само овошје и зеленчук..
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Јас неможам со диета да живеам!!
А инаку за диета треба да се јаде само овошје и зеленчук..
Зависи за каква диета станува збор.:smir:

Јас научив дека ниеден вид на храна не треба да се исклучува, дури и кога си на диета.Треба да примаш се.Ако не ти е тешко, слободно можеш да ги исклучиш слатките работи значи белиот, рафинираниот шеќер.
Јаглехидрати можеш да внесуваш преку овошјето, житарките, компирот...
Човековиот организам најголема потреба има од јаглехидрати, потоа од протеини а најмалку од масти.
Треба да се избегнува пржена и секаква друга мрсна храна.Кога купуваме продукти треба да обрнуваме внимание на нивниот состав, по можност да бидат со помалку масти.
Вечерата секогаш треба да биде некоја лесна храна (со малку калории).Јас мислам дека најобилен оброк треба да биде појадокот, иако скоро секаде читам дека ручекот, зашто имаш цел ден пред тебе за да ги потрошиш сите калории.Најважно е тоа што го јадеме да биде здраво, природно.
Ако јадете бел леб а имате проблем со тежината, веднаш заменете го со црн, интегрален.Всушност, и да немате проблем со килограмите, препорачливо е да не го јадете затоа што интегралниот е многу поздрав, зашто содржи растителни влакна.

Ако сакате да бидете на диета, никогаш не се одлучивајте на краткотрајна, т.е. да загубите многу килограми за мал временски период.Јас се ставав на многу такви и затоа никогаш повеќе нема да ја повторам таа грешка.Треба да сфатиме сите дека најдобро, најздраво е кога килограмите се губат побавно зашто тогаш е најсигурно дека ги топиме мастите а не ја губиме мускулната маса, што е спротивно од јо-јо диетите (така се викаа брзите диети, ако не се лажам :)).

Каде и да прочитате дека калориите не се важни-важни се.Не верувајте во никакви чудотворни таблети или било што, што ви гарантира дека ќе ослабете јадејќи колку што сакате.Тоа е мислам најголемата глупост и лага што сум ја читала низ весници.Не може и да јадеш колку сакаш и да слабееш.Со јадењето се внесуваат калории и тие калории не може да ги потрошат било какви напитоци или таблети, туку самиот ти.Ако не потрошиш во текот на 24 часа се што си изедол-тие калории се претворуваат во масти.Ако јадеш повеќе, најдобро е да вежбаш нешто, било теретана, некој спорт или обично пешачење.Со тоа се добива мускулна маса.

Мислам дека кажав се што имав да кажам.:)
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Фатете заушки, тоа ви е најдобра диета.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Точно е тоа што вика Tender girl дека сите состојки не се сиклучени во диетата. Да и за слаткото... Има алтернатива - овошје. Брате ако ти се јаде благо, овошјето ти е најдобар сојузник. Гнети колку сакаш, нема проблем (исклучок тиква и банана) За другото треба да пазиш како го комбинираш. Нормално леб, тестенини, компир... Едно со друго никако да не се комбинира. Грав со леб не е препорачливо истотака. Месо, хммммм.... важи исто како за гравот. И месото да се избегава пржено. Печено или варено - најдобро вака. Повеќе салати јадење нормално. И за грицките истотака. Добри се бадемите и лешниците но во ограничена количина (100 грама на ден се препорачува).
Сончоглед, семки не толку, кикирики најмалку. Вакумирани (пржени) - никако. Најдоро е супа од коцка и тоа растителна. Може да се додаде и зеленчук (грашок, морков и разни други корења - хранливи се). Значи Forget about Bread and butter и сличните такви работи (цералите се добри како замена за појадок). Водата ако сте жедни - сокови само дома направени, не тетрапак или газирано. Алкохол??? не знам за ова. Пиво сигурно не, ама за вин мислам дека е дозволено (нормално не камен да се направиш)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Алкохол??? не знам за ова. Пиво сигурно не, ама за вин мислам дека е дозволено (нормално не камен да се направиш)
Еден грам алкохол содржи 7 калории.Значи, алкохолот е втор што содржи најмногу калории после мастите (9 к. на грам).:)
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Незнам за сигурно, ама јас имам слушнато дека алкохолот иако е високо калоричен тие калории бргу се трошат, еве на пример ако си излегол и си пиел на излегување, за време на излегувањето тие калории треба да се потрошени, грубо речено.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Незнам за сигурно, ама јас имам слушнато дека алкохолот иако е високо калоричен тие калории бргу се трошат, еве на пример ако си излегол и си пиел на излегување, за време на излегувањето тие калории треба да се потрошени, грубо речено.
Да.Логично е на излегување да се трошат зашто таму-ваму, играње, пеење...потење...:)
Но не постојат калории што се трошат бргу и други што се трошат бавно.Се зависи од активноста на човекот.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Незнам за сигурно, ама јас имам слушнато дека алкохолот иако е високо калоричен тие калории бргу се трошат, еве на пример ако си излегол и си пиел на излегување, за време на излегувањето тие калории треба да се потрошени, грубо речено.
Сеуште не е баш најјасно како се метаболизира алкохолот, и дали калориите добиени со разградување на алкохолот телото воопшто може да ги искористи, а со тоа и потроши. Калорични се мезињата што ги грицкаме паралелно со алкохолот. Може и без мезе, ама тогаш црниот дроб го јаде :(
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
jas jadam normalno duri i poveke od normalno :) ali ne se zdebeluvam bidejki sekoj den izvrsuvam po nekoja aktivnost,primer deneska trcenje,utre plivanje,drug den vozenje tocak,pa fitnes itn. treba da se bide mnogu aktiven i da se pie mnooogu voda od 2 litra do 4 , dietite se za onie koi nemaat tolku slobodno vreme . koi rabotat cel den sedeejki , koi visat po cel den pred kompjuter , za mrzlivite :)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
jas jadam normalno duri i poveke od normalno :) ali ne se zdebeluvam bidejki sekoj den izvrsuvam po nekoja aktivnost,primer deneska trcenje,utre plivanje,drug den vozenje tocak,pa fitnes itn. treba da se bide mnogu aktiven i da se pie mnooogu voda od 2 litra do 4 , dietite se za onie koi nemaat tolku slobodno vreme . koi rabotat cel den sedeejki , koi visat po cel den pred kompjuter , za mrzlivite :)
Е да...Диетите се за таквите како мене.:jaj:
Не дека не вежбам никогаш ама почесто не.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom