Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Ако имаш таблети лоратадин нема да е ништо штета да се напиеш, ако не ти помине, само претпазливо.
Или “Декотал„ тоа е маст за надворешна употреба која делува против алергии, ништо страшно, примени една од овие 2 методи и немаш гајле.
:smir:

Moжно е и од домашни животни, особено ако ги/го пушташ надвор.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Ајде малку хелп...
Не сум алергична на ништо,ама ете денес попладнето целата бев црвена,се ме чешаше неподносливо а после ужасно ме пече.
И шо е најинтересно пример само рацете ме чешаат и вратот,после нозете и грбот.на едно место ке ми помине на друго ке се појави црвенило и се така до сега.
Знам дека е некаква алергија,ама каква,од што?
јас не сум алергична на ништо,а денес не јадев ништо невообичаено.
Помош,некој?:nesum:
Види со што се мачкаш на тело додека се бањаш. Јас иста ситуација имав, користев некој си течен сапун или шо и да беше за тело и после неколку дена почна да ме чеша цело тело. На крај памет дека до тоа е.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Не мора да знаеш дека си била алергична некогаш, можеби сега си се сензибилизирала. Мора некогаш да е прв пат.

Иако јас би рекол дека е кожата надразнета од облеката, можеби од некој инсект или можеби од пајак.

Пробај да видиш дали ќе исчезне ако се истушираш.

Ако не исчезне можеби навистина е алергија, не јади ништо сега, оти може да ти настане алергиски шок, ако е на некој лек.
Ако имаш таблети лоратадин нема да е ништо штета да се напиеш, ако не ти помине, само претпазливо.
И дознав од шо е.
Легнав да спијам не се спие и сум се туширала у 1саат по полноќ,почна се да ме чеша неподосливо и пече.
Се истуширав со неутрален шампон и млака вода и после два саата се смирив.

Ама на крај памет не ми текна од шо е.
Бев на шопинг и си најдов прекрасна кошула,си ја пробав таму,немаше ни две минути оти брзав,си дојдов дома и ја ставив за перење нормално.И после целата станав црвена.

Не ја носев,оти имам навика прво да исперам шо сум купила.
Не ми се верува дека е од неа:nesvest:
Страшно се исплашив.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Некој дан знајт (кхм) бабини рецепти за спаѓање на оток?
Мраз и хеморал форте не се многу ефикасни..
 
S

smart ass

Гостин
Некој дан знајт (кхм) бабини рецепти за спаѓање на оток?
Мраз и хеморал форте не се многу ефикасни..
Абе земи крема алвен...ефикасна е и евтина,ако ова не ти успее тогаш бабини-ама важно е да се знае што е причината за отекувањето?

А бабин рецепт е кромид ќе наложиш убаво,троа вода(ракија може) и легни спиј.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Леб потопен со вински оцет.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Абе земи крема алвен...ефикасна е и евтина,ако ова не ти успее тогаш бабини-ама важно е да се знае што е причината за отекувањето?

А бабин рецепт е кромид ќе наложиш убаво,троа вода(ракија може) и легни спиј.
Постоперативно срање.
Се надевам дека ќе помогни :)
Фала енивеј и на delfybuba и на тебе.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
63
Поени од реакции
0
ve molam za sovet

dali nekoj znae nesto za cista na golema sramna usna (vo intimniot predel) . mi rekoa da se pie antibiotik lidaprim, pa ako nekoj znae resenie ke vi bidam blagodarna. pozzz
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
dali nekoj znae nesto za cista na golema sramna usna (vo intimniot predel) . mi rekoa da se pie antibiotik lidaprim, pa ako nekoj znae resenie ke vi bidam blagodarna. pozzz
Мој совет е на гинеколог.Ова е сериозна работа.
Ако не си била,тогаш одма закажи си преглед.Не играјте си со здравјето.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
63
Поени од реакции
0
Мој совет е на гинеколог.Ова е сериозна работа.
Ако не си била,тогаш одма закажи си преглед.Не играјте си со здравјето.
e pa trebese da odam ama denes ne rabiti a uste od cetvrtkotot mie poteceno denes imam bolki, od antibiotikov mozi ke mi popotmini
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Здраво, пред 3-4 недели ми се поjавиjа белези на делови од торзото, а денес забележав дека ми се поjавиле уште неколку каj рамениците. Мислев ќе исчезнат брзо и не презедов ништо ама ситуациjата се влоши. Имаат кружна форма, внатре се светли со темна линиjа. Знае ли некоj што ќе да е тоа (ќе одам на лекар во пон ама дотогаш да си знам дали е опасно). И да напоменам дека не ме болат на допир.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Пред некоја недела ми вадеа заб осмица. Пред три дена ми ги извадија конците што ме шиеја. Вчера приметив дека нешто во устата ми мрда и сум прилично убеден дека еден конец е пропуштен и не е изваден. дали има шанса сам да си падне или треба да одам до болница да ми го извадат?
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Пред некоја недела ми вадеа заб осмица. Пред три дена ми ги извадија конците што ме шиеја. Вчера приметив дека нешто во устата ми мрда и сум прилично убеден дека еден конец е пропуштен и не е изваден. дали има шанса сам да си падне или треба да одам до болница да ми го извадат?
Ако можеш да го докачиш извади го сам.

Јас двапати сум била така,вториот пат ми пречеа конците и сама си ги извадив,иако ми кажаа дека ке паднат сами.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom