Диети и слабеење

Член од
3 април 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
жртва на аткинс

По некој лоши околности килата како некој да ми ги налепваше на мене,јади помалку појке дебелисе и така стигнав до едни страшни и огромни двоцифрени бројциња,можеби последните од таа скала.Како и да е огледалото го одбегнував се додека еден момент не сватив дека ме чека еден од најубавиот ден на секоја девојка,а јас се имам претворено во буре.....Незнам кај ја најдов,кој ми каза не ни сакам да се сетам диетата на Аткинс...Почнав како и секој кој сака да почни нова промена
чекаш понеделник,како само тогаш се да треба да се почнува(демек од понеделник....и се е ок)Јас од аткинс јадев месо,секако приготвено но кајчесто варено,салати која сакаш ,колку сакаш и јајца.Од нив неможам да се откажам.Тешко ми беше што нејадев млеко и јогурт.од јаденјето толку.Секој ден...Такви тешки мрснотии како што пиши некаде погоре, не ни мислев....Слабеев,да навистина слабееви секој ден се посрекна и повесела,и како некоја иронија на животот кога нешто добиваш,друго губиш.Јас го губев здравјето,имав проблем со бубрезите,вртоглавици....незнам со се се случваше во мојот организам ,ама сигурна сум дека не беше во ред.Нели ние си се познаваме најповеке,а како рекле Кути мара за убајна.:tapp:ослабев околу 25 повеке или помалку,секогаш варираме колку и да се противиме,Помина тој ден јас се разбира бев наубавата и најсрекната,ама водев и во налошо здравје.Од кога ја прекинав диетата,макар и да се трудев да ја одрзам килажата не успевав.Доста ви е и едно мало парце леб за да се дебелеете.Диетата е така конструирана да се што не јадете покасно кога ке му се вратите да е за вас најлошата храна.Како да е на никој не му ја препорацувам Аткинсовата,доколку бар малку се сакаат себеси.Највазно е да јадес се кое сакаш,умерено и лезетски, да узивас во јаденјето,а не то да ти окупација или по јаденје да се цувствувас напумпан и неподвижен.Јади за да живееш,а не живеј за да јадиш.Доволно е само ова да го придржвас за да си таман.Поздрав
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
ramada напиша:
Moze da ja dobieme tvojata dieta???Bas me interesira!!!:smir:
Breeej, me mrzi da ja pisuvam, ama najdete ja na internet, ja ima, onaa so zelkata.
Planiram pak da pocnam da ja drzam, nekako mi cini ubavo da se cuvstvuvam.

Mene mi ja dade eden doktur od Sacred heart hospitals.
 
Член од
6 јуни 2006
Мислења
280
Поени од реакции
5
Sto mislite za ovoj preparatov MEDOBIL sto e aktuelen sega na televizija?
Dali e efikasen? Go ima li nekoj koristeno?
 
Член од
14 декември 2005
Мислења
57
Поени од реакции
0
Напишано од Garfield
Breeej, me mrzi da ja pisuvam, ama najdete ja na internet, ja ima, onaa so zelkata.
Planiram pak da pocnam da ja drzam, nekako mi cini ubavo da se cuvstvuvam.

Mene mi ja dade eden doktur od Sacred heart hospitals.
aj napisi ja ziti se site ja falat.
 

*n0t*0rd!nary*

~*SimplY UniQue*~
Член од
5 февруари 2007
Мислења
126
Поени од реакции
4
Еве ја диетата на Garfield





Диета со зелка:

главица зелка
две пиперки,
6 кромида,
целер,
6 лупени патлиџани
сето тоа сварено (може и зачини)
тоа се прави како чорба и се консумира барем еднаш дневно, а може колку ви душа сака.

Но,
1 ден - овошје, само да не е гроозје и банани
2 ден, свеж зеленчук, само не мешункаст
3 ден микс од ден 1 и 2
4 ден до 1 литар млеко и до 8 банани
5 ден до 250 грама телешко печено без сол/зачини
6 ден до 1 кг телешко печено без сол/зачини, патлиџани до 3
7 ден интегрален ориз и зелен зеленчук

сето тоа е без зачини, леб и лебни нутриенти
од пијалак, кафе без шеќер, чај без шеќер, вода

Ако се ослабне повеќе од 5.5 кг за 7 дена, се прави пауза од два дена, ако не тогаш од 1 ден.
Алкохол се консумира 24 часа по прекин на диетата.

Кој може, бујрум. Се чисти организмот, се топи само сало и масни наслаги, се подобрува крвоток и притисок. режим на срцевата работа.
Диетава е од Sacred heart болниците за предебели пациенти кои треба да имаат тежок хируршки зафат. Нагло ги слабеат.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Кој е начинот да останете витки: Јадете за да живеете, а не живејте за да јадете!

Биоритамот на нашиот организам се состои од три фази, и тоа : од пладне до 14 часот е идеално време за јадење, од 20 часот до рано утро трае процесот на апсорбција на хранливите материи, од 4 часот наутро до пладне се елиминираат штетните материи од нашиот организам. Ако нашиот живот го усогласиме со нашиот биоритам, на телото му вршиме голема услуга.

Во периодот на елиминација е добро да се јаде овошје, бидејќи содржи голема количина на вода, а преку водата полесно се врши овој процес. Покрај тоа овошјето лесно се вари, па нам ни останува повеќе енергија за физичките активности во овој период од денот.

Од конзумирањето на овошјето до оброкот треба да поминат барем 30 минути за јаболко и 45 минути за банана или пак круша.

За ручек или вечера можеме да јадеме она што ќе посакаме, но без да мешаме јагленохидрати со протеини, затоа што за варењето на јагленохидратите потребна е киселина, а за протеините база. Ако ги јадеме заедно трошиме многу енергија токму за варењето на истите, а и лошо сварената храна потоа гние, поради што имаме и непријатен здив.

Добро е ручекот или вечерата да ја започнеме со супа, бидејќи тоа ни дава ситост.

Потребно е и добро да се комбинира храната пр. Месо со салата.

Лебот се јаде со малку путер најдобро растителен од сусам или кикиритки. Маргаринот веќе се наоѓа на црната листа на лоши стоки за конзумација.

Комбинација на два вида на јагленохидрати како на пр. Леб и мед , грашок со ориз, не е препорачливо за оние со вишок килограми.

Вечерајте околу 19 часот, бидејќи тогаш започнува процесот на апсорпција на хранливите материи.

Ако после јадење сакате да каснете овошје, бидете сигурни дека поминале 3-4 часа, ако неправилно сте комбинирале тогаш и 8 часа.

Нападите на глад после 20 часот решавајте ги со варен ориз, компир или овошје, по избор.

Во текот на јадењето не се препорачува да пиете вода, бидејќи со неа се раствара желудниот сок. Можеме да се напиеме откако сме завршиле со јадењето.

Еднаш неделно добро е да се прочистиме со храна што содржи висок процент на вода, а тоа е овошјето, но само еден вид.

Избегнувајте да постите само со вода, бидејќи телото тогаш ги губи електролитите, што доведува до сува кожа, умор, пад на енергијата, вртоглавици...

Немојте да слабеете со помош на диуретици или лаксативи. Тие го реметат срцевиот ритам, а средствата против глад содржат амфитамини кои доведуваат до зависност или депресија.

Сексот ослободува од вишокот на килограми и калории како и секоја друга физичка активност.

Спортувајте.

Ако згрешите, не очајувајте, утре бидете на овошје.

Не ги оптоварувајте другите со вашиот стил на живот, и не дискутирајте многу за вашата диета.

Од време на време качете се на вагата, за сепак да ги држите килограмите под контрола.
 
Член од
10 април 2007
Мислења
166
Поени од реакции
0
ragazza напиша:
Nikogas neam drzeno dieta jas imam obraten prolem nikogas ne sum gladna :cry:
I jas sum ista partija! A da ni kazese nekoj nesto obratno od dieta? Na primer ako postoi "dieta za debeleenje" :D Barem za mene
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
TeDDy BeaR напиша:
I jas sum ista partija! A da ni kazese nekoj nesto obratno od dieta? Na primer ako postoi "dieta za debeleenje" :D Barem za mene
Ако си во можност секоја вечер обиди се барем да јадес
1.кантиче кисело млеко и 3 кришки леб верувај дека ке се здебелиш :vozbud: ке ги пополниш празнините на твоето тело !

од сигурни извори ти го препорачувам ова
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Диетална храна

Житарките одлични за слабеење

Сите жени кои имаат проблем со тежината својата диета можат да ја базираат на житарките. Имено, таквиот оброк освен што е вкусен и добар за здравје, се покажал и како многу делотворен при слабеењето

Ова се резултатите од едно истражување кое докажало дека жените кои појадуваат житарки имаат помалку килограми од оние кои избираат поинаков вид храна или, пак, го избегнуваат оброкот. Иако со уште не е познато како точно тие влијаат на намалувањето килограми научниците нагаѓаат дека влакната, витамините и минералите со кои тие се богати имаат некоја улога во тоа.

Интересна е предноста на житарките која оди во корист само на жените, додека кај мажите нема ефект. Жените кои за појадок јаделе житарки дури во 30% од случаите помалку страдале од прекумерна тежина за разлика од жените кои го избегнувале појадокот или јаделе друга храна, дури и ако вежбале и внимавале на внесувањето на калории. Научниците истакнуваат дека калциумот од млекото со кое тие најчесто се јадат може да игра значајна улога во одржувањето на линијата.
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
utre kakva dieta ke vi stavam da znaete em zdrava em 10-15 kila za 2 nedeli...aj utre
 

*n0t*0rd!nary*

~*SimplY UniQue*~
Член од
5 февруари 2007
Мислења
126
Поени од реакции
4
BabyGirl^^^ сигурно е ефикасна? Планирав да ја држам таа со зелката, но ќе почекам и ќе ја видам твојата. :)
 
Член од
10 април 2007
Мислења
166
Поени од реакции
0
SCORPIO__20 напиша:
Ако си во можност секоја вечер обиди се барем да јадес
1.кантиче кисело млеко и 3 кришки леб верувај дека ке се здебелиш :vozbud: ке ги пополниш празнините на твоето тело !

од сигурни извори ти го препорачувам ова
Ti blagodaram na sovetot! I vetuvam deka ke go primenam uste od vecerva! Zaproba pari ne zemaat ne? :wink:
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
23
BabyGirl^^^ напиша:
utre kakva dieta ke vi stavam da znaete em zdrava em 10-15 kila za 2 nedeli...aj utre
1. нема шанси 10 -15 кила за 2 недели
2. и доколку има тоа е крајно нездраво ма колку и да била богата со витамини диетата,тоа е шок за организамот

ако некој е заинтересиран за диетата од Вита клубот,крајно ефикасна,во принцип истата им ја даваат на сите,нека пише ПП,јас симнав 17 килца минатата пролет без некое посебно малтретирање е сеа ги вратив зш не ми издржа гзето до крај ама сепак извесен период беше доста ефикасно а плус и многу по здраво се осеќав :wink:
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
BabyGirl^^^ напиша:
utre kakva dieta ke vi stavam da znaete em zdrava em 10-15 kila za 2 nedeli...aj utre
Na ovoj nacin moze seriozno da se narusi sopstvenoto zdravje, a i koga vaka na ovoj nacin za tolku kratok period se gubat tolku mnogu kilogrami togas golema e verojatnosta i brzo da se vratat.

1200 kalorii dnevno
Dnevnoto vnesuvanje mora da iznesuva najmalku 1200 kalorii.Toa e mnogu vazno, bidejki vo sproitvno ne stanuva zbor za dieta tuku za izgladuvanje. Za premnogu debelite luge postojat i drasticni dieti no tie se sproveduvaat pod nadzor na strucni lica.Ako se opredelite za dieta so pomalo vnesuvanje kalorii od navedenoto mozete seriozno da go narusite sopstvenoto zdravje, a osven toa ke bidete tolku gladni, sto cesto ke s eprejaduvate pa od dietata nema da bide nisto.

Razlicni produkti
Dietata mora da sodrzi razlicni zdravi produkti - toa pred se se odnesuva na zitarici, ovosje i zelencuk.Ako dietata ne gi sodrzi ovie proizvodi, porano ili podocna taa ke ve razboli, a togas vitkoto telo nema da vi bide nikakva uteha.

Malku vreme vo kujna
Jadenjata sto se zastapeni vo dietata treba lesno da se prigotvuvaat - toa e biten psiholoski faktor. Ako mora da minuvate casovi i casovi vo kujnata gotvejki go obrokot, a ste prenatrupani so obvrski, golema e verojatnosta deka ke se otkazete od dietata.

Realna zaguba
So dobrata dieta se postignuva realna zaguba na tezinata, sto znaci okolu 1-2 kilograma nedelno. Kilogramite sto se simnuvaat neverojatno brzo podednakvo brzo i se vrakaat.

Moze da se drzi i so meseci
Dietata moze da ja sproveduvate dolgorocno, odnosno duri i ako se hranite spored odreden rezim, taka sto podolgo vreme nema da postoi opasnost da padnete bidejki vi nedostigaat vi nedostigaat osnovni elementi. So dobra dieta mozete po pocetniot period na previknuvanje da funkcionirate najnormalno iako ja primenuvate so meseci.

Poveke dvizenje
Uste edna karakteristika na dobrata dieta e sto podrazbira dvizenje. Namalenoto vnesuvanje proizvodi moze da ja dovede tezina na nivo na idealna. No, toa ne znaci deka odnosot na masti i muskuli vo vaseto telo ke bide onakov kakov sto bi trebalo.
Dvizenjeto e neophodno pri sekoja dieta.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom