Демографија

Член од
30 јануари 2014
Мислења
621
Поени од реакции
360
Педерите и лезбејките би дозволил да имаат право на граѓански брак, без венчавање и без посвојување на деца.
Значи, зборам за педери и лезбејки. Транс е дефинитивно медицинска категорија. Нив треба медицински надзор да им се стави.
И педерите и леѕбејките се за мене медицинска категорија. Да те привлекува ист пол треба нешто да не е во ред со хормоните и половите жлезди.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.015
Поени од реакции
80.842
И педерите и леѕбејките се за мене медицинска категорија. Да те привлекува ист пол треба нешто да не е во ред со хормоните и половите жлезди.
можда, не знам
мене повеќето од нив ми личат дека стојат повисоко у ментално здравје од оние кои мислат дека се друг пол, транс или како и да се викаат
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.445
Поени од реакции
5.947
Добро, ајде сериозно да дискутираме

И мене не ми се допаѓа ппромоцијата на хомосексуализмот. Посебно ми се гадни оние паради што ги прават ширум светот.

Она во што се разликуваме јас и ти е што јас мислам дека ти ги пренагласуваш нивните влијаниа. Се смета дека генерално во целиот свет има околу 10% хомосексуалци, и тоа се влече од атничка грција до ден денес. Тамо каде што се повеќе е заради тоа што некои средини се потолерантни од другите и таму можат да се изјаснуваат слободно.

Јас тврдам дека за намалување на наталитето не е одговорен хомосекуализмот!

Во Србија премиерката им е лезбејка и има дете, само еден пример. Добро ќе се согласам со тебе има некое влијание - повеќето немаат деца, но за намален наталитет има други причини, кои се веќе поменатти баш овде на овој форум. Модерен начин на живот, феминизам (тука веќе простои промоција и тешко е да се разликува вистинската борба за женски права од претерувањето), жените се школуваат и подоцна стапуваат во брак а со тоа имаат помалку деца, луѓето не сакаат многу деца затоа што сметаат дека се трошок, не само еконоски туку и емоционален, доста парови не можат да имаат деца, се поголем процент на урбано население -нама потреба од повеќе деца за полјоделски работи, итн, има баш многу причини.
Има уште еден пример од Охрид. Познат доктор со селемјство, со две деца и сопруга повеќепати е фатен на дело со други мажи. НИкој не го тепаше, никој не го шиканираше јавно, луѓе оделе на преглед кај него. Значи средината го прифати, нека си работи што сака во своите 4 ѕида, само да не претерува. Јас донекаде ќе ти дадам за право, преголемото експонирање на ЛГБТ иритира и самите себе си пукаат во ногата. Но не може секој проблем да се сведе на нивно влијание, стопати напишав, има многу причини и сите тие треба да се земат во предвид. Ако се сака да се реши проблемот. Така ги учам и моите деца, да препознаат наметнување на ставови од сите страни и да мислат со своја глава. На пример Евровиѕија не им е забранете да гледаат, но јасен е мојт став дека е тоа лоша работа и дека подобро да ги слушнат песните на радио. За сега ме слушаат.
Далеку се педерастите од некакви 10%, повеќе се 0,5% мање више. Ако беа 10 тогаш во Македонија ќе имавме 200К педерасти, а каде се тука двоцефки, лезбачи, транџи и остали како нив? Па тоа е армија! Со такви цифри ќе сменеа закони док си реко пиксла, ќе имаа партија во парламент, ќе усвојуваа деца иха.
Ете тоа што во еден град ќе излезе некоја двоцефка ќе го разбере цел град, ако беа илјадници никој никогаш немаше да разбере дека се случил противприроден блуд.
На тоа парадата во Скопје имаше 10 нормални на 1 хомос све тоа невладини разни групи што ги подржаваат, владини службеници и рандом лица кои немаат друга работа.
Инаку се согласувам дека педерастите се непропорционално застапени во медиуми со што се ствара лажна слика дека тие лица постојат на секој чекор. Weapons of mass deception е фразата која одговара.

Во правец на ова, пред извесно време имаше протест на луѓе кои патат од т.н. ретки болести. Освен една тв која штуро и кратко објави прилог немаше ништо друго. А бидејќи сум лично засегнат и запознает со таа проблематика знам дека постојат илјадници жртви на ретките болести, особено оние на автоимуна основа. А општеството молчи за нив, истовремено посветувајќи сериозен простор на педерасти, двоцефки, лезбачи, транџи, квиреви со чиреви и слична боранија.
Автоматски споено мислење:

Педерите и лезбејките би дозволил да имаат право на граѓански брак, без венчавање и без посвојување на деца.
Значи, зборам за педери и лезбејки. Транс е дефинитивно медицинска категорија. Нив треба медицински надзор да им се стави.
Се согласувам, би можеле да имаат некаква задница, унија или како и да каже тоа, но би посочил дека поимот брак не е спојив со таа категорија граѓани затоа што бракот е ексклузивно настанат како заедница на маж и жена, така се развил, така го дал Бог и нема потреба да се разводнува значењето на заедницата со дозволување разни нестандардни сексуални мањини да го употребуваат тој поим стапувајќи во заедница.
Така што фино лепо на нотар и нек си заведат унија, партнерство и готова работа.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.774
Sepak ne može so tebe. Ili ne me razbiraš ili ne sakaš da me razberiš. Stavam točka na "diskusijava". Sepak e nedela
Се согласувам, дека наводниците соодветно си ги употребил. Ова не е дискусија, ова е јас го објаснувам светот на некој што ја набутал главата во земја и не сака да види што се случува окулу него.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.774
Апропо социјалниот инжинеринг, некои од понесуптилните и поглупи обиди за влијание:


 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.919
Поени од реакции
17.736
Кина ја има таа демографска политика со децении наназад. Toa со статистиката е фактичката состојба, јас те прашувам зошто сметаш дека тоа е проблем а не според план.
Автоматски споено мислење:



Дап, и мене ме нервира незнаењето, и не само твоето туку сечие.
Но не можам јас или било кој тебе да те едуцира, ако ти не сакаш да ги отвориш очите. Да не кажам да ја извадиш главата од земја. Пошто ако не можеш да видиш наметнување на трендови и вредности, во сите аспекти на западната „култура за извоз“, тогаш тебе никој не ти помага да направиш смена на парадигма. Едноставно ќе продолжиш да сметаш дека Снежана е црнкиња, дека имало црнци аристократи во средновечна Европа, дека педеризам и педофилија се најнормални работи на кои децата треба да се учат... Итн, итн. Да не набројувам до утре очигледни примери.

Претпоставувам дека тебе никој не може да ти помогне, но можеби ќе му биде на од корист на некој евентуален читател со потенцијал за освестување.
Kakov crn plan za natalitet od 1.1? Znaes deka im e ukinata politikata za 1 dete odamna?Naprotiv imaat nekakov plan za povisok natalitet koj nema teoretski sansi da go postignat. Nemaat care ni kinezite za ova, zaso nema vrska so lgbt ili globalistite.

Dali znaes deka u erata na politikata so 1 dete, imale milioni neregistrirani deca od lugje so ne ja pocituvale merkata? Sea e obratno, arno ama sea nejkat.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
147
Поени од реакции
584
Како човек да се радикализира со една слика:
Screenshot_20240603_022701_TikTok.jpg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.774
Kakov crn plan za natalitet od 1.1? Znaes deka im e ukinata politikata za 1 dete odamna?Naprotiv imaat nekakov plan za povisok natalitet koj nema teoretski sansi da go postignat. Nemaat care ni kinezite za ova, zaso nema vrska so lgbt ili globalistite.

Dali znaes deka u erata na politikata so 1 dete, imale milioni neregistrirani deca od lugje so ne ja pocituvale merkata? Sea e obratno, arno ama sea nejkat.
Тоа е само твое мислење. Моето е дека држава која планира долгорочно како Кина, и има таква контрола како Кина, таа држава не е во ист кош како другите. Да банализирам со прво што ми иде на ум? Абе едноставно ќе донесат закон за 2 деца ако им затреба. Или 4... Задолжителни се разбира.

Тоа се едно дете не беше дека не смеат да имаат повеќе деца, ама имаа додатни даноци и оптоварувачки давачки. Истото може да го направат и во обратна насока.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
429
Поени од реакции
610
Тоа е само твое мислење. Моето е дека држава која планира долгорочно како Кина, и има таква контрола како Кина, таа држава не е во ист кош како другите. Да банализирам со прво што ми иде на ум? Абе едноставно ќе донесат закон за 2 деца ако им затреба. Или 4... Задолжителни се разбира.

Тоа се едно дете не беше дека не смеат да имаат повеќе деца, ама имаа додатни даноци и оптоварувачки давачки. Истото може да го направат и во обратна насока.
Уште не свати дека со сила убавина не бидува, абе на тој што му покажуваш сила и го тераш нешто да прави го прави обратното..
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.919
Поени од реакции
17.736
Тоа е само твое мислење. Моето е дека држава која планира долгорочно како Кина, и има таква контрола како Кина, таа држава не е во ист кош како другите. Да банализирам со прво што ми иде на ум? Абе едноставно ќе донесат закон за 2 деца ако им затреба. Или 4... Задолжителни се разбира.

Тоа се едно дете не беше дека не смеат да имаат повеќе деца, ама имаа додатни даноци и оптоварувачки давачки. Истото може да го направат и во обратна насока.
Ne mozgaj mn, ima podatoci crno na belo. Ne e toa moe mislenje, tuku oficialni kineski merki kako ukinuvanje na zakonot za 1 dete pred 10tina godini i momentalno subvencii za povekje deca. Zaso bi davale subvencii ako 1.1 natalitet im e planirano? Vsusnost imaat i generalen plan za natalitetot od komunistickata partija, i brojkite im se mnogu poniski od celta.

Imas mnogu losa pretstava za Kina i Kinezite, tesko neso takvo da projde tamu. Ne e toa nekoe distopski opstestvo, pa da gi koristat lugjeto za rasplod.

Kina e vo ist kos, Rusija e vo ist kos. I afrikancite koa kje stignat do taa tocka, kje imaat isto pad.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.774
Да не се повторуваме но јас сеуште сметам дека наталитет не е исто голем проблем за Кина, во однос на куп други држави а посебно западните
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
621
Поени од реакции
360
Да не се повторуваме но јас сеуште сметам дека наталитет не е исто голем проблем за Кина, во однос на куп други држави а посебно западните
Не е проблем зошто не ти одговара на твојот наратив дека педерите и „педеризнот„ се криви за се па и за малиот наталитет. Ево, таму нема „социјален инженеринг„ па пак нема деца!

Ne mozgaj mn, ima podatoci crno na belo. Ne e toa moe mislenje, tuku oficialni kineski merki kako ukinuvanje na zakonot za 1 dete pred 10tina godini i momentalno subvencii za povekje deca. Zaso bi davale subvencii ako 1.1 natalitet im e planirano? Vsusnost imaat i generalen plan za natalitetot od komunistickata partija, i brojkite im se mnogu poniski od celta.

Imas mnogu losa pretstava za Kina i Kinezite, tesko neso takvo da projde tamu. Ne e toa nekoe distopski opstestvo, pa da gi koristat lugjeto za rasplod.

Kina e vo ist kos, Rusija e vo ist kos. I afrikancite koa kje stignat do taa tocka, kje imaat isto pad.
Мислам дека си потполно во право. КП на Кина малиот наталитет го препозна како проблем и се обидува да го реши. Прво со голема пропаганда, бидејќи тие се мајстори за тоа, па со додатци за второ трето дете... Забраната е одамна тргната, но резултати нема, мnогу градинки и основни школи се веќе затворени Дали можат да наредат сите да имаат по повеќе деца, не знам, можеби и можат, ако некој може тоа да го изведе тоа се тие, но не ми се верува.
Кина е голема земја, има 1400 милиони така да резервоарот на работна сила е се уште голем, но процентите не им се добри, кога тога големиот и се поголемиот во иднина процент на старо население ќе им направи проблем. Следната деценија е много проблематична за Кина, паѓаат во стапица на среден дохдок, а населениото почна да им опаѓа. Имаат много голем долг које направен со градење нерезонски градежни објекти, солитери, цели нови граови во који никој не живее, премного пруги за брзи возови кои не можат да се испатат, итн.
за сервисирање на тој долг им треба постојан раст на ГДП од барем 5%. Ако не го достигнат одат во банкрот. Намалувањето на наслеението оневозможува одржување на таков растт будејќи потрошувачката опаѓа, и така кинезот не купува многу нему не му е потребен луксуз.
затоа се оди на се поголем и поголем извоѕ, но со тоа се уништува индустријата на другите држави, Јапонија, Кореја, САД, ЕУ... И тие логично ќе се затворат и нема да го дозволат тоа.
Тоа е геополитичкиот момент во кој живееме и големото влијание на демографијата. Не е џабе речено дека демографијата е судбина (destiny)
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.700
Поени од реакции
21.682
Births change between 1990 and 2023 in Finnish regions.

At the national level, it decreased by 34% (65549 vs 43383).
Biggest drop in Kainuu (-64%).
Smallest drop in Uusimaa (-10%), thanks to internal and international migration.
GPDhU6CXQAAmJlj.jpg

Most municipalities are between -60% and -80%.
26 municipalities recorded a drop of more than 80%
Only 14 recorded a growth in their birth numbers.
GPGH8SEWgAE-x20.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom