Депресија

Член од
13 декември 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo!Vo nasiot klas imame edno dete sto e zapadnato po depresija.Porano zboruvashe beshe otvoren no i se drogirashe:S
A sega retko mnogu retko zboruva.Skoro voopsto ne zboruva nego samo sedi samo.Nie sakame da mu pomogneme no navistina ne znaeme kako.Probuvame da mu zboruvame no toa ne reagira nekogas samo ke klimne so glavata i samo toa.A zalno e bidejki e samo 17 godini:(
Pa vi be zamolila sa pomosh
Odnapred blagodaram
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Абе шо ќе му помагаш, каква депресија на 17 години филм му е.

Ој товари му ен шамар и речи му шосторе влегвање ти бе. Ти викам сима исфилмано нешто, депресија мај ес!
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Абе шо ќе му помагаш, каква депресија на 17 години филм му е.

Ој товари му ен шамар и речи му шосторе влегвање ти бе. Ти викам сима исфилмано нешто, депресија мај ес!

Gadosti vo zivotot mozat da mu se slucat i na 17godisnik, a i na mnogu ponezrel lik od toa.
Ajde, slobodno reci mi fala za prosvetluvanjeto.
:nesvest:
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Штом па дотолку сте запнале да му помогнете, што не им кажете на родителите. Миссим, вака и вака, син ти е "тотално у депра":)pos:).

p.s. Се кладам дека дечково слуша емо. Ај провери дали одговараат симптомиве. Еве еден одговара
Wikipedia напиша:
It is also associated with depression, self-injury, and suicide.
http://en.wikipedia.org/wiki/Emo#Fashion_and_stereotype
 
L

Lezbiangirl

Гостин
lol морам да кажам дека постирачиве над мене имаат мозок како на пиле или мозокот им се исклучил кога го постирале
како прво ова дете може да си ги исечи вените како второ девојче убаво што сакаш да помогнеш ама овде има само дебили кои си пукаат сеир на постовиве
така да оди кај школскиот психолог прашај го за помош ако не кажете им на родителите што побрзо се превземат мерки толку подобро не нзаеш што се случува во глават на тоа дете пред да се деси нешто реагирајте
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Што е со родителите на детето? Толку не приметиле дека нешто не е во ред со него?
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Pa roditelite se svesni deka neso ne e vo red.I tie go imaat odneseno na psiholog i toj pie apcijna.Toj poveke ne se drogira no veke 4 meseci e takov.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
lol морам да кажам дека постирачиве над мене имаат мозок како на пиле или мозокот им се исклучил кога го постирале
како прво ова дете може да си ги исечи вените како второ девојче убаво што сакаш да помогнеш ама овде има само дебили кои си пукаат сеир на постовиве
така да оди кај школскиот психолог прашај го за помош ако не кажете им на родителите што побрзо се превземат мерки толку подобро не нзаеш што се случува во глават на тоа дете пред да се деси нешто реагирајте
Па фала богу шо има вакви паметни и добри луѓе како тебе да помогнат иначе ќе се самоубиеше детето.

Школски психолог :pos2::pos2::pos2:

Јас мислам дека треба да одиш ти да му го чалниш еднаш или усно писмено да го земиш. Друго чаре не гледам, најсериозно ти викам.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.324
Поени од реакции
7.785
Pa roditelite se svesni deka neso ne e vo red.I tie go imaat odneseno na psiholog i toj pie apcijna.Toj poveke ne se drogira no veke 4 meseci e takov.
Искрено да ти кажам прво што би препорачал да се баталат антидепресивите,психологот,психијатарот и останатите вуду врачари.Што дрога користел?Ако е трева не мора толку многу да се паничи ако е нешто друго хемиски обработено тогаш се паничи(под тоа мислам и на антидепресивите).
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
lol морам да кажам дека постирачиве над мене имаат мозок како на пиле или мозокот им се исклучил кога го постирале
како прво ова дете може да си ги исечи вените како второ девојче убаво што сакаш да помогнеш ама овде има само дебили кои си пукаат сеир на постовиве
така да оди кај школскиот психолог прашај го за помош ако не кажете им на родителите што побрзо се превземат мерки толку подобро не нзаеш што се случува во глават на тоа дете пред да се деси нешто реагирајте
E pa vaka ti kako humana i solidarna licnost odgovori mi od sto mu e predizvikana depresijata?
-smetki plaka?
-decata ne moze da si gi prehrani?
-mu izgore kukata,nema pokriv nad glava?
-izgubil blizok od semejstvoto?
-fatalno se zaljubil?(na 17 godini)
-raboti po 2 smeni,a sefot mu e kreten?
Ili go fatil besot pa sega ne znae kako da privlekuva vnimanie?

Skolskiot psiholog so ke mu prai:tapp:I ova mi bese mnogu interesno:ke secel veni ha..!!!i koga ke pojde na psiholog ke se premisli..alooo se citas voopsto!

On topik-ako se raboti za droga-za koj tip?i lek ne se bara na forum tuku vo institucija.
 
L

Lezbiangirl

Гостин
E pa vaka ti kako humana i solidarna licnost odgovori mi od sto mu e predizvikana depresijata?
-smetki plaka?
-decata ne moze da si gi prehrani?
-mu izgore kukata,nema pokriv nad glava?
-izgubil blizok od semejstvoto?
-fatalno se zaljubil?(na 17 godini)
-raboti po 2 smeni,a sefot mu e kreten?
Ili go fatil besot pa sega ne znae kako da privlekuva vnimanie?

Skolskiot psiholog so ke mu prai:tapp:I ova mi bese mnogu interesno:ke secel veni ha..!!!i koga ke pojde na psiholog ke se premisli..alooo se citas voopsto!

On topik-ako se raboti za droga-za koj tip?i lek ne se bara na forum tuku vo institucija.
kako прво ни ти ни ја не знаеме што му се мота у глва на детево ако второ пазади себе имам 2 обида за самоубиство и веруј ми знам за што зборам не треба да се пука сеир и да се збори дека се филма
потобро да се спречи отколку да се погребува тоа дете
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
kako прво ни ти ни ја не знаеме што му се мота у глва на детево ако второ пазади себе имам 2 обида за самоубиство и веруј ми знам за што зборам не треба да се пука сеир и да се збори дека се филма
потобро да се спречи отколку да се погребува тоа дете
E sega ke elaborirame......znaci za da nekomu pomognes treba da znaes pricinsko posledicnite odnosi kakvi se,ja ne sum vanga za da telepatiram so nekogo_Otvaras tema i nabrojuvas toa toa i toa e problemot,ako nekoj ima iskustvo ili stav vo vrska so ova neka dade mislenje.Bidejki nasata Sandri4ka mnogu sturo ni obrazlozi samo ke si nagagame koj e problemot.Megu toa ni jas niti nekoj od forumov moze da mu pomogne na toa dete ...roditelite se tie koi se potrebni vo vakvi i slicni situacii.Se drugo e gola voda.
-Ja ne pukam seir samo sum realna.A za tvoite 2 obidi za samoubistvo samo go dokazuvas ona istoto sto go spomnav vo 1 post...si sakala da privleces vnimanie,zosto vo sprotivno draga moja ke si lezela 3 m pod zemja,i nemoj da mi kazes te spasile ,zatoa sto covek sto e cvrsto resen da se samoubie nema spas za nego.

Edinstveno samo gi sozaluvam tvoite roditeli ,za dramite koi si mu gi priredila.
 
L

Lezbiangirl

Гостин
E sega ke elaborirame......znaci za da nekomu pomognes treba da znaes pricinsko posledicnite odnosi kakvi se,ja ne sum vanga za da telepatiram so nekogo_Otvaras tema i nabrojuvas toa toa i toa e problemot,ako nekoj ima iskustvo ili stav vo vrska so ova neka dade mislenje.Bidejki nasata Sandri4ka mnogu sturo ni obrazlozi samo ke si nagagame koj e problemot.Megu toa ni jas niti nekoj od forumov moze da mu pomogne na toa dete ...roditelite se tie koi se potrebni vo vakvi i slicni situacii.Se drugo e gola voda.
-Ja ne pukam seir samo sum realna.A za tvoite 2 obidi za samoubistvo samo go dokazuvas ona istoto sto go spomnav vo 1 post...si sakala da privleces vnimanie,zosto vo sprotivno draga moja ke si lezela 3 m pod zemja,i nemoj da mi kazes te spasile ,zatoa sto covek sto e cvrsto resen da se samoubie nema spas za nego.

Edinstveno samo gi sozaluvam tvoite roditeli ,za dramite koi si mu gi priredila.
не туку немав везе дека 10 дијазапани од по 2 мг не вршат работа
и најтрагично моите не дознаа ништо инаку во пубетет страдав од депресија цели две години
да биде уште целава работа поглупа моите го најдоа шишето праџно со дијазапан дури по една недела и мислеа дека сум ги пиела цел месец и дури тогаш им текна на пихијатар да ме пратат
и никогаш не имкажав
 

ATG

Член од
12 декември 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
Ако овие работи ги казувасе некој од 12 години потполно ќе го сфатев. Selena многу добро ти кажа ако си била решена да се самоубиеш досега сигурно ќе го направеше тоа. Изгледа дефинитивно не знаеш што е тоа депресија, ако сакаш можам да ти дадам материјал да прочиташ. Многу интересна работа што твоите родители не го забележале тоа 2 години...
Во врска со детето, ако неговите родители,кои го познаваат најдобро, не му помогнале како јас, или било кој, може да му помогне преку нет...???
 
L

Lezbiangirl

Гостин
Ако овие работи ги казувасе некој од 12 години потполно ќе го сфатев. Selena многу добро ти кажа ако си била решена да се самоубиеш досега сигурно ќе го направеше тоа. Изгледа дефинитивно не знаеш што е тоа депресија, ако сакаш можам да ти дадам материјал да прочиташ. Многу интересна работа што твоите родители не го забележале тоа 2 години...
Во врска со детето, ако неговите родители,кои го познаваат најдобро, не му помогнале како јас, или било кој, може да му помогне преку нет...???
моите беа премногу зафатени со себе си и работа релно кажано инаку бев во пубертет и у моментов кога пишувам за тоа ми текнува колку бев решена да си ги скратам маките и се чудам до ден денес што ме спречило трет пат да го направам тоа
и нејмногу ме нервира кога некој кој не знае што работата со детето збори дека сака внимание да привлече жими таквава како се осмелува некој да каже такво нешто кога ни приближно не знае како му дали ти имаш претстава што значи секој ден да се будиш со помисла дека ти се умира да си неспособен да осетиш ништо освен апатија и потреба за спиење и храна
ти имаш ли малце осет како е тоа ???
кога ќе го осетиш тоа дојди па збори ми
инаку за леандра извини ако те навредив ама првиов пост звучеше ептен сеирџиски

jas mislev da se samoubijam ama koga mi tekna kakov keif ke im npravam na moite dusmani a gi ima(se) se premisliv si vikam abe zatvor zatvor ke teram dur moze.
јабг
затвор какков??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom