Депилација

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Депилацијата има само една мана. Треба да почекаш малце да пораснат влакната, за да ги фати восокот, а не е баш интересно да чекаш :D Но, влакната не почнуваат да растат за ден-два како при бричење и не боцка кога излегуваат. Полека почнуваат да се ретчат. И депилирана нога (или друго) е мазна, а не само бричена :D
На интимните делови подобро е да не се става брич, затоа што премногу чеша и можно е да се појави црвенило (освен ако не се оди контра, но така нема да е мазно :wink: ).
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Ја си купив една доста ефикасна тема и мислам дека ќе си останам на неа (се додека функционира). Ниту имаш впечаток на сврб, ниту пак нешто останува. Ефикасно е ама препорачано од аптекарот мој и развиено во една Шпанска лабораторија. Се вика El Coraje.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Се надевам мислеше на крема, а не на тема :D Форумов те зеде, се теми ти се во главата :lol:
Депилација со крем е исто како да се бричиш (влакната се кинат, не излегуваат со коренот), само не чеша и ги омекнува влакната. Само јас колку што знам не е препорачливо за девојките да користат за интимните делови.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
:lud: Ма каква депилација што ви е :roll: Поголема мака е бричење, ама па тие болки нема шанси да ги трпам. Осетлива кожа имам и премногу ме боли. Јас будам комшии ако си фатам некое ново влакно на веѓите, не па цели нозе, препони, раце итн ... ау никако. Кремите се некоја варијанта за поосетливи делови каде што е опасен бричот, а Форчн, има и за интимни делови, така да не се ваљда и тие опасни :? Не ми прави параноја ... не се нели? :pos: :pos: :wink:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Ејсид, неможам да видам што е тоа на клипчето (ќе ми вришти тука), а кого жалиш и за што??? :? 8)
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
divine напиша:
:lud: Ма каква депилација што ви е :roll: Поголема мака е бричење, ама па тие болки нема шанси да ги трпам. Осетлива кожа имам и премногу ме боли. Јас будам комшии ако си фатам некое ново влакно на веѓите, не па цели нозе, препони, раце итн ... ау никако. Кремите се некоја варијанта за поосетливи делови каде што е опасен бричот, а Форчн, има и за интимни делови, така да не се ваљда и тие опасни :? Не ми прави параноја ... не се нели? :pos: :pos: :wink:
Ne se, ne se!

:D
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.418
divine напиша:
Ејсид, неможам да видам што е тоа на клипчето (ќе ми вришти тука), а кого жалиш и за што??? :? 8)
Мораш да го погледнеш! :twisted: А ве жалам вас жените.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
divine напиша:
ОБДН фалааа :cuc: :eek:jea: :poos:
Пробав на интимни ама како нанесов така и остана. Ништо. Дајте ај некој совет за да симнам овој џбунов : жени приоритетни сте, кажувајте што да праам со Veet на интимни делови!!!
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Депилацијата е метод на отстранување на несаканите влакненца од телото. Најчесто се прави со восок, и тоа топол или ладен. Доколку се спроведува со топол восок тој претходно треба да се загрее, но не премногу, и да се нанесе на саканото место, што потоа се прекрива со крпче или лента. Постојат и ленти кои на себе веќе имаат восок. По околу три секунди, откако восокот ќе се залепи за влакненцата и со раката ќе се премине преку лентата, се преминува на нејзино отстранување и тоа во обратна насока од растењето на влакната. Оваа метода најдобро е да се применува еднаш до двапати месечно за да не дојде до преголемо иритирање на кожата. По завршувањето на постапката кожата на депилираниот дел од телото најдобро е да се исплакне со млака вода, а по неколку часа, откако ќе се соберат порите, да се намачка со лосион. Ладниот восок, за разлика од топлиот може да остави подливи, а и кожата често по третманот е леплива. Постојат креми за депилација, што се лесни за употреба и сосема безболни. Имаат и активни состојки што ја храната кожата, но, за жал, и специфич ен и не баш пријатен мирис што на многумина им пречи. Недостаток е тоа што влакната повторно ќе израснат по околу седум дена. Разните апаратчиња на струја и батерии за домашна употреба се мошни корисни, но целата постапка се одвива прилично бавно, затоа што влакната се отстрануваат едно по едно. Маани се: главоболка поради тоа што процесот трае предолго, влакната стануваат жилави и поотпорни (нема боцкање како по бричењето, но тие се дефинитивно појаки), сепак, може да се најдат во исклучителни и итни ситуации. Бричењето е брзо, практично, но најчесто и најмалку корисно. Особено ако имате т.н. гускина кожа веројатноста да ја иритирате е огромна. Истото може да се случи и доколку бричот е позајмен или веќе неколкупати употребуван. Епилацијата со ласер би требало трајно, барем според рекламите, да ги отстрани несаканите влакна, но методот с&"238; уште нема широка примена како депилацијата. Кога се работи за цената тоа дефинитивно е најскапиот метод, но ако се суди по системот "нека чини колку што чини, ако сум мирна до крајот на животот" тогаш е најкорисниот. ВИСТИНИ И ЗАБЛУДИ ЗА ДЕПИЛАЦИЈАТА Со бричењето влакната стануваат појаки, погусти и потемни - тоа е заблуда. Со бричот влакната се сечат под одреден агол, односно до нивото на кожата, што, пак, значи дека коренот останува недопрен. Па со самото тоа бричењето не може да има влијание врз цврстината, дебелината и бојата на влакната. Заблудата е резултат на оптичката лага зашто кога влакното ќе се појави на површината прво се појавува дебелиот дел. Ако почекате влакното да израсне до крај ќе видите дека е исто како порано. По секоја депилација со восок резултатот трае подолго од претходно - тоа е точно. Со топлата депилација се оштетува коренот на влакното и по неколку третмани растењето се забавува, што најдобро се забележува кај жени и девојки со изразена влакнетост. Ако влакната од веѓите се отстранат од коренот нема да пораснат никогаш - заблуда. Со добра пинцета влакненцата ќе ги отстраните од коренот тоа е точно, но тоа само ќе го забави растот. Депилацијата со топол восок боли повеќе доколку се спроведува за време на месечниот циклус - потполно точно. Тоа е затоа што повеќето припаднички на понежниот пол во тој период се особено чувствителни на болка, што може да се намали со благ аналгетик пред третманот. Влакненцата од бикини зоната не смеат да се отстрануваат со брич - заблуда. Внимателно и не штедете ја пената. Влакната прво се бричат во насока на растењето, а потоа обратно. Кожата потоа добро исушете ја, па намачкајте ја со блага крема
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Dali ima nekoj probano trajna depilacija so laser ? Sepak velat deka taka barem 10 god si posteden od depilacija ..
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
smizlicka напиша:
po priroda ic ne sum vlaknesta i se depiliram samo do kolena
Да, исто и ја (фала ти господе :cuc: ) не морам да трпам болки над колена, на гз, на грб и кај све уште не депилираат длаки жениве :icon_lol: Идам на козметичар и порано се депилирав со топол восок ама сеа со ладен, пошто и така неам многу влакна и не ми се јаки, така да со ладен ми е подобро. Бричење нозе никако, ем се познаваат онакви црвени точки, ем не е толку мазно.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Најверојатно си една од ретките што кркале малку од америчките батаци од 90-та наваму! :)

Сериозно. Погледнете ги новиве генерации, жените никогаш порано не биле толку влакнести.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom