Депресија

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
моите беа премногу зафатени со себе си и работа релно кажано инаку бев во пубертет и у моментов кога пишувам за тоа ми текнува колку бев решена да си ги скратам маките и се чудам до ден денес што ме спречило трет пат да го направам тоа
и нејмногу ме нервира кога некој кој не знае што работата со детето збори дека сака внимание да привлече жими таквава како се осмелува некој да каже такво нешто кога ни приближно не знае како му дали ти имаш претстава што значи секој ден да се будиш со помисла дека ти се умира да си неспособен да осетиш ништо освен апатија и потреба за спиење и храна
ти имаш ли малце осет како е тоа ???
кога ќе го осетиш тоа дојди па збори ми
инаку за леандра извини ако те навредив ама првиов пост звучеше ептен сеирџиски

јабг
затвор какков??
apsolutno se slagam vo vrska so tvoeto mislenje za toa deka ne e tocno deka sakal nekoj da privlece vnimanie so toa. Slusam i na tv psiholozi lupaat gluposti deka nekoj namerno se razboluva za da oseti griza od nekogo. Aj koi gluposti, znaci nema pricina a nie ja izmizluvame za da dobieme vnimanie?Uzas, apsolutno netocno, si ima realna pricina za toa sto nekoj popustil nervno, ama kako da go razberat toa onie koi ne ni sakaat da svatat nitu pak im e gajle, nedozvolivo e toa da go kazat deka za pusto vnimanie jas sum se razbolel namerno, ako mi treba vnimanie sto ke mi e od tatko mi ili od bliski ke si najde sekoj drustvo ako mu e za vnimanie, nema vrska toa e samo oni da kazat deka nemaat vina a imaat i toa kako site sto sedele so skrsteni race i ne mrdnale so prst a bile vo toa se vinovni. Znaci poentata bi bila nikoj ne se razboluva za da svrti vnimanie kon sebe ili pa da se ubie, kakvo vnimanie koga ke umre. Gluposti, nema vrska. Ima razlog realen zosto nekoj nesto pravi i zosto tie se pravat mutavi pa uste vikaat ne be on samo sakal vnimanie da svrti kon sebe od onie koi faktcki go dovele do toa. abe toj nit sakal da gi vidi ne pak vnimanie.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Шо можи да ти се дешава на 17 години шо не можи да се реши?

Тажен можи да биди секој, ама па депресија мало морген на 17 години.

И јас мислам оти ова шо ја отворе темата сандричка е двоен јузер на некој тука шо сака на друга тема да дискутира и да докажва нешто, ама ај ќе си поќутам малце.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Zdravo!Vo nasiot klas imame edno dete sto e zapadnato po depresija.Porano zboruvashe beshe otvoren no i se drogirashe:S
A sega retko mnogu retko zboruva.Skoro voopsto ne zboruva nego samo sedi samo.Nie sakame da mu pomogneme no navistina ne znaeme kako.Probuvame da mu zboruvame no toa ne reagira nekogas samo ke klimne so glavata i samo toa.A zalno e bidejki e samo 17 godini:(
Pa vi be zamolila sa pomosh
Odnapred blagodaram
Мислам дека твојата дијагноза е погрешна.. не ми изгледа тоа на депресија.

И јас ретко зборував, само седев и такви ствари, првите неколку дена после моето прво изгубување на податоци од хард дискот.. па после се вратив во нормала...
 

ATG

Член од
12 декември 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
[FONT=&quot] Депресија!
Ова е психопатолошка состојба која силно влијае врз секојдневното функционирање на индивидуата и предизвикува болка и страдање не само на поединецот, туку и на целото негово семејство. Сериозната состојба на депресија е во состојба да го уништи семејниот живот на поединецот, како и неговиот живот.
Многу од луѓето кои страдаат од депресија не бараат помош од стручни лица, иако на повеќето од нив може да им се помогне.
(Баш ме интересира како Lezbiangirl се справи со тоа без помош):uvo:

[/FONT] Симптоми на депресија

  • Постојано чувство на тага, вознемиреност или чувство на празнина
  • Чувство на беспомошност, песимизам
  • Чувство на вина, безвредност, беспомошност
  • Губење на интерес задоволство од активности кои порано предизвикувале задоволство, вклучувајќи и сексуални активности
  • Намалена енергија, успореност
  • Потешкотија во концентрацијата, помнењето, донесувањето одлуки
  • Проблеми со спиењето, рано будење, или прекумерно спиење
  • Губење апетит или тежина, или прекумерно јадење
  • Мисли на смрт или самоубиство, обиди за самоубиство
  • Немир, иритираност
  • Постојани физички симптоми кои не реагираат на лечење, како на пример главоболки, проблеми со стомакот, и хронични болки
( Ако не ги заприметиле симптомиве, браво. Комшија да ти е ќе заприметиш а не дома да го гледаш, без разлика дали еднаш неделно)

Причини за депресија
[FONT=&quot]Постоењето на стрес фактори во животот, семејството или работата...[/FONT] Исто така, сериозна загуба, врска која е тешка, финансиски проблеми или било какви стресни промени во животот можат да предизвикаат депресивни епизоди
Во иднина, откако личноста веќе пројавила депресивно однесување, повторните епизоди на депресија можат да се предизвикаат дури и со мали стрес фактори или дури и без нив.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ja iam dijagnoza od lekar za hronicna depresija i za anksioznost, ama se e toa mesano nema nikade da najdes cista depresija ko sto nema cist sangvinik, cist melanholik, nego troa ova troa ona,kaj mene e manijakalno-depresivna anaksioznost, taka da zborot mi bese gajle im e i da umres ke recat steta a nema da mrdnat so prst (uvazeni prijatelji ni da mrdnu prst, sledeci sam koga ce da razapnu na krst), ako imas pari da ke te lecat ama nikoj ne mu e gajle. Pricinite vise decava znaat glavno e ekonomijava ni e katastrofa a drugo nema vrednosti-anomija, eticka kriza nije normalan ko ovde ne poludi no i jas ne idev na lekar dur ne pocnaa napadi na panika, nisto taka ke si places, pa posle ke ebes, pa ke citas, pa ke jades ehe narkomani ziveat ne pa depresivci. Abe sve je sjebano skroznaskroz majke mi.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
ja iam dijagnoza od lekar za hronicna depresija i za anksioznost, ama se e toa mesano nema nikade da najdes cista depresija ko sto nema cist sangvinik, cist melanholik, nego troa ova troa ona,kaj mene e manijakalno-depresivna anaksioznost, taka da zborot mi bese gajle im e i da umres ke recat steta a nema da mrdnat so prst (uvazeni prijatelji ni da mrdnu prst, sledeci sam koga ce da razapnu na krst), ako imas pari da ke te lecat ama nikoj ne mu e gajle. Pricinite vise decava znaat glavno e ekonomijava ni e katastrofa a drugo nema vrednosti-anomija, eticka kriza nije normalan ko ovde ne poludi no i jas ne idev na lekar dur ne pocnaa napadi na panika, nisto taka ke si places, pa posle ke ebes, pa ke citas, pa ke jades ehe narkomani ziveat ne pa depresivci. Abe sve je sjebano skroznaskroz majke mi.
Добро бе дечко смири се знајме дека во филм си влезен, ама не е темата за тебе.
 
L

Lezbiangirl

Гостин
[FONT=&quot] Депресија!
Ова е психопатолошка состојба која силно влијае врз секојдневното функционирање на индивидуата и предизвикува болка и страдање не само на поединецот, туку и на целото негово семејство. Сериозната состојба на депресија е во состојба да го уништи семејниот живот на поединецот, како и неговиот живот.
Многу од луѓето кои страдаат од депресија не бараат помош од стручни лица, иако на повеќето од нив може да им се помогне.
(Баш ме интересира како Lezbiangirl се справи со тоа без помош):uvo:

[/FONT] Симптоми на депресија

  • Постојано чувство на тага, вознемиреност или чувство на празнина
  • Чувство на беспомошност, песимизам
  • Чувство на вина, безвредност, беспомошност
  • Губење на интерес задоволство од активности кои порано предизвикувале задоволство, вклучувајќи и сексуални активности
  • Намалена енергија, успореност
  • Потешкотија во концентрацијата, помнењето, донесувањето одлуки
  • Проблеми со спиењето, рано будење, или прекумерно спиење
  • Губење апетит или тежина, или прекумерно јадење
  • Мисли на смрт или самоубиство, обиди за самоубиство
  • Немир, иритираност
  • Постојани физички симптоми кои не реагираат на лечење, како на пример главоболки, проблеми со стомакот, и хронични болки
( Ако не ги заприметиле симптомиве, браво. Комшија да ти е ќе заприметиш а не дома да го гледаш, без разлика дали еднаш неделно)

Причини за депресија
[FONT=&quot]Постоењето на стрес фактори во животот, семејството или работата...[/FONT] Исто така, сериозна загуба, врска која е тешка, финансиски проблеми или било какви стресни промени во животот можат да предизвикаат депресивни епизоди
Во иднина, откако личноста веќе пројавила депресивно однесување, повторните епизоди на депресија можат да се предизвикаат дури и со мали стрес фактори или дури и без нив.
е сеа вака бидејќи се чудиш како моите не забележале си размислила дека они беа фактор број еден за такво однесување
бидејќи они слушаа квази психолози како тебе дека тоа само глумење лудило па треба да се игнорира и ќе исчезне самото од себе додади тука постојаното повторување (бидејќи имав проблеми во школо то ест немав другари плус бев малтретирана)дека нешт не е во ред со мене дека мене ќе ме одведат у жуто комбе и они ништо нема да можат да сторат а јас дете им поверував и работите почнаа да влошуваат не искачав едвај јадев па се прејадував спиев со денови па полсе шетав како луда по дома во ниедно време и бидејќи тоа го забележаа како втор лек го применија лекот на сидикатот тепње фрлање предмети врегање....работите станаа се полоши во мојата глава додади тука долгогодишно малтретирање од нивна страна (ти се верува ли не е секој добра мамичка и татичко)и откако се случи тоа нешто како да пукна во мене кога ме одведоа на психијатар ,психијатарот беше уверен до од кажувањето н моите родители дека јас ум крива за се (пази молим ти се они се правеа за мое добро ме ранеа ме воспитуваа ме тепаа како куче)пошто моите на прв поглед се најфините луѓе на светот( се прашувам зошто хмммм...да видиме бидејќи дома си имаа боксерска вреќа)
тоа што пукна не знам што беше но еден заклучок ми дојде во главата моите се тие со проблемот ,надојде бес и гнев кој не можам да го опишам толку силен што ми даде причина да живеам а тоа беше да побегнам од дома и моите да ги распнам на крст (сеа веќе не ни сакам али тогаш)
после обидеите ми беше се во магла стигна лето и некако се стабилизирав се некако беше потиснато како и пред тоа што ми се иам случувано
и не лупај глупости не давај на некои ретард рдители уште некоја причина да го игнорираат своето дете или уште полошо да го тепаат и затоа и ти и синдикат и таму која беше неам везе да кажете јасно и гласно дека сте погрешиле и дека депресивноста и обидите за самоубиство се сериозни пред некоја будала родител да го прочита тоа што сте го напишале зошто некои родители се толку неспособни и егоистични што бараат уште една причина да си го опрадаат своето лошо однесување кон своите деца под итно
 

ATG

Член од
12 декември 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
Навистина ми е жал за тоа што си го поминала (ако е вистина), но твојот проблем не е за на ова место, нити пак за оваја тема (станува збор за дете каде што родителите се обидуваат да помогнат). Ти очигледно си имала проблем со малтретирање од страна на родителите...
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
е сеа вака бидејќи се чудиш како моите не забележале си размислила дека они беа фактор број еден за такво однесување
бидејќи они слушаа квази психолози како тебе дека тоа само глумење лудило па треба да се игнорира и ќе исчезне самото од себе додади тука постојаното повторување (бидејќи имав проблеми во школо то ест немав другари плус бев малтретирана)дека нешт не е во ред со мене дека мене ќе ме одведат у жуто комбе и они ништо нема да можат да сторат а јас дете им поверував и работите почнаа да влошуваат не искачав едвај јадев па се прејадував спиев со денови па полсе шетав како луда по дома во ниедно време и бидејќи тоа го забележаа како втор лек го применија лекот на сидикатот тепње фрлање предмети врегање....работите станаа се полоши во мојата глава додади тука долгогодишно малтретирање од нивна страна (ти се верува ли не е секој добра мамичка и татичко)и откако се случи тоа нешто како да пукна во мене кога ме одведоа на психијатар ,психијатарот беше уверен до од кажувањето н моите родители дека јас ум крива за се (пази молим ти се они се правеа за мое добро ме ранеа ме воспитуваа ме тепаа како куче)пошто моите на прв поглед се најфините луѓе на светот( се прашувам зошто хмммм...да видиме бидејќи дома си имаа боксерска вреќа)
тоа што пукна не знам што беше но еден заклучок ми дојде во главата моите се тие со проблемот ,надојде бес и гнев кој не можам да го опишам толку силен што ми даде причина да живеам а тоа беше да побегнам од дома и моите да ги распнам на крст (сеа веќе не ни сакам али тогаш)
после обидеите ми беше се во магла стигна лето и некако се стабилизирав се некако беше потиснато како и пред тоа што ми се иам случувано
и не лупај глупости не давај на некои ретард рдители уште некоја причина да го игнорираат своето дете или уште полошо да го тепаат и затоа и ти и синдикат и таму која беше неам везе да кажете јасно и гласно дека сте погрешиле и дека депресивноста и обидите за самоубиство се сериозни пред некоја будала родител да го прочита тоа што сте го напишале зошто некои родители се толку неспособни и егоистични што бараат уште една причина да си го опрадаат своето лошо однесување кон своите деца под итно

Taa nekoka sum jas,sto ne se sekvas......mislis jas sum imala podobar zivot,ne vo smisla na roditelite tuku nesto mi se sjebal zivotot i toa uste koga ne sum znaela nisto za sebe.Pa sto?Treba da se ubijam...ne draga moja problemite se gledaat v oci ne se place i kuka,nikoj ne te saka apaticna belive me....I sto te natera da se premislis?Koga bese resena da se ubies nikad ne e kasno...pak na moeto nemas madina be src....samo prazni zborovi se toa.Ne aludiram deka ti bilo dobro..ali 50 %odovdeka imaat sjeban zivot,pa ne go preferiraat suicidot kako opcija.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Навистина ми е жал за тоа што си го поминала (ако е вистина), но твојот проблем не е за на ова место, нити пак за оваја тема (станува збор за дете каде што родителите се обидуваат да помогнат). Ти очигледно си имала проблем со малтретирање од страна на родителите...
Убаво појасни членот, дека и кај него реалната ситуација била замаскирана со добриот однос на родителите. И дај вие не се филмајте - зошто си ги негирате сите емоционални карактеристики кои сте ги имале на тие години. А и како шо гледам, постираат членови со само неколку години повеќе од детето кое има проблем - шо сторија брзо созревање бе?

Не го оправдувам детето, бидејќи е младо и не смее да си дозволи да се чувствува така. Уште помалку ги оправдувам родителите - ако сакале да сторат нешто, можеле, барем да се потрудат на поинаков начин.

Депресија фаќа, и на многу помлади од 17 години. Луѓе после тоа си имаат животни психички лузни поради лошо детство, од секој поглед.

Он-топик: Остајте го некое време на раат. Можеби токму вашето преголемо внимание, после тие промени кои му се случиле, апстиненцијата од наркотици и сл. само уште повеќе го притиска. Самиот ќе побара внимание и дружење, тогаш кога ќе се почувствува спремен за тоа. Ова не значит сосема да го забаталите, и да постигнете спротивен ефект, само да го „олабавите“ малку. И тогаш, кога му го давате вниманието, нека не биде тоа толку очевидно, дека го правите поради тоа што тој е „поинаков“ - бидете спонтани...соберете се и разговарајте на некоја тема блиску до него, можда ќе сака и тој да си каже свое мислење...заобиколувачки, ненападно - само така може да го натерате да се врати на нормала. А богами, другарите знаат да влијаат врз психичката состојба на детето, тоа е дефинитивно.

Taa nekoka sum jas,sto ne se sekvas......mislis jas sum imala podobar zivot,ne vo smisla na roditelite tuku nesto mi se sjebal zivotot i toa uste koga ne sum znaela nisto za sebe.Pa sto?Treba da se ubijam...ne draga moja problemite se gledaat v oci ne se place i kuka,nikoj ne te saka apaticna belive me....I sto te natera da se premislis?Koga bese resena da se ubies nikad ne e kasno...pak na moeto nemas madina be src....samo prazni zborovi se toa.Ne aludiram deka ti bilo dobro..ali 50 %odovdeka imaat sjeban zivot,pa ne go preferiraat suicidot kako opcija.
Се слушаш шо коментираш? И се сметаш себеси за позитивна личност? Никогаш, ама никогаш не е добро да се замешуваат необјективни размислувања во вакви ситуации. А нашето, и моето, богами и твоето, се сосема необјективни. не го познаваш членот, нити влијанието кое некој коментар може да го изврши на него. Помисли дали самата се сложуваш со ова што си го напишала.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
apsolutno se slagam vo vrska so tvoeto mislenje za toa deka ne e tocno deka sakal nekoj da privlece vnimanie so toa. Slusam i na tv psiholozi lupaat gluposti deka nekoj namerno se razboluva za da oseti griza od nekogo. Aj koi gluposti, znaci nema pricina a nie ja izmizluvame za da dobieme vnimanie?Uzas, apsolutno netocno, si ima realna pricina za toa sto nekoj popustil nervno, ama kako da go razberat toa onie koi ne ni sakaat da svatat nitu pak im e gajle, nedozvolivo e toa da go kazat deka za pusto vnimanie jas sum se razbolel namerno, ako mi treba vnimanie sto ke mi e od tatko mi ili od bliski ke si najde sekoj drustvo ako mu e za vnimanie, nema vrska toa e samo oni da kazat deka nemaat vina a imaat i toa kako site sto sedele so skrsteni race i ne mrdnale so prst a bile vo toa se vinovni. Znaci poentata bi bila nikoj ne se razboluva za da svrti vnimanie kon sebe ili pa da se ubie, kakvo vnimanie koga ke umre. Gluposti, nema vrska. Ima razlog realen zosto nekoj nesto pravi i zosto tie se pravat mutavi pa uste vikaat ne be on samo sakal vnimanie da svrti kon sebe od onie koi faktcki go dovele do toa. abe toj nit sakal da gi vidi ne pak vnimanie.
A vie gospodine NIHILISTA .Pocrn si i od crnata zemja ,sto e ova od tebe.Te sjebala zenskata i sega cel zenski rod ti e apaticen.Ne si se vrabotil-pak zenite ti se problem...pa uste i se izdepresira, se pronajde 100%,pa kakov sakas da bides cel den si pred pc i sakas ok da si ..izlezi setaj zabavuvaj se ,mozda ke si najdes srodna dusa i za promena ke svatis deka ne se site kako taa sto si ja imal.
Soory za of topikov,ali od nego i mene depresija me faka.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Хелекс од 0.5 мг или 1 мг и нема депресија.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Личните препирки на ПП т.е на ЛП!

Терајте даље на темата.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Хелекс од 0.5 мг или 1 мг и нема депресија.
Млад нервен систем е за тие табли, Гарфилд. Башка, апстинент од дрога, не знам колку би било правилно да се лечи со такви анти-депресанти.

Општо, мислам дека случајов не бара никаква потреба од хемиски лекарства. Само поинаков однос од околина, малку послободен пристап, поискрени дружби со децата, поотворен разговор дома - тогаш кога треба да е отворен, не тогаш кога родителите го сакаат тоа. Добар однос на околината - добар резултат во случајов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom