Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 април 2009
Мислења
17
Поени од реакции
3
dali poradi nekoj problemi ili bolest na srceto mozi da dojde do intenzivno potenje?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.716
Поени од реакции
12.145
Пошто претходно спомнав крвен притисок, сега да прашам.
Доколку крвниот притисок варира (те е горниот 140 или 145, те истиот паѓа на 105 или 110), значи непостојан е, дали може да се дава крв? Сега почетокот на април ми е за крводарување па ако смеам да давам со ваков притисок...ако не, штета :toe:
 
Член од
29 август 2009
Мислења
326
Поени од реакции
23
Некој предлог за крем за мрсна кожа? Едно време користев нивеа, ама ми кажаа дека тој бил мрсен, и една од причините за појава на акни на лицето кај мене.
 
Е

експерт

Гостин
Некој предлог за крем за мрсна кожа? Едно време користев нивеа, ама ми кажаа дека тој бил мрсен, и една од причините за појава на акни на лицето кај мене.
Овој крем од GreenLine, не е ефтин, ама многу малку се става.

 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.864
Поени од реакции
6.375
Imam problem so racete mnogu mi se suvi...stavam po 1 kilo nivea ama dzabe ne pomaga,pred toa samo bekutan koristev i nekako kratkotrajno resenie ...mnogu imam dopir so voda preku denot po 100 pati sgi mijam dnevno dali moze toa da e problemot?????
 
Е

експерт

Гостин
Imam problem so racete mnogu mi se suvi...stavam po 1 kilo nivea ama dzabe ne pomaga,pred toa samo bekutan koristev i nekako kratkotrajno resenie ...mnogu imam dopir so voda preku denot po 100 pati sgi mijam dnevno dali moze toa da e problemot?????
Сигурно е од тоа што си во постојан контакт со вода.
Пробај да пиеш мултивитамини, недостаток на витамин А, дава сува кожа. Гледај да биде во форма на бета каротин.
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Левиот подочнак ми трепери веке 1 недела.......
 
Е

експерт

Гостин
Левиот подочнак ми трепери веке 1 недела.......
Најчеста причина за треперење на мускулите во очниот капак или во твојот случај подочнакот е измореност, стрес или многу кофеин.
Може да бидат предизвикани и од иритација на површината на окото (корнеата).
Што можеш да направиш?
Спиј повеќе
Пиј помалку кафе
Навлажни ги очите со капки за очи

Diphyllobothrium latum глиста која се добива од јадење на неготвена риба, како изгледа на колоноскопија.



ВИДЕО ТУКА

http://content.nejm.org/cgi/content/full/362/11/e40/DC1
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Левиот подочнак ми трепери веке 1 недела.......
Нервозен си и/или нешто те мачи. Најдобар лек е не мисли на тоа, пробај да го игнорираш, побргу ќе престане :smir:
 
F

FuckYouAll

Гостин
Многу ме боли десната потколеница.
Бев на фудбал и играв со потешка топка од вообичаеното, и не ме болеше на почетокот туку местото околу глуждот ми се здрви ко анестезија да ми имат ставено некој.И после 4 дена почна да ме боли над глуждот,не кај мускулот туку однапред кај коската особено кога одам брзо.Чаре??
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Многу ме боли десната потколеница.
Бев на фудбал и играв со потешка топка од вообичаеното, и не ме болеше на почетокот туку местото околу глуждот ми се здрви ко анестезија да ми имат ставено некој.И после 4 дена почна да ме боли над глуждот,не кај мускулот туку однапред кај коската особено кога одам брзо.Чаре??
Чаре ибупрофен...:) ..Ништо не ти е бе ќе ти помине и мене понекогаш ме боли таму ама не е ништо опасно :helou:
 
F

FuckYouAll

Гостин
Чаре ибупрофен...:) ..Ништо не ти е бе ќе ти помине и мене понекогаш ме боли таму ама не е ништо опасно :helou:
Ако не ме преболе за една недела ќе те барам да знаеш.:pos2::smir:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Ајде малку хелп...
Не сум алергична на ништо,ама ете денес попладнето целата бев црвена,се ме чешаше неподносливо а после ужасно ме пече.
И шо е најинтересно пример само рацете ме чешаат и вратот,после нозете и грбот.на едно место ке ми помине на друго ке се појави црвенило и се така до сега.
Знам дека е некаква алергија,ама каква,од што?
јас не сум алергична на ништо,а денес не јадев ништо невообичаено.
Помош,некој?:nesum:
 
Е

експерт

Гостин
Ајде малку хелп...
Не сум алергична на ништо,ама ете денес попладнето целата бев црвена,се ме чешаше неподносливо а после ужасно ме пече.
И шо е најинтересно пример само рацете ме чешаат и вратот,после нозете и грбот.на едно место ке ми помине на друго ке се појави црвенило и се така до сега.
Знам дека е некаква алергија,ама каква,од што?
јас не сум алергична на ништо,а денес не јадев ништо невообичаено.
Помош,некој?:nesum:
Не мора да знаеш дека си била алергична некогаш, можеби сега си се сензибилизирала. Мора некогаш да е прв пат.

Иако јас би рекол дека е кожата надразнета од облеката, можеби од некој инсект или можеби од пајак.

Пробај да видиш дали ќе исчезне ако се истушираш.

Ако не исчезне можеби навистина е алергија, не јади ништо сега, оти може да ти настане алергиски шок, ако е на некој лек.
Ако имаш таблети лоратадин нема да е ништо штета да се напиеш, ако не ти помине, само претпазливо.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom