Демографија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.314
Поени од реакции
40.109
Последно уредено:
Член од
23 април 2024
Мислења
193
Поени од реакции
426
Глобалистите и те како имаат удел. Они редовно фрлаат милијарди долари на куртони, лубриканти, абортуси, феминизам, итн. Сигурно тоа не го праат од љубов.
Да погодам и држави како северна кореја се глобалисти?Оти и таму пропаѓа наталитет.Сфатете дека кога држава се развие економски и жените почнат да работат и со бан на абортуси,кондоми и милион други глупости тешко да имаат фертелитет над 2.Незнам зошто филмови си правите.Во Шведска да се каже просто имаат МИЛИОН иницијативи и програми за да се има повеќе деца ама дали нешто работи од тоа?Подигнување на фертелитет може да има само со враќање во 1950ти те ако жените не се школуваат и седат само по дома
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.442
Поени од реакции
5.226
Еве детално објаснување зошто една поранешна југословенска република тоgаш најразвиена денес има прираст од некои 0.6% а економски 2.5 пати подобра од нас и од која треба да учиме како се води држава:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.314
Поени од реакции
40.109
Да погодам и држави како северна кореја се глобалисти?Оти и таму пропаѓа наталитет.Сфатете дека кога држава се развие економски и жените почнат да работат и со бан на абортуси,кондоми и милион други глупости тешко да имаат фертелитет над 2.Незнам зошто филмови си правите.Во Шведска да се каже просто имаат МИЛИОН иницијативи и програми за да се има повеќе деца ама дали нешто работи од тоа?Подигнување на фертелитет може да има само со враќање во 1950ти те ако жените не се школуваат и седат само по дома
тој инженеринг не е од вчера, со декади се дешава. Милијардери фрлаат тешки милијарди у некакви добротворни цели, со цел да се инженира психата на човекот. Првите глобалисти рокфелери го финансирале феминизмот, за да жените работат и да можат да ги оданочат сите у државата. После доаѓаат еден куп други ствари, и се тоа замачкано под чадорот на хуманизам и спасување на светот. А уствари, они тоа го гледаат како инвестиција на која после ги враќаат парите неколкукратно. Ти можеш да си правиш фантазии дека све случајно се дешава, но не е баш така у реалноста.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
622
Поени од реакции
361
Но не можам јас или било кој тебе да те едуцира,

Претпоставувам дека тебе никој не може да ти помогне, но можеби ќе му биде на од корист на некој евентуален читател со потенцијал за освестување.
Немој да се преценуваш, нема што да се научи од твојот налог и од неколку други налози на овој форум. Од форуми и социјални мрежи никој не се едуцирал. За едукација е потребна книга во рака и школо. А твоево е обична пропаганда и ширење на теории од Стив Банон помогнато со МАГА, руска, кинеска иранска и друга инфраструктура.
Има многу проблеми во денешниов свет и во тн „западен свет„ но коренот на тие проблеми е во друго - нееднаква распредеба на богатството (не е нормално 1% од луѓето да имаат толкавао богатство), застарен економски систем кој треба да се промени, губење на значењето на науката и просветителството, давање преголеми права на некои луѓе кои не ги заслужуваат и го злоупотребуваат, итд. Како што веќе реков комплексен е светот и комплексни се проблемите.
Тоа што твојот и некои други налози ги поедноставуваат и измислуваат педеризам и некои други теоријј нема да ги решат проблемите туку само ќе ги замаскраат и продлабочат. Можеби е тоа и целта.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.828
^^ Ти веројатно ни самиот не знаеш каде тераш... Каква тоа „нееднаква распределба на богатството“ ти оправдува индоктринација со ЛГБТ на деца во школо, и со поп-култура?

Не гледаш дека таа „нееднаква распределба на богатството“ драстично станува полоша? И дека станува полошо? Затоа се промениве, за да биде „подобро“?
Не постоел социјален инжинеринг?? Па колку педери ти лично познаваш, ама не од телевизија туку од маало и во близина? Секој трет/четврт ли што ги познаваш, е педер како во филмовите и попкултурата? Не гледаш какви вредности ти бутаат во твоето мало мозоче, секогаш кога ќе пуштиш да гледаш филм, серија?

Ти лично веројатно не правиш разлика, и тоа е тоа, толку се можностите. Затоа и реков дека сеедно што тебе не може да ти се помогне, но барем да му биде на од корист на некој евентуален читател што има потенцијал за освестување.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
622
Поени од реакции
361
Опасност од педерите е пренагласена и служи да се сокријат висттинските причини за проблемите во денешниот свет, меѓу кои е и малиот наталитет во некои делови на светот.

јас веќе имам деца и сакам точно да знаат и да разликуваат кои се вистинскитте проблеми и кои се вистинските причини за нив. Да разликуваат пропаганда и заглупувања од вистинското знаење. Ти си ми пример што треба да избегнуваат. Затоа и продолжувам со овие јалови дикусии. Најдобро ќе препознаеш празни зборови и игноранција кога некој ќе почне да те навредува, да става цапс лок и да се обидува да те дисквалификува. Стара такстика на која новиве технологии и дадоа нов полет.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.828
Ова е како во приказната за четворицата мудреци кои со врзани очи ги донеле до слон и им наложиле да опишат што има пред нив. Едниот кажал ЗМИЈА, вториот рекол ДРВО, третиот... Луѓето не разбирале дека сурлата не е змија, дека големата нога на слонот не е дрво, итн. Така и ти си еден од оние кои од дрвата не ја гледа шумата.

Забегувањата со ЛГБТ култот навистина се само дел од целата слика, но неопходен дел без кој не може да се состави слагалицата. Но дури и да не ја гледаш целата слика, не треба многу логика ни памет за да разбереш дека промовирање лгбтп директно влијае на наталитет и демографија.
Затоа следен пат кога на децата ќе сакаш да им пуштиш да гледаат телевизија, филмови и серии... Сети се дека социјалните инжинери веќе ти ги едуцираат децата наместо тебе.

Баш за децата е работата, не за јас и ти да се надмудруваме. Доколку во тебе убиле секоја желба да анализираш и гледаш, се додека те програмирале дека е „теорија на заговор“ сѐ што не одговара на естаблишментот (социјалните инжинери)... Битката за твојот ум е загубена. Но не и за другите, и за нив ова се објаснува и пишува.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
622
Поени од реакции
361
Драги деца, како да препознаете пропаганда и злонамерно искривување на фактите?

Најчесто таквите бот налози користат слични фрази како овие:

Битката за твојот ум е загубена.

Ти лично веројатно не правиш разлика, и тоа е тоа, толку се можностите.

твоето мало мозоче,
Треба а знаете што повее навреди, тоа е поочигледно дека се работи за лажно информирање и обид да се фрли магла над фактите.

Втор знак е нафрање податоци кои не се потврдени со бројки, туку еднставно треба да им веруваме.затоа што се кобајаги широко прифатени:

Секој трет/четврт ли што ги познаваш, е педер како во филмовите и попкултурата?

Не постоење јасна врска помеѓу причина и последица
не треба многу логика ни памет за да разбереш дека промовирање лгбтп директно влијае на наталитет и демографија.
Се работи за не така софистициран налог кои лесно може да се препознае. Најчесто им помагаат други налози како би се потврдило и наметнало таквото размислување

Следниот час ќе го одржиме кога ќе стигне одговорот на овој пост.

Овие лекции се потребне за да можете да размислувате со своја глава
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.828
Хаха, ете штом тврдиш дека си способен за критичко размислување ајде кажи како ти го карактеризираш промовирањето на лгбтп преку попкултурата? Можеби како позитивно влијание на наталитетот и демографијата?
Автоматски споено мислење:

Штом имаш деца, каков е твојот став поповод нивната изложеност на тој социјален инжинеринг на тоа влијание од попкултурата каде буквално секој трет/четврт имагинарен лик е геј/транс/би/итн? Не го гледаш тоа како индоктринација на твоите (и на сите) деца? Дали твоите деца со изложенот на таа лгбт пропаганда, ќе бидат предиспонирани на традиционални гледишта и вредности (семејство и имање свои деца)? Или ќе бидат поподложни на тие лгбтп настраности со кои ги бомбардираат во попкултурата?
Тоа влијание, тоа менување на вредностите кое дефакто постои и кое сите го гледаме... Погрешно е да се нарече социјален инжинеринг?
 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2014
Мислења
622
Поени од реакции
361
Добро, ајде сериозно да дискутираме

И мене не ми се допаѓа ппромоцијата на хомосексуализмот. Посебно ми се гадни оние паради што ги прават ширум светот.

Она во што се разликуваме јас и ти е што јас мислам дека ти ги пренагласуваш нивните влијаниа. Се смета дека генерално во целиот свет има околу 10% хомосексуалци, и тоа се влече од атничка грција до ден денес. Тамо каде што се повеќе е заради тоа што некои средини се потолерантни од другите и таму можат да се изјаснуваат слободно.

Јас тврдам дека за намалување на наталитето не е одговорен хомосекуализмот!

Во Србија премиерката им е лезбејка и има дете, само еден пример. Добро ќе се согласам со тебе има некое влијание - повеќето немаат деца, но за намален наталитет има други причини, кои се веќе поменатти баш овде на овој форум. Модерен начин на живот, феминизам (тука веќе простои промоција и тешко е да се разликува вистинската борба за женски права од претерувањето), жените се школуваат и подоцна стапуваат во брак а со тоа имаат помалку деца, луѓето не сакаат многу деца затоа што сметаат дека се трошок, не само еконоски туку и емоционален, доста парови не можат да имаат деца, се поголем процент на урбано население -нама потреба од повеќе деца за полјоделски работи, итн, има баш многу причини.
Има уште еден пример од Охрид. Познат доктор со селемјство, со две деца и сопруга повеќепати е фатен на дело со други мажи. НИкој не го тепаше, никој не го шиканираше јавно, луѓе оделе на преглед кај него. Значи средината го прифати, нека си работи што сака во своите 4 ѕида, само да не претерува. Јас донекаде ќе ти дадам за право, преголемото експонирање на ЛГБТ иритира и самите себе си пукаат во ногата. Но не може секој проблем да се сведе на нивно влијание, стопати напишав, има многу причини и сите тие треба да се земат во предвид. Ако се сака да се реши проблемот. Така ги учам и моите деца, да препознаат наметнување на ставови од сите страни и да мислат со своја глава. На пример Евровиѕија не им е забранете да гледаат, но јасен е мојт став дека е тоа лоша работа и дека подобро да ги слушнат песните на радио. За сега ме слушаат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.883
Глобалистите и те како имаат удел. Они редовно фрлаат милијарди долари на куртони, лубриканти, абортуси, феминизам,
...десексуализација на жените, сексуализација на децата, анти-нуклеарно семејство, феминизрање на мажите и уште многу нешта кои личи дека водат натаму, накај депопулација. Едноставно, нема друг заклучок.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.828
Добро, ајде сериозно да дискутираме

И мене не ми се допаѓа ппромоцијата на хомосексуализмот. Посебно ми се гадни оние паради што ги прават ширум светот.

Она во што се разликуваме јас и ти е што јас мислам дека ти ги пренагласуваш нивните влијаниа. Се смета дека генерално во целиот свет има околу 10% хомосексуалци, и тоа се влече од атничка грција до ден денес. Тамо каде што се повеќе е заради тоа што некои средини се потолерантни од другите и таму можат да се изјаснуваат слободно.

Јас тврдам дека за намалување на наталитето не е одговорен хомосекуализмот!

Во Србија премиерката им е лезбејка и има дете, само еден пример. Добро ќе се согласам со тебе има некое влијание - повеќето немаат деца, но за намален наталитет има други причини, кои се веќе поменатти баш овде на овој форум. Модерен начин на живот, феминизам (тука веќе простои промоција и тешко е да се разликува вистинската борба за женски права од претерувањето), жените се школуваат и подоцна стапуваат во брак а со тоа имаат помалку деца, луѓето не сакаат многу деца затоа што сметаат дека се трошок, не само еконоски туку и емоционален, доста парови не можат да имаат деца, се поголем процент на урбано население -нама потреба од повеќе деца за полјоделски работи, итн, има баш многу причини.
Има уште еден пример од Охрид. Познат доктор со селемјство, со две деца и сопруга повеќепати е фатен на дело со други мажи. НИкој не го тепаше, никој не го шиканираше јавно, луѓе оделе на преглед кај него. Значи средината го прифати, нека си работи што сака во своите 4 ѕида, само да не претерува. Јас донекаде ќе ти дадам за право, преголемото експонирање на ЛГБТ иритира и самите себе си пукаат во ногата. Но не може секој проблем да се сведе на нивно влијание, стопати напишав, има многу причини и сите тие треба да се земат во предвид. Ако се сака да се реши проблемот. Така ги учам и моите деца, да препознаат наметнување на ставови од сите страни и да мислат со своја глава. На пример Евровиѕија не им е забранете да гледаат, но јасен е мојт став дека е тоа лоша работа и дека подобро да ги слушнат песните на радио. За сега ме слушаат.
Како „сериозно“ да дискутираме, кога нивото на кое сакаш да дискутираш се банални описи (лгбт се „гадни“ ама не се „опасни“) и неколку анегдоти за геј ликови што имаат деца... Исклучоците само ги потврдуваат правилата, а огромен дел од лгбт фриковите немаат (и не треба да имаат) деца. Посебно не треба да имаат право ги посвојуваат, како што гледаме од бројните афери и судски случаи со педерасти кои си ги силуваат посвоените дечиња.

Но да не дигресирам, апсолутно има позитивна корелација помеѓу лгбт сексуална ориентација и немање деца. Ова повеќе од извесно може да се докаже со статистички податоци, односно може да го направи некој што има волја да се замара со тоа... Немањето деца знаеш, резултира со намален наталитет и лоша демографија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.883
Педерите и лезбејките би дозволил да имаат право на граѓански брак, без венчавање и без посвојување на деца.
Значи, зборам за педери и лезбејки. Транс е дефинитивно медицинска категорија. Нив треба медицински надзор да им се стави.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
622
Поени од реакции
361
Како „сериозно“ да дискутираме, кога нивото на кое сакаш да дискутираш се банални описи (лгбт се „гадни“ ама не се „опасни“) и неколку анегдоти за геј ликови што имаат деца... Исклучоците само ги потврдуваат правилата, а огромен дел од лгбт фриковите немаат (и не треба да имаат) деца. Посебно не треба да имаат право ги посвојуваат, како што гледаме од бројните афери и судски случаи со педерасти кои си ги силуваат посвоените дечиња.

Но да не дигресирам, апсолутно има позитивна корелација помеѓу лгбт сексуална ориентација и немање деца. Ова повеќе од извесно може да се докаже со статистички податоци, односно може да го направи некој што има волја да се замара со тоа... Немањето деца знаеш, резултира со намален наталитет и лоша демографија.
Sepak ne može so tebe. Ili ne me razbiraš ili ne sakaš da me razberiš. Stavam točka na "diskusijava". Sepak e nedela
 

Kajgana Shop

На врв Bottom