Демографија

Член од
30 јануари 2014
Мислења
621
Поени од реакции
360
Pederi na istok nema? Na primer vo Irak, turcija, Indija, Singapur, Korea,....?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.479
Поени од реакции
28.759
Грците имаат голем колапс во жители. Да немаше толку ливадарки со пинчери што роварат низ Мк и да имаа по 3-4 деца, за 60-80 години цела Грција можиме да им ја земиме.
кои муабети.
:pos:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.772
Pederi na istok nema? Na primer vo Irak, turcija, Indija, Singapur, Korea,....?
Зборуваме за основање семејство, имање деца, нормално однесување и држење до традиционални вредности, итн... Не за тоа кој преферира пенетрација во машки шyпaци.
Автоматски споено мислење:

Nemaat takva politika. Naprotiv imaat problem so nizok natalitet, kako i ostatokot od razvieniot svet.
Ова го мислиш врз основа на што?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.297
Поени од реакции
40.085
Pederi na istok nema? Na primer vo Irak, turcija, Indija, Singapur, Korea,....?
отворија темата за воук идеологија и најди пример за ирак, турција, индија да им натураат педери у филмови, серии, учебници, итн.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
621
Поени од реакции
360
Зборуваме за основање семејство, имање деца, нормално однесување и држење до традиционални вредности, итн... Не за тоа кој преферира пенетрација во машки шyпaци
Da se reši nekoj problem mora točno da se utvrdi pričinata za nego. Nizok natalitet e kompleksne problem so mnogu pričini za nego. Nekoj tvrdi deka toa i ne e voopšto problem, deka e faza vo razvojot na čoveštvoto. Drugi ne mislat taka, na ovaj forum ima mnogu dobri diskusii i temata e dobro obrabotena. Socijalen inženering kako naučen termin nepostoji. Kako termin vo nekoi teorii na zaveri da, no toa se teorii . Nemam namera da vleguvam vo diskusii ama mn me nervira neznaenjeto.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.671
Поени од реакции
5.293
Што сте се загрижиле за западниот свет. Ќе почнат кај и да е да ги принтаат у фабрика бебињата...
Нема зима за англо-санксонците и азиските тигри.
Нигерите пак ќе им чистат улици и висат на скелиња.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.919
Поени од реакции
17.736
Зборуваме за основање семејство, имање деца, нормално однесување и држење до традиционални вредности, итн... Не за тоа кој преферира пенетрација во машки шyпaци.
Автоматски споено мислење:



Ова го мислиш врз основа на што?
Статистика? имаат 1.1 дете на жена, пониско од многу европски земји.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
429
Поени од реакции
610
Nemaat takva politika. Naprotiv imaat problem so nizok natalitet, kako i ostatokot od razvieniot svet.
Точно, Кинезите имаат катастрофален наталитет во споредба со Западот, секоја година се повеќе и повеќе ќе расте бројот на починати во однос на родени.. Мислам дека Кинезите пред 2 - 3 години не стигнаа со плати како тука, сега одат према Словенски стандард со плати па ќе јачаат секоја година ваљда..
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.772
Статистика? имаат 1.1 дете на жена, пониско од многу европски земји.
Кина ја има таа демографска политика со децении наназад. Toa со статистиката е фактичката состојба, јас те прашувам зошто сметаш дека тоа е проблем а не според план.
Автоматски споено мислење:

Da se reši nekoj problem mora točno da se utvrdi pričinata za nego. Nizok natalitet e kompleksne problem so mnogu pričini za nego. Nekoj tvrdi deka toa i ne e voopšto problem, deka e faza vo razvojot na čoveštvoto. Drugi ne mislat taka, na ovaj forum ima mnogu dobri diskusii i temata e dobro obrabotena. Socijalen inženering kako naučen termin nepostoji. Kako termin vo nekoi teorii na zaveri da, no toa se teorii . Nemam namera da vleguvam vo diskusii ama mn me nervira neznaenjeto.
Дап, и мене ме нервира незнаењето, и не само твоето туку сечие.
Но не можам јас или било кој тебе да те едуцира, ако ти не сакаш да ги отвориш очите. Да не кажам да ја извадиш главата од земја. Пошто ако не можеш да видиш наметнување на трендови и вредности, во сите аспекти на западната „култура за извоз“, тогаш тебе никој не ти помага да направиш смена на парадигма. Едноставно ќе продолжиш да сметаш дека Снежана е црнкиња, дека имало црнци аристократи во средновечна Европа, дека педеризам и педофилија се најнормални работи на кои децата треба да се учат... Итн, итн. Да не набројувам до утре очигледни примери.

Претпоставувам дека тебе никој не може да ти помогне, но можеби ќе му биде на од корист на некој евентуален читател со потенцијал за освестување.
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
487
Поени од реакции
1.692
Многу ми се интересни и жалосно смешни некои членови тука, кои велат дека светот е пренаселен, дека сме многу, дека треба максимално две деца да имале во Африка, бла бла, јада, јада, јада.

Светот е празен. Смешно празен. На исток има многу народ, да, ама има во неколку земји. Во 10тина земји има 3-4 милијарди народ. Се друго на запад, југ, север е празно. Не дека е пусто, туку е многу ретко населено.

Имам пишано и во друга тема, ќе пишам и тука дека тука и е местото. Првата Божја заповед:
- Раѓајте и множете се, населете ја Земјата, станете побројни од песокот во пустината.

Каква пренаселеност, какве пичке материне. На Земјата комотно може 100тина милијарди да живеат во ваков никаков систем, апсолутно нефункционален. Ако сакате може да дебатираме на големо за ова, ама не вреди на форум, дека многу има за објаснување.

Во Македонија комотно може 10тина милиони да живеат во многу различно организирани градови и места за живот.

Плус, АИ, што некои и овде и во други теми мислат дека ќе не заменат роботи. И тие луѓе се за жалење, искрено.

Човечкиот мозок е премногу, неверојатно многу сложен, со вакво темпо на истражување на човештвото му треба може неколку века за да го истраже и колку толку да сфати како функционира. А некој си мисли дека со неколку реда код (добро, неколку милијарди, ама се разбираме), ќе го замени човечкиот мозок. Апликација ќе го замени човекот. Ај да не се зезаме.

И на крај, немало социјален инженеринг... Па кај да се свртиш нешто ти го пере мозокот и те тера неморално и и ненормално да размислуваш и те тера да немаш деца и фамилија.
 
Член од
23 април 2024
Мислења
191
Поени од реакции
426
Светот е празен. Смешно празен.
Светот бил празен да ептен е празен баш.Африка и средниот исток од котење како глувци уште сега имаат проблеми со снабдување вода за пиење и за земјоделство :pos:.
Автоматски споено мислење:

материне. На Земјата комотно може 100тина милијарди да живеат во ваков никаков систем
Ова би било како живеење во индиски гета.Не може 100 милијарди може уште 100 пати повеќе па да истребиме се живо ни едно животно ниту метар природа да остане и ќе пиеме вода од океан
 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2014
Мислења
621
Поени од реакции
360
Koga se presmetuva koji broj luge e optimalen treba da se presmetuva i površinata na zemjodelsko zemljište za da ne ostanat gladni, kolku livadi treba da ima za da može dovoljno br kravi da pastat, kolku riba treba da ima vo okeanite, kolkava površina pod šumi da bide za da imaat site luge čist vozduh. Treba da se vidi i kolku fabriki treba da se podignat, kolku nafta i struja treba da se proizvede, itn. Slikara stanica malku kompleksna, neli?
 
Член од
23 април 2024
Мислења
191
Поени од реакции
426
Koga se presmetuva koji broj luge e optimalen treba da se presmetuva i površinata na zemjodelsko zemljište za da ne ostanat gladni, kolku livadi treba da ima za da može dovoljno br kravi da pastat, kolku riba treba da ima vo okeanite, kolkava površina pod šumi da bide za da imaat site luge čist vozduh. Treba da se vidi i kolku fabriki treba da se podignat, kolku nafta i struja treba da se proizvede, itn. Slikara stanica malku kompleksna, neli?
Не бре можеме ние без се тоа да живееме можеме и е небитен проблем кој глобалистите го смислија за да го истребат човесштвото :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom