Диети и слабеење

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Дивајн, 30 август 2005.

 1. TWEETY***

  TWEETY*** Мy life..my rules..any questions?

  Член од:
  18 февруари 2006
  Мислења:
  2.041
  Допаѓања:
  64
  Eve od mene edna dieta

  Se sostoi od ciklus od dvaeset dena vo koi denovi se jade vo 2 tocno opredeleni obroka.Nivnoto kolicestvo ne e ograniceno.Toa sto morate da go zapazite e po zavrsuvanjeto na eden dietalen ciklus od 20 dena mora da se napravi pauza od 1 mesec.Po zavrsuvanjeto na mesecot mozete povtorno da so dietalniot ciklus od 20 dena.
  Obrocite konzumirajte gi vo rastojanie od 6 casa ( na primer: prviot vo 10 ili 11 casot nautro a vtoriot vo 17 ili 18 casot navecer.)

  1 den
  Makaroni so sirenje i jogurt po vas vkus, vareni ili peceni.
  2 den
  Oriz tava ili pilav po vas vkus.Mozete da go zemete vo kombinacija so sirenje i jogurt.
  3, 4 i 5 den
  Pilesko meso so salata, vareno ili peceno na skara bez masnotii.
  6, 7 i 8 den
  Telesko meso so salata.Mesoto vareno podgotveno po vas vkus.
  9, 10 i 11 den
  Riba so salata, podgotvena po vas vkus pecena vo folija ili tuna od konzerva, no ne vo maslo tuku vo voda.
  12, 13 i 14 den
  Zrnes zelencuk, grav, grasok, leka ili boranija moze mesano podgotveni kako corbi ili tavce gravce.
  15 i 16
  Kompiri vo site mozni varijanti, peceni, vareni ili pomfrit.
  17 den
  samo ovosje sekakvo
  18 den
  makaroni so sirenje i jogurt ( kako 1 den)
  19 den
  Oriz (kako 2 den)
  20 den
  Veruvale ili ne mozete da jadete se blago
  Torti , ekleri, baklavi cokolada kombinirano vo 2 obroka.

  Kolicinite na hranata ne se ograniceni.Znaci 2 pati na den mozete da konzumirate kolku sto sakate od toa sto ve sleduva za toj den. Tecnostite se neograniceni, znaci mozete da piete kafe caj no bez seker, sokovi no ne gusti ili gazirani, mineralna voda vo neograniceni kolicini.

  Inaku ovaa dieta pred nekoj den ja pocna da ja drzi majka mi taka da ne mozam da ve informiram sega za sega kakvi rezultati da ocekuvate.
   
 2. zafrknata

  zafrknata

  Член од:
  10 февруари 2007
  Мислења:
  648
  Допаѓања:
  28
  Пиј многу течности (газирани во никој случај) храната збогатија со повеќе зеленчук и овошје (без банани) вежбај во теретана каде има стручно лице и тој најдобро ќе ти искомбинира. Вака нема шанси да не ослабиш а и ќе бидеш здрав :wink:
   
 3. rymz

  rymz

  Член од:
  5 мај 2005
  Мислења:
  4.471
  Допаѓања:
  174
  hahaha ova me nasmea i me potseti na edno klipce. Na autodrive in vo burgerking li beshe ne znam tocno doagja edno zhenishte pogolema od samata kola, porachue trista chuda, od hamburgeri do pomfriti do fileti do pileshki bataci i da ne preteruem, i na kraj vika "And a diet Coke" !!!! :) tipot bledo ja glea i normalno kje i projade gomna :) ali u sekoj slucaj, ako vekje piete koka kola, bez razlika deka ste odrale celo tele, remember, DIET COKE :)
   
 4. ТЕНК

  ТЕНК

  Член од:
  29 март 2007
  Мислења:
  6.823
  Допаѓања:
  236
  nikad ne sum drzel dieta ne veruvam deka nekad ke drzam
   
 5. kukli4ka

  kukli4ka

  Член од:
  23 мај 2007
  Мислења:
  47
  Допаѓања:
  0
  I kolko kila se slabee vo tekot an tie 20 dena?Imase li kaj majka ti efekt?
   
 6. DBG

  DBG

  Член од:
  26 март 2007
  Мислења:
  212
  Допаѓања:
  6
  не е потребна некоја посебна диета за да симнете килажа,еве ви зачленете се овдека на оваа адреса http://www.burnthefat.com/ и ке ви пратат на емаил 12 бесплатни мини курсови кој ке ви помогнат многу при вашето слабеење...
  значи како што кажав не треба никаква посебна диета,само треба да пазите на правилна исхрана и да имате физичка активност(најдобро е да се трча од 20 минути до 45 минути дневно...било каква да е активноста не треба да биде со голем интензитет(не треба да трчате брзо,туку нај опуштено,лагано.)битно е тоа да таа активнос трае над 15минути...

  Значи ке намалиш во секој случај со јаденјеточ али тоа да биде минимално,а најтешко е тоа што треба само да се откажете од чоколадите (може по една крембананка на ден - али затоа + 10 мин. трчање)и ке внимавате на мрсни работи да не јадете....
  -повекје овошје и зеленчук...
   
 7. DBG

  DBG

  Член од:
  26 март 2007
  Мислења:
  212
  Допаѓања:
  6
  и уште нешто - за диетите знаете ли дека лугјето при SEX трошат 2/3 (две третини) од нивната енергија - подобра диета амин...
   
 8. Шмизличка

  Шмизличка Let the good things roll

  Член од:
  11 мај 2007
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  4
  Да бидеш ВИТКА (незнам како би ко ставила зборов во машки род) не значи да се биде коска и кожа.Да се биде витка значи кога ќе застанеш на вагата и немораш да речеш
  ,,Кога би...,,
  ,,Кога би ослабела уште 5 килограми,,
  ,,Би била совршена ако...,,

  Да се биде витка значи да бидеш совршен за своите очи ... колку и да тежиш.

  Затоа не држам диета безразлика на мојата тежина. Само спортувам и се хранам редовно и не се жалам за моите вишок килограми (иако во моментов немам).

  Според мене да се држи диета е да се одкажеш од килограмите, но и од уживањето во храната. Па сега, ако на некој повеќе задоволство му прави тоа да се чуствува послаб, немам ништо против тоа.
   
 9. TWEETY***

  TWEETY*** Мy life..my rules..any questions?

  Член од:
  18 февруари 2006
  Мислења:
  2.041
  Допаѓања:
  64
  Oslabe 7 kila.
   
 10. ragazza

  ragazza Adorable

  Член од:
  3 јуни 2005
  Мислења:
  3.019
  Допаѓања:
  27
  Диети се зло !
  Јадете помалце а почесто , едно 5 пати на ден , и со многу зелено во оброкот. Одбегавајте брзи калории и не бидете гладни , така ке го навикните организмот на добар метаболизам .
  Вежбање , од седење на компутер нема да сте витки , вежбајте мин пола сат на ден за почеток.
   
 11. зунза

  зунза Модератор

  Член од:
  27 јануари 2006
  Мислења:
  3.301
  Допаѓања:
  55
  Јас ослабив 4 кила за 2 недели со режим од Вита Диет Клубот :) тралалалала!
   
 12. ВМРО

  ВМРО Loved By Few, Hated By Many, Respected By All

  Член од:
  12 септември 2005
  Мислења:
  1.869
  Допаѓања:
  24
  aj pisi mi ja pls :)
   
 13. JohnnyMass

  JohnnyMass Гостин

  Ја на 10 год. сум имал 130 цм и 65 кг, а сега имам 178 цм и 60 кг.
  КАКО??
  Едноставно почнав да вежбам и затоа од топче сега станав најсилен и најразвиен у целиот клас, иако уште може да поработам на некои делови од телото...
  Луѓе заборавете диети и гладувања, почнете да вежбате
  - најпрво возете велосипед, ролајте
  - па почнете после со трчање, качување по скали (заборавете го лифтот)
  - па после склекови, шипки, тегови итн.
   
 14. Kvendolin

  Kvendolin чупе од бурдите

  Член од:
  24 март 2007
  Мислења:
  1.004
  Допаѓања:
  72
  Кога се зборува за диети или здрав начин на исхрана сите горе-долу знаеме по нешто на тој план, нешто сме прочитале нели.Лично мене повеќе ме интересира оној психолошки момент кога е во прашање држењето на диети или слабеењето. Значи што да се прави кога треба да изгубиме некаков вишок на килограми, а не сме доволно мотивирани. Како да се мотивираме? Воопшто проблемот со килограмите го сметам психолошки проблем кој треба и на тој начин повеќе да се третира, а никој како да не зборува за тоа, туку колку грама од нешто денес треба да изедеме?Значи поентата ми е дека кога имаме вишок на килограми ние всушност имаме некаков друг психолошки проблем кој како резултат на одреден начин на живот кој сме започнале да го практикуваме не довел до состојба на зголемена телесна тежина. Само како предлог.
   
 15. sasence19

  sasence19

  Член од:
  2 април 2007
  Мислења:
  2.875
  Допаѓања:
  4
  najdobro se slabee ako ne se jade ili ako se namali vnesuvanjeto na hrana minimalno,samo togas uspeh !
   

Сподели преку: