Ден Браун

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ja licno citam drug tip na knigi, da receme Antoni de Melo, Herman Hese, Oriana Fallaci itn, ne e toa temata, no mi rekoa za Den Braun, deka bila mnogu dobra "Digitalna tvrdina", gledam tuka poomilena vi e "Kodot na Da Vinci",a me interesira za ovaa, dali da ja citam, dobra e? Kakov e diskursot? Poveke me interesira diskursot, otkolku fabulata, t.e moze i da e najinteresnata prikazna, ama nacinot kako e napisana.
Mene mnogu mi se dopaga "Digitalna tvrdina". Pa sega ne ja pisuva Hese, Den Braun ima sosema poinakov stil od nego. Moj opis - pisuvana e na nacin koj te tera da ne mozes da ja ispustis od race. Znaes ona, bas koga e najinteresno prekinuva so prikaznata pa pocnuva so nesto drugo, pa se navraka na toa prvoto
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
91
Поени од реакции
3
да го читаш Ден Браун.....е исто што да го читаш Буковски......а тоа пак е исто како читање на весници........жолт печат
Како бе споредуваш Браун и Буковски?, очигледно не си го читала Буковски како што треба, ниту пакл си го разбрала :)
Но можеби и јас тропам глупости :)
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Браун и куељо се писатели за тие што не читаат книги:helou:
Дефинитивно. Ај тотали агри:smir:

Ja licno citam drug tip na knigi, da receme Antoni de Melo, Herman Hese, Oriana Fallaci itn, ne e toa temata, no mi rekoa za Den Braun, deka bila mnogu dobra "Digitalna tvrdina", gledam tuka poomilena vi e "Kodot na Da Vinci",a me interesira za ovaa, dali da ja citam, dobra e? Kakov e diskursot? Poveke me interesira diskursot, otkolku fabulata, t.e moze i da e najinteresnata prikazna, ama nacinot kako e napisana.
Dobro aj za Hese ok, ama de Melo za tebe e drug vid na literatura? BTW kako mozesh da kazesh dali e drug tip koga ne si go citala Den Braun? Inako licno gi stavam vo ista kanta so de Melo, iako kako shto miluvash da recesh FABULATA ne e ista, DISKURSOT e isto tolku americko-bestsellerski.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Како бе споредуваш Браун и Буковски?, очигледно не си го читала Буковски како што треба, ниту пакл си го разбрала :)
Но можеби и јас тропам глупости :)
На оваа тема може речиси се`...
Нема да осудам никој кој чита за она што го чита. Но факт е, дека во модерната литература, делото кое станало бест селер, страстните и редовни читачи нема да го прифатат како квалитетно и ќе го осудат за шунд. Морам да признаам дека сепак до некаде се во право. Ден Браун, спаѓа во таа категорија.
 
Член од
18 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
14
Како бе споредуваш Браун и Буковски?, очигледно не си го читала Буковски како што треба, ниту пакл си го разбрала :)
Но можеби и јас тропам глупости :)
Се немам дообјаснето во самиот пост...во врска со Браун и Буковски....и потешко ќе биде многумина да ме разберат :) ...бај д уеј ...она што сакав да го кажам е дека и едниот и другиот тропаат глупости.....(за пари) ....а тропаш глупости и ти :)

Најдобар пост беше оној.....кој вели дека Браун и Куељо се писатели за оние кои што не читаат книги.....да!
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
91
Поени од реакции
3
Се немам дообјаснето во самиот пост...во врска со Браун и Буковски....и потешко ќе биде многумина да ме разберат :) ...бај д уеј ...она што сакав да го кажам е дека и едниот и другиот тропаат глупости.....(за пари) ....а тропаш глупости и ти :)

Најдобар пост беше оној.....кој вели дека Браун и Куељо се писатели за оние кои што не читаат книги.....да!
Tропам и јас глупости, али мора некој и тоа :baeh:
А за тоа со Браун и Коељо се апсолутно согласувам.
 

Спирка

Чорбаџиска Кучка
Член од
1 октомври 2008
Мислења
394
Поени од реакции
14
На моменти се помислувам зошто луѓето му ги купуваат на Ден Браун, кога од нас прави идиоти, со самото тоа што пишува бесмислени книги.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Хех, а зошто купуваат љубовни романчиња, стрипови, списанија или дневни весници?

Зошто сите сакаат американска продукција а не европски психолошки филм?

Зошто сите сакаме да јадеме во Мекдоналдс, Кинг Бургер и да пиеме кока кола?

Зошто ни е позабавно да зборуваме за другите луѓе отколку да седнеме и да размислиме за себеподигање и надградување на било каков план?

Од истите причини му купуваме книги на Ден Браун. :toe:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Eh mu ebam toa globalizacijata a?:)

Se sekavash koa diskutiravme vo minatite denovi, na minatite godini, koa nekoi si ceshaa jajca i se smeeja. Ovie si tupat mozoci, za neshto shto e neizbezno.
Dali e neizbezno?:)
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Неизбежно е.
Гудбај Кока кола, гудбај БикМек, гудбај Мејониз, гудбај блади Мафинс.. *сечи вени*


Негооо.. 2-3 негови романи се океј за читање.
Другите се или чисто повторвање, или иста теорија.
Очу реч - не го прават истиот ефект.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Има по нешто да се научи, онака успатно во секоја негова книга. Последната што ми остана од него е Точка на измама. Уште 20 страни имам, книгата е ок. Зависи од вкусот, некои сакаат класика, некои бестселери. Тоа не ги прави едниве поумни од другиве. Инаку, има податоци, кои мене лично, никогаш не би ми текнало да ги барам на интернет, доколку попатно не сум налетала на нив во книгите на Ден Браун. Има трилерски моменти, за кои типот е цар. И го бидуе со некои измишљотини како "биолуминисцентен планктон" хихи. Само што нашите преведувачи не знаат некои термини да ги преведат, па се сретнувам во Дигитална тврдина со ТРАНСЛАТР . Во глобала, ок ми е типот, затоа го читам, кој неќе, нека пољуби и остави, хис ор хр чоис. :smir:
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
напишал Кодот на Да Винчи,Ангели и демони,Toчка на измамата,Дигитална тврдина.Колку ви се допаѓаат неговите книги?Колку Верувате во она што тој го пишува?
:helou:
Сите овие книги ги имам прочитано, и Кодот.. Ангели ми го сменија глеидштето на работите..... Меѓутоа факт е дека тој копира некои настанми случко од поранешните автори...... И јас сум обожавател голем но тоа е реалноста
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
Delata na Den Braun se citaat od start. Dovolno e sto govorat za coveckata priroda na nasiot spasitel. Drugoto e prasanje na samoreklama i statistika koja naracatelite na negovite dela ja vadat od rakav. Dobar lepak ( a mozebi i nesto drugo) za muvi !
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Само мал дел од делото на Ден Браун...Големата измама.....одличен политички трилер

Panspermij, pomislila je Rachel, još uvijek jedva shvaćajući posljedice. »Dakle, ne samo da ovaj fosil potvrđuje postojanje života negdje drugdje, nego praktički potvrđuje panspermij... život na Zemlji je začet negdje drugdje u svemiru.«
»Trostruki bingo.« Corky joj je s oduševljenjem kimnuo. »Tehnički, svi bismo mi mogli biti izvanzemaljci
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
jas sum mozda nekade nasrede ne znam na crkvata ne i veruvam bas najj pa i vo negovite dela mozda podocna ke se ustanovi deka ima propusti no znaete sto od druga strana mislam vaka
ako ti celo vreme si lazel (crkvata) i nekoj pocnuva da ja kazuva vistinata (braun) sto sleduva (crkvata ) pocnuva da vodi anti populisticka kampanja protiv eden pisatel zostooo??????znaci mora da gi zdobolelo im zagezalo na nekoi luge eve najmnogu veruvam vo mojava postavka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom