Диети и слабеење

Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Па зависи. Можи со една до две праски на ден пример. Салата шопска претежно јадев/јадам со 1 крастајца и 1 домат. И спортував. За 3 месеци 15-20 кг ослабев.
Тоа е малку........Како имаше енергија со толку малку храна? А јогурт сирења??Само тоа цел ден?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Конечно има резултати од режимот на кој се обврзав пред 2 недели, ослабев 4 кг, не сменав многу во исхраната и до сега се хранев здраво. Работите кои не ги јадам се леб, шеќер (во никоја форма - замена ми е медот), газирани сокови, благо... и многу ама навистина многу интензивни кардио тренинзи (за ова најдобро си знаат колковите, пишав во друга тема за повреди за тоа). 1/3 од целта е поставена, мал одмор оваа недела и се надевам дека ке можам да продолжам со истото темпо на тренинзи и конечно да стигнам до идеалните 73 кг, иначе бев 85 кг:(. Во мојот случај клучна улога имаше желбата и позитивната мисла дека се можи да се постигни ако се сака.
Ја пробал некој медицинската диета во последно време?И какви резултати имала на вас...
http://motivirajse.wordpress.com/2012/09/03/12-здрави-намирници-што-треба-да-ги-купи/
Читај што треба да купиш и јади во неограничени количини и нема никогаш да се здебелиш.
http://motivirajse.wordpress.com/2012/09/03/12-здрави-намирници-што-треба-да-ги-купи/
Гледај го видеово за како да ослабнеш најефикасно и ќе разбереш многу работи.
Секоја диета е психички процес и ако мислиш дека е лесно си се зезнал.Без тренинг кардио + тегови и ластици нема никогаш да стопиш ти гарантирам.Ако се вратиш на старата исхрана секогаш ќе има јо-јо ефект.Едноставно треба да на направите да ви е животен стил и да уживате во тоа.Психолошки треба да сте цврсти и спремни да имате план и цел,ако немате никоја диета нема да успее.А за врска со медицинска диета не се согласувам само со два оброка.Треба минимум 3 до 5 за оптимално да функционира метаболизмот.Особено ако вежбаш треба да ти е 2 грама протеин на секој кг и од тука да си најдеш колку треба другото да конзумираш.Само со јајце,праска и кисело млеко ако стопиш ќе ти отидат мускулите.1 кг мускул да добиеш е потешко од 1 кг да согориш маснотии.
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
http://motivirajse.wordpress.com/2012/09/03/12-здрави-намирници-што-треба-да-ги-купи/
Читај што треба да купиш и јади во неограничени количини и нема никогаш да се здебелиш.
http://motivirajse.wordpress.com/2012/09/03/12-здрави-намирници-што-треба-да-ги-купи/
Гледај го видеово за како да ослабнеш најефикасно и ќе разбереш многу работи.
Секоја диета е психички процес и ако мислиш дека е лесно си се зезнал.Без тренинг кардио + тегови и ластици нема никогаш да стопиш ти гарантирам.Ако се вратиш на старата исхрана секогаш ќе има јо-јо ефект.Едноставно треба да на направите да ви е животен стил и да уживате во тоа.Психолошки треба да сте цврсти и спремни да имате план и цел,ако немате никоја диета нема да успее.А за врска со медицинска диета не се согласувам само со два оброка.Треба минимум 3 до 5 за оптимално да функционира метаболизмот.Особено ако вежбаш треба да ти е 2 грама протеин на секој кг и од тука да си најдеш колку треба другото да конзумираш.Само со јајце,праска и кисело млеко ако стопиш ќе ти отидат мускулите.1 кг мускул да добиеш е потешко од 1 кг да согориш маснотии.
Абе и не ми дозволуваат да сум на диета не пак да вежбам!Насила ме тераат да јадам, ако сакам и здрава исхрана мислат дека полудувам и ме носат на доктор!
--- надополнето: 4 септември 2012 во 22:22 ---
Од искуство, диетата е претешка за кој било организам, а кај мене го имаше јо-јо ефектот, ослабев 4-5 кг ама за 6 месеци ги вратив двојно изгубените килограми 10-12. Не би ја препорачал, поарно броење калории (малку досадно е ова), вежби... само вакво гладување и исцрпување на организмот НЕ :).
Ама после диетата треба да се придржуваш на здрава исхрана! Не одма да почнеш да лапаш се живо и диво!
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.017
Поени од реакции
112.351
Стеф ај ако можеш да ми препорачаш некој режим на здрава исхрана.
Значи глеј вака одприлика стојат работите, спортиста сум, веќе 10 години активно тренирам, немам проблеми со напорни тренинзи и такви работи. Моментално не сум во најдобра форма ама еве веќе од пред неколку дена почнав повторно да тренирам и си ја враќам полека формата. Немам проблем со тежината, туку сакам само здрав начин на исхрана да имам, да ги исфрлам тие газирани сокови, благо и ред други работи без кои до сега неможев:icon_lol: Се зафркнав што прекинав да одам во теретана, еве до 10 септември точно една година како не сум стапнал во теретана, а лани ова време бев во топ форма и со солидно исцртано тело.
Деновиве го простудирав Дајмонд начинот на исхрана ама што знам, мислам дека не е баш за спортисти, се осеќам како да ми треба многу повеќе енергија, а не знам баш дали може да ми ја пружи Дајмонд, иако имам високо мислење за овој начин на исхрана. За еден нормален човек кој не е спортист, односно кој не е секојдневно физички активен мислам дека е добра таа исхрана.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Стеф ај ако можеш да ми препорачаш некој режим на здрава исхрана.
Значи глеј вака одприлика стојат работите, спортиста сум, веќе 10 години активно тренирам, немам проблеми со напорни тренинзи и такви работи. Моментално не сум во најдобра форма ама еве веќе од пред неколку дена почнав повторно да тренирам и си ја враќам полека формата. Немам проблем со тежината, туку сакам само здрав начин на исхрана да имам, да ги исфрлам тие газирани сокови, благо и ред други работи без кои до сега неможев:icon_lol: Се зафркнав што прекинав да одам во теретана, еве до 10 септември точно една година како не сум стапнал во теретана, а лани ова време бев во топ форма и со солидно исцртано тело.
Деновиве го простудирав Дајмонд начинот на исхрана ама што знам, мислам дека не е баш за спортисти, се осеќам како да ми треба многу повеќе енергија, а не знам баш дали може да ми ја пружи Дајмонд, иако имам високо мислење за овој начин на исхрана. За еден нормален човек кој не е спортист, односно кој не е секојдневно физички активен мислам дека е добра таа исхрана.
Ако сакаш ќе почнеме заедно да вежбаме и не треба ништо да ми платиш.Треба да се видиме и ќе ти кажам што како ок?
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Го најдов ова на еден наш портал.. Можно ли е 5 кг. да се ослабат за 1недела или мачкање очи??? ..Мене ми изгледа тоа пребрзо:confused:

Лимонска диета топи пет килограми за една недела
Со детокс - диетата која трае 14 дена, благодарение на лимоните како нејзин составен дел, ќе го прочистите вашето тело и ќе намалите пет килограми неделно, или 10 во рамките на целата диета.
Искористете го својството на лимонот за да ги истопите маснотиите и да се ослободите од вишокот килограми.
Тајната на лимоните лежи во изобилството со сите неопходни елементи, кои ги разградуваат мастите и поради тоа го олеснуваат слабеењето, го забрзуваат метаболизмот и го намалуваат апетитот. Лимоновата киселина придонесува за интензивно производство на стомачна киселина и како резултат го подобрува варењето на храната. Лимоновата кора содржи пектин, кој помага во регулацијата на шеќерот во крвта, кој исто така е важен фактор во намалувањето на телесната тежина.
Првиот ден започнувате со сок од еден лимон растворен во млака вода. Секој нареден ден бројот на лимоните се зголемува по еден, што значи дека шестиот ден треба да испиете сок од шест лимони со вода. Бројот на лимони одговара на бројот на чаши вода. Седмиот ден имате 3 лимони во 10 чаши вода. Во текот на денот е забранета употреба на пржена храна и месо, освен пилешко варено и риба. Треба да јадете свежи салати во поголеми количини. Исто така дозволени се и житарки со јогурт или кисело млеко. Јаглехидрати во облик на готови производи се забранети. Сокот од лимони се пие во текот на целиот ден. Можете да додадете и една лажица мед за повеќе вкус.
Сепак, поради тоа што секоја диета може да има и свои несакани нус-појави, се препорачува да бидете исклучително внимателни при нејзината примена.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Го најдов ова на еден наш портал.. Можно ли е 5 кг. да се ослабат за 1недела или мачкање очи??? ..Мене ми изгледа тоа пребрзо:confused:

Лимонска диета топи пет килограми за една недела
Со детокс - диетата која трае 14 дена, благодарение на лимоните како нејзин составен дел, ќе го прочистите вашето тело и ќе намалите пет килограми неделно, или 10 во рамките на целата диета.
Искористете го својството на лимонот за да ги истопите маснотиите и да се ослободите од вишокот килограми.
Тајната на лимоните лежи во изобилството со сите неопходни елементи, кои ги разградуваат мастите и поради тоа го олеснуваат слабеењето, го забрзуваат метаболизмот и го намалуваат апетитот. Лимоновата киселина придонесува за интензивно производство на стомачна киселина и како резултат го подобрува варењето на храната. Лимоновата кора содржи пектин, кој помага во регулацијата на шеќерот во крвта, кој исто така е важен фактор во намалувањето на телесната тежина.
Првиот ден започнувате со сок од еден лимон растворен во млака вода. Секој нареден ден бројот на лимоните се зголемува по еден, што значи дека шестиот ден треба да испиете сок од шест лимони со вода. Бројот на лимони одговара на бројот на чаши вода. Седмиот ден имате 3 лимони во 10 чаши вода. Во текот на денот е забранета употреба на пржена храна и месо, освен пилешко варено и риба. Треба да јадете свежи салати во поголеми количини. Исто така дозволени се и житарки со јогурт или кисело млеко. Јаглехидрати во облик на готови производи се забранети. Сокот од лимони се пие во текот на целиот ден. Можете да додадете и една лажица мед за повеќе вкус.
Сепак, поради тоа што секоја диета може да има и свои несакани нус-појави, се препорачува да бидете исклучително внимателни при нејзината примена.
5кг што вода,мускули,сало.Ниедна диета без активност нема да те ослаби,ќе ти го ослаби имунитетот.До кога со вакви fad diets...
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
5кг што вода,мускули,сало.Ниедна диета без активност нема да те ослаби,ќе ти го ослаби имунитетот.До кога со вакви fad diets...
Но ја ќе ја пробам :P Почнувам од денес една недела па да видам дали 2кг. ке ослабам а не 5 како што викаат...некако не ми е верно 10кг. за 2недели;)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Но ја ќе ја пробам :P Почнувам од денес една недела па да видам дали 2кг. ке ослабам а не 5 како што викаат...некако не ми е верно 10кг. за 2недели;)
Еве како треба да изгледа еден маж на диета. P1020621.JPG
Ова е топење маснотии.Не некоја диета која не е научно докажана.Се фалам да но вложено е многу за да можеш да изгледаш вака треба да знаеш како да се храниш.
 

@0@

Член од
8 септември 2012
Мислења
37
Поени од реакции
12
Ke kupis Whey Protein so mleko 3 pati na den i nekoe ovosje i zelencuk i ima da bides top kako od Hollywood.(y)
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Еве како треба да изгледа еден маж на диета.Прегледај го приврзокот 48641
Ова е топење маснотии.Не некоја диета која не е научно докажана.Се фалам да но вложено е многу за да можеш да изгледаш вака треба да знаеш како да се храниш.
Извини морам да ти реплицирам, немам ништо против тебе ама искрено нај искрено не би сакала дечко ми да го има твоево тело, па не диета што сака нека биде.
Исто така сметам од твоиве постови дека си многу ограничен. Само вежбање, вежбање и пак вежбање и полнење на организмот со толку и толку протеини за да добиеш толку и толку во мускули.
Па чекај малку. На 90 % од девојките кои тука пишуваат немаат потреба да стопат 20кг сало па ајде сега строг режим и утепувачки тренинзи. Не сите сакаат да имаат атлетско тело, на некои доволно им е само да немаат спојлери кога ќе ги облечат фармерките или пак да го намалат подуениот стомак (кој често пати и од вода е подиен). Сите знаеме дека со вежбање се слабее и тоа здраво но немаат сите желба да вежбаат.
Поаѓам од себе. Јас ослабев цели 10 кг со тоа што комплетно го исфрлив лебот и белите пецива од мојата исхрана и не јадев после 6 часот. Друго се јадев и благо и солено и грицки и 300 други тракатанци и НЕ вежбав апсолутно ништо. И еве ме после 5 год кога се вратив на претходниот режим на исхрана (значи сега јадам се и леб и пица и бели пецива) до ден денес немам вратено ни килограм. Не велам не вежбите помагаат не ме сваќај погрешно но нема секој време (а и желба за да вежба). Јас пред година дена го купив орбитрекот и тоа е најскапата закачалка што сум ја платила во животов.

Пак ќе кажам, немам ништо против тебе и сметам дека имаш доста познавања од оваа област и промовираш здрав начин на живот. Но треба да појдеш од мислата дека не сите сакаат да го постигнат она што ти си го постигнал или пак да вложат толку труд и откажувања. Понекогаш едно чоколатце го прави човек многу посреќен отколку бројката на вагата.
--- надополнето: 11 септември 2012 во 11:29 ---
Но ја ќе ја пробам :P Почнувам од денес една недела па да видам дали 2кг. ке ослабам а не 5 како што викаат...некако не ми е верно 10кг. за 2недели;)
Диетава е детокс план и навистина има ефекти, другарка моја ја држеше некое време и ослабе некое килце. Дали го има јо-јо ефектот не знам, но за брзо симнување на некој килограм е добра. Сигурно нема да намалиш 10кг за две недели ама околу 5 сигурно. + е што нема да се чувствуваш омалаксано па нема да ти биде тешко да ја држиш. Ајде кога ќе завршиш пиши што резултат си добила
 
B

Black Guard

Гостин
А имате претстава ШТО ЗНАЧИ за организмот и виталните органи гибење на 15-20кг за 3-4 недели???

Има некој представа како тоа се одразува на Срцето,Црниот дроб и сл.

И еден совет-избегнувајте ги капсулите кои намалуваат апетит имаат екстракти од куп растенија некои и недозволени.

Инаку многу задоволни има од тоналин-от, ама пак ќе повторам не ви треба ништо повеќе од стандардни склекови,стомачни и вежбите кои се правеа на физичко-тоа е доволно за да се одржите здрав и витален а ако пумпате мускулна маса имајте предвид дека истата бара крв и често може да биде фактор кој ќе придонесе за еректилна дисфункција.

Баталете магазини за убавина-не треба други да ви кажат кои стандарди, какво тело, усни и газ треба да имате за да бидете убави.
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
А имате претстава ШТО ЗНАЧИ за организмот и виталните органи гибење на 15-20кг за 3-4 недели???

Има некој представа како тоа се одразува на Срцето,Црниот дроб и сл.

И еден совет-избегнувајте ги капсулите кои намалуваат апетит имаат екстракти од куп растенија некои и недозволени.

Инаку многу задоволни има од тоналин-от, ама пак ќе повторам не ви треба ништо повеќе од стандардни склекови,стомачни и вежбите кои се правеа на физичко-тоа е доволно за да се одржите здрав и витален а ако пумпате мускулна маса имајте предвид дека истата бара крв и често може да биде фактор кој ќе придонесе за еректилна дисфункција.

Баталете магазини за убавина-не треба други да ви кажат кои стандарди, какво тело, усни и газ треба да имате за да бидете убави.
како да не, јас пиев тоналин ништо резултати плус вежбав и се! Никако неможам да ослабам!
 
B

Black Guard

Гостин
како да не, јас пиев тоналин ништо резултати плус вежбав и се! Никако неможам да ослабам!

Сега зависи од метаболиза до метаболизам, мој братучед изгуби 10 кг и се задоволи сио тоа а ако вежбаш редовно и си користел тоналин(алфа-липоична киселина) и притоа не си изгубил минимум 2-3кг тогаш не си го мачи организмот за слабеење.

Нема подобро од два пати на ден по 50 склеклови и толку стомачни а само на сабајле основните вежби тоа е доволно.

Перфекција нема а и да ослабнеш пак ќе си најдеш друга маана-затоа немај мака и уживај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom