Диети и слабеење

Спирка

Чорбаџиска Кучка
Член од
1 октомври 2008
Мислења
394
Поени од реакции
14
Па некаде во осмо тежев 98 килограми и беше неподносливо, поради коментарите на околината. Се турив на диета не јади ништо и некако стигнав до 54 килограми и тоа за два и пол месеци.
Резултати: Завршив во болница на инфузија, уште не можам да се стабилизирам со храната, од се живо ми се повраќа, крвната слика ми е лом и најважното што го сфатив - доколку еднаш си бил дебел цел живот ќе се носиш со тоа - колку и да ослабеш после тоа пак во срцето ќе бидеш истиот од порано и ќе страдаш од претходно набиените комплекси.
Затоа здрав начин на исхрана да, но диета никако, оти сешто може да настане, една девојка што лежеше со мене во болница доби леукемија и денес Бог да ја прости не е меѓу нас.
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
114
Поени од реакции
1
dietat so javorov sirup e efektivna jas oslabev, no nabrgu se se vraka i duplo
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Abe ludje, do koga so tie dieti. Pocnete da sportuvate i pravilno da se hranite. So dieti samo moze da si nastetite na organizmot i nisto nema da napravite. Dosta se mlatite so nekakvi programi koi ke vi pomognat da izgubite "20 kilogrami za 3 nedeli". Nema nisto podobro od zdrava ishrana.
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Па некаде во осмо тежев 98 килограми и беше неподносливо, поради коментарите на околината. Се турив на диета не јади ништо и некако стигнав до 54 килограми и тоа за два и пол месеци.
Резултати: Завршив во болница на инфузија, уште не можам да се стабилизирам со храната, од се живо ми се повраќа, крвната слика ми е лом и најважното што го сфатив - доколку еднаш си бил дебел цел живот ќе се носиш со тоа - колку и да ослабеш после тоа пак во срцето ќе бидеш истиот од порано и ќе страдаш од претходно набиените комплекси.
Затоа здрав начин на исхрана да, но диета никако, оти сешто може да настане, една девојка што лежеше со мене во болница доби леукемија и денес Бог да ја прости не е меѓу нас.
Eпа да ти кажам, братче, премногу си ослабел. Без разлика дали си метро и 65 или метро и 90, да ослабеш 44 кила за 2ипол месеци ти е еднакво на отприлика
18 кила месечно = Буквално јадење ништо + секој ден вежбање по неколку саати = самоубиство(на некој начин).
Јас ослабев отприлика 13 кила во последниве 4 месеци, се чувствувам многу подобро, а ни најмалку не се чувствувам дека сум истиот дебел од порано. Да, во огледало сеуште се нервирам дека никако не можам да го израмнам како што сакам стомаков, но тоа не значи дека сум дебел, туку едноставно моментално сум нешто повеќе од нормално, но многу далеку од дебел.
3а разлика од тебе, прекинав да јадам само глупостите како оние тостови со помфрит(односно све фаст фуд), тестенини, чоколадо, газирани сокови, леб што помалку, а порциите ги намалив доволно за да не се чувствувам гладен, ниту прејаден кога ќе се најадам. Истовремено вежбам, но ниту се преморувам, ниту пак одам секој ден со нетрпение дека што побргу ќе станам ко прачка толку побрзо веќе нема да се замарам со проблемов.

Затоа диета да, но многу внимателно. Никако не смееш да се лишиш од здравата храна, и јади колку што ти треба да не бидеш гладен. Не сум сигурен дали е подобра опцијава, но јади малку повеќе на ручек, а вечера избегнувај(освен ако џабе ти е шо си јадел на ручек кога пак ти гргорат цревата навечерта)

Значи погрешно си постапил на целата диета и нејзиното значење. А тоа со дека цел живот дека ќе си останеш дебел не знам од кај го извади кога има безброј деца кои кога одат во пубертет ја губат цела непотребна килажа и стануваат ко модели. Можда зборуваш за повозрасни, но верувам дека секој може да ослабе доколку има желба и трпение. Без првото(желба) не правиш ништо, без второто(трпение) ќе си направиш само лошо(се фрлаш да не јадеш ништо, и одиш близу до смртта ко цитатов, или не јадеш ништо, а потоа наеднаш изедуваш 5 хамбургери и +3 кила). И така....
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Не сум држела диети никогаш и стално сум била против. Какви сме - такви сме -убај сме. Ама ете дојде време и јас да морам да држам диета.
Се здебелив 10 кила, имав проблеми со дишењето и срцето.
Сите кардиолози и доктори шо ги посетив ми рекоја од нагло дебелеење (во 2 месеци се здебелив толку). Држам диета, која и не е баш диета, туку е менвање на метаболизмот и начинот на исхрана. Од појќето диети се враќат килограмите кога - тогаш, а од ова не, се навикнува организмот на еден начин на исхрана. Диетата се држи 3 месеци (кој сака помалку да ослаби се држи помалку време)
Кој е заинтересиран нека кажи ќе му ја дам диетата.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Од денес внимавам што јадам. Сум ставила две кила за два месеци. Кило месечно е квалитетна добивка :))
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Имам една нова диета, се вика: Не јади толку, воле!

Напишете ја фразата на стикери и залепете ги на фрижидер. Еден чувајте по џебови, за дневна употреба. Поефективно, здравје.:smir:
 

Спирка

Чорбаџиска Кучка
Член од
1 октомври 2008
Мислења
394
Поени од реакции
14
Eпа да ти кажам, братче, премногу си ослабел. Без разлика дали си метро и 65 или метро и 90, да ослабеш 44 кила за 2ипол месеци ти е еднакво на отприлика
18 кила месечно = Буквално јадење ништо + секој ден вежбање по неколку саати = самоубиство(на некој начин).
Јас ослабев отприлика 13 кила во последниве 4 месеци, се чувствувам многу подобро, а ни најмалку не се чувствувам дека сум истиот дебел од порано. Да, во огледало сеуште се нервирам дека никако не можам да го израмнам како што сакам стомаков, но тоа не значи дека сум дебел, туку едноставно моментално сум нешто повеќе од нормално, но многу далеку од дебел.
3а разлика од тебе, прекинав да јадам само глупостите како оние тостови со помфрит(односно све фаст фуд), тестенини, чоколадо, газирани сокови, леб што помалку, а порциите ги намалив доволно за да не се чувствувам гладен, ниту прејаден кога ќе се најадам. Истовремено вежбам, но ниту се преморувам, ниту пак одам секој ден со нетрпение дека што побргу ќе станам ко прачка толку побрзо веќе нема да се замарам со проблемов.

Затоа диета да, но многу внимателно. Никако не смееш да се лишиш од здравата храна, и јади колку што ти треба да не бидеш гладен. Не сум сигурен дали е подобра опцијава, но јади малку повеќе на ручек, а вечера избегнувај(освен ако џабе ти е шо си јадел на ручек кога пак ти гргорат цревата навечерта)

Значи погрешно си постапил на целата диета и нејзиното значење. А тоа со дека цел живот дека ќе си останеш дебел не знам од кај го извади кога има безброј деца кои кога одат во пубертет ја губат цела непотребна килажа и стануваат ко модели. Можда зборуваш за повозрасни, но верувам дека секој може да ослабе доколку има желба и трпение. Без првото(желба) не правиш ништо, без второто(трпение) ќе си направиш само лошо(се фрлаш да не јадеш ништо, и одиш близу до смртта ко цитатов, или не јадеш ништо, а потоа наеднаш изедуваш 5 хамбургери и +3 кила). И така....
Хех..Женско сум, ама нема врска. Инаку баш за тоа го напишав тоа горе. За да се сфати колкава грешка сум направила и другите да не го направат тоа. А во врска со тоа дека засекогаш ќе останеш дебел, си ме разбрал многу погрешно - мислев дека во срцето секогаш ќе носиш комплекси од тоа што некогаш си бил со прекумерена килажа и тоа чуство ќе ти остане засекогаш, без разлика колку ќе ослабиш.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
dietat so javorov sirup e efektivna jas oslabev, no nabrgu se se vraka i duplo
Da i jas go piev po poroduvanjeto i za rekordni 13 dena si se vrativ na 54 kg na mojata prethodna tezina,a otposle bese problem jadev vo mali kolicini za da ne si gi vratam kg i jadev samo da se zasitam a ne da se prejadam kako sto mi e obicaj i den denes....
 
Член од
8 октомври 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
Znae li nekoj kade mozam osven vo Zegin vo SK da go kupam kafeto za slabenje Vita Gold ? Edna drugarka go piese i oslabe duri 6-7kg, no zamina vo stranstvo i sea nemozam da ja prasam :(
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
не јади после 8 навечер освен овошје и зеленчук
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
I'm on a seafood diet, I see food and I eat it :)

Шала на страна, диета е глупа работа, вежбајте и само вежбајте, и плус прекрасно се чуствувате.
 

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
119
Шала на страна, диета е глупа работа, вежбајте и само вежбајте, и плус прекрасно се чуствувате.
__________________
Tocno :D ne veruvav deka tolku ubavo mozam da se cuvstvuvam koga potta mi se izleva niz sekoja pora a obravcinjata mi se zacrveneti..I'm on fire baby posle 45min na ona mashinana ili posle saat i pol izvrtuvanje, istegnuvanje na power yoga..Ally dusata ni ja vadi mamata ama it just feels so damn good! A tusot posle toa e uste pogolemo zadovolstvo:vozbud:
 
Член од
8 октомври 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
Da so VitaGold edna moja drugarka stvarno simna kako sto kazav 6 kg i mnogu go falese deka e super kafeto i stvarno se slabee i imalo nekoj sostojki od Svajcarija na agera farm. Proveriv i vo internet vo bugarija mnogu go piele i drugi zemji vo Evropa! ne e loso da se proba, denes ke si kupam pa ke vi kazam :smir:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Диета е многу глупава работа. Има некои кои се базираат на исхрана(здрава и правилна) и стварно помагаат а она да се изгладнуваш за да ослабеш :nenene:
Со вежбање се се постигнува, јади колку сакаш ако вежбаш барем 2-3 пати неделно ќе ја задржш таа линија што ја имаш и нема да се здебелиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom